Tekil Mesaj Gösterimi
Eski 13-03-2006, 01:55   #1 (permalink)
umsado
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 3.554
Üye No: 10
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
CIA’in gizlisi saklısı kalmadı


ABD’nin önde gelen gazetelerinden Chicago Tribune, internette 2 bin 600 CIA ajanının kimliklerine ve gizli görev bölgelerine ilişkin bilgilere ulaşılabildiğini yazdı.


CHICAGO - Muhabir John Crewdson imzalı yazıda, CIA’in (Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı) son derece gizli bilgilerinin nedenleri anlaşılamayan şekilde internete sızdığı ve akıllı arama yapılarak bu verilere ulaşılabildiği ifade ediliyor. Haberde ayrıca, CIA’in gazete muhabiriyle temasa geçerek, ajan kimliklerinin ve bilgilerinin açıklanmaması ve saklı tutulmasını istediği belirtildi. İnternete sızan bilgiler arasında kurum ajanların görev bölgeleri, kimlikleri, telefon numaraları bulunuyor.
İnternete sızan bilgiler arasında CIA’in Doğu Avrupa’da kurduğu iddia edilen işkence odalarına mahkum taşımada kullanılan uçaklara ait bilgiler de bulunuyor. Uçakların satın alımına ilişkin bilgiler arasında, CIA ajanlarının kurduğu paravan şirketlere ait birçok ticari kanıdın da var olduğu sanılıyor.

Gazetenin manşete taşıdığı haberde, CIA’in gizli kurumsal bilgilerinin internete sızdığından kurum yetkililerinin, haber yazılana kadar bilgilerinin olmadığının ortaya çıktığı belirtiliyor.

‘ÇİNLİLER YAPMIŞ OLABİLİR’
Bir üst düzey yetkili, El Kaide’nin internette arama yaparak CIA kodlarını kıracak bilgi birikimi olmadığını, ancak Çinli bilgisayar ajanlarından şüphelenildiğini söyledi. Haberde dile getirilen bir iddia da, kurum içinden bir kimsenin bu bilgileri sızdırmış olabileceği. Ancak bu iddiaya dair bir kanıt gösterilmiyor.

TELEFON NUMARALARI VE MAL VARLIKLARI
Gazete, ayrıca ajanların emlak alım-satım kayıtları, mal varlığı, vergi kayıtları ve diğer mali ve yasal kayıtlarına da internetten kolaylıkla erişilebildiğini yazdı. Bu araştırma sırasında CIA’nin gizli olmayan bazı içhat telefon numaralarıyla gizli bazı elektronik posta adreslerine de ulaşıldı.

GİZLİ MERKEZİN YERİ ORTAYA ÇIKTI
Gazetenin araştırmasında ayrıca, Chicago, Virginia, Florida, Ohio, Pennsylvania, Utah ve Washington’daki bazı CIA merkezleri belirlendi. Bu merkezlerden bazılarının çok sıkı korunduğu, bazılarının ise CIA ile hiçbir ilişkisi yokmuş gibi, özel mülk şeklinde gösterildiği kaydedildi. Bu merkezlerden birinin, CIA tarafından varlığı yıllarca inkar edilen Virginia’daki ajan eğitim merkezi Camp Peary olduğu ortaya çıktı.

CIA, internetin gizli servise bir tehdit unsuru olduğunu yeni yeni kabul ediyor. Kurum başkanı Porter Gross, bir konuşmasında internetin kurum arşivinde ‘birçok delik açtığını’ söylemişti. CIA yetkilileri söz konusu bilgilerin internetten silinmesine çalışıldığını açıkladı.
__________________
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
umsado Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla