SupersatForum  

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 Android-IPhone-Windows Phone Katagorisinde ve  Akıllı Telefon Dünyasından Haberler Forumunda Bulunan  Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


Geri Git   SupersatForum > GSM MOBİL DÜNYA > Android-IPhone-Windows Phone > Akıllı Telefon Dünyasından Haberler
Özel Arama

Cevap
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 06-12-2015, 18:13   #1 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 11-17-13
Mesajlar: 2.523
Üye No: 158448
Uydu Alıcısı: DreamBox
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 3987
Beğendikleri: 406
Phone 40 Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Akıllı telefonlar artık vazgeçilmez bir parçamız olmuş durumdadır. Evet bunu telefonu nasıl kullandığınıza göre belirleyelim.

KENDİNİZİ HANGİ GRUPTA GÖRÜYORSUNUZ?
  • A) Siz bir sosyal medyacı mısınız?
Her dakika telefonu elinize alıp ilk olarak sosyal medyayı mı kontrol ediyorsun? Haberleri Twitter’dan ve Facebook’tan takip ediyor, çektiğiniz güzel pozları ilk fırsatta Instagram’da mı paylaşıyorsunuz? Yer bildirimi yapmak bir mekana girdiğinizde ilk aklınıza gelen şeyler arasında mı? O zaman siz bu gruptansınız.
Eğer siz A grubundan iseniz sizin için önemli olan hız, ekran ve kamera oluyor. Günümüzde bu özelliklerin üçünü de başarılı bir şekilde sunan cihazlar mevcut fakat genellikle bu cihazlar pahalı kategorisinde kendisine yer bulmaktadır. Tabii kamera konusunda biraz toleranslı olursanız sizin için en iyi seçimler orta sınıf dediğimiz telefonlardır. Örnek vermek gerekirse Samsung Galaxy A serisi, HTC Desire serisi, General Mobile 4G, Lumia 700-800 serisi telefonlar.
  • B) Siz bir oyun tutkunu musunuz?
Derste sıra altında, iş yerinde molalarda, okula ya da işe giderken, otobüste, serviste, ders çalışmaktan sıkıldığınızda ya da işler dağlar kadar olduğunda ilk olarak aklınıza gelen akıllı telefonunuzdaki oyun dünyasına adım atmak mı? Uygulama mağazalarına girdiğinizde eliniz yeni oyunlara mı gidiyor? İşte siz bu gruptan oluyorsunuz.
Eğer siz B grubundan iseniz sizin için önemli olan işlemci-grafik kartı, ram ve ekran olmaktadır. Oyun oynamayı seven biri, küçük ekranlı bir telefon almamalı diye düşünüyorum. Büyük ekrana sahip ve donanım gücü yüksek akıllı telefonlar sizin için ideal tercihler fakat bu telefonların da fiyatları pek düşük sayılmaz. Android dünyasında oyun severleri en çok memnun edecek telefonlar Samsung Note serisidir. Apple tarafında da sizi Iphone 5S-6-6+ bekliyor. Windows Phone tarafında çok fazla seçenek bulunmuyor maalesef. Donanım gücü ile kendisini gösteren Lumia 1520 ve Lumia 930 örnek verilebilir.
  • C) Siz bir teknoloji düşkünü müsünüz?
“Ben aldığım telefonun tüm özelliklerini kullanırım” diyenlerden misiniz? Akıllı telefonun hakkını veren biri olarak mı tanınıyorsunuz. Birçok kullanıcının açıp bakmadığı özellikleri kullanıp, bunlar vasıtasıyla hayatınızı kolaylaştırıyor musunuz? İşte siz bu gruptansınız.
Eğer siz C grubundan iseniz sizin için önemli olan telefonların birçok özelliğe sahip olmasıdır. Bu özellikler onu diğer telefonlardan ayırmalı, aynı zamanda bu özellikler kullanışlı ve hayatı kolaylaştırır nitelikte olmalıdır. Eğer bir Android severseniz sizi bu konuda tatmin edecek belki de tek telefon Samsung Note serisi oluyor. Kalemi ve kendisine has yazılımsal özellikler ile teknoloji severlerin kullanmaktan keyif alacakları bir seri olarak görüyorum. Android kullanmak istemeyenler için bu gruba dahil olan kişileri Iphone 6 ve Iphone 6+ bekliyor. Sonuç olarak bu telefonların kendilerine has özellikleri az olsa da IOS işletim sistemini kullanmaları nedeniyle kendilerini diğer marka ve modellerden ayırıyorlar.
  • D) Teknolojiye uzak mısınız?
Akıllı telefon kullanıp teknoloji konusu her açıldığında “alo diyoruz, bir de mesajlaşıyoruz işte” diyenlerden misiniz? Telefonunu prestijli görünmek ya da hava atmak amaçlı mı kullanıyorsunuz? Siz de bu gruptansınız.
Eğer siz D grubundan iseniz sizin için önemli olan telefonun fiyatı ve halk arasındaki statü durumudur. Aslında bu grup kullanıcıları iki ayrı kolda anlatılmalıdır. Telefonuyla fazla haşır neşir olmayan ve teknolojiden uzak olan insanlar için telefonun fiyatının ucuz olması ve özelliklerinin yeterli miktarda olması kafidir. Bu kullanıcılar için alt ve orta seviye telefonlar yeterlidir. Ülkemizde her ne kadar bu seviye telefonların fiyatları dahi 500TL’nin üzerine çıksa da yine de hala alınabilecek modeller bulunuyor. Bu kullanıcılara tavsiyem Samsung’un Grand, Young gibi alt seviyeye hitap eden modelleri, Sony, LG ve HTC’nin yine fiyatları 700 TL’nin altında olan modelleri, Windows Phone tarafında ise Lumia 500-600 modelleri. Bu grubun diğer kolunda yer alan kullanıcılar ise teknoloji ya da telefonun sunduğu özellikleri dikkate almazlar. Kendilerini toplum içinde özel gösterdiğini düşündükleri telefonları kullanmak isteyen bu insanlar için de yönelecekleri marka Apple oluyor. Iphone modelleri bu insanlar için vazgeçilmez modellerdir. Bunlara Samsung S6 Edge de eklenebilir sanırım.
  • E) Siz bir karma kullanıcı mısınız?
Yukarıda bahsetmiş olduğum dört grubun özelliklerini de az-çok barındıran, her şeyden biraz diyenlerden misiniz? Siz de bu gruba buyurun.
Eğer siz E grubundan iseniz sizin için önemli olan telefonun sunduğu özelliklerin fiyatla orantısının uygun olmasıdır. Teknoloji piyasasında “fiyat-performans ürünü” dediğimiz bu modeller sizin için ideal seçim olacaktır. Bu modeller tepe modeller değillerdir fakat sundukları özellikler ve kabul edilebilir fiyatları ile dikkat çekerler. Çinli üretici Meizu’nun ülkemizde satılan modelleri, ülkemizde henüz satılmayan One Plus Two gibi telefonlar bu kategoride örneklendirebilir. Yaygın satışta olan markalardan örnek vermek gerekirse de fiyatı düşen bazı 1-2 yıllık modeller (yazımın yayın tarihine göre 1800TL’ye kadar fiyatı gerileyen Samsung Galaxy Note 4 ya da Sony Xperia Z2/Z3 modelleri) sundukları yüksek özellikler ve düşen fiyatları ile bu gruptakiler için tercih sebebi olabilir.

FİRMALARIN OYUNLARINA GELMEYİN
Gruplar dışında firmaların sundukları hakkında da tavsiyeler sunmak gerekli diye düşünüyorum. Çünkü firmalar reklamlarla ve göz boyayan özellikler ile bilinçli olmayan teknoloji müşterilerini kendilerine çekmeye çalışmaktadırlar. Akıllı telefonların donanımsal ve yazılımsal özelliklerini ana başlıklar altında gruplayarak bu konuya da ışık tutmaya çalışayım.
  • A) EKRAN
Firmaların ekran konusundaki en büyük göz boyama silahı ekran çözünürlüğüdür. Ortalama 5 inçlik ekranlara koymuş oldukları çözünürlükler 40-50 inçlik televizyonlara koydukları çözünürlük değerlerini zorlamaktadır. (Çözünürlük: Ekrandaki piksel(nokta) sayısının yatay ve dikeydeki piksel sayısı şeklinde ifade edilmesidir. Örneğin: 1920 x 1080 piksel) Çözünürlük değeri ekrandaki görüntünün güzel görünmesini sağlayan tek neden değildir. Fakat firmalar bu değeri gereksiz abartarak kullanıcıların gözlerini boyamaya çalışırlar. Aslında çözünürlük değeri arttıkça işlemciye ve grafik kartına düşen yük artar. Bu da batarya kullanım süresine negatif yönde etki etmektedir. Bilinçli bir kullanıcının yapması gereken, yeterli çözünürlüğe sahip fakat kaliteli bir panel seçimi yapmasıdır.
  • B) İŞLEMCİ FREKANS HIZI ve ÇEKİRDEK SAYISI
Firmaların göz boyama stratejilerinde en çok kullandıkları özelliklerden biri de işlemci frekans hızı ve çekirdek sayısıdır. 4 çekirdekli, 8 çekirdekli işlemcilerin adeta havada uçtuğu şu günlerde 10 çekirdekli işlemcileri de görmeye başladık. Bu işlemcilere sahip telefonlar satılırken işlemci çekirdek sayıları mutlaka belirtilir ki konuya hakim olmayan insanlar çekirdek sayısının fazlalığı ile etkilensin. Aynı durum frekans değerlerinde de geçerlidir. 2.4 GHz, 3 GHz derken bu sayıların da çok yükseleceğini öngörebiliriz. Aslında işlemci çekirdek sayısının artması ya da gereksiz frekans artırımları telefonunuzun performansına zannedildiği kadar etki etmemektedir. Çünkü donanım ne kadar güçlü olursa olsun iş yazılım ile donanımın uyumlu çalışmasında bitmektedir. Apple’ın 2 çekirdekli 1.3GHz hızda çalıştırdığı A8 işlemcisinin 8 çekirdekli 2 GHz’in üzerinde çalışan işlemcilere performans konusunda üstünlük kurması bu konuya en güzel örnektir. Sonuç olarak, yazılım-donanım uyumu ne kadar iyi yapılırsa telefonunuz o kadar performanslı çalışır.
  • C) KAMERA
Firmaların rakamları şişirerek göz boyamaya çalıştıkları diğer bir özellik ise kamera megapiksel değeridir. Hatta işlemci ya da ekran teknolojileri konusunda göz boyamadan önce firmalar, megapiksel değeri ile müşteri çekme işine girmişlerdi. 10MP, 20MP, 40MP derken sayılar gün geçtikçe yükseldi fakat gün sonunda telefonların sınırlı alanlarına yerleştirilen minicik kamera modülleri kendilerinden beklenen performansı asla veremedi. DSLR fotoğraf makinelerinin 12-20MP arasındaki değerleri konuya nokta koyacak örnek olacaktır. Aslında akıllı telefonların kameralarında bakılması gereken en önemli özellik sensör kalitesi, diyafram açıklığı, yazılım optimizasyonu gibi özelliklerdir. Belki konu ile ilgili değil ama burada küçük bir bilgi daha eklemek istiyorum. Bir telefon ile çekilen fotoğrafı değerlendirmek için o fotoğrafa telefon ekranında değil bir bilgisayarda bakın.
FİRMALARIN GEÇMİŞLERİ ÖNEMLİ
Bir akıllı telefon alırken firmaların geçmişte yaptıklarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Bunların başında teknik servis desteği, güncelleme desteği ve kullanıcı yorumları gelmektedir.
Ülkemizde büyük bir soru işareti olarak değerlendireceğimiz teknik servis desteği, bir firmanın geçmişinde bakılması gereken en önemli noktalardan biridir. Teknik servis hizmetinin kötü ya da sorunlu olması o firmadan telefon almanız konusunda bir kez daha düşünmenizi sağlayabilir. Aynı şekilde firmanın telefonlarına sunduğu yazılım desteği de hesaba katılmalıdır. Yazılım güncellemeleri firmanın müşterilerine verdiği değeri de gösterir. Bir ya da birkaç yıl önce çok yüksek meblağlar ödeyerek almış olduğunuz telefona yazılım desteğinin kısa süre içerisinde kesilmesi, müşteriyi doğal olarak o firmadan uzaklaştırır. Burada önemli olan bir husus daha var. Verilen yazılım desteği sorunsuz sunulmalıdır. Bu konuda en çok başı ağrıyanlar Android kullanıcılarıdır. Android işletim sistemine ait bir telefonunuz varsa ve o telefon bir Google Nexus değilse alacağınız güncelleme desteği 2 yılı geçmeyecektir. Buna karşılık Apple firması telefonlarına 3-4 yıl güncelleme desteği vermektedir.
Bir telefon almaya karar verdiğinizde o telefonu kullanan kişilerin yorumlarını es geçmemeniz gerekir. İnternette yapacağınız kısa bir araştırma ile birçok kullanıcı yorumuna ve inceleme videosuna ulaşabilirsiniz. Buradaki yorumlara bakarak da o telefon ve firma ile ilgili bir karar varabilirsiniz.
Capos81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap

Etiketler
akıllı, alırken, dikkat, etmeliyiz?, nelere, telefon


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 11:05.Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2018 SupersatForum İnternational®, All Rights ReservedUser Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.