SupersatForum  

Dizüstü veya Masaüstü Bilgisayarlar Neden Isınır?

 BİLGİSAYAR| INTERNET | WİNDOWS | OYUN Katagorisinde ve  Bilgisayarınızdaki Sorunlar ve Çözüm Yolları Forumunda Bulunan  Dizüstü veya Masaüstü Bilgisayarlar Neden Isınır? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


Geri Git   SupersatForum > BİLGİSAYAR| INTERNET | WİNDOWS | OYUN > Bilgisayarınızdaki Sorunlar ve Çözüm Yolları
Özel Arama

Bilgisayarınızdaki Sorunlar ve Çözüm Yolları Bu bölümde program verilmesi yasaktır.Sadece soru ve çözüm yolları yer alacaktır

Like Tree2Beğeni
  • 1 gönderen mehmetkarahanl
  • 1 gönderen mehmetkarahanl

Cevap
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 13-11-2015, 23:41   #1 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Dizüstü veya Masaüstü Bilgisayarlar Neden Isınır?


Dizüstü veya Masaüstü Bilgisayarlar Neden Isınır?


Bilgisayar başında saatlerce oturanların şikayetlerinden biri de sıcaklıktır. Bilgisayarınız veya laptopunuz aniden kapanıyorsa aşırı ısınmasından olabilir. Oda sıcaklığı da bilgisayarın ısısını etkiler. Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklık nedeniyle ısınmalar olur. Yüksek performanslı bir bilgisayar, düşük performanslı bir laptopa göre hada fazla ısınır, bu normaldir.
Aslında bilgisayarın ısınması da normaldir ve doğru çalıştığının göstergesidir ancak, ısı bir yerde toplanmaya başlarsa problem çıkar. Peki asıl sorumuzu cevaplayalım bilgisayarlar neden ısınır? Bunun cevabı bilgisayarın elektrikle çalışmasıdır. Bilgisayardaki kablolardan geçen elektrik akımı karşılaştığı direncin büyüklüğüne oranla ısı açığa çıkar. Bu durum elektrikli sobalarda ütülerle doğru orantılıdır ancak onlarda ısınma oranı yani direnç daha yüksektir. Eğer bilgisayarınız yeni ısınma sorunları yaşamaya başladıysa özellikle bilgisayar fanlarınızın temizlenme zamanı gelmiştir.
Kendinize periyodik bir zaman belirleyin bilgisayar fiziksel temizliği ve bilgisayarı yoran virüslerden temizleyin, gereksiz programları kaldırın. (Bilgisayarlar temizlenirken bilgisayarın kapalı olduğundan emin olduktan sonra temizliğe başlanmalıdır. Anakart gibi bölümlerde soğutmak veya temizlemek için kesinlikle su kullanılmamalıdır, kuru bez veya hafif ıslak bezle temizlenmelidir.)
Bilgisayarınız normalden fazla ses çıkarmaya başladıysa fanlarınız normalden daha hızlı çalışıyor demektir, bu da bilgisayarınızın daha fazla ısındığındandır. Mavi ekran hataları diyerek bildiğimiz hatalar, bilgisayarınız ısındığı için de gelmiş olabilir. Ekran kartları da ısınabilir bu çoğu zaman yüksek grafikli oyunlarda meydana gelen sorundur, oyununuz donabilir, hatta oyundan atılabilirsiniz. Kısacası bilgisayarımız ısınıyor veya kapanıyorsa yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir.
Bilgisayarınız şu nedenlerden dolayı ısınıyor olabilir:
1. Kasanın hava almayan yere koyulması.
2. Kasanın bulunduğu oda içindeki hava akışının olmaması veya yetersiz olmaması
3. Kasanın koyulduğu yerde fanların duvara veya eşyaya yakın olması
4. Kasaların genel temizliklerinin yapılmamış olması
5. Fanların aşırı kirliliği
6. Fanların kenarlarında yer alan termal macunların yıpranmış veya
eskimiş olması
7. Power supply’nin ömrünün tamamlamış olması
8. Video oyunları oynama
9. Sistem bakımı yapma
10. Disk yazma veya kopyalama
11.Çok sayıda ve büyük dosya kopyalama ve yapıştırma
12.Bir ağdan dosya indirme ve ağa dosya yükleme
13.Film izleme
14.İnternetten film ve müzik akışı gerçekleştirme
15.Video veya ses verisi oluşturma
16.Aynı anda işlemci ağırlıklı birkaç programı birden çalıştırma
17.Bilgisayarınızı sunucu olarak çalıştırma
18.Birden çok bilgisayar arasında dosya paylaşımı yapma.
19.Bileşenleri denetim altında bulundurmak
@mehmetkarahanlı@
korfez41 bunu beğendi.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-11-2015, 23:48   #2 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

Bilgisayarlar Neden Isınır

Her bilgisayar üreticisinin en sık karşılaştığı sorulardan biri “Bilgisayarım neden bu kadar çok ısınıyor?” sorusudur.
Isı, bilgisayarın çalışmasının bir yan ürünüdür. Belirli bir bilgisayar modeline bağlı olarak ısı çıkışı değişkenlik gösterebilir. Örneğin; yüksek performanslı bir bilgisayar, düşük performanslı bir bilgisayara göre önemli ölçüde daha fazla ısı üretir. Bu normaldir.
Normal çalışma koşulları altında, bilgisayarınızın ürettiği ısı endişelenmenizi gerektiren bir durum olmamalıdır. Aslında, ısı çıkışı bilgisayarınızın güvenli ve verimli çalıştığının bir göstergesidir. Bilgisayar ısıyı dağıtamazsa, bu durum aşırı ısınmasına neden olabilir ve sorun oluşturabilir.
Yüksek performans işlemcisi ve grafik özelliklerinden dolayı yüksek performanslı bir bilgisayara dokunduğunuzda sıcaklık hissetmeniz normaldir. Örneğin; HP ENVY bilgisayarlar çoklu yüksek performanslı işlemciler, gelişmiş grafikler ve dayanıklı magnezyum kasa ile tasarlanmıştır. Bu sağlam biçim katsayısı ısıyı daha etkin bir şekilde aktarır.


Bilgisayardaki hangi parçalar ısı üretir?Tüm bilgisayarlar çalışmak için elektrik gerektirir ve bazı bilgisayar parçaları diğerlerinden daha fazla elektrik kullanır. Elektrik devre ve kablolardan geçerken doğal olarak dirençle karşılaşır. Direnç, iki elin birbirini hızlı bir şekilde birbirine sürtmesi gibi, ısı meydana getirir. LED ışığı gibi bazı parçaların çalışması için çok az elektrik gereklidir ve bu nedenle bunların ısı üretimi göz ardı edilebilecek düzeydedir. Diğer parçalar, Merkezi İşlem Birimi (CPU) ve Grafik İşlem Birimi (GPU) daha fazla elektrik kullanır. Ayrıca, bu parçaların kullandığı elektrik miktarı çalışan uygulamaların türüne ve sayısına ya da yapılan hesaplamalara bağlı olarak oldukça değişiklik gösterir. Aşağıdaki işlemler gözle görülür miktarda bir ısı oluşturabilir.
Bilgisayardaki en çok ısıyı aşağıdaki parçalar üretir:

CPU -Merkezi İşlem Birimi (CPU) genellikle bir tablolama programındaki verilerin yoğun hesabını yapma veya sözcük işlemcisine metin girişi yapma gibi grafik ağırlıklı olmayan işlemleri gerçekleştirir. (Ayrıca bazı bilgisayarlar, özel bir GPU'ya sahip bilgisayarlara göre daha az verimli olsa da CPU'yu grafik işlemleri için kullanabilir). Her hesaplama ve talimat elektrik gerektirir.
GPU - Grafik İşlemci Birimi (GPU) genellikle grafik ağırlıklı işlemleri gerçekleştirir. (Tüm bilgisayarlarda GPU yoktur). Özellikle endüstriyel tasarım yazılımlarında ve video oyunlarında bulunan 3 boyutlu grafikler, genellikle CPU tarafından işlenilebilenlerden farklı türde hesaplamalar ve talimatlar gerektirir. Grafik işlemleri genellikle adanmış bir grafik işlemcisi ile yapılır. Bir GPU, CPU'da olduğu gibi, saniyede milyarlarca hesaplama ve talimat işler. Çalışan programın türüne bağlı olarak, GPU'nun CPU'dan daha fazla ısı üretme potansiyeli vardır.
Soğutucu Plaka - Bir soğutucu plaka, meydana gelen ısının bir miktarını emmesi için CPU'nun veya GPU'nun üzerine yerleştirilmiş ısı ileten bir cihazdır. Daha hızlı işlemciler ve çok çekirdekli işlemciler sıcaklıklarını makul bir seviyede tutabilmek için daha büyük ve daha karmaşık soğutucu plakalara ihtiyaç duyar. Isı emildiğinde, bilgisayar kasası ya da soğutma fanları yoluyla kontrollü bir şekilde dağıtılır. Birçok durumda, fanlar soğutucu plakalara tümleşiktir.
HDD - Sabit disk (HDD) bilgi yazıldıkça ve diğer parçalar tarafından işlendikçe dönen küçük diskler içerir. Fazla disk etkinliği olmadığı zaman, HDD kendini askıya alır ve fazla elektriğe gerek duymaz. Ancak, HDD'ye veya HDD'den dosya kopyalama ve CD'den HDD'ye müzik kopyalama gibi veri ağırlıklı işlemler yaparken disklerin dönmeye devam etmesini sağlamak için sürekli elektrik akışına ihtiyaç vardır ve bu da ısı üretir.
ODD - Optik Disk Sürücüsü (ODD) CD'leri ve/veya DVD'leri çalıştırır. Verinin okunup yazılabilmesi için optik disk sürücüsü diskleri HDD gibi döndürür. Veriyi okumak ve yazmak için mıknatıs kullanan HDD'nin aksine optik disk sürücüsü lazer kullanır. Dönme ve lazer çok fazla elektrik gerektirir ve her ikisi de oldukça fazla ısı üretme potansiyeline sahiptir.
Bilgisayarın ısısı nasıl düşürülebilir?Çeşitli donanım parçalarından gelen ısı biriktiği için ısının dağıtılması gerekir, aksi takdirde parçalar aşırı ısınabilir.
Bir masaüstü bilgisayarda, ısı üreten parçalar büyük bir kasanın içinde, sizden uzak bir yerde (belki masanızın altında veya yanında) olduğu için ve fan ısıyı arka taraftaki havalandırma deliğinden dışarı attığı için ısınmayı fark etmeyebilirsiniz. Ancak, bir dizüstü bilgisayarda, ısı üreten parçalara ve havalandırma deliklerine fiziksel olarak daha yakın olduğunuz için ısıyı fark etme olasılığınız daha yüksektir.
Bu ısı dağılımı rastgele değildir. Tüm HP ürünleri, normal çalışma koşullarında kullanıldığında güvenliğinizi ve konforunuzu en üst seviyeye çıkarmak üzere tasarlanmıştır. HP, dizüstü bilgisayarların yüzey sıcaklıklarını bütün yönleriyle test etmiştir ve bu bilgisayarlar IEC 60950 olarak da bilinen Bilgi Teknolojisi Donanımı Güvenliği için Uluslararası Standart tarafından yüzey sıcaklığı için belirlenen sektör limitlerinin altındadır.
Dizüstü bilgisayarın kasasına aktarılan ısı fark edilir olmakla birlikte bir güvenlik sorunu değildir. HP, tüm olası güvenlik sorunlarını ciddiye alır ve bir sorun meydana geldiğinde konuyla hemen ilgilenen özel bir ekibi vardır.
Isı, aşağıdaki şekillerde bilgisayarınızdan güvenli bir biçimde dağıtılır:

Materyal - Bilgisayarın kasasında kullanılan materyal ısı dağıtımında önemli bir rol oynar ve ısıyı geçirir. Daha az ısı üreten düşük performanslı bilgisayarlarda, bazı plastik türleri gibi ısı geçirgenliği düşük olan materyaller kullanılabilir. Böyle bir bilgisayarda çalışırken ısı çıkışını fark etmeyebilirsiniz. Diğer yandan, yüksek performanslı bilgisayarlarda bazı polimerler veya metaller gibi ısı geçirgenliği yüksek olan materyaller kullanılabilir. Bu materyaller üretilen ısıyı dağıtmaya yardımcı olmak için kullanılır. Böyle bir bilgisayarda işlemci ağırlıklı görevler gerçekleştiriyorsanız ısı çıkışını fark edebilirsiniz.
Tasarım - Sadece kullanılan malzeme değil bilgisayarın boyutu ve şekli de ısı dağılımını etkiler. Dizüstü bilgisayarların içinde minimum boş alan vardır. Fanların soğuk havayı ısı üreten parçaların üzerinden ve dikkatli bir şekilde tasarlanmış kanalların içinden geçirmesi gerekir. Bilgisayarların gittikçe daha ince ve küçük üretilmesi nedeniyle, hava akışını ve ısı dağılımını kontrol etmek için daha ince kasa tasarımları kullanılmaya başladı. Genel olarak, yüksek performanslı bilgisayarlar ısı dağılımı için düşük performanslı bilgisayarlara göre daha fazla alana ihtiyaç duyar. Çok küçük olan yüksek performanslı bilgisayarlar ısıyı etkili bir biçimde dağıtamaz; gerekli soğutucu plaka ve fanları yerleştirmek için yeterli alana sahip değildir.
Fanlar - Fanlar kasanın dışındaki soğuk havayı çeker ve içerideki ısı üreten parçaların üzerinden üfler. Bilgisayar ne kadar çok ısı üretirse, gerekli olan havayı taşımak için fanların o kadar hızlı dönmesi gerekir. Müşteriler bazen yüksek performanslı bilgisayarlarda diğer dizüstü bilgisayar modellerine kıyasla daha fazla fan sesi duyduklarını söylemektedir.
Havalandırma Delikleri - Bilgisayarın içine ve dışına doğru olan hava akışı, ısıyı dağıtmak için çok önemlidir. Havalandırma deliklerinin kasaya stratejik olarak yerleştirilmesi cihazın içindeki serbest soğuk hava akışını en üst seviyeye çıkarır. Yüksek performanslı bilgisayarlar düşük performanslı bilgisayarlardan daha fazla havalandırma deliğine sahiptir.
Hangi işlemler ısı üretir?Daha önce bahsedildiği gibi bir bilgisayarda en çok ısı üreten iki parça CPU ve GPU'dur. Ancak, gerçekleştirilen etkinlik her dakika üretilen ısı miktarını ve ısı dağılımını etkiler.
Isı üreten yaygın işlemler şunlardır:

Video oyunları oynama
Sistem bakımı yapma
Disk yazma veya kopyalama
Çok sayıda ve büyük dosya kopyalama ve yapıştırma
Bir ağdan dosya indirme veya ağa dosya yükleme
Film izleme
Internet'ten film ve müzik akışı gerçekleştirme
Video veya ses verisi oluşturma
Aynı anda işlemci ağırlıklı birkaç programı birden çalıştırma
Bilgisayarınızı sunucu olarak çalıştırma
Birden çok bilgisayar arasında dosya paylaşımı yapma


Bilgisayardaki ısı, bilgisayarın yerleştirildiği fiziksel ortamdan ve hatta yerel hava koşullarından (yüksek nem gibi) bile etkilenebilir.


Bir bilgisayardaki ısıyı nasıl yönetebilirsiniz?Bilgisayarınızın temel ısı profili, donanımının teknik özellikleri ve bilgisayarınızı kullanma şeklinizle belirlenir. Bilgisayarınızın ürettiği ısı hoşunuza gitmiyorsa, ısıyı biraz düşürmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Havalandırma deliklerini açın - Kabin duvarına dayayarak veya dizüstü bilgisayarı kapalı bir alana koyarak yanlışlıkla havalandırma deliklerini kapatmak bilgisayarın çok ısınmasına neden olabilir; çünkü içeride biriken sıcak havanının dışarı çıkabileceği bir çıkış yoktur. Havalandırma deliklerini açarsanız, bilgisayarın sıcaklığı düşebilir.
Bilgisayarı uygun bir yüzeye yerleştirin - Dizüstü bilgisayarı yastık gibi yumuşak bir yüzeye veya korunaksız kucağınıza koymayın. Yumuşak malzemeler ve giysiler havalandırma deliklerini kapatır ve bilgisayar kasasının ısıyı dağıtmasını engeller. Dizüstü bilgisayarını, her zaman bilgisayarın etrafındaki hava akışına izin veren masa veya diz tepsisi gibi sert yüzeylere koyun.
Bilgisayarınızın ortamını değiştirin- Bilgisayarınızı sıcak ve nemli bir ortamda kullanıyorsanız, daha soğuk bir ortama taşıyın. Örneğin, tropik veya subtropik bir bölgede klima bulunmayan bir odada kullanım bilgisayarınızın ekstra ısı üretmesine sebep olabilir. Havadaki nemin bir kısmını gidermenin yanı sıra serin tutmak için bilgisayarı klimalı bir ortama taşıyın.
Tozdan arındırın - Bir bilgisayarın içinde zamanla tozun birikmesi normaldir. Havalandırma delikleri kapalıysa, bilgisayarın içindeki toz hava akışını engelleyip ısı dağılımını etkileyebilir. Havalandırma kanallarındaki birikmiş tozu temizlemek için basınçlı hava kullanın. Basınçlı hava spreyleri, bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve birçok bilgisayar mağazasında satılmaktadır.
Bilgisayarın güç seçeneklerini ayarlayın - Hem Windows 7'de hem de Windows Vista'da bilgisayarın performans seviyesini ayarlayabileceğiniz güç yönetimi seçenekleri vardır. Yüksek performans daha fazla elektrik gerektirir; bu da daha fazla ısı üretir. Isı çıkışını biraz azaltan güç gereksinimlerini azaltmak üzere bilgisayarın performansını düşürebilirsiniz.
CPU ve GPU performansını ayarlayın - Birçok CPU ve GPU üreticisinin işlemci performansını ayarlamak için web sitelerinden indirilebilen araçları vardır. CPU ve GPU performans ayarlarını düşürmek üretilen ısı miktarını azaltabilir.
Bir soğutma sistemi kullanın - Yüksek performanslı bilgisayarlar için birçok soğutma sistemi vardır. Örneğin; mekanik veya sıvı soğutma sistemli yükseltilmiş dizüstü bilgisayar tepsileri uygun fiyatlara alınabilir. Asla bir HP bilgisayarını söküp alternatif bir soğutma sistemi takmayın. Bu, garanti kapsamınızı etkileyebilir ve bilgisayarınızda onarılamaz hasar bırakabilecek beklenmedik sonuçlar meydana getirebilir.
Aynı anda birden çok işlemci ağırlıklı uygulama kullanmayın -Isı çıkışı gerçekten bir sorunsa, tek seferde tek bir işlemci ağırlıklı uygulama kullanarak güç gereksinimini azaltabilirsiniz
Bilgisayarınızın ısı profiline alıştığınız zaman, bilgisayarın normalden daha fazla ısı üretmeye başladığını fark ederseniz veya ısındığı zaman düzensiz çalışmaya başlarsa bilgisayarı hemen kapatın
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-04-2016, 21:48   #3 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

@mehmetkarahanlı@


Bilgisayar monitörü açılıp kapanıyor problem nedir

Gelişen teknolojilerde teknik arızalarında onarmak sanırım bu teknolojinin verdiği veri tabanıyla çözümler üretmek kolaylaşmıştır ama bedeli olduğunuda unutmamak gerekir


Uzun yıllar bilgisayar ile ilgilenenler bilirler, monitörler dayanıklı birimlerdir pek arızalanmaz veya sorun çıkarmazlar, fakat yine de bazen sorunlar olabiliyor. Onlardan biride servisimize gelen bir LCD monitörün başına gelenler.

Bilgisayar açılıyor fakat monitör açılmıyor.
Monitör bilgisayar Windows masaüstüne kadar açık fakat daha sonra kapanıyor
Bilgisayar açıkken monitör gidiyor belli bir süre sonra tekrar geliyor, tekrar gidiyor.
Monitör hiç açılmıyor.

Gibi çeşitli sebeplerle servisimize aldık monitörümüzü. ASUS Marka monitör 1.5 yaşında.
Monitör açılmıyor peki ne yapacağım?

Bu monitörün açılmamasının birçok sebebi olabilir, ilk önce sorunun nerede olduğunu anlayabilmek için önemlilik/öncelik sırasına göre yapmamız gerekenlere bir bakalım.
Problemin daha çok bilgisayar kasasından kaynaklandığını düşünüyorsunuz. Acaba Ekran Kartımı? Anakart ? Ramler ? Peşi sıra aklımıza bir sürü soru geliyor. Hepsi olabilir en az maliyet ile bu işten kurtulabilmeniz için başlıyoruz.


Yazılım / Güncelleme
Statik Elektirik
Monitor Testi
Ekran Kartı Problemi
Ram
Anakart Arızası

YAZILIM GÜNCELLEME

Ekran kartınızın modeline ve anakartınızın modeline göre bilgisayarınızın yazılımlarının güncellemelerini yapmanızı tavsiye ediyoruz. Fakat kapalı olan bir monitör ile bunları yapamayacağınıza göre bu en önemli olan yazılım kısmını mecburen geçmek mecburiyetindeyiz. Bu işlemi daha sonra kesinlikle tekrar edin

STATİK ELEKTRİK

Bilgisayarınız zamanla statik elektrik toplamış olabilir ve bu durumda kondansatörler üzerinde baskı yaratıyor olabilir. Bu sebeple ilk önce bilgisayarımızı kapatalım. Power Supply ‘nızın eğer sigortası var ise kasa arkasında ki 0/1 tuşunu 0/1 kapalı duruma getirelim, daha sonra bilgisayarımızın açma tuşu olan power tuşuna bilgisayarınız kapalı iken yaklaşık 10 saniye kadar basılı tutuyoruz bu statik elektriğin bilgisayarınızdan boşalmasına sebep olacak ve bilgisayarınızı rahatlatacaktır.
Bu işlemden sonra statik elektrik ‘den arındırılmış olan bilgisayarımızın ilk önce şalterini 0/1 açık duruma getirip, bilgisayarımızı açalım.
Durum hala aynı bilgisayar monitörü açılıp kapanıyor ise sıradaki işleme geçiyoruz.


MONİTÖR TEST ETME

Monitör için hemen bir test düzenleyelim, imkânınız varsa monitörünüzü en yakındaki bir başka bilgisayar ile test ediniz. Ben bu süreçte hemen bir dizüstü bilgisayar alıp, VGA çıkışına monitörü bağlayarak sorunu test ettim. Monitörümüzü bu şekilde kesin kararlar alabileceğimiz şekilde test etmiş olduk.
Benim için burada sorun çözüldü, monitör aynı problemi dizüstü bilgisayarı ile tekrarlayınca, monitörümüz doğru kendi garanti kapsamında kontörlü için yetkili servisinin yolunu tutmuş oldu. Garantisi bitmiş olsaydı, problemi bizde çözebilirdik bu gibi durumlarda kesinlikle ürünlerinizi kendiniz açmamanız ve servisine yönlendirmeniz olacaktır. Garantileri biten ürünler için aşağıdaki formu doldurarak servis talebinde bulunabilirsiniz.
Monitörünüz dizüstü bilgisayarı ile sorunsuz çalışıyorsa okumaya devam edelim.

BİLGİSAYAR MONİTÖRÜ AÇILIP KAPANIYOR EKRAN KARTI PROBLEMİ

Ekran kartınızda bir problem olabilir, gelişen teknoloji ile artık her birim çok daha fazla güce ihtiyaç duyuyor. Bu sebep ile ilk önce kasamıza hâkim olabileceğimiz bir yüzeye yatırıp, ekran kartı problemini kasamızın içinde arayacağız, kasamızın kapağını açalım. Kasanızın içinde sizi dahi rahatsız edecek düzeyde toz ve pislik karışımı var ise bir süpürge veya benzeri araçlar ile lütfen temizleyiniz, monitörünüzün problemi bu tozlar olabilir. Tozları çok güzel temizledikten sonra ne yapacaksınız?
Tozun etkisini görebilmek için bilgisayarımızı bir kere daha açıyoruz ve problemi gözlemliyoruz. Sıkıntı çözüldü ise şanslısınız. Toz sizi teğet geçti, daha sonra ki bilgisayar kullanımınız da toza daha dikkat ediniz. Hala monitör açılıp kapanıyor ve sizin canınızı sıkıyorsa devam ediyoruz.
Diğer işleme geçmeden önce, anakartınızın üzerinde elektriğin dağıtıldığı pinler mevcut, bu pinler güç kaynağınızdan “power supply” gelmektedir, Büyük olan pin 32lik ve 36 lık olarak değişmektedir, diğer pinlere göre gözle görülür daha büyüktür. Dikdörtgen şeklindedir ve anakarta doğrudan bağlanır, bu pin ‘in yerine tam olarak oturulduğundan emin olun.
Çoğu anakart artık üzerinde sabit VGA görüntü bağdaştırıcı ile gelir, Ekran Kartınızı düzgünce anakartın üzerinden söküyoruz, monitörümüzü anakart üzerinde olan onboard vga bağdaştırıcısına ( Kasa Arkasında Tabi ki) takalım ve tekrar bir test edelim. Bilgisayarımızı açalım problem yok ise sorunun nerede olduğunu artık biliyorsunuz eğer bilgisayar monitörü hala açılıp kapanıyor ise işler biraz karışabilir.
Kesin çözüm üretebilmek için bundan sonraki adımları anakartı üzerindeki VGA çıkışını kullanarak yapalım. Bu anakartı daha iyi test edebilmemizi sağlayacaktır.
Şuan için söktüğünüz ekran kartının bir sorunu yok gibi duruyor.

RAM

Ram bilgisayarlarımızı oldukça rahatlatan birimlerdir, bu birimleri daha çok bilgisayarımızı hızlandırmak için kullanırız, gelişen endüstri çok büyük üretim hacimleri sağladığından üretimlerin kalitesi düşmektedir, bu sebeple kullanılan ürünler 5/2 si özürlü olarak üretilmekte ve belli bir zaman sonra arıza çıkarmaktadır.
Anakartınıza takılı olan ram adedine göre durumu sizin değerlendirmesi gerekiyor, ben 4 ram slotu olan bir anakart için 2 slota takılı 2 adet ram üzerinden gidiyorum. Ramleri sırayla anakart üzerinden çıkararak sistemi test ediniz.
İlk önce birini çıkarıp makinanızı çalıştırın, sorunda bir düzelme yok ise, çıkardığınız ram ‘i takıp diğer ram ‘i de çıkararak sistemi tekrar test ediniz. Sorunda bir iyileşme yok bilgisayar monitörü açılıp kapanıyor ise ram slotlarını değiştirerek bu denemeyi sonlandırınız. Bu varyasyonlarda da herhangi bir iyileşme söz konusu değilse durum biraz daha vahimleşiyor.

ANAKART ARIZASI

Anakartlar çok gelişmiş birimlerdir ve üzerinde çok fazla veri yolları barındırmaktadır. Bu kısım biraz daha dikkat gerektiren ve çok farklı sonuçlar verebilecek işler açabilir başınıza. Çok hakim değilse bu işlemleri yapmamanızı tavisye ediyorum.
Anakartınızn üzerine dikkatlice bakın, üzerinde çarpı gibi işaret olan haplara benzeyen kondansatörler göreceksiniz tüm anakartlarda vardır, bu kondansatörlerin üst taraftan şişme yapıp yapmadığına bakmanız yeterli olacaktır. Şişme yaptığını düşünüyorsanız bilgisayarınızı bir bilgisayar servisine teslim ediniz.
Şişme yok ise size tavsiyem elinize bir sulu boya fırçası alarak tüm anakartı ve slotları iyice temizlemek. Bu temizleme için çeşitli solüsyonlar vardır bunlar ile temizliğinizi yapmanız daha iyi sonuçlar verecektir.

korfez41 bunu beğendi.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap

Etiketler
bilgisayarlar, dizüstü, isınır?, masaüstü, neden, veya


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 10:09.Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2019 SupersatForum İnternational®, All Rights Reserved
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.