SupersatForum

SupersatForum (http://www.supersatforum.com/)
-   Bilgisayarınızdaki Sorunlar ve Çözüm Yolları (http://www.supersatforum.com/bilgisayarinizdaki-sorunlar-ve-cozum-yollari/)
-   -   PC Bilgisayar Performansını En Çok Yükselten Donanımlar (http://www.supersatforum.com/bilgisayarinizdaki-sorunlar-ve-cozum-yollari/177923-pc-bilgisayar-performansini-en-cok-yukselten-donanimlar.html)

mehmetkarahanl 28-11-2015 23:20

PC Bilgisayar Performansını En Çok Yükselten Donanımlar
 
Bilgisayar Performansını En Çok Yükselten Donanımlar
Bilgisayarınızda bulunan tüm donanımlar önemli ancak performansı artırma konusunda hangi donanımların rolü daha büyük?


Günümüzde neredeyse her evde, her iş yerinde bilgisayar bulunuyor. Hayatımıza 15-20 sene önce girmeye başlayan ve bu kısa sürece son derece büyük bir ilerleme kaydetmiş olan bu cihazlar, şu an günlük yaşantımızın vazgeçilmez cihazları arasında yer alıyorlar. Bilgisayarlarımızın önemi bu nedenlerden ötürü son derece büyük ve bu cihazları çok sık kullandığımızdan dolayı bakımları, performansları bizler için önemli. Listemizde günden güne eskiyen ve bir süre sonra geliştirilmesi/değiştirilmesi gereken bu cihazların, hangi parçalarının performanslarını daha çok etkilediğinden bahsettik.

1- RAMBilgisayarınızın performansını yükseltmek için başvurabileceğiniz en kolay ve ucuz çözüm yolu RAM'ini artırmaktır. RAM, hangi bilgisayara takılırsa takılsın direkt olarak işlem hızını etkilediği için performansı gözle görülür bir şekilde yükseltir. Özellikler oyun oynadığı oyunların performansından şikayetçi olanların ilk olarak RAM yükseltmesi tavsiye edilir.

2- Ekran KartıGrafikle uğraşan, tasarımcı ve oyun düşkünlerinin olmazsa olmazı erkan kartı, bilgisayarınızın görsel işlevlerinden sorumludur. Ekranda karşınıza çıkan görüntünün kalitesinden, hızından, boyutundan ve diğer tüm şeylerinden sorumlu olan ekran kartı, oldukça pahalı olmasına rağmen iyi bir performans yükselticidir.

3- Depolama AlanıBilgisayarınızda bulunan tüm dosyaların ortak olarak toplandığı bir depolama alanı bulunuyor. Bu alan ne kadar büyük olursa, bilgisayarınız o kadar kolay ve hızlı işlem gerçekleştirir. Bu nedenle depolama alanının yani hard drive'ın her zaman yeterli alanı olduğundan emin olun. Aynı zamanda hard disk sürücülerinin 7200 RPM modellerini de almayı düşünebilirsiniz.

4- İşlemciDeğişimi listemizde bulunan diğer donanımlardan çok daha zor ve pahalı olan işlemci, performans artırmanın bir diğer yoludur. Oldukça önemli bir donanım olmasına rağmen işlemcilerin içeriği diğer donanımlardan biraz farklıdır. Her konuda size performans artışı sağlamayacak olan işlemciler, sadece arada çok büyük bir fark olduğunda değiştirilmelidir. Çünkü sizin kullandığınızdan biraz daha iyi olan işlemcinin performansınızı artıracağına dair garanti yoktur.

5- YazılımListemizde donanımlardan bahsediyor olsak da yazılım da performans konusu açılınca boş geçilemeyecek olan sayılı etkenlerden birisidir. Yaptığınız işleme, oynadığınız oyuna, kullandığınız bilgisayara göre değişkenlik gösterecek yazılım özellikler, bilgisayar performansını direkt olarak etkiler. Sizlere "Windows 10 veya 8 kullanın" demiyorum ancak iyi performans için kesinlikle orijinal işletim sistemi şart.

beaverss 29-11-2015 07:49

teşekkürler bilgi için..

bird 29-11-2015 12:31

bilgilerde hard drive bölümü eski bilgi. artık ssd diskler var laptopunuzun hard diskini yeni bir ssd ile değiştirin farkı görebilirsiniz. windows 20 snde açılır.. tabi i3-i5 gibi laptoplarda yeni laptoplarda. eskilerde pek işe yaramaz

muhammeddugmh 12-06-2019 00:09

شكرا لكم


Varsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 21:17.


Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2019 SupersatForum İnternational®, All Rights Reserved

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.