SupersatForum

SupersatForum (http://www.supersatforum.com/)
-   Bilim Dünyasında Neler Oluyor? (http://www.supersatforum.com/bilim-dunyasinda-neler-oluyor/)
-   -   Jüpiter keşif uydusu Juno Dünyanın 4 katı olan Büyük Kırmızı Leke'yi görüntüledi. (http://www.supersatforum.com/bilim-dunyasinda-neler-oluyor/183121-jupiter-kesif-uydusu-juno-dunyanin-4-kati-olan-buyuk-kirmizi-lekeyi-goruntuledi.html)

Advertorial 25-04-2018 17:04

Jüpiter keşif uydusu Juno Dünyanın 4 katı olan Büyük Kırmızı Leke'yi görüntüledi.
 
http://www.trthaber.com/resimler/866000/866892.jpg

NASA'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, Juno'nun, Jüpiter yörüngesindeki keşif yolcuğunda gezegene 12'nci yakın geçisi sırasında, "Büyük Kırmızı Leke" adı verilen sürekli "antisiklonik fırtınayı" (yüksek basınçlı dolaşım merkezi) kayda geçirdiği belirtildi.

Türbülans alanları detaylı şekilde görülebiliyor

Uydunun 1 Nisan'daki yakın geçişi sırasında çekilen farklı görüntülerden oluşturulan kolaj fotoğraf NASA'nın internet sitesinde yayımlandı. 2 amatör gökbilimcinin, NASA'nın kamunun kullanımına açtığı JunoCam görüntülerini kullanarak yarattığı fotoğrafta, Büyük Kırmızı Leke ve etrafındaki türbülans alanları detaylı şekilde görülebiliyor.

Dünyanın 4 katı büyüklüğünde bir alanı kaplıyor

Jüpiter üzerinde sürekli bir yüksek basınç bölgesi olan Büyük Kırmızı Leke, etrafındaki fırtınaların dinamik yatay hareketine karşı siklon biçimini korumayı başarıyor. İlk olarak 1664 yılında İngiliz gökbilimci Robert Hooke tarafından keşfedilen Büyü Kırmızı Leke, dünyanın 4 katı büyüklüğünde bir alanı kaplıyor.

NASA'nın 2011'de uzaya fırlattığı Juno uydusu, Temmuz 2016'da Jüpiter'e vardığından bu yana gezegen yörüngesinde keşif faaliyetini sürdürüyor.

Alıntı:

Kaynak: AA


Varsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 15:49.


Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2018 SupersatForum İnternational®, All Rights Reserved

iptv,iptv

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.