SupersatForum  

Şifreli yayınlar nasıl açılır? açılma mantığı nedir?

 DVB-S (Digital TV Kartları)+ SkyStar ProgDVB Satellite Katagorisinde ve  DVB-S Kartlar Forumunda Bulunan  Şifreli yayınlar nasıl açılır? açılma mantığı nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


Geri Git   SupersatForum > DİJİTAL UYDU YAZILIMLARI / DVB-S > DVB-S (Digital TV Kartları)+ SkyStar ProgDVB Satellite > DVB-S Kartlar
Özel Arama

DVB-S Kartlar DVB-S Kartlar icin codecler , driverlar , bilgiler burada..

Cevap
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 15-04-2008, 14:53   #1 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-12-07
Mesajlar: 5.468
Üye No: 22086
Uydu Alıcısı: Akai
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 85
Beğendikleri: 1
Icon2 Şifreli yayınlar nasıl açılır? açılma mantığı nedir?


Bu yayın şifrelenmesi, *** kullanılarak açılması v.s. konular aslında birçok kişinin çok merak ettiği ancak internetde net olarak, anlaşılabilir biçimde türkçe kaynak bulunamamasından dolayı veya yayın açılsın da gerisi önemli değil şeklinde veyada zaten sorsamda kimse bilmez anlayışıyla forumlarda pek konuşulmayan herkesin kafasında soru işaretleri olan bir konudur..Sistemin işleyişini anlatan siteler, forumlarda ufak defek yazılar yok değil ancak net değil..
Yani birileri bir plugin veriyor, birde biryerlerden *** bulup plugine gösteriyoruz ve o ana kadar karanlık olan ekranda birden görüntü geliyor ve içimizde bir tebessüm oluşuyor..
Bende bu şifreleme konusunda herhangibir eğitim görmüş biri değilim..Ancak taa analog zamanında Hotbird deki Fransız analog Canal + yı (97 / 98 ) MoreTV, Pups ismindeki decoder+viewer programlarıyla görmüş biri olarak o zamandan beri devamlı bu konulara meraklıyımdır..
Aşağıdaki makale ise netde bugüne kadar okuduğum yüzlerce konuyla birlikde kendi bilgilerimin harmanlanıp herkesin anlayabileceği biçimde yazılmasıyla oluştu..
Şifreli yayın, anlamlı bir sinyalin *** kullanılarak anlamsız bir hale getirilmesi şeklindedir..Yayın çözülmeside işlemin tam tersi yani *** girilerek anlamsız sinyalin anlamlı hale getirilmesi şeklindedir..
Şifreli yayınları erişim kriterleri yeterli olanlara yani abonelere ulaştırmak için ortak arabirimler geliştirilmiştir..Bunlar;
 • DVB-CA ( Conditional Access - Koşullu Erişim )
 • DVB-CI ( Common Interface - Ortak arayüz )
 • DVB-CSA ( Common Scrambling Algorithm - Ortak Şifreleme Algoritması )
Bu ortak arabirimler şifreleme sisteminin temelini oluşturmaktadır..Yani sistemin temel işleyiş mantığı aynıdır..Ve bütün şifreli yayınlarda bu ortak arabirimlere uygun yapılır..
Koşullu Erişim sisteminin ( DVB-CA ) iki temel, değişmez gerçeği vardır..Bunlar;
 • ECM ( Entitlement Control Message - Yetkileri Kontrol Mesajı )
 • EMM ( Entitlement Management Message - Yetkileri Yönetim Mesajı )
Kısaca ECM dediğimiz digital mesaj, yayını açacak yani sinyali anlamlı hale çevirecek bir anahtar içermektedir..Bu anahtarın adı CW (Control Word - Kontrol Kelimesi ) dir..
İşte bu Kontrol Kelimesi (CW) DVB-CSA şifreleme sisteminde yayını açacak anahtar konumundadır..Ve bir yayının açılması için doğru CW nin olması yeterlidir..
Ancak günümüz şifreleme yayınlarında yüksek güvenlik açısından bir CW ancak ortalama 5 saniye kadar yayını açabilmektedir..Çünkü sistemde CW ler ortalama 5 saniyede bir değişmektedir..(2-3 saniyede değişen sistemler mevcuttur..)
Sistemin işleyişi bu kadar basit görünsede yayını açacak 5 saniyede değişen CW lere, erişim kriterleri yeterli olmayanların ulaşamaması için çok çeşitli şifreleme teknikleri ile korunarak yüksek güvenlik sağlanmıştır..
İşte bu amaçla dünyada 100 lerce şifreleme sistemi bulunmuştur, geliştirilmiştir..NDS (VideoGuard) , Seca (MediaGuard) , Nagra, Viaccess, Irdeto, Cryptoworks en popülerleridir..
Herkes bütün işi bu şifreleme sistemlerinin yaptığını zanneder..Yani sinyal gönderilirken mesela NDS şifre sistemiyle şifrelenir onu açacak olanda yine NDS ile olmalıdır şeklinde düşünür..
Ama işin aslı çok değişikdir..Bu şifreleme sistemleri sinyal şifrelemekde değil, yayını açacak CW lerin sadece abone olanlara ulaştırmada güvenlik için kullanılmaktadır..
Yoksa yukarıda yazdığım CSA, şifre sisteminin temelidir..Ve sinyal bu arayüze uygun şifrelenir..Diğer bütün piyasada adı olan şifre sistemleri çeşitli methot larla, algoritmalarla yetkisiz kişilerin CW ye ulaşmalarını engellemek amacındadır..
Bu şifreleme sistemleri yayını açacak anahtar konumundaki CW leri korumak için akla zarar koruma duvarları geliştirmişlerdir..Önce CW yi şifrelerler..CW nin gönderildiği ECM leride şifrelerler..Bazı şifre sistemlerinde ECM ye ayrı algoritma kullanılır, CW ye ayrı algoritma kullanılır..Yani ECM nin algoritması bilinse bile içindeki şifreli CW ye ulaşılsa bile bu şifreli CW yi deşifre etmek için hem operational *** hemde hash table denilen çeşitli algoritmalarında bilinmesi gerekecekdir..Bu sistemde sadece operational *** ile Şifreli CW deşifre edilemez..Çünkü algoritma olmadan Operational ***, Operational *** olmadan algoritmanın bilinmesi işe yaramaz..
ECM denilen digital mesaj içerisinde erişim kriterleri ve şifrelenmiş CW gizlidir..Gelen şifreli sinyalden DVB-CSA sistemi, ECM yi alıp CI denilen ortak modül arayüzüne, orda takılı olan modülde smart karta yönlendirir..ECM smart kartdaki bilgileri kontrol eder ve kendi barındırdığı erişim kriterleri karşı tarafda uygun ise barındırdığı şifreli CW yi serbest bırakır..En son smart kart bu şifreli CW yi Operational *** le deşifre edip DVB-CSA ya gönderir..DVB-CSA da CW yle sinyali çözüp, çözülmüş sinyali sistemdeki ilgili birimlere gönderip normal şifresiz yayın gibi ekrana ses ve görüntü gelir..
İşte bu döngü her 5 saniyede bir tekrarlanmak zorundadır..
Olayı daha fazla açarsak;
Örneğin şuan D+ paketi habire *** değiştiriyor..Ve forumlarda, orda burda verilen 32 karekterli ***i girdiğimiz takdirde yayın bir dahaki *** değişimine kadar kesilmeden açık kalıyor..
Burda girdiğimiz ***in ismi yukarda CW nin deşifre edilmesinde kullanıldığını yazdığım Operational *** dir..Bütün sistemler de CW operational *** ile şifrelenir..Yani bu girdiğimiz Operational *** yayını açan *** değildir..Her 5 saniyede bir değişen şifreli yayın açılması için tek gerekli şey olan CW yi deşifre edecek ***dir..
CW nin işleyişini görmemiz açısından Şuan açılan bir şifreli kanalı açıp ( Mesela D+ paketinden bir kanal ) vPlug monitörü açıp açılabilen ECM üzerinde sağ tıklayıp ( 1801 CA-ID ) Log ECM's+DCW's seçeneğine tıklayın..
Bu şekilde birazdan vPlug bilgi penceresinde o an aktif olan ve CSA sistemine gönderilen CW ( DCW - Direct Control Word anlamındadır yani kısaca Control Word dur ) ler log lanacakdır..

Evet resimdede görüldüğü üzere o an yayını açmak üzere CW ler akmaya başladı..Gördüğünüz gibi sistemde yaklaşık 10-11 saniyede bir CW ler değişiyor..
İşte plugin her 10 saniyede bir gelen ECM yi çözüp içindeki şifreli CW yi deşifre edip ortaya çıkan CW yi DVB-CSA sistemine gönderiyor..Ve bu şekilde yayın açılıyor..Yani bakın 09 saniyede görülen CW ancak 19. saniyeye kadar yayını açabilir..o anda yeni CW alınamazsa ekran donar..
Bu döngü aklı zarar şekilde böyle dur durak bilmeden işliyor..
Elle girdiğimiz Operational *** den bahsettik..İşte istenmeyen kişilerin eline geçtiği takdirde değiştirilen bu *** de abonelere ilk başta yazdığım EMM ler vasıtası ile ulaştırılır..Gönderilen EMM lerle karşı tarafın kriterleri kontrol edilir ve kriterler uygunsa yeni ***ler abone karta yazılır..
EMM lerde yine ilgili şifre sisteminin algoritmaları, master *** leri ile korunur..
Operational *** değişimlerinde abonelerin etkilenmemesi için bütün şifre sistemlerinde 2 veya daha fazla satır bırakılmıştır..Mesela nagra sisteminde 00, 01 şeklinde..Yayıncının kullandığı 00 satırı eğer biliniyorsa EMM ile abonelerin 01 satırına yeni ***ler sinyalle yazılır..Ve belli süre sonra 01 satırı devreye sokulup 00 satırını kullanmayı bırakır..Böylece aboneler *** değişimini hissetmez..
Görüldüğü gibi sistemin her aşamasında işyeyişi belli prosedürler, arayüzler çerçevesindedir..
Gelen şifreli ECM yi CSA sistemi CI sistemine CI sistemi üzerinde takılı bulunan Modüle Modulde içinde takılı bulunan Smart Kart a gönderir..ECM nin erişim kriterleri smart kartla değerlendirilip kriterler uygun ise şifreli CW serbest bırakılıp smart kartın operational *** ile şifreli CW yi deşifre edip tekrar CSA sistemine göndermesiyle son bulur..
DVB-S Kartlarda şifreli yayınları izlemeye yönelik plugin ler, receiver daki emular, Modüldeki emular bu noktada smart kart görevi görürler..Yani ilgili sistemlerin algoritmaları bir smart kart ile birebir aynıdır..Bu şekilde gelen ECM içindeki CW ler alınıp yayınlar açılır..
Aslında tabiki Bu DVB arayüzler geliştirilirken amaç sadece smart kartdan herhangibir receiver dan yayınları izletmeye yönelikdir..Ancak smart kart gibi çalışan bir programın da yapılmasının önüne geçilmesi mümkün değildir..Bu şekildede bilinen sistemler kusursuz şekilde açılır..
Yayınlar bir ortak arabirim çerçevesinde yapılmış olmasaydı, her sistem için ayrı receiver gerekecekti..DVB Viewer larda ise bütün sistemleri izlemek mümkün olmayacaktı..
Kullanılan hemen hemen bütün DVB Viewer (DVB Dream, ProgDVB v.s.) larda bu CSA, CI, CA ortak sistemi entegrelidir..Ve smart kart görevi gören bir plugin lede yayınlar kolayca açılabilmektedir..
Yayıncı tarafından kullanılan ECM, EMM pid bilgileri sistem tarafından sinyalden alınıp PMT ( Program Yerleşim Tablosu ) ve CAT ( Koşullu Erişim Tablosu ) denen tablolarda belirtilir..
Yazının sonunda anlatılanları kısaca özetlersek;
 • Şifreleme sistemleri DVB-CA, DVB-CI, DVB-CSA temeline dayalıdır..
 • Bir şifreli yayının açılması için CW (Control World) nin olması yeterlidir..
 • CW ler şifreli ECM lerin içinde şifrelenmiş vaziyettedir..
 • Bütün şifre sistemlerinin tek amacı CW leri korumakdır..
 • Bir CW, sistemlerde ortalama ancak 5 saniye kadar yayını açabilir..Çünkü her 5 saniyede bir sistem tarafından CW ler değiştirilmektedir..
 • Şifre çözümünün son aşaması olan şifreli CW nin deşifre edilmesi için Operational *** e gerek duyulmaktadır..
 • Operational *** ler abonelere EMM ler ile ulaştırılır..
TeAcHeR dan alıntıdır..
__________________
Para iyi bir hizmetçi , kötü bir EFENDİDİR....
HCakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-04-2008, 15:09   #2 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-03-06
Mesajlar: 4.914
Üye No: 365
Tuttuğu Takım: Takım Tutmuyorum
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
Varsayılan

teşekkürler bilgilendirme için
umuter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-04-2008, 16:09   #3 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 03-13-07
Yaş: 46
Mesajlar: 4.528
Üye No: 18593
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 116
Beğendikleri: 96
Varsayılan

çakır verdiğin bilgilerden dolayı teşekkür ederiz...
selametle kal...

__________________
Bir insanın akıllı olmasına birşey dediğimiz yok. Yeter ki; aklını başkalarına kabul ettirmeye çalışmasın. Eflatun
osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-04-2008, 16:11   #4 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-12-07
Mesajlar: 5.468
Üye No: 22086
Uydu Alıcısı: Akai
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 85
Beğendikleri: 1
Varsayılan

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi umuter
teşekkürler bilgilendirme için
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi osmann
çakır verdiğin bilgilerden dolayı teşekkür ederiz...
selametle kal...
Rica ederim,kolay gelsin..
__________________
Para iyi bir hizmetçi , kötü bir EFENDİDİR....
HCakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-04-2008, 16:21   #5 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 06-19-06
Yaş: 53
Mesajlar: 7.566
Üye No: 6077
Uydu Alıcısı: DreamBox
Tuttuğu Takım: Fenerbahce
Aldığı Beğeni: 66
Beğendikleri: 0
Varsayılan

bunlar ne senden sistem alt yapılarını çökertmeni bekliyoruz
nikinin başında ne var dikkat etinmi
__________________
[f47Xfenerli]
f47xfenerli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-04-2008, 16:38   #6 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-12-07
Mesajlar: 5.468
Üye No: 22086
Uydu Alıcısı: Akai
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 85
Beğendikleri: 1
Varsayılan

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi f47xfenerli
bunlar ne senden sistem alt yapılarını çökertmeni bekliyoruz
nikinin başında ne var dikkat etinmi
Bu auto kodlar elimde zaten de fixlemek uğraşmak lazım,cihazda yazılımı denemek lazım uzun iş yani..
Eklenen Dosyalar
Dosya Biçimi: rar AutoRoll.rar (11.0 KB, 69 kez İndirildi)
__________________
Para iyi bir hizmetçi , kötü bir EFENDİDİR....
HCakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-2008, 11:54   #7 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 08-25-08
Mesajlar: 3
Üye No: 43576
Tuttuğu Takım: Fenerbahçe
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

değerli bilgilerin için teşekkür ederim. güzel bir çalışma olmuş. ben de bu konuyu merak edenlerden olarak pür dikkat yazını okudum
mudanya224 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-2008, 12:15   #8 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 04-22-07
Mesajlar: 1.114
Üye No: 20063
Uydu Alıcısı: Korax
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 59
Beğendikleri: 8
Varsayılan

bilgi paylaştıkca çogalır teşekürler
süleyman09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-2008, 13:48   #9 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-06-08
Mesajlar: 132
Üye No: 41048
Aldığı Beğeni: 3
Beğendikleri: 0
Varsayılan

teşekkurler
FERHAT64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-2008, 16:31   #10 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-14-06
Yaş: 43
Mesajlar: 419
Üye No: 1290
Uydu Alıcısı: Filbox
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

sağol kardeş
sakarxa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-2008, 17:42   #11 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-21-08
Yaş: 55
Mesajlar: 287
Üye No: 30595
Uydu Alıcısı: DreamBox
Tuttuğu Takım: Fenerbahce
Aldığı Beğeni: 194
Beğendikleri: 19180
Varsayılan

teşekkürler hocam. saygılar
sahin_42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-2008, 18:25   #12 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 06-02-07
Yaş: 41
Mesajlar: 219
Üye No: 43849
Uydu Alıcısı: Atlanta
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 3
Beğendikleri: 7
Varsayılan

sansürlü kelimeler arasına - (tire ) ekleyerek kelimenin ne olduğunu gösterebilirsin sonuçta ornek veriyorsun bilmeyenlere ama kelime yok!! örnek: k-e-y
artech Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-2008, 20:15   #13 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-03-06
Yaş: 32
Mesajlar: 7.197
Üye No: 227
Uydu Alıcısı: DVBS
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 38
Beğendikleri: 9
Varsayılan

yasak arkadaşım yasakk öle de yapsan yasak bir bildigimiz varki sansürlüyoruz öle yazan olursa silinir mesajı sölemedi demeyin
kolay gesin herkese
Özgür Erge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-2008, 19:35   #14 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-21-06
Mesajlar: 67
Üye No: 1652
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

ispanya ligini izleyemiyorum yardım lutfen
mecit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-12-2008, 18:19   #15 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 12-12-08
Mesajlar: 27
Üye No: 55514
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi mecit
ispanya ligini izleyemiyorum yardım lutfen
Konu ile alakası yok arkadaşım

Paylaşımın için teşekkur ederim,teşk..
hakk_memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-2009, 13:17   #16 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 03-21-09
Mesajlar: 23
Üye No: 64087
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

bu guzel bılgileriçin cakır kardese tesekkur etmeyı borcbilirim borcumu verdim ELİNE DİLİNE EMEGİNEsaglık sizi tanimak ısterdım .
nurolavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-04-2009, 21:31   #17 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 03-15-07
Yaş: 35
Mesajlar: 9
Üye No: 18660
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

cakır kardes elıne saglık,
mesala ıstedıgımız *** lerı nasıl gırecegız verılen ***lerın dısında kalanları farklı kanallar ıcın sımdıden tesekkurler emegın ve dusuncelerın ıcın
e_karadere_7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-05-2009, 11:01   #18 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-12-07
Mesajlar: 5.468
Üye No: 22086
Uydu Alıcısı: Akai
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 85
Beğendikleri: 1
Varsayılan

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi e_karadere_7
cakır kardes elıne saglık,
mesala ıstedıgımız *** lerı nasıl gırecegız verılen ***lerın dısında kalanları farklı kanallar ıcın sımdıden tesekkurler emegın ve dusuncelerın ıcın
Hangi cihaza hangi keeyi girmek istiyorsunuz daha net olarak yazarsanız yardımcı olalım..
__________________
Para iyi bir hizmetçi , kötü bir EFENDİDİR....
HCakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-2010, 20:28   #19 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 02-11-10
Mesajlar: 4
Üye No: 87496
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

Teşekkürler.
bukel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-2010, 20:38   #20 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 11-03-08
Mesajlar: 8
Üye No: 51249
Uydu Alıcısı: Baff
Tuttuğu Takım: Fenerbahce
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
Varsayılan

açıklamanız için teşekkürler
rustem54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap

Etiketler
açılma, açılır?, mantığı, nasıl, nedir?, yayınlar, şifreli


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 16:36.Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2019 SupersatForum İnternational®, All Rights Reserved
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.