SupersatForum

SupersatForum (http://www.supersatforum.com/)
-   Forum Anketleri (http://www.supersatforum.com/forum-anketleri/)
-   -   Türk Futbolunda Video Hakem Uygulaması Olmalı mı? (http://www.supersatforum.com/forum-anketleri/181944-turk-futbolunda-video-hakem-uygulamasi-olmali-mi.html)

Editör 19-06-2017 01:17

Türk Futbolunda Video Hakem Uygulaması Olmalı mı?
 
Arkadaşlar dünyada bu sezon olmak üzere yakındada ülkemizdede uygulanmaya başlayacak olan Video Hakem Uygulamasını ankete dökelim istedik

Anketimizin yanında video hakem uygulaması hakkında kısa bir bilgi verelim nedir bu video hakem uygulaması?


Futbolda bir süredir gündemde olan Video Hakem Uygulaması (VAR) , yavaş yavaş kullanılmaya başlandı.

A seviyedeki milli takımların oynadığı hazırlık maçlarından, alt yaş kategorilerinde düzenlenen turnuvalara kadar birçok farklı düzeyde test edilen VAR, futbol dünyasında uzun süredir tartışmaya yol açan pozisyonları ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Video Hakem Uygulaması (VAR) özetle; karşılaşma sırasında hakemi tereddütte bırakan ya da oyuncuların yoğun itirazda bulunduğu bir pozisyonda, hakemin ekran başında pozisyonların tekrarını izleyen diğer hakemlerle kulaklık aracılığıyla iletişim kurduğu ve onlardan gelen bilgiye göre karar verdiği bir sistem olarak tanımlanabilir.

Bu tarz bir teknolojiye ihtayaç olduğu fikri, aslında 2010 Dünya Kupası'nın ikinci turunda oynanan meşhur Almanya-İngiltere maçında Frank Lampard'ın çektiği şutta topun kale çizgisini geçmesine rağmen hakemin devam kararını vermiş olması sonucu ortaya çıkmıştı.

Frank Lampard disallowed goal against Germany WC 06272010

O pozisyondan sonra ciddi biçimde tartışılan bu konu için 2011 senesinden itibaren geniş kapsamlı çalışmalar başladı.

FIFA, bu doğrultuda "Gol Çizgisi Teknolojisi" olarak bilinen düzeni ilk olarak 2012'deki Dünya Kulüpler Kupası esnasında kullandı. Uygulamanın başarıyla sonuçlanması üzerine harekete geçen İngiltere Futbol Federasyonu da 2013 yılında bu sistemi devreye soktu.

İlerleyen dönemde bu teknolojinin daha da geliştirilip, maçın skoruna direkt etki edebilecek pozisyonlar için uygulanabilir versiyonu gündeme geldi ve hakem hatalarının minimize edilmesi amacıyla ''Video Hakem Uygulaması'' konuşulmaya başlandı. Bu fikre göre VAR; ofsayt, penaltı, kırmızı kart gibi oyunun kaderini değiştirebilecek olaylarda tartışmaya açık pozisyonlarda hakeme yardımcı olarak bu konuda en doğru kararı vermeye çalışan bir sistem olarak nitelendiriliyor.

VİDEO HAKEM UYGULAMASI (VAR) FUTBOLDA NASIL İŞLEYECEK?

VAR sisteminde, kontrol odasındaki iki hakemden biri maçı analiz edip, gerektiğinde hakeme bilgi verirken, diğeri de oyunu takip edebilecek. Kontrol odasından gelen bilgi üzerine, maçı yöneten hakem saha kenarındaki ekrandan pozisyonu izledikten sonra kararını verebilecek.

Stat çatısına yerleştirilen yüksek kare çekim özelliğine sahip kameralar, topun hareketlerini kayıt altına aldığı bu bilgisayar sisteminde, topun çizgiyi geçip geçmediği bilgisini 1 saniye içerisinde hakemin kol saatine titreşimli olarak gönderebilecek.

Gianni Infantino FIFA

UEFA'da başkanlık yaptığı dönemde bu fikir ortaya atılan Michel Platini, futbolda teknolojik imkanların kullanılması kapsamında yapılan oylamada hayır oyu kullamıştı. Daha sonra görevi devralan Gianni Infantino, futbola bu tarz yeniliklerin getirilmesi gerektiğini öne sürerek çalışmaları hızlandırdı.

Göreve geldikten sonra düzenlediği bir toplantıda alınan karar gereği maçlarda video teknolojisi kullanımı denemelerinin iki yıl içinde başlayacağını belirten Infantino, deneme sürecine 12 lig yönetimi ve bir konfederasyonun talip olduğunu açıklamıştı.

Yapılan ilk açıklamada; maç esnasında pozisyon tekrarlarının izlenmesi için VAR görevlendirilmesinin planlandığı, bu sistemin sadece gol, penaltı, kırmızı kart ve yanlış oyuncuya kart gösterilmesi gibi sonucu direkt etkileyebilecek durumlarda devreye gireceği belirtildi.

İLK OLARAK FRANSA-İTALYA MAÇINDA SİSTEM DENENDİ

VAR sistemi, ilk olarak 1 Eylül 2016'da İtalya ile Fransa arasında oynanan hazırlık maçında denendi. İtalyan futbolcular, Fransız defans oyuncusu Layvin Kurzawa’nın ceza sahası içinde topu elle oynadığı iddia ederek hakeme penaltı itirazında bulundu. Karşılaşmanın Hollandalı hakemi Björn Kuipers de bunun üzerine oyunu durdurdu ve saha kenarında videodan pozisyon tekrarını izleyip penaltı olmadığına karar verdi.

Layvin Kurzawa France

İlk kez uluslararası bir maçta kullanılan VAR'ı "futbolda devrim" olarak niteleyen Infantino, bu sistemin 2018'de Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupası’nda kullanılmasının planlandığını söyledi.http://images.performgroup.com/di/li...64&w=620&h=430

digix21 19-06-2017 02:14

bence olmamalı. çünkü hem oyunun doğal akışını,heyecanını bozar hem de bundan daha önemli olarak,televizyondaki tartışmalı pozisyonları yorumlayan yılların hakem hocaları bile önden ,arkadan,tepeden ,sağdan,soldan baktıkları halde çoğu pozisyonlarda dakikalar boyu izleyerek karar veremezken maç oynanırken kısıtlı bir sürede nasıl doğru karar verilecek..?
video hakem uygulaması olduğu halde yanlış karar verilirse kıyamet asıl o zaman kopar..!

Editör 19-06-2017 02:36

Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi digix21 (Mesaj 861247)
bence olmamalı. çünkü hem oyunun doğal akışını,heyecanını bozar hem de bundan daha önemli olarak,televizyondaki tartışmalı pozisyonları yorumlayan yılların hakem hocaları bile önden ,arkadan,tepeden ,sağdan,soldan baktıkları halde çoğu pozisyonlarda dakikalar boyu izleyerek karar veremezken maç oynanırken kısıtlı bir sürede nasıl doğru karar verilecek..?
video hakem uygulaması olduğu halde yanlış karar verilirse kıyamet asıl o zaman kopar..!

Dediginize katılıyorum bana görede olmaması lazım tamam hakemler yanlış yapıyor ama bu video hakem ile surekli oyun duracak adamlar gol aatmış sevinirken itiraz gelecek gol sayılmayacak bir sürü tezat seyler bir futbolumuz var bunuda içine edecekler anlaşıldı

micromaxx52 19-06-2017 06:09

Evetttt

Volkan 19-06-2017 12:14

Bizimkiler daha kulaklarındaki kulaklıkla iletişimi sağlayamıyor önünde olan pozisyonları göremıyorlar. Saniye içinde o ekranda neyi görebilecekler.

İşin aslı adaletli olsunlar yeter. Korkarak değil hakim olarak maçı yönetsinler . hata illaki olur.

admo 19-06-2017 17:58

Video hakem uygulamasından en büyük darbeyi büyük takımlar görecek. Göz göre göre anadolu takımlarını yakan hakem faciaları artık yaşanmayacak.
Sözün kısası bu iş anadolu takımlarına yaradı.

selim789 19-06-2017 21:50

daha çok başarı sağlayacaksa olsun tabiki.

karakutu 20-06-2017 02:05

Tam bir curcuna olacak desene

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

xfles7837 20-06-2017 02:06

Önce statlara dev ekranları koysunlar sonra video hakemliği koyabilirler, şahsen taraftarın tekrar pozisyonları izleyebileceği dev ekranları koymaya cesaret edebileceklerini zannetmiyorum.

Kokane 20-06-2017 02:26

Confed Cup'ta suan uygulaniyor ve macin duraklamasi falan beni pek sarmadi. Oyunu bayagi sogutuyor

idiye 20-06-2017 04:54

En nihayet ise yarayacak bir karar cikti.Herkez futboldaki adaletin yerlesmesini neden istemez anlamak mümkün degil.
Bir düsünün bakalim 80 cm top kale cizgisinin icine vuruyor gol gecersiz.Elle gol atiliyor gol gecerli.
Merak etmeyin futbol yorumcularinin yinede konusacak konu bulacaklari kesin.Fenemi onlarda bir konu daha eklendi.

uzmanuyducu 21-06-2017 23:21

ben video hakenliği kesinliklle destekliyorum çünkü video hakemlik olmadan bir penaltı pozisyonunda penaltıydı veya değildi tartişması nerden baksan 2 & 3 dk tartışılıyo bu itirazlar zamanı öldürüyosa veya diğer bir deyimle futbolu soğutuyosa video hakemlikte sadece 30 sn içinde gol mü değilmi penaltımı değilmi tüm çıplaklığı ile göz önüne çıkıyo kesinlikle ama kesinlikle uygulanması gereken bir sistem bundan sonra yok öyle haksızlıklarla şampiyon olmak

Kosavalı® 22-06-2017 22:00

Video hakemde olsa yine ayni hatali karar verir bence

ASİL 22-06-2017 22:24

saçmasapan bir karar bence fener cimbom maçları artık 120 dakika sürer:emoji1:

ilhanaktan 29-06-2017 20:34

evet bencede güzel olur ozaman bakalım 4 sene arka arka ya sampıyon olsunlarda gorelım

xfles7837 30-06-2017 00:03

confed cup ta uygulandığı şekli ile insiyatif hakeme bırakılırsa bu durumda ne çok mağdur olan takımlar anadolu takımları olacaktır, her takıma bir devrede bir itiraz hakkı verilmeli voleybolda olduğu gibi,.

uydu34 03-07-2017 12:48

Dün Meksika - Portekiz maçında hakem videodan pozisyonu yeniden izleyerek penaltıyı verdi aksi vermeyecekti.Bunun gibi pozisyonlar için katkısı çok ama çok büyük olacak top kale çizgisinie geçtimi mesela buna hakem gözle yanılabilir ama teknoloji buna cevap verecek ve kimse haksızlık bu diyemeyecek.

ressams 03-07-2017 16:09

kesinlikle olmalı

mehmetkarahanl 04-07-2017 12:24

gelişen teknolojilerden faydalanmak güzel bir şeyde ortadaki karar geçikmiş olmaması gerekir anlık olacaksa olsun yoksa sonradan olacak karar yanlış olur.fakat denenmesinda fayda var.

seyfi505050 06-07-2017 08:42

İnşallah doğru karar verirler hayırlı olsun


Varsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 16:49.


Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2018 SupersatForum İnternational®, All Rights Reserved

iptv,iptv

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.