SupersatForum  

07/01 Türkiyeden Haberler

 Forum Arşivi & Kapanan Bölümler Katagorisinde ve  Forum OFF Bölüm Forumunda Bulunan  07/01 Türkiyeden Haberler Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


Geri Git   SupersatForum > TEST & FORUM ARŞİVİ > Forum Arşivi & Kapanan Bölümler > Forum OFF Bölüm
Özel Arama

Forum OFF Bölüm Forumumuzda Gereksiz Yere Açılmış Konular,Güncelligini yitirmiş dosyalar Burada yer almaktadır.Ayrıca Kapanan bölümlerde burada yer almaktadır..

 
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 07-01-2006, 18:18   #1 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 3.554
Üye No: 10
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan 07/01 Türkiyeden Haberler


Arkadaşlar bugün buraya.
__________________
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
umsado Çevrimdışı  
Eski 07-01-2006, 18:22   #2 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 3.554
Üye No: 10
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan Kuş gribi: Türkiye ve dünya ciddi bir enfeksiyon tehlikesiyle karşı karşıyaİstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, “Salgın olmasa da ciddi bir enfeksiyon tehlikesiyle ülkemiz ve dünyamız yüz yüze, bunu görmek lazım. Kanatlı hayvanların toplu yok edilmesinin yanında kedi, köpek, sığır, koyun gibi diğer hayvanların da hareketlerinin sınırlandırılması lazım. Tavuk gübrelerinin zirai amaçla kullanılmaması gerekli. Kurbanlık hayvanlar da potansiyel bir tehlike olduğunu kabul etmek lazım” dedi.
Prof. Dr. Gürsoy, İstanbul Tabip Odası'nda, İstanbul Veteriner Hekimler Odası Bilim Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur ile birlikte, “kuş gribi” ile ilgili son gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi.
Toplantıdaki konuşmasına Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın açıklamalarını TV'den izledikten sonra başlayan Prof. Dr. Gürsoy, Bakan Akdağ'ın “salgın beklemiyoruz” ifadesine atıfta bulunarak, ”Bir bakanın 'salgın bekliyoruz' diye bir cümle kullanması, çok kolay bir şey değil. Salgın olmasa da ciddi bir enfeksiyon tehlikesiyle ülkemiz ve dünyamız yüz yüze, bunu görmek lazım” dedi.

Genel çerçevede bazı gecikme ve ihmallerin söz konusu olduğunu, ancak gerek Sağlık Bakanlığı, gerekse Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkililerinin durumun ciddiyetinin farkında olduklarını, önlem alma konusunda ellerinden gelenleri yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Prof. Dr. Gürsoy, konuşmasına şöyle devam etti: “Bazı adımlara daha ihtiyaç var. Geçen salgın döneminde de konuyu bilen, konuya hakim bilim insanlarının; 'Artık Türkiye'de, madem ki bu göçmen kuşların geçiş yolları üzerinde bir ülkedir burası, kanatlı kümes hayvanlarının açıkta yetiştirilmesine son vermek lazım' görüşleri ortaya çıktı. 'Gerekirse bütün serbest yetiştirilen kümes hayvanlarının toplatılması ve yok edilmesi' önlemi önerilmişti ama bu yapılamadı. Bu öneri bugün de tekrarlanıyor. İkinci önemli ihmal ya da eksiklik de, av yasağı konusundaki sınırlı tedbir. Biraz gecikerek de olsa Doğu Anadolu'da av yasağı konmuş durumda. Bütün ülke boyutunda bir yasak yok. Bu iki önlem alınmadığı takdirde toplu bir karantina önlemi almak mümkün değil.”
DOĞU BEYAZIT'TAKİ VAKA
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun çok geniş bir coğrafyada bulunduğunu, hastalık tehlikesinin de birkaç hafta içinde savuşturulamayacağını kaydeden Prof. Dr. Gürsoy, “Doğubeyazıt'ta Koçyiğit ailesinde hastalık belirtilerinin ortaya çıkması sırasında 'kuş gribi değildir' sonucunun ifade edilmesinin, daha sonra 'hastalığın teşhis edildiğinin' söylenmesinin de tereddütlere yol açtığını” savundu.
Prof. Dr. Gürsoy, “Bu hastalıkta pozitif sonuç alırsanız 'bu kuş gribidir' diyebilirsiniz. Ama negatif sonuç alırsanız, 'bu kuş gribi değildir' deme şansınız yok. Keşke kuşkunun devam ettiğini, ama kanıtlanmadığını ifade etselerdi. Daha doğru bir yaklaşım olurdu” dedi.
Teşhis konulmasının ardından “birkaç günlük ilaç gecikmesi olduğunun” da ifade edildiğini kaydeden Prof. Dr. Gürsoy, gerekli ilaç stokunun yapıldığını vurguladı.
Prof. Dr. Gençay Gürsoy, “Kuş gribi, bütün dünyayı içine alan bir tehdit. Her bir vaka, insandan insana geçişi sağlayacak olan mutasyon ihtimalini artıran bir tehlike” dedi.

'VİRÜSÜN YAYILMASI SÖZ KONUSU'

Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz da, göçmen kuşlarla Türkiye'ye gelen kuş gribi virüsünün bahçe tavuklarına sıçramış olmasının üzücü ve endişe verici olduğunu ifade ederek, virüsün 11 yörede saptandığını, son olarak Ankara'da 2 ördekte görüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Yılmaz, şunları kaydetti: “Virüsün yayılması söz konusu. Buna mevsimsel bakmak lazım. Batıdaki olay ile doğudaki farklı. Doğudaki olay niye ciddi boyutlara doğru gidiyor? Çünkü virüs sıfır derecede 1 ay kalıyor. Virüsün birkaç ay kalma olasılığı var, çünkü sıfır derecenin de altında oralar.

Ulusal hazırlık programları lazım, hem hayvanlardaki hastalığı, hem de insanlardakini kontrol etmek için. Bunun için erken uyarı sistemleri gerekiyor. Hastalık bir bölgede çıktığında, hemen yetkili mercilere müracaat edip öncelikle o bölgedeki kanatlıların toplu olarak yok edilmesi gerekli. Temasın engellenmesi gerekiyor. Halkımızı, çocuklarımızı korumamız lazım. Kanatlı hayvanların toplu yok edilmesinin yanında kedi, köpek, sığır, koyun gibi diğer hayvanların da hareketlerinin sınırlandırılması lazım. Tavuk gübrelerinin zirai amaçla kullanılmaması gerekli. İnsanlar hayvansal artıklarla haşır neşir olmasınlar.”

'ŞAHSİ BİNALAR DA HASTANE OLARAK KULLANILABİLİR'

İstanbul Tabip Odası'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur da, Türkiye'nin salgın konusunda gerekli planlarının hazırladığını, hatta ”karantina zorlamalarında şahsi binaların hastane olarak kullanımına” kadar ayrıntılı bir rapor hazırlandığını anlattı.

Koçyiğit ailesindeki vakada ilk açıklamalarda negatif, ardından pozitif sonuç verilmesinin basında “çelişki” olarak ifade edildiğini de hatırlatan Badur, bunda bir çelişki bulunmadığını, aileden faklı günlerde alınmış örneklerin bulunduğunu, ilkinde negatif, diğer günlerde ise pozitif çıktığını söyledi.

Yalova'dan İstanbul'a getirilen vakaya da dikkat çeken Prof. Dr. Badur, “Böyle bir furya çıktığı anda her aksıran, tıksıran, boğazı ağrıyan, ateşi çıkanın hastaneye başvurduğunu düşünün. Bunun altından kalkamayız. Kriter, gelen kişinin kanatlılarla temasının olması” dedi.

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen aileden 4 kişiye ait örnek aldıklarını ve örneklerin incelenmesine başlandığını belirten Prof. Dr. Badur, ailenin 1.5-2 ay önce bölgeden Yalova'ya geldiğinin görüldüğünü, bu olgularla da sonucun pozitif çıkacağını zannetmediğini kaydetti.
KURBANLIKLARDA OLASI TEHLİKE VARMI?
Daha sonra basın mensuplarının soruları da yanıtlanan toplantıda, bir gazetecinin “Kuş gribi kurbanlık hayvanlar ile büyükşehirlere taşınıyor mu?” sorusu üzerine Prof. Dr. Gürsoy, şunları söyledi: “Bir hekim olarak bunda potansiyel bir tehlike olduğunu kabul etmek lazım. Doğu Anadolu'da ve Güneydoğu Anadolu'da kurbanlık hayvanlar ile kanatlı hayvanların teması zaten hayatın bir parçası. Evlerinde bile kümes hayvanı yetiştiriyorlar. Bu artıkların kurbanlık hayvanın derisine, ayaklarına bulaşma ihtimali var. Kurbanlıkların buraya kadar getirilmesinde izolasyon önlemleri alınmış değil. Bu hayvanlar bir biçimde dezenfekte edilebilirdi. Otomobiller dezenfekte ediliyor... Bölgeden gelen kurbanlık hayvanlar potansiyel olarak tehlikedir.”

“Bu aşamada ne yapılabilir?” sorusuna yönelik de Prof. Dr. Gürsoy, “Kurbanlık hayvanların dezenfeksiyonu olabilir. Ellerimizin yıkanması isteniyor. Hayvanların da yıkanması belki bir önlem. Şehir dışına çıkarılması belki bir önlem... Kurbanlıkların etini yemenin bir sakıncası yok. Kurbanlık hayvanla insanın temasında mutlaka tedbir alınmalı” diye konuştu.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Bilim Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz da, “Kural; hastalık çıkan bölgede kanatlı hayvanların toplu yok edilmesi, dolaşan hayvanların, kedi, köpek ve farelerin kontrol altına alınması. Sığır ve koyun gibi diğer hayvanların giriş çıkışının da yasaklanmasıdır” dedi.

Prof. Dr. Yılmaz, kurbanlık hayvanların enfekte olmayacaklarını, ancak bulaştırabileceklerini ifade ederek, tavuk dışkısının temas edeceği her şeyin buna neden olabileceğini söyledi.

Genel hijyen kurallarına uyulmasının önemine işaret eden Prof. Dr. Yılmaz, “Hayvansal ürünler ve hayvanlara dokunulduğunda hijyen kurallarına dikkat edilir. Eller yıkanır. Kanatlı hayvanla temas edilmemesi lazım” dedi.

Prof. Dr. Selim Badur da, kurbanlık hayvanların dışkısında kuş gribi bulaşma riskinin bulunmadığını, derisinin üzerinde kuş pisliği getirilebileceğini, bunun bir arabayla da mümkün olabileceğini bildirdi.

'BÖLGE HALKI TAVUK VE YUMURTA YEMESİN'

“Tavuk eti ve yumurta tüketilip, tüketilmemesine” ilişkin bir soru üzerine de Prof. Dr. Yılmaz, bölgedeki halkın elindeki tavuklar ve ürünlerini hiçbir şekilde tüketmemesi, mutlaka tüm kanatlıların yok edilmesi gerektiğini vurgulayarak, entegre tavukçulukta ise hastalığın söz konusu olmadığını, pişmiş olarak tavuk ve yumurta yemenin sakıncası bulunmadığını anlattı.

“Kuş gribinde etkili olduğu belirtilen Tamiflu adlı ilacın hastalık çıktığında bölgedeki eczanelerde bulunmadığının” söylenmesi üzerine ise Prof. Dr. Badur, “Tamiflunun gecikmesi bu çocukların kaybına neden oldu' deniyor. Bu doğru değil. Tamiflu ilk 48 saat içinde etki eder. Bu kişiler hastaneye 48 saatten geç başvurdular. Hekimin elinde Tamiflu olsa bile bir işe yaramayacaktı” dedi.

Prof. Dr. Gürsoy da, ilacın ilk dönemde bölgedeki riskli insanlara da kullandırılması gerektiğini söyledi.
“Bölgedeki itlaf çalışmaları görüntülerinin” hatırlatılması üzerine de Prof. Dr. Badur, maskeli, eldivenli kişilerin çuvalları tuttuğu, kanatlıları da çocukların yakalayıp çuvala attıklarının görüldüğünü ifade ederek, böyle olmaması gerektiğini kaydetti.

Prof. Dr. Yılmaz da, “Herhangi bir sendeleyen, hasta görünümlü tavuk yetkililere bildirilmeli. İtlaf da özel koruyucu elbiselerle yapılmalı” diye konuştu.

İSTANBUL

İstanbul Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak, son 2 gündür çok sayıda ihbar aldıklarını ancak şu ana kadar kuş gribi vakasına rastlanmadığını açıkladı. Kavak, Doğubeyazıt'ta görülen kuş gribi olayından sonra vatandaşların çok tedirgin ve evhamlı olduklarını, bunun sonucunda da ihbarların çok arttığını kaydetti.

Evinin çatısında bundan 3 ay veya 6 ay önce ölmüş, bedeni yok olmaya yüz tutmuş yabani güvercinleri bile yeni fark ederek ihbarda bulunan insanlar olduğunu anlatan Kavak, ihbarların hepsinin değerlendirildiğini bildirdi.
Kavak, Silivri, Çatalca, İkitelli, Kadıköy gibi İstanbul'un her yerinden ihbarlar geldiğini, ancak hiçbir yerde olağanüstü bir durum olmadığını vurgulayarak, arayanlar arasında tavuk besleyen insanların olduğunu ve bunların “Tavuklarımı ne yapayım?” diye sorduklarını anlattı.

İlgili herkesin görevinin başında olduğuna işaret eden Kavak, ”Son iki gündür kuş gribiyle ilgili bir kısmı çok yersiz çok sayıda ihbar alıyoruz” dedi.

En küçük şüphe görülen durumlarda bile belediyelerin de yardımlarıyla örnekler alınarak, bunların Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildiğini belirten Kavak, burada test ve analizlerinin yapıldığını söyledi.

İstanbul Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak, “Şu ana kadar teyidi alınmış kuş gribi vakası olmadı. İstanbul'da şu ana kadar kuş gribi vakasına rastlanmadı” diye konuştu.

İZMİR

İzmir Valiliği, yazılı açıklamayla kentte şu ana kadar kuş gribi hastalığıyla ilgili herhangi bir şüpheli duruma rastlanılmadığını bildirdi. İzmir Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü kanalıyla yapılan yazılı açıklamada, “Valilik kriz merkezinin yanısıra ilgili bakanlıkların talimatları doğrultusunda planlama çalışmaları yapılarak, gerekli önlemler alınmış olup vatandaşlarımızın paniğe kapılmadan korunma önlemlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda kanatlı hayvan ölümleriyle ilgili vatandaşlarımızdan gelen ihbarlar değerlendirilip ilgili sağlık kurumlarına yönlendirilirken gerekli muayene ve tetkikleri yapılmaktadır. Yaklaşan Kurban Bayramı tatili nedeniyle hizmette herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için gerekli personel planlama ve görevlendirilmesi yapılmıştır. İlimizde hayvanlarda ve insanlarda şu ana kadar kuş gribi ile ilgili herhangi bir şüpheli duruma rastlanılmamıştır” denildi.

Yapılan açıklamanın ardından gelen haberlere göre İzmir'in Buca İlçesi'nde, Dursun ve Kılıç ailelerinin bahçelerindeki kümeslerde ölen 17 tavuk, Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince toplandı. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, tavukların beslendiği ve dolaştığı bölgelerde ilaçlama yaparak, ölü tavukları, Bornova'daki Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderildi. İzmir'deki birçok semtten “kanatlı hayvan ölümü”yle ilgili ihbarlar aldıklarını, ekiplerin aralıksız olarak bu ihbarları değerlendirdiğini belirten Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, ihbarların çoğunun sokaklarda bulunan ölü kuşlarla ilgili olduğunu, bazılarının da asılsız çıktığını bildirdi.

YOZGAT AKDAĞMADENİ'NDE KARANTİNA KARARI

Yozgat'ın Akdağmadeni İlçesi’nde kuş gribi şüphesiyle 4 köyde 2 bin 500 kanatlı hayvan itlaf edilirken, ilçeye kanatlı hayvan giriş- çıkışları yasaklandı. Altılı Zaimgeçidi, Uzakçay, Çardak ve Kuşkaçağı köylerinde bütün kümesler ilaçlandı. Bu köylerde, en ufak rahatsızlığı bulunanlar tedbir amacıyla ambulanslarla hastaneye götürülüyor.

BURSA

Bursa'nın Keles İlçesi'ne bağlı Avdan Köyü'nde hasta tavuklardan alınan örnekler, analiz için Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Laboratuvarı'na gönderildi. Alınan bilgiye göre, Avdan Köyü'nde bazı tavukların durumlarından şüphelenen vatandaşlar durumu Tarım İlçe Müdürlüğü yetkilerine bildirdiler. İhbar üzerine köye giden yetkililer, itlaf ettikleri 3 tavuktan aldıkları örnekleri İzmir'in Bornova İlçesi'nde bulunan Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Laboratuvarı'na gönderdiler.

Kuş gribinin ilk olarak Balıkesir'in Manyas İlçesi'ne bağlı Kızıksa Beldesi'nde görülmesinin ardından oluşturulan acil eylem planının yürürlüğe girdiğini anlatan Koçkaya, vatandaşlardan şüpheli bulunan kanatlı ölümlerini “444 02 23” numaralı telefona bildirmelerini istedi.

Koçkaya, her kanatlı ölümünün kuş gribinden kaynaklanmadığını, kanatlılarda kuş gribine benzer belirtiler görülmesi halinde hayvanlardan alınan örneklerin İzmir'e gönderildiğini bildirdi.

Bu arada, Keles'teki tavukların rahatsızlığının bakteriyel nedenlerden kaynaklandığının sanıldığı, ancak tedbir amacıyla numunelerin İzmir'e gönderildiği kaydedildi.

KONYA

Konya'nın Hüyük İlçesi'ne bağlı, göçmen kuşların uğrak yeri olarak bilinen Beyşehir Gölü'ne yakın Tolca Köyü'nde, Asım Karabulut'a ait 17 tavuğun ölmesi üzerine, inceleme başlatıldı.

Tolca Köyü Muhtarı Ömer Kılıç, köylülerden Asım Karabulut'a ait tavukların belirli aralıklarla ölmesi üzerine yetkililere haber verdi. Kılıç, “17 tavuğu ölen Asım Karabulut'un ölü hayvanları köyün dışına götürüp ormana attığını öğrenince, kuş gribi şüphesiyle yetkililere bilgi verdik. Sağlık Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü'nden ekipler köyümüze geldi. Karabulut'un ölen son tavuğunu tahlil için Tarım İlçe Müdürlüğü'nde görevli veterinerler aldı. Ölen tavukların kaldığı kümeste ilaçlama yapıldı. Köyümüzde hasta kimse yok” dedi.
Muhtar Kılıç'ın sözlerini, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri de onayladı.

HASTANEYE BAŞVURDU

Bu arada, Erzurum'da oturan ve bayram tatili için Konya'nın Karatay İlçesi'ndeki ailesini ziyarete gelen Mehmet Selim Taşkıran, ateş, halsizlik ve solunum güçlüğü şikayetiyle Numune Hastanesi'ne başvurdu. Taşkıran'ın Konya'ya gelmeden önce ördek yediğini söylemesi üzerine kuş gribi şüphesiyle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevkedildi. Konya Numune Hastanesi'nde de acil serviste görevli hastabakıcı, hemşire, sağlık memuru ve doktorlara maske ve eldivenle çalışmaları için talimat verildi.

Konya Tarım İl Müdür Yardımcısı Ali Ergin, Konya'da kuş gribine raslanmadığını, ekiplerin ilçe, belde ve köylerde denetimlerini sürdürdüklerini belirtti.

KIRIKKALE

Kırıkkale Tarım İl Müdürü Hasan Çebi, vatandaşların hastalık şüphesiyle Tarım İl Müdürlüğü'ne getirdiği tavuklardan yaklaşık 600'ünün veteriner hekimler tarafından kontrol edildikten sonra itlaf edildiğini açıkladı.

Çebi, vatandaşların şüpheli bir durumla karşılaşmaları halinde mutlaka kendilerini durumdan haberdar etmelerini istedi. Öte yandan, Çallıöz Mahallesi'nde kurulan canlı tavuk pazarı da bugün kapatıldı. Kamyonlarla gelen tavukçular, belediye zabıtası tarafından pazara sokulmadı.

Kırıkkale Belediye Başkan Vekili Ali Danış, valiliğin talimatı doğrultusunda canlı tavuk satışlarının yasaklandığını söyledi. Kuş gribine önlem amacıyla tavuk pazarının da kapatıldığını belirten Danış, zabıta ve Tarım İl Müdürlüğü görevlilerinin, özellikle kenar semtlerde şikayet söz konusu olması durumunda kümes hayvanı besleyen evlerde inceleme yaptığını bildirdi.

VAN

Van'da Tarım İl Müdürlüğü'nce kuş gribiyle mücadele kapsamında 8 ekip oluşturuldu.
Oluşturulan ekipler, Van merkezdeki çeşitli mahallelerde 3 gündür, kanatlı hayvan besleyen vatandaşların evlerini teker teker gezerek hayvanları toplayarak itlaf ediyorlar.
Ekiplerin hayvanları toplamasının ardından kümeslerin dezenfekte edildiği, toplanan hayvanların şehir dışında açılan çukurlara üzerlerine kireç dökülerek itlaf edildiği öğrenildi. Yetkililer, bugün Vali Mithat Bey Mahallesi'nde yaklaşık 200 kanatlı hayvanın toplanarak itlaf edildiğini bildirdiler.

GAZİANTEP

Gaziantep'te tavuk pazarında kuş gribine karşı dezenfekte çalışmaları yapılıyor.
Karaoğlan Mahallesi'nde bulunan tavuk pazarında hayvan satışı yapan yaklaşık 20 esnaf, kuş gribi hastalığına karşı kafeslerin bulunduğu açık alanları kireçliyor. Tarım İl Müdürlüğü'nce ücretsiz olarak verilen ilaçla da kafeslerin içini, kendi giysileri ile ayakkabılarını dezenfekte esnaf, kuş gribine karşı tedbir alıyor.
Esnafın kuş gribine karşı önlemlerine rağmen, pazara son günlerde müşteri gelmediği de öğrenildi.

SAKARYA

Sakarya Tarım İl Müdürü Abdurrahman Çakar, vatandaşların kuş gribine karşı duyarlı olduklarını söyledi. İl genelinde gün içinde 12 kuş gribi şüphesi ihbarı aldıklarını ifade eden Çakar, ancak veteriner ekipler tarafından yapılan incelemelerde herhangi bir şüpheli durumun görülmediğini kaydetti. Sakarya İl Sağlık Müdürü Sedat Aydın ise devlet hastanesinde olası kuş gribi vakasına karşı özel oda hazırlandığını söyledi. Bu arada, Türkiye'deki kanatlı hayvan miktarının yüzde 18'inin bulunduğu Sakarya'da, 1570 kümeste yılda yaklaşık 70 milyon kanatlı hayvan yetiştiriliyor.

SAMSUN

Samsun'da kuş gribi şüphesiyle gelen ihbarları değerlendiren ekipler, ölmüş ya da hasta olan kanatlı hayvanları topluyor, ardından da ilaçlama yapıyor.
Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü'nde görevli Veteriner Hekim İbrahim Yonca, kendilerine gelen ihbarları değerlendirdiklerini ifade etti.
Şu ana kadar Samsun'da herhangi bir şüpheli vakanın çıkmadığını belirten Yonca, “İhbarlar üzerine olay yerine gidiyor vatandaşın bilgisine başvurarak klinik örnekleri alıyoruz. Laboratuvar incelemesine gönderiyoruz” dedi.

ADANA

Adana’nın Ceyhan İlçesi’nde dün 6 tavuğun ölümünün ardından bugün de 5 güvercin leşi bulundu. Özdemir Sabancı Bulvarı’nda vatandaşların ihbarı üzerine bulunan güvercinler, İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından kuş gribi şüphesi üzerine Adana Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Biyolojik Tahlil Merkezi’ne gönderildi. Yetkililer, dün ölen tavukların incelendiğini henüz bir sonuç alınamadığını söyledi. Bu arada ilçede ölü tavuk ve güvercin bulunması üzerine açıkta kanatlı hayvanların satışı yasaklanırken, kilosunu 2.7 YTL’ye satılan tavuk etinin kilosunu ise 1 YTL’ye kadar düştü.

MARDİN

Mardin’in Savur İlçesi'ne bağlı Yeşilalan Beldesi'nde, çöplüğe 4 ölü tavuk atılması yetkilileri alarma geçirdi. Beldeye gelen sağlık ekipleri, ölen tavukları toplarken, tavuk eti yediklerini belirterek, kendilerine başvuran Saydut ailesinin 7 ferdinden kan örneği aldı.

Yeşilalan Beldesi'nde tavukların telef olduğu ihbarını alan Mardin Tarım Müdürü Mehmet Veysi Abdülsametoğlu, veteriner Hacı Ölmez ile doktorlar gece geç saatlerde beldeye geldi. Çöplüğe atılan 4 ölü tavuk ile çevrede dolaşan 3 tavuk poşetlere kondu.

Bu arada, tavuk eti yediklerini söyleyerek, kendilerine başvuran Güley (39) ve Sadık Saydut (41) ile çocukları Tahsin (6), Sezgin (8), Tuncay (14), Aydın (13) ve Turgay'dan (17) kan örnekleri alındı. Doktor Adem Yavuz, muayene ettiği Saydut ailesinin fertlerinde herhangi bir hastalık görülmediğini ancak, tavuk eti yediklerini söylemeleri üzerine kontrol için kan örneği aldıklarını söyledi.

BATMAN

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Değirmendere mahallesinde, kuş gribi şüphesiyle 2 kişi Devlet hastanesinde tedavi altına alındı. Kozluk İlçesi'nin Yeşiltepe ve Değirmendere mahalleleri ile Kumlupınar köyünde son iki günde 400'e yakın kümes tavuğunun telef olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Hikmet Bahşi, durumu İl Sağlık ile Tarım Müdürlüğü'ne bildirdiklerini belirtti. Kozluk'un Değirmendere Mahallesinde 31 yaşındaki Hakan Acet ile 8 yaşındaki Neslihan Acar, yedikleri tavuk etinden fenalaştılar. Saat 20.30 sıralarında Kozluk Devlet hastanesinde tedavi altına alınan Hakan ve Neslihan Acar'ın tahlillerin Ankara'ya gönderileceği bildirildi.

KIRŞEHİR

Kuş gribi nedeniyle Kırşehir’in Hirfanlı baraj gölü çevresinde çok sayıda tavuk öldüğü yolundaki söylentiler, Tarım İl Müdürlüğünce yalanlandı. Yetkililer, baraj gölü çevresindeki köylerde ölen tek tek tavuklardan alınan örneklerin Ankara’ya gönderildiğini açıkladı.

Alıntı hurriyet.com.tr
__________________
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
umsado Çevrimdışı  
Eski 07-01-2006, 18:23   #3 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 3.554
Üye No: 10
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan Mudanya'da sahte kredi kartı operasyonu

Bursa'nın Mudanya İlçesi'nde, yurtdışındaki çeşitli bankalara ait kredi kartı bilgilerini kopyaladıkları kartlarla kuyumculardan alışveriş yaptıkları iddiasıyla yakalanan 4 kişiden 2'si tutuklandı.

Mudanya İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan Yunanistan uyruklu Setsin M. (22), Dürdane Ş. (40), Sami Y.K. (33) ve Hasan O. (41), sorgulamalarının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.
Nöbetçi mahkemeye çıkarılan zanlılardan Sami Y.K. ve Hasan O, tutuklanırken, Setsin M. ve Dürdane Ş, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Alıntı hurriyet.com.tr

__________________
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
umsado Çevrimdışı  
Eski 07-01-2006, 18:24   #4 (permalink)
Awaiting Email
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 821
Üye No: 72
Tuttuğu Takım: Takım Tutmuyorum
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

Ortalık global sahtekarlarla dolmuş. Dikkat..
Yaban Ali Çevrimdışı  
Eski 07-01-2006, 18:24   #5 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 3.554
Üye No: 10
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan Ankara'da kriz merkezi oluşturuldu

Kuş gribi ile ilgili gelişmelerin Ankara'da 24 saat takip edilebilmesi ve gerekli çalışmaların vakit geçirilmeden yapılması amacıyla, Ankara Valisi Kemal Önal'ın talimatıyla, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kriz merkezi oluşturulduğu bildirildi.

Ankara Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, İl Sağlık Müdürü Selahattin Şahin başkanlığında oluşturulan kriz merkezinde dört sağlık müdür yardımcısı, bir şube müdürü ve bir şefin görev yaptığı kaydedildi.
Kentte şüpheli vakalar konusunda yetişkinler için Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, çocuklar için ise Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin planlandığı ve gerekli tüm tıbbi ön hazırlıkların yapıldığı ifade edildi.

BEYPAZARI'NDA ŞÜPHELİ HAYVAN ÖLÜMÜ

Beypazarı İlçe Tarım Müdürlüğü'ne iki vatandaş tarafından şüpheli hayvan ölümü ile ilgili ihbarda bulunulduğu kaydedilen açıklamada, bu ihbar üzerine İlçe Tarım Müdürlüğü'nden görevlendirilen beş personelin olay yerine giderek, ölü hayvanlardan numune aldığı bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Alınan numuneler incelenmek üzere Ankara Etlik Veteriner Araştırma Enstitisü'ne teslim edilmiştir. Söz konusu numuneler yapılan incelemede pozitif çıkmıştır. Numuneler ile temas eden personel ve vatandaşlar da 6 Ocak 2006 günü Beypazarı'ndan ambulansla alınarak, bu amaçla daha önceden hazırlanan Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilmiş, gerekli muayene ve tetkikler yapılarak, vatandaşlar evlerine gönderilmiştir. İlimizde kuş gribiyle ilgili kesin tanı almış bir hasta bulunmamaktadır.”

Alıntı hurriyet.com.tr
__________________
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
umsado Çevrimdışı  
Eski 07-01-2006, 18:25   #6 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 3.554
Üye No: 10
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan Mersin'de 3300 şişe kaçak viski ele geçirildi

Mersin'de yapılan operasyonda, KKTC'ye giden bir TIR'da 3300 şişe viski ele geçirildi. Olayla ilgili TIR sürücüsü gözaltına alındı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, Mersin Limanı'ndan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne inşaat malzemeleri taşıyan EM 865 çekici plakalı ve 1106 R dorse plakalı TIR'da arama yaptı.
Aramada, dorsenin gizli bölümlerine yerleştirilmiş 275 koli içinde 3300 şişe gümrük dışı viski ele geçirildi.
Yetkililer, olayla ilgili olarak TIR sürücüsü A.S'nin gözaltına alındığını, soruşturmanın sürdürüldüğünü belirttiler.

Alıntı hurriyet.com.tr
__________________
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
umsado Çevrimdışı  
Eski 07-01-2006, 20:53   #7 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 3.554
Üye No: 10
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan Karayoluna C-4 yerleştirmişler

Şırnak'ta, terör örgütü PKK tarafından karayoluna yerleştirilen C-4 tipi patlayıcı imha edilerek, etkisiz hale getirildi.

Edinilen bilgiye göre, Şırnak-Uludere karayolunda mayın araması yapan güvenlik güçleri, Geçitboyu Köyü Karasırt mevkiinde terör örgütü PKK mensuplarınca yola yerleştirilmiş C-4 tipi patlayıcı madde buldu.
Yüksek tahrip gücüne sahip olduğu belirtilen patlayıcı, bomba imha uzmanı ekiplerce etkisiz hale getirildi.

Alıntı hurriyet.com.tr
__________________
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
umsado Çevrimdışı  
Eski 07-01-2006, 20:54   #8 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 3.554
Üye No: 10
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan Bolu dağı kar yağışı etkisi altına girdi

BOLU Dağı, akşam saatlerinde kar yağışının etkisi altına girdi. Karayolları ekipleri, zeminde etkili olmayan kar yağışına karşı tuzlama çalışması yaptı.

Kurban Bayramı tatilinin başlamasıyla birlikte trafik yoğunluğunun yaşandığı Bolu Dağı, akşam saatlerinde kar yağışının etkisi altına girdi. Karayolları ekipleri, zeminde etkili olmayan kar yağışına karşı tuzlama çalışması yaptı. Sürücüler, elektronik tabelalar ile yavaş gitmeleri ve yakın takip yapmamaları konusunda uyarıldı. Kar yağışı nedeniyle düşen görüş mesafesinin açılması için ise yol kenarlarındaki sis lambaları yakıldı.
Bolu Dağı'nın Ankara istikametine doğru araç yoğunluğu devam ediyor. D-100 Karayolu Abant Kavşağı'nda ise trafik ışıklarında bekleyen araçlar, zaman zaman uzun kuyruklar oluşturuyor. TEM Otoyolu Abant Gişeleri'nde ise yoğunluk yaşanmasına karşın araçlar fazla bekleme yapmadan geçiş yapıyor.


Alıntı hurriyet.com.tr
__________________
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
umsado Çevrimdışı  
Eski 07-01-2006, 20:55   #9 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 3.554
Üye No: 10
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan Edirne'de su debileri düşmeye başladı

Edirne'de karların erimesi ve yağmur dolayısıyla Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması sonucu yükselen Meriç, Arda ve Tunca nehirlerinin su debileri düşmeye başladı.

Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileri, nehir debilerinde zaman zaman düşüş olmasına rağmen gece 23.00 ve 24.00 saatleri arasında nehir seviyelerini yeniden yükseleceğini belirterek, böylece Meriç Nehri'nin su debisinin bin metreküp/saniyeye ulaşacağını bildirdi. DSİ 11. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Bulgaristan'daki barajlarda su seviyelerinin yükselmesi sonucu bir süre önce kapaklar açılarak nehirlere su bırakıldı. Bulgaristan'ın Svilengrad beldesi Meriç Nehri'ndeki ölçüm istasyonunda son yapılan ölçümlerde suyun debisinin 736 metreküp/saniye olarak tespit edildiğini kaydeden DSİ yetkilileri, Edirne Kirişhane mevkiindeki istasyonda yaptıkları ölçümlerde suyun debisini 804 metreküp/saniye olarak belirlediklerini belirttiler. Taşkın olma ihtimaline karşı gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden yetkililer, şunları kaydettiler: “Meriç Nehri'nin su debisinde dün başlayan artış zaman zaman azalıyor. Fakat nehirlerin debisini yeniden yükselmesini bekliyoruz. 15 günden bu yana Bulgaristan'da elektrik üretilen barajlar tribünlerinin açılması ve yağıştan dolayı nehirlerin su debisi arttı. Ekiplerimiz sürekli nehirlerde incelemelerde bulunuyor.” Bu arada, son yapılan ölçümlerde Arda Nehri'nin debisi 280 metreküp/saniyeye, Tunca Nehri'nin ise 149.5 metreküp/saniye olarak belirlendi.

Alıntı hurriyet.com.tr
__________________
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
umsado Çevrimdışı  
Eski 07-01-2006, 22:34   #10 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 3.554
Üye No: 10
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
ABD: Kuş gribinin Türkiye'de insanlara bulaşması beklenmeyen bir durum değil

ABD'den sağlık uzmanları, Asya'da 70'ten fazla kişinin ölmesine neden olan kuş gribinin, Türkiye'de insanlara bulaşmasının beklenmeyen bir durum olmadığını bildirdi.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Tony Fauci, Güneydoğu Asya'daki gelişmelerin aynısının Türkiye'de görüldüğünü belirtti. Fauci, çocukların, hastalıklı hayvanlarla oyun oynadığı bir ortamda, virüsün bulaşmasının önlenemeyeceğini kaydetti. Tavukların, evin dışında beslenmesi durumunda da hastalıktan korunulamayacağını, evlerin çevresinde oyun oynayan çocukların, virüsü evin içine taşımasının normal olduğunu belirtti. Bir ailenin tüm üyelerinin hastalanmasının şaşırtıcı bir durum olmadığını kaydeden Fauci, hastalıklı kuşların çok büyük miktarlarda virüs yayabileceğini ifade etti. Fauci, “Bir ülkede kuşlarda hastalığın görülmesinden sonra, hastalık er ya da geç insanlara da bulaşacaktır” dedi. Tony Fauci, virüsün insandan insana bulaşmaya başladığının en önemli belirtisinin, herhangi bir hayvansal virüs kaynağına temas etmeyen insanlarda hastalık görülmesi olacağını da kaydetti.


Alıntı hurriyet.com.tr
__________________
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
umsado Çevrimdışı  
Eski 07-01-2006, 22:36   #11 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 3.554
Üye No: 10
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan Bursa'da kuş gribi

Bursa'nın Gürsu İlçesi'ne bağlı Karahıdır Köyü'ndeki tavukların ölüm nedeninin “kuş gribi” olduğu bildirildi. Köy karantina altına alınırken, kanatlı hayvanların itlafına başlandı.

İlçeye bağlı Karahıdır Köyü'nde oturan İsmail Söylemez, tavuklarının aniden ölmesi üzerine durumu Tarım İl Müdürlüğü'ne bildirdi. İhbar üzerine olay yerine giden yetkililer, ölen tavuklardan alınan numuneleri İzmir'in Bornova İlçesi'nde bulunan Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Laboratuvarı'na gönderdi. Alınan örneklerde “Avian İnfluenza” çıkması üzerine köy, karantina altına alınarak, giriş ve çıkışlar yasaklandı. Tarım İl Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, önlem olarak köyde bulunan tüm kanatlı hayvanların itlaf işlemlerine başladı. Tarım İl Müdürlüğü Havan Sağlığı Şube Müdürü Serdar Kavasoğlu, köydeki tavukların kuş gribinden öldüklerinin kesin olarak belirlendiğini, tüm yetkililerin görev başında olduklarını söyledi.

Alıntı hurriyet.com.tr
__________________
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
umsado Çevrimdışı  
Eski 07-01-2006, 22:45   #12 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 3.554
Üye No: 10
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
İtlaf değil vahşet

Kayseri'de bazı kanatlılar canlı canlı gömülerek itlaf edildi


Kuş gribinin görüldüğü kentlerde bazı itlaf çalışmaları usulsüzlükleriyle dikkat çekiyor. Kars'ta kanatlı hayvanların canlı canlı yakılarak itlaf edilmesinin ardından bu kez de Kayseri'de kanatlı hayvanlar canlı canlı gömüldü.

Kayseri'de kuş gribi paniği üzerine kanatlı hayvanlar, sahipleri tarafından açık alanlara terkedildi.

Hayvanları itlaf etmek için harekete geçen ekipler, önce çalılıklara giren hayvanları çıkardı. Bu sırada bazı hayvanlar telef oldu.Diğer hayvanlar canlı canlı çukura gömüldü. Kaçan hayvanlar ise kesilerek çukurlara atıldı.

Daha önce Kars'ta kanatlı hayvanlar canlı canlı yakılarak itlaf edilmiş, şikayet üzerine Kars Cumhuriyet Savcılığı, sorumlular hakkında uygun itlaf yöntemi kullanmadıkları ve hayvanlara eziyet ettikleri için soruşturma başlatmıştı.

Alıntı cnnturk.com
__________________
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN
YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
umsado Çevrimdışı  
Eski 08-01-2006, 01:06   #13 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 4.106
Üye No: 21
Tuttuğu Takım: Karabükspor
Aldığı Beğeni: 67
Beğendikleri: 0
Kurbanlıklarda kuş gribi şüphesi

uş gribi virüsünü taşıyan kuşların temas ettiği hayvanlar arasında kurbanlıklar da var mı? Hastalık hayvanlara geçer mi? Tarım Bakanı ve uzmanlar farklı yaklaştı.Kuş gribinin büyükbaş hayvanlara bulaşma riskini "milyonda bir bile değil" sözleriyle açıkladı. Ancak uzmanlar konuya daha Temkinli yaklaştı.

Yaklaşan kurban bayramı öncesi bu soruya cevap aranıyor. "Kuş gribi kanatlı hayvanlardan hayvanlara geçer mi?" Bu soru karşısında uzmanların genel kanaati potansiyel bir tehlikenin var olduğu yönünde...

Hele bir de bu virüsün girdiği organizmada 3 ay yaşadığı ve eksi derecelerde bile varlığını devam ettirebildiğini düşünürsek tehlikenin bu hayvanlara bulaşmayacağını söylemek yanlış olur.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, ''kuş gribinin kurbanlık hayvanlarla büyük şehirlere taşınmasının söz konusu olup olmadığına'' ilişkin, ''Bir hekim olarak potansiyel bir tehlike olduğunu kabul etmek lazım. Doğu Anadolu'da ve Güneydoğu Anadolu'da kurbanlık hayvanlar ile kanatlı hayvanların teması zaten hayatın bir parçası. Evlerinde bile kümes hayvanı yetiştiriyorlar'' dedi.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Bilim Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz da, ''Kural; hastalık çıkan bölgede kanatlı hayvanların toplu yok edilmesi, dolaşan hayvanların, kedi, köpek ve farelerin kontrol altına alınması. Sığır ve koyun gibi diğer hayvanların giriş çıkışının da yasaklanmasıdır'' dedi.

Prof. Dr. Yılmaz, kurbanlık hayvanların enfekte olmayacaklarını, ancak bulaştırabileceklerini ifade ederek, tavuk dışkısının temas edeceği her şeyin buna neden olabileceğini söyledi.

14 BİN HAYVAN İTLAF EDİLDİ

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, dün akşam itibariyle şu ana kadar 14 bin civarında kümes hayvanının şüpheli ve kesinleşmiş yerlerde itlaf edildiğini bildirdi.

Eker, Kurbanlık hayvanlarla ilgili olarak bu aşamada herhangi bir endişeye de gerek olmadığını söyledi. Kuş gribine ilişkin incelemelerini tamamlayarak Erzurum'dan Ankara'ya dönen Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kuş gribine ilişkin çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü belirten Eker, bu kapsamda yapılan ihbar ve şikayetleri de olumlu karşıladıklarını, bunların vatandaşların bilinç düzeyini ve konuya ilişkin hassasiyetini gösterdiğini söyledi.

Kendilerinin bu tür ihbarlara ve şikayetlere karşı ciddiyetle yaklaşarak değerlendirme yaptıklarını, eğer herhangi bir bir şüpheli durum varsa ilgili karantina tedbirlerini aldıklarını, dezenfeksiyon tedbirlerini uyguladıklarını ve itilaf çalışmaları gerçekleştirdiklerini anlatan Eker, şüpheli durum olmaması durumunda da bunu izlemeye aldıklarını söyledi.

Eker, kamuoyunun bilinçlenmesinin söz konusu hastalığın muhtemel insanlara bulaşma riskini azaltması ve hayvanlar arasında hastalığın yayılmasını önlenmede çok önemli bir faktör olduğunu vurguladı.

-''BAKANLIK GEÇ KALMADI''-

Bir gazetecinin ''Muhalefet ve bazı uzmanlar özellikle Doğu Bayazıt'ta hayvan vakasından önce insan vakası tespit edilmesini eleştirdiler, Doğu Bayazıt'ta, Ağrı'da Tarım Bakanlığı geç mi kaldı?''şeklindeki sorusu üzerine Bakan Eker, şunları kaydetti:

''Hayır biz 15 Aralık tarihi itibariyle Iğdır'da ihbar aldık, numune aldık ve 16 Aralık tarihi itibariyle Iğdır'da çalışmalarımızı başlattık, numuneleri laboratuarlara gönderdik, numunelerin kesin sonuçları geldiği zaman da biz bunu kamuoyuyla, basınla paylaştık.

27 Aralık günü yani bu ölen yavrularımızın hastaneye intikalinden önceki bir gün de biz bunu basına açıklama yoluyla zaten bildirdik. İlk ihbarı aldığımız andan itibaren biz bu olayın pozitif olabileceğini düşünerek, itlaf ve karantina çalışmalarını başlattık. Ancak Doğu Bayazıt'ın merkezinde hayvan ölümlerine dair bir ihbar o tarihte gelmiş değildir. Biz, Doğu Bayazıt'ın merkezinde de o tarihten sonra araştırmalar, inceleme yaptık, bir takım numuneler alarak bunların sonucunu değerlendirdik.

Buradaki suçlama doğru bir suçlama değildir, yersizdir. Kamuoyu hastalığın hayvanlarla ilgili kısmını bizden duydu. İnsanlarla ilgili açıklamaları yapma yetkisi de Sağlık Bakanlığı'ndadır.''

-BÜTÜN İHBARLAR DEĞERLENDİRİLİYOR-

Bazı vatandaşlarının evlerinde hasta tavukların olduğunu
bildirdikleri halde, Tarım Bakanlığı yetkililerinin gelmediğine ilişkin iddiaların sorulması üzeri de Bakan Eker, bütün şikayetlerin, bütün ihbarların titizlikle değerlendirildiğini ve gereğinin yapıldığını söyledi.

Manyas'ta hastalıkla karşı karşıya kalınan ilk vakada kendilerinin bütün Türkiye'ye bütün teşkilatlara açıkta tavuk satılmasının yasaklanması yönünde görüş bildirdiklerini hatırlatan Eker, açıkta yetiştiriciliği yasaklayan genelgeler olduğunu da kaydetti.

''Evlerde yapılan yetiştiricilik esasen yetiştiricilik değildir. Yani şahısların tamamen kendi hane içi ihtiyaçlarını gidermek maksadıyla iki, üç tane besleme şeklinde oluyor'' diyen Eker, bu tür yetiştiriciliğin de yasaklanması noktasında tedbirler aldıklarını ve bunu kamuoyunu da duyurduklarını ifade etti.

-KURBAN BAYRAMI YAKLAŞIRKEN...-

Eker, şu ana kadar dün akşam itibariyle, 14 bin civarında kümes hayvanının şüpheli ve kesinleşmiş yerlerde itilaf edildiğini bildirdi.

Hastalığın küçükbaş hayvandan büyükbaş hayvana bulaşmasının mümkün olup olmadığına ilişkin bir soruyu da Bakan, şöyle yanıtladı:

''Uzmanlar zaten televizyonda gerekli açıklamayı yapıyor. Bu hastalığı, gerek büyükbaş, gerek küçükbaş kurbanlık hayvanlara bulaşma riski milyonda bir bile değil yönünde açıklamalar yapılıyor. Bu nedenle kurbanlık hayvanlarla ilgili olarak bu aşamada herhangi bir endişeye gerek yok.''
®adakoglu Çevrimdışı  
Eski 08-01-2006, 01:14   #14 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 4.106
Üye No: 21
Tuttuğu Takım: Karabükspor
Aldığı Beğeni: 67
Beğendikleri: 0
Kar yarın geliyorSoğuk ve yağışlı hava, yarın bütün bölgelerde kar yağışına dönüşecek . Kuzeyde bayramın 2. gününe kadar devam edecek kar, İstanbul'da 3 gün kalacak.Hava sıcaklığı tüm bölgelerimizde hissedilir derecede azalacak, kar yağışı alan yerlerde sıcaklık düşüşü 8-10 dereceyi bulacak. En düşük hava sıcaklığı İstanbul'da 0, Ankara'da -7, İzmir ve Antalya'da 1, Adana'da 2, Erzurum'da -18, Trabzon'da -2 ve Diyarbakır'da -4 dereceye kadar düşecek. İç bölgelerin tamamında kuvvetli buzlanma ve don olayları bekleniyor, dikkat.

YARIN Marmara, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da kar yağışı bekleniyor. Kar yağışı özellikle Marmara ve Hakkari çevresinde etkili. Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz'in kıyısında karla karışık yağmur, Doğu Akdeniz'de ise yağmur var.

PAZARTESİ günü kar yağışı Marmara, Kütahya, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da sürüyor.

SALI (Bayramın 1. günü) ise Marmara, Karadeniz'in kıyısı ve Doğu Anadolu'nun doğusunda kar yağışı devam ediyor, Muğla çevresinde ise yağmur bekleniyor. İç bölgelerde etkili sis görülecek.
®adakoglu Çevrimdışı  
Eski 08-01-2006, 01:16   #15 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 4.106
Üye No: 21
Tuttuğu Takım: Karabükspor
Aldığı Beğeni: 67
Beğendikleri: 0
İnsandan insana bulaşıyor mu?

Numuneleri araştıran Londra'daki labaratuvar kuş gribine yol açan virüsün insandan insana geçip geçmediğini anlamak için süreye ihtiyaçları olduğunu belirtti.Türkiye'deki ölümler üzerine gönderilen numunelerde araştırma başlatan Londra'daki National Institute of Medical Research Laboratuarı yetkilileri, kuş gribine yol
açan H5N1 virüsünün insandan insana geçip geçmediğini anlamak için süreye ihtiyaçları olduğunu bildirdi.

bir yetkili, böyle bir virüsün mutasyona uğrayıp uğramadığını tespit etmenin 36 saat içinde mümkün olmadığını belirtti.

Yetkili, vakaların kuş gribi olup olmadığına dair dün alınan ilk sonuçların, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Türk yetkililerine ulaştırıldığını kaydederek, detaylı sonuçlarınsa en erken birkaç gün içinde yine DSÖ yetkilileri ve Türk makamlarıyla paylaşılacağını
söyledi.

®adakoglu Çevrimdışı  
Eski 08-01-2006, 01:17   #16 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-08-06
Yaş: 63
Mesajlar: 22
Üye No: 987
Tuttuğu Takım: Fenerbahçe
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Telefon Ücretlerİ

:gift: TÜRK TELEKOMUN YENİ SAHİBİ İLE BERABER YENİ FİYATINI DA PROTESTO EDİN.....
:stop2:Siz hala "ALO" diyormusunuz..?
EKONOMİST dergisinde yayınlanan bilgilere göre Ev Telefonlarını
Kapatma Zamanı geldi . Türk Telekom'un konuşma ücreti/dakika 81.400 TL. oldu. GSM Şirketlerinde bu rakam neredeyse benzer. 99.846 TL. Evden Cebi arıyorsanız ödeyeceğiniz 407.000 TL.Oysa GSM'den evi
ararsanız dakikası 297.521 TL. Yeni patron getirdiği "Milli Güvenlik riski"yanında Türk Milletini de "APTAL" yerine koyuyor anlaşılan.LÜTFEN PROTESTO EDİN.BU MESAJI OLABİLDİĞİNCE YAYARAK YENİ FİYAT POLİTİKASININ DA BİLİNMESİNİ SAĞLAYIN..
binali Çevrimdışı  
Eski 08-01-2006, 01:18   #17 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-02-06
Mesajlar: 4.106
Üye No: 21
Tuttuğu Takım: Karabükspor
Aldığı Beğeni: 67
Beğendikleri: 0
Şüpheli yerlerde itlaf

Yurdun çeşitli yerlerinde kuş gribine karşı önlemler alınıyor. Kuş gribi şüphesi olan bölgelerde ise itlaf çalışmaları başladı.Muş'un merkeze bağlı Harman ve Kır köyleriyle Malazgirt İlçesi'nde, bazı kanatlı hayvanların ölümlerinin şüpheli görülmesi üzerine inceleme başlatıldı. Bölgeye giden ve kümeslerde incelemelerde bulunan Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, itlaf edilmek üzere kanatlı hayvanları topladı. Telef olan hayvanlardan alınan numuneler de incelenmek üzere Fırat Üniversitesi'ne gönderildi.

KARS

Kars'ta, Sultan Mahallesi'nde kanatlı hayvanların yakılarak öldürüldükten sonra çöpe bidonuna atıldığı duyumunu alan Tarım İl Müdürlüğü ekipleri mahallede inceleme yaptı.

Çöp bidonundaki yanan hayvanlardan örnekler alan ekipler, ayrıca mahalledeki kümesleri kontrol ederek, itlaf edilmek üzere kanatlı hayvanları topladı. Aynı bölgede telef olan bir köpek ve bir küçükbaş hayvan yavrusu da bulan yetkililer, bölgenin temizlenmesinin ardından çevrede dezenfekte çalışmaları yaptı.

IĞDIR

Iğdır'da 9 çocuk, kuş gribi şüphesiyle Iğdır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne getirildi.

Yapılan ilk incelemelerde bir bulguya rastlanmadığı bildirilen, çocukların 6'sının taburcu edildiği, 3'ününse gözlem altında tutulduğu belirtildi.

Erzurum Tekman İlçesi'nde de bazı kanatlı hayvanların şüpheli ölümü üzerine, ilçede itlaf çalışmaları başlatıldı. -BEYŞEHİR- Konya'nın Beyşehir İlçesi'nde, bir kümeste 17 tavuğun ölmesi üzerine sağ kalan son tavuk İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerince incelenmek üzere alındı.

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, Beyşehir'e bağlı Tolca Köyü'nde yaşayan Asım Karakurt, aynı kümeste bir hafta içinde ölen 17 tavuğu, bir çuvalın içine koyarak bir kanala attı.

Karakurt, ülke genelindeki kuş gribi vakaları üzerine tavuklarının ölümünü jandarmaya bildirdi. Jandarmayla birlikte ihbar üzerine köye gelen Tarım İlçe Müdürlüğü ekipleri, kümeste kalan ve ölmek üzere olan son tavuğu incelemek üzere aldı.

Tarım İlçe Müdürlüğü ekipleri, içinde tavuk kalmayan kümes, evin çevresi ve ölen tavukların atıldığı söylenen kanalda dezenfeksiyon çalışması yaptı.

Hüyük'ten çağrılan sağlık ekipleriyse tavukların sahibi Asım Karakurt ve eşini sağlık kontrolünden geçirdi.

Yetkililer, Hüyük İlçesi'ne bağlı İlmen Beldesi'ndeyse Habibe Harmankaya'nın 3 tavuğunun öldüğünün tespit edildiği, her 2 vakadan alınan örneklerin, kuş gribi olup olmadığının anlaşılması için Konya'ya gönderildiğini kaydettiler.

MERSİN

Mersin Tarım İl Müdürü Mehmet Kara, il genelinde vatandaşlar tarafından yapılan tüm tavuk ölümü ihbarlarını değerlendirdiklerini söyledi.

Kara, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde ortaya çıkan kuş gribi vakalarından sonra vatandaşların ihbarlarını değerlendirdiklerini, alınan numuneleri Adana ve Bornova Araştırma Enstitüsü'ne gönderdiklerini ifade ederek, bugüne kadar ''kuş gribi'' vakasına rastlanmadığını kaydetti.

Kara, vatandaşların panik yapmak yerine, yetkililerin açıkladığı önerileri dikkate almalarını da istedi.

Mersin Veteriner Hekimler Odası Başkanı Orhan Özbaba da kuş gribinin önüne geçilebilmesi için entegre tesisleri dışında kanatlı hayvan beslenmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Hastalığın temas ve solunum yoluyla geçtiğini anımsatan Özbaba, ''Bu nedenle hastalık, entegre tesislerin dışında, her evin önünde üç-beş tavuk olan yerlerde insan sağlığını tehdit etmeyi sürdürecektir. Vatandaşlarımız, bir an evvel bu tür kanatlı hayvan besleme işinden vazgeçmelidir. Devlet de bu hastalığı, tazminatlı hastalıklar arasına alarak, itlaf sistemine geçmelidir. Aksi takdirde ileride daha büyük sıkıntılar yaşanabilir'' dedi.

KEŞAN

Edirne'nin Keşan İlçesi'nde, bir hindi sürüsünden ölen 14 hindinin dereye atılması üzerine, hasta bir hindi kuş gribi şüphesi üzerine İstanbul'daki Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. Edirne Valisi Nusret Miroğlu, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Keşan'da hindilerin telef olduğunun bildirilmesi üzerine, olay yerine uzmanların gönderildiğini söyledi.

Hindi üreticisinin yılbaşında satmak üzere hindileri İstanbul'a götürdüğünü ve satamadıklarını getirirken yolda birkaç hindinin telef olduğunun kendisine iletildiğini anlatan Miroğlu, ''Uzmanlarımız olay yerinde incelemelerini sürdürüyor. Bu olayla ilgili ne yapılması gerekiyorsa yapılacak'' dedi.

Keşan Mera Komisyonu Başkanı Adnan Karlıdağ da Ali Çakır'a ait hindi sürüsünden telef olan 14 hindinin Keşan Ovası'nın yanından geçen Cevizli Deresi yatağına atıldığını tespit ettiğini bildirdi.

Keşan İlçe Tarım Müdürü Lütfü Açar ise hindi sürüsünden aldıkları hasta bir hindiyi kuş gribi tehlikesine karşı İstanbul'daki Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderdiklerini, diğer sürüdeki hayvanların gözetim altında tutulduğunu bildirdi.


®adakoglu Çevrimdışı  
 

Etiketler
07/01, haberler, türkiyeden


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 17:16.Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2019 SupersatForum İnternational®, All Rights Reserved
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.