SupersatForum  

Vaadedilen Gün

 İslamiyet Ve İnsan Katagorisinde ve  İslam Alimleri Ve Hayatları Forumunda Bulunan  Vaadedilen Gün Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


Geri Git   SupersatForum > BİLİM | HABER | EĞİTİM |DİN|OTOMOBİL > İslamiyet Ve İnsan > İslam Alimleri Ve Hayatları
Özel Arama

İslam Alimleri Ve Hayatları Yüce Dinimizin Yüce İnsanları ve Din ALimleri Hakkında Bilgiler

Cevap
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 12-04-2010, 02:19   #1 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 05-06-07
Mesajlar: 11.797
Üye No: 20411
Uydu Alıcısı: Atlanta
Tuttuğu Takım: Karabükspor
Aldığı Beğeni: 4988
Beğendikleri: 3411
Varsayılan Vaadedilen Gün


Vaadedilen Gün

Konuyu özetleyecek olursak; kıyamet kopacak ve her yer bembeyaz ve dümdüz olacak, sonra Cenab-ı Hakk –Efendimiz’in (s.a.v.) ‘hayat suyu’ diye tarif ettiği- serum niteliğinde bir yağmur gönderecek; 40 gün, 40 hafta veya 40 ay bütün dünya sulanacak, toprak altındaki DNA şifrelerinde bulunan sistem tekrar hücre üretimine başlayacak ve gelmiş-geçmiş bütün insanların bedenleri toprak altında gelişimini tamamlamış olacak, Hz. Adem Aleyhisselamdan kıyamete kadar bütün insanlık, kadınıyla erkeğiyle, Kızılderilisi, zencisiyle, Mümini, putperestiyle, Ebu Bekiri, Ebu Cehiliyle, evliyası, ağniyasıyla, Ad kavmiyle, Lut kavmiyle, Firavunu, Hamanıyla, cumhurbaşkanları, bakanlarıyla, generalleri, sanatçılarıyla herkesin bedeni tekrar yaratılacak, kimi toprağın altında, kimi üstünde, kiminin bir bitki gibi kafası toprağın dışında, kiminin ayağı dışarıda kendi içeride olduğu halde 33 yaşındaki bedeni yapısına ulaşmış hale gelecek ve bekleyecek.

Sonra Cenab-ı Hakk ruhları –***fiyetini bilemeyeceğimiz- Sur’un içine doldurur. Sonra İsrafil Aleyhisselama diriliş için “Üfle!” diye emreder. Hz. İsrafil Sur’a üfleyince, ruhlar Sur’dan tıpkı arılar gibi çıkarak yerle gök arasını doldururlar. Cenab-ı Hakk “İzzet ve celalime yemin ederim ki her ruh cesedine geri dönecektir!” buyurur. Bütün ruhlar anında cesetlere girer ve bütün insanlar birden ayağı kalkıp beklerler. Herkes şok halindedir. Kadın erkek çırılçıplak ve şaşkın bir haldedir. Çıldıranlar, çırpınanlar, dövünenler, debelenenler, elini dudağını ısıranlar, dehşet içinde çevresine bakanlar, ah-u figan edenler, bağıranlar, bağıramayanlar, dili tutulanlar…“Eyvah!” der insan, “Beni yattığım yerden kim diriltti? Gerçekten bir ALLAH varmış ve vaad edilenler gerçekmiş. O bizi uyaranlar meğer doğru söylemiş. Ne yapacağım şimdi; beni kim kurtarır? Keşke yok olup gitseydim. Eyne’l-mefer, eyne’l-mefer, kaçacak bir yer yok mu, sığınacak bir yer yok mu?” der.

Sütbeyazdır ve dümdüzdür mahşer meydanı, herkesin yüzü ahlakına göre şekillenmiştir. Kimisi dünyada kör olduğu için kör, kimi de dünyada sağır olduğundan sağırdır o gün. Kimi sırtında zekatını vermediği malı ile iki büklümdür. Kimi namazsız olduğundan simsiyah ve şefaat edilmez haldedir. Hayvanca yaşayışından dolayı kimi merkebe, kimi hınzıra, kimi kelbe dönmüştür. Herkesin hayatı gözlerinin önünden geçer. “Olamaz böyle bir şey, nasıl böyle bir hata yaptım!” derler. “Nasıl hayatımı boşa geçirdim? Acaba kimden yardım istesem; peygamberler benimle ilgilenmez, evliyalar yüzüme bakmaz. Dedem hacıydı, onu mu bulsam? Falan arkadaşım namaz kılıyordu, ona mı sorsam? Fakat bu kalabalıkta ve bu dehşetli günde mümkün mü? Bulsam da artık benim için ne yapabilirler ki? “O gün defterler kapanır!” diyorlardı. Keşke, keşke peygamberlerin yolundan gitseydim ve keşke falanı dost edinmeseydim. Meğer bu günden daha önemli hiçbir şey ve ALLAH’tan başka da gerçek dost yokmuş. Şimdi bana ALLAH’tan başka kim yardım edebilir.

Ve bütün insanlar koşturularak ALLAH Teala’nın huzuruna sevk edilir. Bir şahit ve bir sevk ediciyle… Ve bacaklar birbirine dolaşır; çünkü sevk olunacak yer Rabb’in huzurudur.

Güneş iki mızrak boyu yaklaşır. Kafirler derekelerine, mü’minler de derecelerine göre tere boğulurlar; bazısı dizlerine, bazısı kulaklarına kadar. Allah’ın gölgesinden başka gölgenin olmadığı o günde, sadece yedi sınıf insan zıllullahın altında gölgelenirler: âdil devlet başkanı, Allaha ibadet ederek yetişen genç, gönlü mescidlere bağlı olan kimse, Allah için seven-sevişen, o sevgiyle birleşip o sevgiyle ayrılan iki dost, mevki sahibi güzel bir kadın tarafından harama davet edilip de kadın kendisini ona arzettiğinde “Ben Allah’tan korkarım!” diyerek haram işlemeyen kimse, sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek şekilde gizlice sadaka veren kişi ve yalnız kaldığı vakitlerde gizli gizli Allah’ı zikredip gözyaşı döken kimse. Evliyaullaha korku yoktur o gün, hüzün yoktur. Hepsi nurdan minberler üzerinde necatı ve saadeti zevketmektedir. Onların dışında bütün insanlar ve cinler, lâl kesilmişlerdir. Kimseden çıt çıkmaz. Ancak nebiler “Allahümme sellim, sellim!” derler. Zaman, ana-baba günüdür; mekan, can pazarı. Sıcaktan bunalan, susuzluktan kırılan her ümmet, kendi peygamberinin havzına koşar. En Büyük Peygamber (s.a.s), en büyük havz-ı kevserin de sahibidir: genişliği Eyle’den Aden’e (veya Amman’a) kadar uzanan. Ne acıdır ki develer gibi kovulanlar da olur bu arada, havz-ı Nebi’nin başından.

Sonra bir sessizlik kaplar her yeri. Melekler de saf saf yerlerini alır. Alemlerin Rabbi, Vahid’ül-Kahhar ve Maliki yevm’id-din olan ALLAH (Celle Celalühü) konuşacaktır. Rabbimizin ilk konuşacağı cümle bilinmemekte, fakat konuşacakları Kuran rehberi sayesinde bilinmektedir. İşte mahşer günü olacak olan hitab-ı İlahi’den bazı ayetler:

«Ey suçlular! Bugün müminlerden ayrılın. Ey insanoğulları! Ben size, şeytana tapmayın, o sizin için apaçık bir düşmandır, Bana kulluk edin, bu doğru yoldur, diye bildirmedim mı?»Andolsun o, sizden birçok nesli saptırmıştı. Hiç aklınız yok muydu? İşte bu, size vaadedilmiş olan cehennemdir. Küfre sapmalarınıza karşılık olmak üzere bugün oraya girin.”(Yasin-59/64)

“Böylece ne oradan (ateşten) çıkarılırlar, ne de (Allah'tan) hoşnutluk dilekleri kabul edilir. De ki: «Allah sizi diriltiyor, sonra sizi öldürüyor, sonra da kendisinde hiç bir kuşku olmayan kıyamet günü O sizi bir araya getirip-toplayacaktır. Ancak insanların çoğu bilmezler.» Göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. Kıyamet-saatinin kopacağı gün, (işte) o gün, batılda olanlar hüsrana uğrayacaklardır. O gün sen, her ümmeti diz üstü çökmüş (veya toplanmış) olarak görürsün. Her ümmet, kendi kıtabına çağrılır. «Bugün yapmakta olduklarınızla karşılık göreceksiniz.» «Bu bizim kitabımızdır; sizin aleyhinizde hak ile konuşuyor. Gerçekten biz, sizin yapmakta olduklarınızı yazıyorduk.» Artık iman edip salih amellerde bulunanlara gelince; Rableri onları kendi rahmetine sokar. İşte apaçık olan 'büyük mutluluk ve kurtuluş' budur. İnkâr edenlere gelince; «Size karşı ayetlerim okunduğunda büyüklük taslayan (müstekbir olan) lar ve suçlu-günahkâr bir kavim olanlar sizler değil miydiniz?» «Gerçekten Allah'ın va'di haktır, kıyamet-saatinde hiç bir kuşku yoktur» denildiği zaman, siz: «Kıyamet-saati de neymiş, biz bilmiyoruz; biz yalnızca bir zan (ve tahmin) da bulunup zannediyoruz; biz, kesin bir bilgiyle inanmakta olanlar değiliz» demiştiniz. Denildi ki: «Bugününüzle karşılaşmayı unuttuğunuz gibi, biz de sizi bugün unutuyoruz. Barınma yeriniz ateştir. Ve sizin için hiç bir yardımcı yoktur.» «Bunun nedeni de şudur: _ Çünkü siz Allah'ın ayetlerini alay konusu edindiniz; dünya hayatı da sizi aldattı.»(Casiye-26/35)

“…Onlara: «Benim ortaklarım nerede» dendiği gün, dediler ki: «Sana arzettik ki, bizden hiç bir şahid olan yok.»(Fussilet-47)

Sonra gerçekten siz, ey sapık olan yalancılar, Hiç şüphesiz zakkum olan bir ağaçtan yiyeceksiniz. Böylece karınları(nızı) onda dolduracaksınız, Onun üzerine de alabildiğine kaynar sudan içeceksiniz. Üstelik 'içtikçe susayan hasta develerin' içişi gibi içeceksiniz.”(Vakıa-51/55)

İnsanlar ve cinler iki ana guruptur. Her ikisinin de sağcıları ve solcuları vardır. Sağcılar, yani cennetlikler de bölük bölük: Nebiler, sıddîkler, şehitler, salihler… Bazıları sorgusuz sualsiz derhal, bazıları uçarak, bazıları yürüyerek, bazıları binekle, bazıları da yüzüstü sürünerek.. ve tabiî Sırat’ta takılıp kalanlar.. evet onlar da ateşte temizlendikten sonra yetişecek olanlar kervana, cennete giden kervanlara... Solcular, yani cehennemlikler de kısım kısım: Kimileri sorgusuz sualsiz anında, kimileri odun kütüğü gibi yaka-paça, kimileri elinde kelepçe, ayağında pranga derdest edilir, kimileri nasiyelerinden sürüm sürüm çekilir, kimileri herkesin önünde rezil rüsvay edilir, kimileriyse alevlerin kollarında ateşe sürülür.. ve yüzlerine nazar-ı ilâhînin hiç teveccüh etmediği bazıları... En son kalbinde zerre kadar imanı olan son kişi de cezasını çekip cennete erişince, Arş'tan nihaî karar gelir. Ölüm bir koç suretinde getirilir ve herkesin gözü önünde kesilir. Cennet ve Cehennem kapıları bir daha açılmamak üzere mühürlenir ve içindekiler sonsuz bir hayatta yaşar giderler; ya ebedî saadet veya sermedî şekavet içinde. Ama herkesin (cennetliklerin de, cehennemliklerin de) dudağında aynı kelime: Keşke! Ah keşke!!!Evet iman bir cennet; dünyada da, ukbada da. Küfürse malum... Şimdi semanın yerlilere son mesajından bir kitabe, bir hitabe ile tefekküre ve muhasebeye çekilme zamanı: “İkterabe linnâsi hısâbühüm ve hüm fî gafletin mu’ridûn. İnsanların hesaba çekilecekleri vakit çok yaklaştı; ama onlar hâlâ koyu bir gaflet içinde haktan yüz çevirmekteler.” (Enbiya, 21/1). Rabbim ötede cümlemizi “keşke” demeyeceklerden eylesin İnşeallah Teala…
Editör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap

Etiketler
gün, vaadedilen


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 17:11.Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2019 SupersatForum İnternational®, All Rights Reserved
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.