SupersatForum  

GSM Operatörlerindeki son gelişmeler

 GSM MOBİL DÜNYA Katagorisinde ve  Mobil Cep Dünyasından Haberler Forumunda Bulunan  GSM Operatörlerindeki son gelişmeler Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


Geri Git   SupersatForum > GSM MOBİL DÜNYA > Mobil Cep Dünyasından Haberler
Özel Arama

Mobil Cep Dünyasından Haberler Cep Telefonu Haberleri bölümünde Tüm Cep Telefonu Gelişmeleri gibi bilgileri bulabilir ve paylaşabilirsiniz.

Like Tree4Beğeni
  • 2 gönderen mehmetkarahanl
  • 1 gönderen mehmetkarahanl
  • 1 gönderen mehmetkarahanl

Cevap
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 10-10-2016, 20:51   #1 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
GSM Operatörlerindeki son gelişmeler


Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi olarak da bilinen "Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı" EASA (European Aviation Safety Agency) büyük bir yeniliğe imza atarak, Avrupa genelindeki uçuşlar için cep telefonu ve benzeri cihazlara özgürlük dedi! Böylece şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri öncelikli olmak üzere bazı ülkelerde, sadece belirli havayolları şirketlerinin esneklik sağladığı katı kural artık geçerli değil. Bildiğiniz gibi uçuşlarda yolcu güvenliği için mutlaka kapalı tutulması salık verilen çok sayıda elektronik ürün söz konusuydu.
Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı'ndan gelen açıklamaya göre bundan sonra yolcular bütün yolculuk boyunca akıllı telefon ve tabletlerini istedikleri gibi kullanabilecekler. Gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı ve uçakların buna göre tekrar ayarlanacağı bilgisi de verilirken, bu rahatlığın "gerekli şartları" karşılayan havayolu firmaları için geçerli olduğu ekleniyor.
Esnekliğin de sınırları var!
İsteyen her havayolunun hazırlıklar tamamlandıktan sonra geçersiz kılabileceği bu kuralın yokluğu ile birlikte, söz konusu şirketlere daha yoğun talep olacağı tahmin ediliyor. Yaklaşık 3 bin metre için geçerli olan bu esnekliğin, daha yüksek uçuşlarda geçerliliğini yitireceği de bir başka dipnot. Ülkemiz ise EASA'nın bir parçası olmadığı için şimdilik benzeri bir çalışma hayata geçirilmiş değil.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2016, 20:52   #2 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

Cep Telefonlarda İnternet Hızı 10 Kat Hızlanacak

ASELSAN liderliğinde geliştirilen 4G baz istasyonları ile cep telefonlarında internet bağlantı hızı 10 katına çıkacak

ASELSAN liderliğinde geliştirilen 4G baz istasyonları ile cep telefonlarında internet bağlantı hızı 10 katına çıkacak.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve ASELSAN arasında imzalanan Dördüncü Nesil (4G/LTE) Haberleşme Sistemi Geliştirme (ULAK) Projesi kapsamında ASELSAN liderliğinde, NETAŞ ve ARGELA firmaları tarafından geliştirilen 4G/LTE baz istasyonunun ilk prototipi üretildi.

4G baz istasyonları sayesinde cep telefonlarından internete 10 kat daha hızlı bağlanılabilecek.
İlk görüşmeyi Bakan Elvan yaptı

Prototip, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın ASELSAN’ı ziyareti sırasında kullanıldı. Ziyarette, baz istasyonu ve kullanıcı ekipmanları arasında yerel bir ağ oluşturularak, yüksek kalite görüntü aktarımı ve görüntülü konuşma kablosuz olarak başarılı şekilde gerçekleştirildi. Gösterim sırasında cep telefonu üzerinden kesintisiz yüksek kalite video aktarımını ve görüntülü görüşmeyi izleyen Bakan Elvan, Türkiye’de kurulacak 4G alt yapısında bu ürünün kullanılması gerektiğini ifade etti.
4G neler getirecek?

Hücresel haberleşme sistemlerinde kullanılan 3G teknolojisinin bir sonraki adımı olan ve 4G olarak adlandırılan LTE teknolojisi ile 3G şebekeleri ile ulaşılamayan veri indirme hızlarına ulaşmak mümkün olacak. Hatta yakın zamanda piyasaya çıkacak yüksek kapasiteli donanımlar kullanılarak gigabitler düzeyinde hız seviyelerine çıkılabilecek.

Cep telefonları ile yapılan görüntülü aramalarda HD yayın kalitesine ulaşılacak. Kesintisiz yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesiyle öne çıkan 4G teknolojisi ile sinema tutkunlarının cepte video ***fi de bölünmeyecek.

Yaşam kalitesi ve güvenliği artacak
Ambulans, itfaiye, polis ve jandarma otosu gibi mobil istasyonlar ile sabit istasyonlar arasında daha kaliteli, kesintisiz ve güvenli mobil iletişim sağlanarak daha kısa müdahale süreleri sağlanacak ve böylece vatandaşların yaşam kalitesi ve güvenliği artacak.
Kamu güvenliği kuruluşları arasında sadece ses iletişimi değil, sayısal harita, fotoğraf ve videolar da büyük bir hızla paylaşılacak. Güvenlik ve trafik kameraları tarafından çekilen görüntülerin merkeze çok daha kaliteli ve gerçek zamanlı olarak aktarılması şüphelilerin teşhis/tespit edilmesini kolaylaştıracak.
5 milyar dolar yurt içinde kalacak

ULAK Projesi kapsamında geliştirilen 4G/LTE Baz istasyonları ile kazanılacak yetenekler, takip eden yıllarda tanımlanabilecek beşinci ve daha sonraki nesil kablosuz iletişim teknolojilerini milli olarak üretmenin önünü açacak.

Tamamen yerli kabiliyetler kullanılarak geliştirilen 4G/LTE baz istasyonu teknolojisi sayesinde katma değeri yüksek ihracat kalemleri oluşturularak, Türkiye'nin bölgesel ve küresel ölçekte rekabet gücü artacak. 4G/LTE baz istasyonu teknolojisinin ülke ekonomisine 5 milyar doların üzerinde katkı sağlaması bekleniyor.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2016, 20:52   #3 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

Türkiye 4G'ye bu tarihte geçiyor

Bakan Lütfi Elvan, Türkiye'nin 4G'ye geçiş tarihini açıkladı.

Bir televizyon programına katılan ve bazı açıklamalar yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin 4G'ye ne zaman geçeceğini açıkladı. "4G ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Teknik düzeydeki çalışmalarımızı bitirdik" Diyen Elvan, konuyla alakalı olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çok yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor, 2015 sonuna doğru 4G'ye geçmiş olacağız" dedi.
4G ile internet hızının en 10 kat daha artacağını belirten Elvan, "İhaleye çıkıldığında kent merkezleri için bir düzenleme olacak bir de kırsal alanlar için düzenleme olacak. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Firmaların da özellikle şimdiden 4G'ye hazırlık yapmalarını düşünüyorum" diye konuştu.
İnternet fiyatlarına da değinen Bakan Elvan,"Türkiye'de özellikle çok ciddi bir rekabet ortamı var. Fiyatlarda inanılmaz bir düşüş oldu. Teknolojideki gelişmesi ve rekabet ortamının bu şekilde devam etmesi muhtemelen fiyatları daha da düşürecektir" ded

mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2016, 20:52   #4 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

BTK, Üçüncü Çeyrek Raporunu Yayınladı

BTK, 2014'ün üçüncü çeyrek raporunu açıkladı. Sabit hatların iyiden iyiye büyümeyi durdurduğu bu süreçte mobil iletişim ve geniş bant internet bağlantısı yükselişini sürdürüyor.

BTK, 2014 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrek raporunu açıkladı. Raporda birkaç yıldı devam eden geniş bant internet kullanımının artması ve sabit hatların kullanımının azalması eğilimleri devam ederken alternatif operatörlerin de büyümeye devam ettiği gözleniyor.
Öne çıkan başlıklar
BTK'nın 2014 üçüncü çeyrek raporundan birkaç dikkat çekici başlığa bakalım.
:: 11 Kasım 2014 itibarıyla elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmeci sayısı 654 olup, bu işletmecilere verilen yetkilendirme sayısı 1094.

:: 2014 yılı üçüncü üç aylık dönemde Türk Telekom ve mobil şebeke işletmecilerinin net satış gelirleri yaklaşık 7,3 milyar TL olarak gerçekleşmiş.
:: Diğer işletmecilerin net satış gelirleri 2014 yılı üçüncü çeyrekte yaklaşık 1,9 milyar TL olarak gerçekleşmiş.
:: 2014 yılı üçüncü çeyrekte Türk Telekom ve mobil işletmecilerin toplam yatırım miktarı yaklaşık 990 milyon TL olarak gerçekleşmiş.
:: Diğer işletmeciler tarafından 2014 yılı üçüncü çeyreğinde yaklaşık 304 milyon TL yatırım gerçekleştirilmiş.
:: Mobil ses trafiği sabit trafiğin 16 katı (53,1 milyar dakikaya 3,3 milyar dakika) ve geçen sene aynı döneme göre mobil trafik %1,9 artarken sabit trafik %11,1 oranında azaldı.
:: 12.741.947 sabit abonenin yaklaşık 2 milyon tanesi Türk Telekom abonesi değil.
:: Sabit ve mobil şebekeler üzerinden geçen uluslararsı aramalarda en çokAlmanya arandı ve yine en çok Almanya'dan arandık.
:: Geniş bant internet abone sayısı 40 milyona yaklaştı (39.791.406). Buna adı "x Mbit'e kadar" biçiminde konulan ama pek o hızlara ulaşamayan hatlar da dahil.
:: 01/08/2012 ile 07/11/2014 tarihleri arasında Kuruma gelen toplam şikayet sayısı 145.983 olup; bu şikâyetlerin bu şikâyetlerin 142.286 tanesi cevaplanmış, 3.178 tanesi işleme konulmuş fakat sonuçlanmamış. Bu dönemde en fazla şikâyetin yaklaşık yüzde48 oranında GSM hizmetleri ile ilgili olarak yapıldığı görülüyor.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2016, 20:53   #5 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

Bir çok vatandaşımız daha uygun fiyata mal olduğu için akıllı telefonlarını yurtdışından getirtmeyi tercih ediyor. Fakat tabiki bunun da bir bedeli var. 2012 yılı Haziran ayında yürürlüğe giren kanuna göre yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cihazlar vergi dairesine “pasaport kayıt harcı” yatırılarak kayıt altına alınması gerekiyor.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer’in yaptığı açıklama ile yurt dışı telefonların pasaport kayıt işlemleri daha zahmetsiz olarak yapılabilecek. Acarer yaptığı açıklamada, Yurt dışından getirilen telefonkarın pasaport kaydı için verdi dairelerine yatırılan pasaport kayıt harcı artık internet üzerinden kredi kartı ile de ödenebilecek.
Tatil sezonu yaklaşırken başta Avrupa olmak üzere bir çok yabancı ülkeden gurbetçi vatandaşlarımız Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor. Tabi yurt dışında tanıdıkları olan tüketiciler de oradan gelecek tanıdıklarına akıllı telefon siparişi vermeye başladı bile. Peki yurt dışından telefon getirirken nelere dikkat edilmeli?
Yurt Dışından Telefon Getirme Şartları

1- Yurt dışından alınan cihazlar ül***e “yolcu beraberinde” giriş yapmak zorundadır. Herhangi kargo vb. gibi yollarla cep telefonlarının gümrük noktalarından geçmesi söz konusu olmayacaktır.
2- Telefonun imei numarasının kayıt yapılacağı pasaport sahibi tarafından bizzat vergi dairesine “pasaport kayıt harcı” yatırılmalıdır. Aksi halde akıllı telefonunuz bir hafta ile bşr ay arasında bir süre zarfında “kayıt dışı cihaz” nedeniyle iletişime kapatılacaktır.
3- Kayıt yapılacak pasaportlardaki süre Yurt içi giriş tarihinden itibaren bir aydır. Yani İMEİ kaydı yapılacak pasaport yurt içine giriş yaptıktan sonra en fazla bşr ay içinde İMEİ kaydı için kullanılabilir.
4- Yurt dışından gelen telefonlarda garanti şartları mevzuat gereği yurt içinde satılan modellere göre farklılık gösterir. Fakat Avrupa Birliği Üyesi ülkelerden satın alınan telefonlar fatura tarihinden itibaren Türkiye’de bir yıl boyunca üretici firma garantisine sahip olur.
5- Yukarıdaki garanti şartlarını karşılamayan cihazlar için ilgili teknik servis noktaları “ücretli” olarak destek verirler.
6- Aldığınız akıllı telefonda sim kilidi bulunması halinde bu kilidi açabilecek tek yetkili kurum, sim kilidini cihaza koyduran ilgili operatördür. Sim kilidinin açılması için ilgili operatörden sim unlock kodu alınmalıdır. Bu kodlar internet üzerinde bazı siteler tarafından ücretli olarak da temin edilebilir. Apple’ın İphone akıllı telefonlarındaki sim kilitleri, operatörler tarafından uzak erişimde açıldıktan sonra telefonun icloud üzerinden senkronizasyonu yapıldıktan sonra sim kilidi otomatik olarak kalkar.
7- GSM özelliği olmayan tablet, Laptop veya bilgisayarlar gibi elektronik cihazlar için pasaport kaydı gerekmemektedir.
8- Bir pasaport, her iki yıl için sadece bir adet mobil cihaz kayıt hakkına sahiptir. Bu süre dolmadan yeni bir cihaz kaydı yapılması halinde bir önceki cihaz “kayıt dışı” durumuna düşecektir.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2016, 20:53   #6 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

Operatörlerden Ramazan Ayına Özel İnternet Hediyesi

Turkcell, Vodafone ve Avea gibi operatörleri tarafından her yıl klişe olarak karşımıza çıkan “Bedava Sahur İnternet Paketi” kampanyası bu yılda geleneği bozmayarak devam ediyorOrijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 705x290px.

Bilindiği üzere her ramazan aylarında özellikle sahura kalkacak olan genç bireyler sahura kadar uyanık durmayı devamında ise yemeklerini yedikten sonra uyumayı tercih ederler. Ortaya çıkan bu sahur saatlerine bakıldığında ise oyun, dizi, film gibi aktiviteler gerçekleştirilir.
Bu nedenle de çoğu zaman özellikle mobil taraflı kullanıcılar için internet bağlantısı şart haline geliyor. Böylece Türkiye sınırları içerisinde yer alan operatörlerin yapmış olduğu ramazan ayı sayesinde ortaya çıkarılan bedava internet hizmeti tüm kullanıcıların hoşuna gidiyor.
Ortaya çıkarılan hizmetin tamamen ücretsiz olması durumunda Turkcell, Avea aynı zamanda Vodafone olarak tüm operatörler bir araya gelerek bu hizmeti müşterilerine sağladı. Kısa açıklamalardan sonrasında ise şimdi de bu hizmeti nasıl kullanacağınızı anlatım;
Operatör Paket Miktarı SMS No
Turkcell 2GB (Aylık) SAHUR 2222
Vodafone 2GB (Aylık) KAZAN 4445
Avea 500MB (Günlük) SAHUR 5555
Yukarıda ki yer alan görselde olduğu gibi Turkcell ve Vodafone gibi operatörlerin tüm ramazan ayı boyunca yaklaşık olarak 2GB beraberinde Avea ise günlük olarak kullanıcılarına 500MB ücretsiz internet paketi ile ramazan ayı içerisinde sahur saatine kadar sosyal medya ve oyun zevkinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmenize neden olacak. İnternete erişim hakkında 02:00-06.00 olarak sınırlandırılmış.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2016, 20:53   #7 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

Yurt Dışından Getirilen Telefonların Kullanım Süresi 120 Güne Çıktı

Yurt dışından gelen cep telefonların Türkiye’de kayıt edilmeden kullanım süresi altmış günden yüz yirmi güne çıkarıldı. Konuyla ilgili düzenleme Resmi Gazete üzerinden yayınlanarak yürürlüğe girdi.Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1572x1048px.

"Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" başlığı altında Resmi Gazete’de yayımı yapılan haber yürürlüğe girmiş oldu. Yapılan bu yönetmelik elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların elektronik haberleşme yapabilmesi için kayıt alınmasına, Kayıp, Kaça, ve çalıntı cihazlarla elektronik haberleşme hizmeti verilmesinin engellemesine ek olarak elektronik kimlik bilgisi başka cihazlara kopyalanan, Bertaraf edilen ya da ihraç edilen cihazlara ilişkin olarak usul süreçler düzenleniyor.
Yeni yönetmenlik, 12 Temmuz 2014 tarihi ve 29058 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan eski yönetmelikte yapılan değişiklikleri bir araya getiriyor.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2016, 20:53   #8 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

BTK'dan Adil Kullanım Kotası değişikliği

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olan (BTK) 2016 yılına ilişkin planlarını açıkladı.

Bu yıl düzenlemeye gidileceği BTK tarafından duyuruldu. Bu düzenlemede Adil Kullanım Kotası kalkabilir. Kalkması da gerekli bence. Millete sınırsız internet adı altında internet satıyorlar sonra arkadaşım sen şu kadar kotayı geçersen internet hızını düşüreceğiz diyorlar. Bu nasıl bir çelişkidir. Bize göre Adil Kullanım Kotası tamamen kalkmalı ve sınırsız internet kullanıcısına sunulmalı.

Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO'su Erkan Akdemir ile gerçekleştirilen röportajda; 8 mbps hızla adil kullanım kotası olmayan tarifelere 100 TL civarında ücret ödeyerek satın almak mümkün. Standart paketler ise 50 TL’den başlıyor.
Bu standart paket dediğimiz pakette de adil kullanım kotası var. Kota yaklaşık 60 GB yani neredeyse bir adet oyun indiriyorsunuz ve kotanız bitiyor. BTK bu konuda daha önceden bir çalışma başlatmalıydı.
AKN planının açıklamasında ise; “Yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan tüketici talepleri nedeniyle sabit ve mobil internet erişiminde uygulanmakta olan AKN ile ilgili çalışma yapılması suretiyle, özellikle AKN sonrası veri indirme hızlarının iyileştirilmesi, tüketiciler açısından belirliliğin ve şeffaflığın artırılması amaçlanmaktadır.” İfadeleri yer alıyor.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2016, 20:54   #9 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

BTK’nın 4.5G teknolojisine geçmeden önce internetinizi daha kontrollü kullanarak sürpriz faturalarla karşılaşmanızı önleyecek sitesine mutlaka göz atın.
4.5G’ye geçeceğiz geçmesine fakat hepimizi kara kara düşündüren konulardan bir tanesi, kullandığımız paketlerdeki mobil internetin ay sonuna kadar bize yetip yetmeyeceği. Operatörler bu anlamda kotası yüksek paket seçenekleri sunarak kullanıcılarının kesintisiz bir internet deneyimi yaşamasını sağlamaya çalışıyorlar, fakat yine de içimizde minik de olsa bir şüphe hep var olacak.

BTK’nın kullanıcılarının veri kullanımlarını hesaplamasına yardımcı olan, kullanımı oldukça pratik bir çözümü var. Web tabanlı bu çözümde kullanıcılar, gün içerisinde interneti ortalama ne kadar süreyle, hangi amaçlarla kullandığına dair kriterleri girerek, günlük ya da aylık olarak tükettikleri internetle ilgili rakamsal sonuçlar görüyorlar.

Örneğin (çözünürlüğü ortalama bir değerle alındığında, 360p uygun bir seçenek) günde 50 dakikalık bir video izlediğinizde tüketilen internet ortalama 100 MB civarında oluyor. Aylık ortalaması da 3 GB’ye tekabül ediyor. Veya günde çözünürlüğü 360p’yi geçmeyecek şekilde 30 dakikalık şarkı dinlediğinizde tüketilen veri 15 MB civarında oluyor. (çözünürlük parametresini 360p olarak ben belirledim, BTK’nın sitesinde böyle bir parametre bulunmuyor. yine de üç aşağı beş yukarı dediğime geliyor)Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1013x631px.Sitenin kullanımı da oldukça basit. Seçtiğiniz kategorinin yer aldığı kırmızı çubuğun üzerindeki yuvarlak kısmı fareyle tutarak sağa doğru ilerletin. Aynı yerde hem gün içerisinde yaptığınız işlem sayısını, hem de ortalama günlük ve aylık veri tüketimine ait rakamları göreceksiniz. Bu parametrelerden faydalanarak, aylık veri kullanımınızı yaklaşık değerler üzerinden hesaplayıp internetinizi daha bilinçli bir şekilde kullanabilirsiniz. (tekrar tekrar söylüyorum; tamamıyla buraya bağımlı kalmayın, yalnızca kafanızda bir fikir oluşması için tercih edin. çünkü sitede ‘360p izlerseniz şu kadar, 720p’de izlerseniz bu kadar veri tüketirsiniz’ gibi detaylı bir bilgilendirmede bulunulmamış)

1 Nisan'dan itibaren hangi telefonun hangi 4.5G hızını destekleyeceğine dair detaylı bilgilereşuradan ulaşabilirsiniz.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2016, 20:54   #10 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

Turkcell, Turk Telekom (AVEA) ve Vodafone arasındaki rekabete yeni bir oyuncu katılıyor. Telekomünikasyon sektöründe; sabit telefon, faks, SMS, sesli mesaj, toplu SMS, arama kartı, sanal santral ve katma değerli hizmetleri tek panelde birleştirerek abonelerine hizmet veren NETGSM, Türkiye'nin dördüncü operatörü olmak için kolları sıvadı.
Türkiye'de 70 bini aşkın kişiye hizmet veren NETGSM; 2016/163 sayılı BTK kurul kararı gereği baz istasyonu hariç SIM kart çıkartma yetkisini alarak, dördüncü GSM operatörü olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.
NETGSM hangi operatörün altyapısını kullanacak?

NETGSM, ilk etapta Turkcell'in altyapısını kullanacak. İlerleyen dönemlerde NETGSM'in gerekli izinleri aldıktan sonra kendi baz istasyonu inşaasına başlayıp başlamayacağı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.
NETGSM ne zaman faaliyete geçecek?

NETGSM, 1 Ocak 2017 tarihinde Türkiye genelinde faaliyetlerine başlayacak. NETGSM, GSM operatörlüğü için 1000 kişi işe almayı ve 30 milyon TL yatarım yapmayı hedefliyor.
NETGSM'in şimdilik tarifeleri hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Ancak oyuna yeni dahil olanacak bir oyuncu için fiyatlandırma politikasının oldukça uygun olacağı tahmin ediliyor. Asıl merak edilen soru ise Turkcell altyapısı ile NETGSM nasıl bir 4.5G deneyimi sunacak?
rikardo ve burhannilufer bunu beğendiler.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2016, 20:55   #11 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

Mobil Veri Tüketimi Artacak!

Kristal Elma Festivali'ne katılan ve burada konuşma yapan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu özellikle televizyon kullanımlarının mobile taşınmasının önemli değişikliklere yol açacağını söyledi.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, katıldığı özel bir etkinlikte gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. özellikle mobil veri tüketiminin artması ile ilgili öngörüleri olduğunu söyleyen Kaan Terzioğlu, bu durumun telefonlarda kullanılan uygulamaların artmasıyla birlikte sağlanacağını belirtti.
Özellikle mobil televizyonların kullanılmasının yaygınlaşması mobil veri tüketimini arttıracak en önemli etkenlerden birisi olacağını söyleyen Kaan Terzioğlu, şu anda Türkiye'nin yüzde 80 için 4.5G internet altyapısına sahip olduğu ve bu bakımdan kullanıcıların mobil internette artık çok daha hızlı bir seçeneği bulunduğunu söyledi.
En Hızlı İnternet Türkiye’de
Dünyanın en iyisi internet altyapısının İstanbul ve Ankara'da olduğunu söyleyerek bu konuda Türkiye'de önemli gelişmelerin yaşandığını belirten Kaan Terzioğlu, Türkiye'de yapılan yatırımların sonuçlarının alınmaya başlandığını ve bu bakımdan gelecek yıllarda Türkiye'nin mobil kullanımda çok daha iyi bir duruma geleceğini söyledi. Cepten televizyon izleme oranının artmasının bu konuda çok önemli bir etken olduğunu ve yapılan son araştırmalarda da bu durumun net bir şekilde görüldüğünü söyleyen Kaan Terzioğlu, önceki yıllarda günlük 7 dakika olan izleme oranlarının 25 dakikaya kadar yükseldiğini ve altı aylık süre içerisinde sektördeki amacın oranların 45 dakikaya kadar çıkarılması olduğunu ifade etti.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2016, 16:56   #12 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

Turkcell Süper Lig İhalesine Girecek
Turkcell'in genel müdürü Kaan Terzioğlu tarafından yapılan son açıklamalarda Turkcell’in Süper Lig ihalesine gireceği açıklandı.

Turkcell bugüne kadar farklı alanlarda yaptığı yatırımlar ile adından söz ettirirken, son hamle oldukça ilgi çekti. Türkiye’de milyonlarca kişinin izlediği Süper Lig maçları için Turkcell’in de devreye gireceği belirtilirken, açıklamalar bizzat Turkcell'in genel müdürü Kaan Terzioğlu tarafından yapıldı.

Kaan Terzioğlu yaptığı açıklamada futbola önem verdiklerini ve Turkcell olarak bu konuda gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi. Yeni yapılacak Süper Lig ihalesine yurtdışından da tekliflerin gelmesi bu konuda Digiturk’un de işini zorlaştıracak. Zira yıllardan beri ihaleleri almayı başaran Digiturk yüksek tekliflere karşı mücadele verecek ve bu nedenle de daha zor bir ihale süreci yaşayacak.

2017’de Yeni İhale Yapılacak!

2017’nin Haziran ayında bitecek ihale ile birlikte yayın hakları konusunda yeni bir ihale başlatılacak. Bu ihalede Turkcell ile birlikte Digiturk’un yer alacağı şimdiden kesinleşmiş durumda. Aynı zamanda İtalya’dan da özel bir firmanın gizli olarak teklif hazırlıklarına başladığı belirtildi.

Turkcell İddialı!

Kaan Terzioğlu yaptığı açıklamada maç izlemenin lüks olmaktan çıkacağını söylerken, herkesin daha uygun fiyatlar ile maç izlemesi için hazırlıkların yapıldığı ve altyapıların tamamlandığını belirti. Bu açıdan Digiturk dışındaki diğer firmaların ihaleyi alması, maç izleme fiyatlarında da ciddi bir iyileşmenin yapılmasını sağlayacak gibi duruyor.
burhannilufer bunu beğendi.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-2016, 15:29   #13 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

5G hız testi Turkcell'e emanet

Turkcell 5G standartlarının belirlenmesi sürecinde öncü rol oynuyor. Turkcell, üyesi olduğu NGMN çatısı altında, global ölçekte yapılacak ilk 5G saha testlerini yönetecek.
2020’de kullanılmaya başlanacağı tahmin edilen 5G’de standartlar belirlenmeye çalışılırken Turkcell önemli bir görev aldı. Dünyada mobil teknolojiler alanında önemli çalışmalar yapan ve Turkcell’in 2013 yılından beri üyesi olduğu NGMN (Next Generation Mobile Networks Alliance / Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği), yakında gerçekleştirilmeye başlanacak 5G saha testlerini Turkcell’in yönetmesine karar verdi. Açıklanan takvime göre 2017 yılının Nisan ayında 5G’nin öncüsü sayılan ilk standartlar belirlenecek. Ardından altyapı üreticileri bu kriterlere uygun ilk prototipleri geliştirecek. Sonrasında ise Türkiye’den sadece Turkcell’in yer aldığı bir konsorsiyum bu ürünlerin global ölçekte yapılacak saha testlerini yönetecek. Böylece Turkcell özellikle son bir yıldır yaptığı 5G işbirlikleri çerçevesinde kazandığı deneyimleri 5G testleri sürecine aktarma fırsatı yakalarken, 5G standartlarının belirlenmesinde de aktif rol alacak.
Terzioğlu: “5G’de de öncüler arasındayız”
Dünyada ilk kez yapılacak 5G testlerini koordine edecek olmalarından dolayı memnun olduklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu “Biz 4.5G’de dünyanın en güçlü altyapısını hayata geçirirken amacımız bir yandan da 5G’de öncü olmaktı. Türkiye’nin teknoloji üreten ülke konumuna gelmesi yolunda 5G’nin çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyor ve 5G teknolojilerinin geliştirilme sürecinde aktif rol alıyoruz. Bu amaçla son 1 yıldır hem ulusal hem de global ölçekte çok önemli işbirlikleri yaptık. 5G’de yapılacak saha testlerini yönetecek şirketler arasında Türkiye’den sadece Turkcell’in yer alacak olması da bu çalışmalarımızın ilk sonuçlarından birisi. Bu süreçte kazandığımız bilgi birikimi ve deneyimimizi ise dünyada 5G teknolojilerini geliştiren birkaç ülke arasına girmek için iş ortaklarımızla paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

2020’de 5. nesle geçiş için hazırlıklara devam
15 Ağustos 2013 tarihinden itibaren Türkiye’den yalnızca Turkcell’in aktif olarak yer aldığı NGMN’deki 5G girişiminin amacı, telekomünikasyon endüstrisinin 5G vizyonunu ortak bir perspektifte ele alarak küresel bir yol haritası ortaya koymak ve standartları bu ihtiyaçlara göre yönlendirmek. Mimari dizayn prensipleri ve spektrum konularını da içine alan çalışmaların sonuçları, yayınlanacak olan referans belgesiyle açıklanacak. Testler ise 2017 yılı ortasından 2018 yılı sonuna kadar aktif olarak devam edecek.
5G teknolojisi neler vaat ediyor?
Maksimum Kapasite
5G, kendisinden önceki mobil nesil teknolojileri gibi elbette hız ve kapasitede çok yüksek artışlar vaat ediyor. İndirme hızlarının saniyede 10 Gigabit’lere kadar çıkacağı öngörülüyor.
5G’nin hız artışına göre daha kritik olan yeniliği ise kapasite artışı getirecek olması. Bugün binlerce cihaz bir baz istasyonuna bağlanıyor ve sunulan kapasiteyi paylaşıyor. Ancak gelecekte özellikle IoT cihazlar ve M2M teknolojilerinin gelişmesi ise milyarlarca cihazın olduğu bir dünyaya gidiyoruz. 2020 yılında bir evde ortalama 500 sensörün çalışacağı tahmin ediliyor. Örneğin 1 kilometrekare alan içinde 1 milyon cihazın sorun yaşamadan veri alıp gönderebilmesi ancak 5G ile mümkün olacak.
Düşük Gecikme Süreleri
4.5G gecikme sürelerini 3G’ye göre ciddi oranlarda düşürdü. Bugün uzaktaki bir makineye bağlanıp neredeyse anlık işlemler yapabiliyoruz. Ancak aynı anda bağlanan cihaz sayısı milyarlara çıktığında gecikme sürelerinde de sorunlar yaşanabilir. Örneğin siz uyandığınızda salonda, mutfakta, banyoda, arabanızda, bahçenizde hatta belki elbiselerinizdeki 100’lerce sensörün birbirleri ile ilişkili şekilde anında çalışmaya başlaması gerekecek. Üstelik bu sadece sizin evinizde değil, şehirdeki tüm evlerde aynı şekilde olacak. Bu kadar fazla bağlantılı cihazın olduğu ortamlarda gecikme süreleri çok daha önemli hale gelecek. 5G standartları bu sorunlar da çözecek şekilde belirlenmeye çalışılıyor. Gecikme sürelerinin 5G ile birlikte 1 ile 10 milisaniyeler seviyesine düşeceği öngörülüyor.
Frekans Kullanımı
4.5G ihalesinin ardından Türkiye Avrupa’da operatörlere en fazla frekans sunan ülkelerden birisi oldu. Bugün Turkcell, toplamda 234.4 MHz frekans ile Avrupa’da en fazla frekansa sahip ikinci operatör konumunda. Kullanılan frekans aralıkları ise 800 MHz ile 2600 MHz arasında değişiyor. 5G’de ise ilk etapta 6 GHz altı frekanslar, ikinci etapta ise 6 GHz-100 GHz arası frekansların kullanımlarından bahsediliyor. 6 GHz üstü frekanslarda kullanılacak bant genişliği çok daha yüksek olacak. (4.5G de mevcut durumda maksimum frekans bant genişliği her frekans için 20 MHz olarak standartlarda belirtilmiştir.) Bu sayede 5G’de daha kısa mesafelerde çok daha yüksek hız ve kapasite sunulabilen teknolojiler hayatımıza girecek. Ayrıca üzerinde çalışılan Massive MIMO (çoklu giriş, çoklu çıkış antenleri) ve yeni geliştirilecek teknolojilerle var olan ve yeni frekanslar çok daha verimli şekilde kullanılabilecek.
Kişiselleştirme
5G’nin getireceği ultra hız ve kapasite, minimum gecikme süreleri ile birleşince kullanılan servislerin yetenekleri de tamamen yenilenecek. “Gerçek kişiselleştirme” dönemi olarak tanımlanan bu aşama, ancak 5G teknolojileri ile mümkün olacak. Bu şekilde örneğin siz sürücüsüz aracınızla ilerlerken bir mağazada ilgilendiğiniz bir ürünün indirimde olduğu bilgisini alacaksınız. Aracınız durup siz mağazaya girince cep telefonunuzda o ürünün hangi reyonda olduğunu görüp doğrudan oraya gideceksiniz. Ödemenizi yaparken indirim kuponunuz otomatik olarak kullanılacak. Ödemeyi yaptığınız anda aracınız çıkış kapısına doğru hareket ederek sizi almaya hazır halde bekleyecek. İşte bu süreçlerin milyonlarca kişi için anlık şekilde gerçekleşmesi ancak 5G teknolojileri ile mümkün hale gelecek.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-04-2017, 11:54   #14 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

BTK, AKK’ya yönelik düzeltmeleri internet sağlayıcılarına iletti. 1 Mayıs’tan itibaren tüm internet kullanıcılarını bir nebze de olsa mutlu edecek gelişmelerden bahsettik.
Sanırım hepimizin Adil Kullanım Kotası hakkındaki düşünceleri ‘tamamen kaldırılsın’ noktasında birleşiyor. Mevcut sınırı aştıktan sonra tarife hızınız ne olursa olsun 3 Mbps ile sınırlandırılan internet, deyim yerindeyse hepimizi kanser ediyor.
Yıllardır yapılan eleştiriler ve sürdürülen çalışmalar artık meyvelerini vermeye başladı. Geçtiğimiz aylarda BTK Başkanı ve Ulaştırma Bakanı, AKK’nin Mayıs 2017’de düzeltileceğini, Aralık 2018’de de tamamen kaldırılacağını açıklamışlardı.
Söz konusu düzenlemeyi internet servis sağlayıcılarına ileten BTK, 1 Mayıs’tan itibaren her gece 02.00 - 08.00 saatleri arasında yapılan indirmelerin AKK’ye dahil edilmeyeceğini iletti. Yani bu iki saat dilimi arasında kullanıcılar, AKK korkusu yaşamadan gönül rahatlığıyla download yapabilecekler.


Bir diğer düzenleme ise paket indirme üst sınırlarına göre AKK’nin aşılması halinde düşürülecek minimum hızlar. Bildiğiniz gibi önceden paket ne olursa olsun hız 3 Mbps’ye düşürülüyordu. Şimdi ise indirme üst sınırına göre düşürülecek minimum hızların da yükselmesi.
burhannilufer bunu beğendi.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-2017, 23:12   #15 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.418
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 779
Beğendikleri: 695
Varsayılan

Operatörlere Ait Bir Çok Kişi Tarafından Bilinmeyen Gizli Telefon Kodları

Verizon, AT&T, T-Mobile ve Sprint operatörlerine ait kullanıcıların oldukça işine yarayacak, herkesin bilmesi gereken gizli telefon kodlarına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Operatörlerin bir çok kişi tarafından bilinmeyen çeşitli gizli kodları vardır. Bu kodlar kullanıcılara kişi bloklama, bilinmeyen numara engelleme, müşteri hizmetlerine ulaşma ve arama bekletme gibi bir çok farklı işlemi yapmasını sağlayan gizli kodlardır. Bazı büyük operatörler kendi firmalarına özel olarak üretilen akıllı telefonlarda kullanılmak üzere bu gizli kodları yayınlamaktadır.
Verizon, AT&T, T-Mobile ve Sprint gibi Amerika Birleşik Devletlerinde Bulunan operatörlerde bunlardan sadece bir kaç tanesidir . Aşağıda size vereceğim gizli kodları Verizon, AT&T, T-Mobile veya Sprint operatörleri için özel olarak üretilen akıllı telefonlar üzerinden kullanabilirsiniz.

Verizon operatörü için üretilmiş bir akıllı telefon kullanıyorsanız aşağıda yer alan kodları cihazınızın çevirici bölümüne yazarak aktif hale getirebilirsiniz.

Bilinmeyen Numaralar | *77 (Aktif Hale Getirir) || *87 (Pasif Hale Getirir)
Meşgul Numaraları Yeniden Arama | *66 (Aktif Hale Getirir) || *86 (Pasif Hale Getirir)
Numara Engelleme | *60 (Aktif Hale Getirir)
Çağrı Yönlendirme | *72 (Aktif Hale Getirir) || *73 (Pasif Hale Getirir)
Çağrı İzi | *57 (Aktif Hale Getirir)
Çağrı Bekletme | *70 (Pasif Hale Getirir)
Hızlı Arama 8 | *74 (Aktif Hale Getirir)
Hızlı Arama 30 | *75 (Aktif Hale Getirir)


Eğer AT&T operatörüne ait bir telefon kullanıyorsanız aşağıda yer alan ilk kodu önce çevirici üzerinden yazmanız ve daha sonra size gelen mesaja ikinci kodu yazarak cevap vermeniz gerekmektedir.

Ödeme Yapma | *729 / *PAY
Kalan İnternet Ve Mesaj Hakkını Öğrenme | *3282# / *DATA#
Kalan Dakika Bakiyesi Sorgulama| *646# / *MIN#
Kalan Bakiye, Sonraki Fatura Tarihi Ve Son Ödeme Görüntüleme | *225# / *BAL#
Yükseltme İçin Uygunluğu Kontrol Etme | *639# / *NEW#
Sipariş Durumu Kontrol Etme | *6737# / *ORDR#


Eğer elinizde T-Mobile firmasına ait bir akıllı telefon bulunuyorsa aşağıda bulunan kodları telefonunuzun çeviricisi üzerinden yazmanız gerekmektedir.

Güncel Bakiye Ve Son Ödeme Görüntüleme | #BAL# (#225#)
Kalan Mesaj Hakkı Sorgulama | #MSG# (#674#)
İnternet Hakkı Sorgulama | #WEB# (#932#)
Telefon Numaranı Görme | #NUM# (#686#)
Sesli Mesaj Şifresini Sıfırlama | #PWD# (#793#)
Sesli Mesaj Şifresini Açma Veya Kapatma | #PWO# (#796#)
IMEI Numarasını Görüntüleme | *#06#
Yakında Bir Taksi Bulma ( Her Kullanım 1.75$ ) | #TAXI (#8294)


Eğer elinizde Sprint operatörüne ait bir telefon varsa ve Sprint operatörüne ait bir hat kullanıyorsanız aşağıda yer alan kodları çevirici üzerinden yazarak çeşitli işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Sprint operatörü için yer alan gizli kodlar en son 2012 yılında güncellenmiştir. Bu sebeple bazı kodlar çalışmayabilir.

Müşteri Çözümleri (Ücretsiz) | 611
Arama Yönlendirmeyi Pasifleştirme | *720
Aksesuarlar | #222
Bakım Servisine Giriş Ve Bakım Servisi Çağrı Merkezi | *2
Trafik Bilgisi | 511
İşitme Engelliler İçin | 711
Müşteri Çözümleri | 811
Koşullu Çağrı Yönlendirme | *28
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap

Etiketler
gelişmeler, gsm, operatörlerindeki, son


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 03:58.Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2019 SupersatForum İnternational®, All Rights Reserved
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.