SupersatForum  

Bilgisayarınızı hızlandırın

 Elektronik Dünyası Katagorisinde ve  Pratik Bakım,Onarım & Elektronik Dünyasındaki Gelişmeler Forumunda Bulunan  Bilgisayarınızı hızlandırın Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


Geri Git   SupersatForum > MARKALARIN ARIZALARI VE ÇÖZÜMLERİ > Elektronik Dünyası > Pratik Bakım,Onarım & Elektronik Dünyasındaki Gelişmeler
Özel Arama

Cevap
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 10-07-2008, 21:36   #1 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 09-23-06
Mesajlar: 3.012
Üye No: 10693
Aldığı Beğeni: 6
Beğendikleri: 0
Varsayılan Bilgisayarınızı hızlandırın


Kullanmadığınız programları kaldırın

Eğer bilgisayarınızı uzun süredir kullanıyorsanız, sisteminize kurmuş olduğunuz pek çok program da vardır. Peki bu programların hepsi sizin için gerçekten gerekli mi?

Bunu anlamak için bilgisayarınızdaki programlara tek tek göz atabilir ya da Başlat/Denetim Masası'ndan Program Ekle/Kaldır'a girerek buradan hangi programların uzun süredir kullanılmadığını tespit edebilirsiniz.

Bu sayede bir an için ihtiyaç duyduğunuz ancak uzun süredir kullanmadığınız programları bulabilir, hepsini sisteminizden kaldırabilirsiniz. Böylece hem hard diskinizde size daha fazla yer kalırken, bilgisayarınızdaki gereksiz uygulamaları kaldırarak sisteminizi daha da hızlandırdığınızı fark edeceksiniz


Disk temizleme

Bilgisayarınızı hızlandırmanın bir diğer kolay yolu ise Windows'ta bulunan Disk Temizleme' aracıdır. Aracın isminden de anlaşılacağı üzere Disk Temizleme (Disk Cleanup) hard diskinizdeki geçici internet dosyalarını (Temprorary Internet Files) kontrol ederek size temizlenebilecek dosyaların bir dökümünü sunar.

Bu araca ulaşmak için Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/Disk Temizleme'yi seçin. Disk sürücünüzü seçtikten sonra bir süre seçtiğiniz disk üzerinde tarama işlemi yapılacaktır. Bu işlem sonra erdikten sonra karşınıza farklı bileşenlerin bir araya geldiği bir liste gelecektir. Listede yer alan bileşenlerin isimlerini ve Hard Disk'inizde ne kadar yer kapladığını bu listede görebilirsiniz.

Burada gereksiz olan dosyaların seçililiğini sağladıktan sonra Tamam'a basmanız yeterli.


[COLOR="Red"]Disk Birleştirme [/COLO

Buraya kadar olan adımları gerçekleştirdiyseniz bilgisayarınızın performansında dikkate değer bir artış olduğunu fark edeceksiniz. Buraya kadar yaptığımız genel olarak sisteminizde bulunan gereksiz dosyaları temizlemek ve işlemci ve belleğinizin performansını olumsuz etkileyen araçlardan kurtulmaktı.

Disk birleştirme işlemine geçmeden önce isterseniz basitçe bu sistemin mantığından bahsedelim: Hard diskler sektör olarak bilinen küçük bloklara bölünür. Bir dosya hard diske yazıldığında ihtiyacı olduğu kadar sektöre yayılacaktır. Windows, genel olarak bulabildiği ilk boş sektöre dosyayı yazacaktır ve sistematik olarak diğer boş sektörle işlem devam edecektir. Zamanla dosyalar karışmaya başladığı zaman ise (yani parçalanmaya başladığında) Windows tüm parçaları bir araya getirmek için tüm diski taramak durumunda kalacaktır. Bu ise Hard Disk'inizin daha fazla çalışmasına ve performansınızın fazlasıyla düşmesine neden olacaktır.

Bir dosyayı kaydetmek veya herhangi bir dosyayı açmak normalde olduğundan daha fazla zaman alacaktır. Windows'un Disk Birleştiricisi, işte bu sorunu ortadan kaldırmak için geliştirilen başarılı bir araç.

Eğer bilgisayarınızda bir dosyayı açarken çok fazla bekliyorsanız, diskinizi birleştirmenizi öneriyoruz. Bunun için Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/Disk Birleştirme'yi seçin. Burada karşınıza gelecek sürücüleri seçerek birleştirme işlemini (defragmentation) gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Hard diskinizi en azından haftada bir kere birleştirmeniz bilgisayarınızın yavaşlamasını önleyecektir.


Virüs Taraması

Adware'lerde olduğu gibi virüsler de sistemin arkaplanında çalışarak bilgisayarınızın performansını düşürürler.

Bu nedenle her zaman altını çizdiğimiz gibi her bilgisayarda mutlaka bir antivirüs yazılımının kurulu olması gerekiyor. Ancak virüs tarayıcısı bilgisayarınıza kurmakla da iş bitmiyor. Öncelikle bu antivirüs yazılımınızı sık sık güncellemelisiniz, yoksa yeni ortaya çıkan virüslere karşı tarayıcınız savunmasız kalabilir.

Bunun yanında antivirüs yazılımınızla bilgisayarınızı sık sık taratmalısınız. Bu şekilde sisteminize bulaşan herhangi bir virüsü bilgisayarınıza daha fazla zarar vermeden tespit etme ve kaldırma şansınız var


Başlangıçtaki programları kaldırma

Bilgisayarların pek çoğunda başlangıçta yüklenen gereğinden fazla program vardır. Bu programların çalışıyor olduğunu çoğu zaman görmeseniz de, bir kısmının çalıştığını Windows saatinin bulunduğu çubuktan kolayca görebilirsiniz.

Bu tür programları başlangıçtan kaldırmanız bilgisayarınızın açılışını fazlasıyla hızlandıracaktır. Yalnız burada özellikle bir noktayı vurgulamamız gerek: Burada yapmamız gereken bu programları sadece Windows'un başlangıcından kaldırmak ve bu suretle başlangıç hızını göreceli olarak arttırmak. Bunun dışında bu programları bilgisayarınızdan kaldırıp kaldırmamanız tamamen size kalmış.

Başlangıçtaki programların bir listesine ulaşmak için Başlat/Çalıştır'a girin ve tırnak işaretleri olmaksızın 'msconfig' yazın. Açılan pencereden 'Başlangıç' (Startup) sekmesine gidin. Karşınıza Windows açılırken yüklenen programların bir listesini göreceksiniz. Burada gereksiz olan programların kutucuklarındaki işareti kaldırarak Tamam butonuna basın. Bu işlemin ardından Windows, bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir. Bilgisayarınız tekrar açıldığında artık elediğiniz programlar Windows başlarken yüklenmeyecektir.

Yalnız bilgisayarınıza istemeden bir zarar vermemeniz için, sistem konfigürasyon aracının diğer ayarlarını değiştirmemenizi öneriyoruz.


8Windows'unuzu güncel tutmaya özen gösterin

Windows işletim sisteminizin en güncel halini kullanmanın pek çok faydası vardır. Öncelikle Windows güncellemeleri belli aralıklarla yayınlanır ve bu güncellemeler ile Windows'un içerisinde bulunan güvenlik açıkları kapatılır ve olası donanım uyuşmazlıkları ortadan kaldırılarak bilgisayar kullanıcılarının Windows'u sorun yaşamadan kullanması sağlanır.

Ancak Windows'un güncel tutulması dışında kullanmakta olduğunuz her yazılımın en güncel halini kullanmanız gerekiyor. Çünkü benzer mantıkla güncellenen yazılımlar, barındırdıkları hatalardan kurtularak kullanıcıya daha fazla performans sunarlar.


Dizin taramasını kapatma

Bilgisayarım'a girdikten sonra C'ye sağ tıklayıp Özellikler'e girin. 'Daha hızlı arama için bu sürücüyü dizine ekle' yazan kısmın başındaki kutucuğun seçililiğini kaldırın.

Peki Windows'un bu özelliği tam olarak ne işe yarıyor?
Bu servis, hard diskiniz üzerindeki dosyalardan bilgi alarak 'aranabilir kelime endeksi' yaratır.

Eğer Windows XP'nin arama özelliğini dosyalarınızı aramak için sık sık kullanmıyorsanız, Windows'un bu özelliğini kapatabilirsiniz. Dosya arama esnasında ufak çaplı bir yavaşlık olsa da bilgisayarınız bu işlemden sonra oldukça hızlanacaktır.


Hard disk'te boş alan gerekli mi?

Hard diskin mevcut boş alanının bilgisayarın performansı üzerinde bir etkisi olduğuna dair yaygın bir inanç vardır. Elbette bilgisayarınızda çok fazla veri varsa ve birleştirme işlemini gerektiği gibi yapmıyorsanız, hard diskiniz 20 GB olsa bile 10 GB'lık bir HDD'den daha yavaş olabilir.

Bilgisayarın boş alanı sadece bir yerde işinize yarar: Bilgisayarınızın belleği tam kapasite olarak kullanılmaya başlanmışsa, bu taktirde Windows Page-File'a daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Ancak Page-File'a olan erişim belleklere nazaran oldukça yavaştır. Bu nedenle bu tür yavaşlıkları sonlandırmak için yeni bellek edinilmesi kaçınılmazdır.

Tüm bu nedenlerden ötürü bilgisayarınızda en azından 300MB'lık bir boş alan bulundurmanızda fayda vardır.


CHİP dergisinden alıntıdır

Bu mesaj Kemal Turan tarafından değiştirildi (12-07-2008 saat 15:29).
Kemal Turan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-2008, 16:34   #2 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 10-15-06
Mesajlar: 415
Üye No: 11731
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

alıntıda olsa paylaşım yaptığın için teşekkürler.aklıma getirdin biraz temizlik yapayım bari
__________________
böcek olmayı kabullenenler,ezilince şikayet etmemelidirler.
scob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-2008, 18:27   #3 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 05-11-06
Mesajlar: 12.939
Üye No: 4805
Uydu Alıcısı: DreamBox
Tuttuğu Takım: Fenerbahce
Aldığı Beğeni: 19673
Beğendikleri: 1475
Varsayılan

bilgilendirme için teşekkürler...

Hilmi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-2008, 19:02   #4 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 11-21-06
Yaş: 42
Mesajlar: 7.191
Üye No: 14016
Tuttuğu Takım: Takım Tutmuyorum
Aldığı Beğeni: 13
Beğendikleri: 0
Varsayılan

emeğine sağlık çok yararlı bilgiler
teşekürler...
__________________
ayran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-2008, 19:32   #5 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 03-06-06
Yaş: 36
Mesajlar: 1.918
Üye No: 2166
Uydu Alıcısı: TiviBU
Tuttuğu Takım: Fenerbahce
Aldığı Beğeni: 6
Beğendikleri: 0
Varsayılan

bilgilendirme için teşekkürler...
__________________
kanaryam1950 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-2008, 19:35   #6 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 11-09-06
Yaş: 36
Mesajlar: 8.864
Üye No: 13065
Uydu Alıcısı: Hiremco
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 393
Beğendikleri: 133
Varsayılan

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Kemal Turan
Kullanmadığınız programları kaldırın
Disk temizleme
Disk Birleştirme
Başlangıçtaki programları kaldırma 8Windows'unuzu güncel tutmaya özen Dizin taramasını
Hard disk'te boş alan gerekli mi?
hepsini olmasada bir çoğunu sürekli yaparım. özellikle defrag çok faydalı..
MUTAF Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-2008, 11:22   #7 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 08-26-07
Yaş: 62
Mesajlar: 570
Üye No: 23425
Uydu Alıcısı: VU+
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 7
Beğendikleri: 1
Varsayılan

bizlerle bu değerli bilgileri paylaştığınız için teşekkürler.
adnanarkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-2008, 12:14   #8 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-07-06
Mesajlar: 320
Üye No: 955
Tuttuğu Takım: Takım Tutmuyorum
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

eline koluna sağlık çok faydalı bilgiler....
antigs28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-2008, 12:52   #9 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 03-13-07
Yaş: 45
Mesajlar: 4.533
Üye No: 18593
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 116
Beğendikleri: 96
Varsayılan

Abi paylaşımın için teşekkürler
ben disk defrangmenter yaptığımda 1 gün sürüyor. sizdede bukadar uzun sürüyormu?
Bazen makina takılıyor. düzelsin diye bunu yapıyorum. biri önermişti...
selametle...
__________________
Bir insanın akıllı olmasına birşey dediğimiz yok. Yeter ki; aklını başkalarına kabul ettirmeye çalışmasın. Eflatun
osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-07-2008, 19:18   #10 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 04-30-07
Mesajlar: 133
Üye No: 20247
Uydu Alıcısı: Sunny
Tuttuğu Takım: Mersin Idmanyurdu
Aldığı Beğeni: 3
Beğendikleri: 2
Varsayılan

üstat alıntıda olsa bilgilerini paylaştıgın için tşkler. bende bir temizlik yapim artık
Murat_33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-09-2008, 22:53   #11 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 11-22-07
Mesajlar: 1
Üye No: 26868
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim
amanaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2014, 09:22   #12 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 09-26-14
Mesajlar: 1
Üye No: 170502
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 1
Varsayılan

teşekkürler
02bykorkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap

Etiketler
bilgisayarınızı, hızlandırın


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 18:37.Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2018 SupersatForum İnternational®, All Rights ReservedUser Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.