SupersatForum  

PC'nizi verimli kullanın!

 Elektronik Dünyası Katagorisinde ve  Pratik Bakım,Onarım & Elektronik Dünyasındaki Gelişmeler Forumunda Bulunan  PC'nizi verimli kullanın! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


Geri Git   SupersatForum > MARKALARIN ARIZALARI VE ÇÖZÜMLERİ > Elektronik Dünyası > Pratik Bakım,Onarım & Elektronik Dünyasındaki Gelişmeler
Özel Arama

Cevap
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 05-08-2008, 18:11   #1 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 03-20-06
Mesajlar: 3.581
Üye No: 2982
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Fenerbahce
Aldığı Beğeni: 138
Beğendikleri: 66
Varsayılan PC'nizi verimli kullanın!


Hem cebinizden hem zamandan tasarruf edin!Bir kişinin hayatını planlı ve programlı olarak sürdürmesi her zaman için o kişiye kolaylık sağlar, hayatını daha kolayca düzenleyebilir ve de elbette günlük aktivitelerini çok daha etkin bir şekilde gerçekleştirebilir. Bilgisayarlarda da durum farklı değildir.

Sık sık internete bağlandığınızı düşünelim. İnternete bu yoğunlukta bağlanıyorsanız öncelikle istediğiniz internetin olabildiğince hızlı olmasıdır. Ancak bilindiği üzere, internetten bir dosya indirme işlemi esnasında orta düzey bir internet hızını baz alacak olursak internet hızınız ciddi bir şekilde düşecektir. Web sayfaları arasında daha yavaş bir şekilde geçiş yaparken, bu yavaşlıktan dolayı hem boş yere zaman kaybedeceksiniz, hem de bu durum tabii olarak canınızı sıkacaktır.

Bu nedenle özellikle gece yarısından sonra internet bağlantı hızınız artacağı için dosya indirme işlemlerinizi gece yarısından sonra yapmanızda yarar vardır. Bunun için uTorrent, Orbit Downloader gibi araçlarla kendi programınızı da ayarlayabilirsiniz.
Bunun yanında boyutu fazla olan Windows güncelleştirmelerini de yine aynı saatlere taşıyarak internet bağlantınızdan maksimum verim elde edebilirsiniz. Windows Güncelleştirme'lerine ulaşmak için Denetim Masası > Sistem > Windows XP'de Otomatik Güncellemeler yolunu izleyin.İndirme işlemlerini programladıktan sonra şimdi de bir diğer önemli noktaya geldik: Örneğin virüs tarayıcınız ile bir tarama yaptığınızda, eğer tarama işlemi A'dan Z'ye sisteminizi tarayacak şekilde olacaksa, bu işlem en azından 1-1,5 saatinizi alabilir.

Oysa tarama işlemini de bir önceki yöntemimizde dile getirdiğimiz gibi, neden gece yarısından sonra gerçekleştirmeyelim? Bu sayede tarama işlemi sırasında meydana gelen performans kaybını da ortadan kaldırmış olacaksınız.


Bunun yanında verilerinizi Diino veya Carbonite gibi yedekleme servislerine yedeklediğinizde verilerinizin güvenliğini maksimum seviyede sağlama şansınız var. Böylelikle bilgisayarınızın başına bir şey gelmesi durumunda verileriniz de her zaman güvende olacaktır. Yedekleme işleminin böylesine hayati bir önemi olmasından dolayı, verilerinizi internetten bir kaynağa göndermek istediğinizde, internetin yoğun kullanımı gerekli olduğundan, internet bağlantınızın hızlı ve güçlü gece yarısından itibaren bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Denetim Masası'ndan Zamanlanmış Görev'lere girerek gerekli ayarları yapabilirsiniz.Windows XP SP2 işletim sistemi altında HDD'nizi birleştirmek istiyorsanız ve de bunu gece yarısından sonra yapmak istiyorsanız Zamanlanmış Görev fonksiyonu yine imdadınıza koşacaktır. Önce masaüstündeyken fareniz ile sağ tıklayıp Yeni > Zamanlanmış Görev'e gelin ve C'yi Birleştir'i görün. Ardından göreve çift tıkladıkran sonra '%windir%\system32\defrag.exe c: -f' şeklinde yazın; bu işlemden sonra ise Windows hesap şifrenizi girin ve işlemi bitirinBilgisayarınızı her zaman açık bırakmanın bazı durumlarda çok işinize yarayacağını bilmelisiniz. Örneğin iş yerine gittiniz, ancak o da ne, PC'nizden bir dosyayı yanınıza almayı unutmuşsunuz; ancak bu dosya da o gün için size gerçekten gerekiyordu. Bu durumda normalde yapacağınız şey ya özür dilemek, ya da tekrar evin yolunu tutmak olurdu.

Oysa 'uzaktan erişim paketi' bu tip durumlardan sizi en kısa sürede kurtarabilir. İnternete günün her saatinde bağlı olan bilgisayarınıza uzaktan erişerek söz konusu dosyayı kolayca başka bir bilgisayara aktarabilirsiniz.Windows XP ve Vista, kendi uzaktan yönetim paketlerini 'Uzaktan Masaüstü Kontrol' ismi altında toplamışlardır. Ancak, Windows XP kullanıcılarının Virtual Network Computing (VNC) sistemini kullanmaları daha yerinde olur. Yüklemesi son derece kolay ve güvenilir olması bir yana, sistemde de çok yer kaplamaz. Bunun yanında açık kaynaklı olan UltraVNC de bir diğer başarılı uzaktan kontrol erişimini sağlayan başarılı bir uygulamadır.Ancak Windows Vista altında uzaktan kontrol işlemine izin veren VNC türü yazılımlar problem çıkarabiliyor. Bilindiği gibi Windows Vista'de User Account Control (UAC) dediğimiz bir güvenlik fonksiyonu bulunuyor. Uzaktan erişim sağlanmak istendiğinde UAC, erişime açılacak olan bilgisayarın sahibinden izin isteyeceğinden erişim mümkün olmayabilir.İsterseniz Vista'nın UAC korumasını kapatma şansınız var; ancak bilgisayarınızın güvenliğini düşünerek bunu yapmanız pek de yerinde olmayacaktır. Bunun yerine LogMeIn'e kaydolarak kurulum işlemi gerekmeksizin ve ateş duvarlarıyla uğraşmaksızın sadece ana PC'ye söz konusu yazılımı kurmanız yeterlidir.

Uzaktan kontrol sisteminde, LogMeIn adresine girin ve kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ana PC'nizi (host PC) seçin. Ardından bağlantı kurulduktan sonra ise herhangi bir yazılım kurmanıza gerek yok. Bu site, Windows XP ve Vista altında sorunsuz olarak çalışabiliyor.Görüldüğü gibi PC'lerin 24 açık tutulmasının birçok faydası var. Yine de bu kadar uzun süre çalışan bilgisayarınızın bu yoğunluğa ne kadar dayanacağını da iyi bilmeniz gerekiyor. Özellikle işlemci sıcaklığı, bilgisayarlarını uzun süre açan kullanıcıların öncelikle dikkat etmesi gereken noktaların başında yer alıyor. Eğer CPU'nuz gereğinden fazla ısınıyorsa, bilgisayarınızı uzun bir süre çalıştırmanız doğru bir davranış olmayacaktır; neticede ısınan her bir donanımın ömrü daha kısa olacaktır.CPU'nuzun sıcaklık değerini görmeniz için ise internetten kolaylıkla edinebileceğiniz Hardware Sensors Monitor ve Motherboard Monitor başta olmak üzere bazı basit uygulamalar bulunuyor. Eğer bu araçlar da yeterli gelmezse BIOS'dan da CPU sıcaklığını öğrenebilirsiniz.


Göründüğü gibi, bilgisayarınızın 24 saat süreyle çalışıp çalışamayacağını anlamak son derece önemli. Ancak bilgisayarınız sadece uzun süreli kullanımlarda zarar görmez. Örneğin sisteminize kurulu bazı uygulamalar sistem belleğini ve sistem kaynaklarını gereksiz yere kullanıyor olabilir.

Böyle bir durumda bilgisayarınızın yavaşladığını hemen hissedersiniz. Böyle bir durumda bir de bilgisayarınızı 24 saat açık bırakıyorsanız, sistem çökmeleri gibi sizi çok daha ciddi problemler bekliyor olabilir.Hangi uygulamanın ne ölçüde sistem kaynaklarını kullandığını görerek önleminizi önceden alabilirsiniz. Bunun için bilinen en basit ve temel yöntem ise Windows XP'nin Görev Yöneticisi'dir. CTRL+AL+DEL tuş kombinasyonuyla ulaşabileceğiniz Görev Yöneticisi'ne geldikten sonra 'Performans' bölümüne girerek burada bulunan 'Ayrılmış Bellek (K)' bölümü altında bulunan sayılara dikkat etmelisiniz.

Herhangi bir uygulamanın çalışmadığı durumlarda düzenli seyreden bu rakamlar yükselebiliyor. Bunun nedeni ise arka planda çalışan uygulamaların hala çalışıyor olmasındandır.

Bu gibi problemlerle karşılaşmamak için sizin için gerekli olmayan ve çok nadiren kullandığınız uygulamaları kaldırmanız yerinde olur. Ayrıca Windows'unuzu arada bir yeniden başlatarak da bu gibi problemlerden kurtulma şansınız var.Bilgisayarınızın sürekli açık olmasının faydalarının olmasının yanında madalyonun diğer yüzünü de atlamamak gerekiyor. Örneğin sürekli açık olan bir PC'nin elektrik kullanımı da fazla olacaktır ve bu ay sonunda elbette Elektrik faturanıza yansıyacaktır. Özellikle Elektrik faturalarındaki zamların alıp başını gittiği şu dönemde bu konuya azami dikkat edilmesi gerekiyor.Elektrik tasarrufu yapmak için öncelikle bilgisayarınıza takılı olan cihazlara dikkat edin. Eğer her daim takılması gerekli olmayan cihazlar da PC'nizde beraber kullanılıyorsa, bu aygıtları PC'nizden ayırabilir ve fişini çekebilirsiniz.Bunun yanında LCD monitörünüzün 'parlaklık' ayarını da düşürerek tasarruf yapabilirsiniz. 19 inç bir LCD monitörü ele alacak olursak, parlaklık ayarını maksimum seviyeden minimuma getirerek güç tüketimini neredeyse yarı yarıya düşürmeyi başardık: 48W'tan 24W'a. Benzer testi 22 inç ölçülerinde bir LCD ile yaptığımızda, güç tüketiminin 41.5W'tan 14.2W'a düştüğüne tanık olduk.

Başlarda yeni parlaklık ayarına alışmanız zor olsa da zamanla bu sorun da ortadan kalkacaktır.Windows Vista kullanıcıları Denetim Masası > Güç Ayarları > Güç planı oluştur yolunu takip ederek 'Güç Koruyucu' fonksiyonundan da faydalanabilir. Güç planınızı oluşturduktan sonra 'Plan Ayarlarını Değiştir > Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir'e geldikten sonra listeden 'İşlemci Güç Yönetimi'ni bulun ve 'Maksimum İşlemci Durumu' kısmının %10 civarında ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin. Ve yine aynı penceredeyken 'Arama ve İndeksleme'yi 'Yüksek Performans' olarak ayarlayın.

Bu mesaj yargıç_1 tarafından değiştirildi (05-08-2008 saat 18:13).
yargıç_1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-08-2008, 19:44   #2 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-05-06
Yaş: 50
Mesajlar: 5.694
Üye No: 7398
Uydu Alıcısı: Kullanmıyorum
Tuttuğu Takım: Fenerbahce
Aldığı Beğeni: 6
Beğendikleri: 0
Varsayılan

Güzel bilgiler için tsk ederim.Paylaşımın içinde ayrıca

:45:
__________________
OLDSMAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-2008, 10:08   #3 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 05-11-06
Mesajlar: 12.736
Üye No: 4805
Uydu Alıcısı: DreamBox
Tuttuğu Takım: Fenerbahce
Aldığı Beğeni: 19166
Beğendikleri: 1445
Varsayılan

emeğe saygı üstadım çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.

Hilmi Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-2008, 16:00   #4 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 06-16-08
Mesajlar: 32
Üye No: 39891
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

emeğine sağlık.
antalyalı-07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap

Etiketler
kullanın!, pc'nizi, verimli


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 10:11.Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2018 SupersatForum İnternational®, All Rights ReservedUser Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.