SupersatForum  

2. El otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler

 Otomobil Dünyası Katagorisinde ve  Sürüş Teknikleri ve Öneriler Forumunda Bulunan  2. El otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


Geri Git   SupersatForum > BİLİM | HABER | EĞİTİM |DİN|OTOMOBİL > Otomobil Dünyası > Sürüş Teknikleri ve Öneriler
Özel Arama

Cevap
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 12-12-2006, 03:05   #1 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-19-06
Mesajlar: 3.442
Üye No: 1523
Tuttuğu Takım: Fenerbahçe
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
Varsayılan İkinci el oto almanın püf noktaları


Konya'da 2. el otomobil alım satımı yapan Ferhat Can, araba alırken herkesin rahatlıkla aklında tutup uygulayabileceği tavsiyelerde bulundu.
Satın almak üzere ayrıntılı kontrol için servise görülecek otomobil pazarda belirlenirken, motorun yağ kapağından duman üflememesine ve kapı kenar boşluklarının orantılı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.
Konya'da 2. el otomobil alım satımı yapan Ferhat Can, son 1-1.5 yıldır 2. el otomobil piyasasının kan kaybettiğini, bunda yeni otomobil alımında faiz oranlarının düşük olmasının önemli rol oynadığını vurguladı.
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, ailesiyle birlikte bayramda rahatça tatile ya da ziyaretlere gidebilmek için otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşların 2. el piyasayı hareketlendirmesini beklediklerini vurgulayan Can, şunları kaydetti:
''Bayrama, bütçesine göre 2. el bir otomobil satın alarak girmek isteyen kişilerin, almayı düşündükleri otomobillerini mutlaka bir servise göstermeleri, ayrıntılı bir kontrolden geçirmeleri gerekir. Ancak, kullanıcılar için, satın alınması düşünülen aracın belirlenebilmesi de çok önemli bir sorundur. Pazarda bir araç, (İşte bunu alabilirim) denmeden önce, otomobilin motor ve kaporta durumundan, kabaca da olsa bilgi sahibi olunması gerekir. Bunun için yapılması gereken iki önemli pratik test vardır.''
AKILDA TUTULACAK İKİ ÖNEMLİ NOT
Satın almak üzere ayrıntılı kontrol için servise görülmesine karar verilecek otomobil, pazarda belirlenirken, motorun yağ kapağından duman üflememesine ve kapı kenar boşluklarının orantılı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Can, ''Bu iki unsur, temiz bir otomobil almak isteyenlerce göz ardı edilmemeli. Bu iki test size zamandan da kazandıracaktır. Motor çalışırken yağ kapağı açıldığında aşırı duman vermesi ya da motordan anormal bir sesin gelmesi, motorun ölü durumda olduğunu gösterir. Kapı kenar boşluklarının eşit oranda olmaması da, aracın 2. el değeri noktasında büyük önem taşıyan kaportasında sorun olduğunu, otomobilin devrik ya da ağır hasarlı olduğu anlamına gelir'' dedi.
2. el otomobil alacak vatandaşların dolandırıcılık olaylarına karşı da dikkatli olmasını isteyen Can, pazarlığın ardından az miktarda kapora verilip, paranın tamamının Noter satışı yapıldıktan sonra ödenmesi gerektiğinin altını çizdi.
__________________
Amirlik isteme. İstemeden sana reislik teklif edilirse, yardım görürsün. Eğer istemek suretiyle bir mevkiye geçersen yardımsız, acziyet içinde kalırsın.
HZ.MUHAMMED S.A.V

COEMAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-2007, 15:45   #2 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-19-06
Mesajlar: 3.442
Üye No: 1523
Tuttuğu Takım: Fenerbahçe
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
İkinci el alırken kontrol edilecekler!

İkinci el araba mı aldınız?görünümüne aldanmayın,heran yarı yolda kalabilirsiniz.dikkat etmeniz gereken noktalara dikkat çekiyoruz.

-Lastiklerin durumuna bakın. Dişleri ve yanaklarına bakın, asimetrik bir aşınma, takımlarda bir ayarsızlık olduğunu gösterir.
-Direksiyon bir taraftan diğerine toplandığına akıcı olmalı. Herhangibir takılma, titreşim ve/veya ses, problemi işaret eder.
-Vitesler sorunsuz geçmeli, debriyaja tam basılı vites atarken, zorlanma veya ses gelmesi sorun olduğunu gösterir. Çok sert veya çok hafif debriyaj pedalı da, aşınmış parçalardan dolayı olabilir.
-Motor rölantide sarsıntısız çalışmalı. Devirlenirken rahatça devirlenmeli, titreşim veya takılma olmamalı. Yağ çubuğu ve yağ haznesi kapağını kontrol edin, kahverengi tortu görürseniz, vakit kaybetmeyin, başka bir arabaya bakın.
-Gaza bastığınızda egzozdan çıkacak mavi dumana bakın. Mavi egzoz gazı çokça çıkıyorsa, motorun iç parçaları aşınmış demektir.
-Arabanın kaportasını kontrol edin. Pas, çürüme var mı? Aracın altına bakın, değiştirilmesi gereken bir egzoz sistemi belli olur.
-Çok temiz bir motor bölmesi, sizden bir şey saklamak için yıkanmış olabilir.
-Kaputu açtığınızda pul pul dökülen bir boya, yapılmış bir kazanın habercisi olabilir.
-Arabanın içinin durumu ile kilometresi birbirine uyuyor mu, kontrol edin.
-Düşük kilometrede bir arabanın koltuk kumaşı/derisi ve/veya yayları aşınmış, pedalları erimiş olmamalı. Aracın kilometresi geri çekilmiş olabilir.
-Kapıları açıp kapayın, sorunsuz açılıp kapanıyor mu? Kapı lastiği yırtılmış, erimiş veya tam oturmuyorsa, aracın aldığı bir darbeden kaynaklanıyor olabilir. Kapı lastiğinde boya olmaması gerekir. Plaka ışıkları arabayla aynı renk parlıyorsa, kötü boyamadan kaynaklanabilir.
-Arabanın panellerinin hizasına dikkat edin. Bütün boşlukların eşit olması lazım.
-Test sürüşünde frenler, isteklerinize tepkili olmalı.
-Elektrik sistemi doğru düzgün çalışıyor mu kontrol edin; camlar, havalandırma, klima, açılır tavan vs..
__________________
Amirlik isteme. İstemeden sana reislik teklif edilirse, yardım görürsün. Eğer istemek suretiyle bir mevkiye geçersen yardımsız, acziyet içinde kalırsın.
HZ.MUHAMMED S.A.V

COEMAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-12-2007, 17:07   #3 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-19-06
Mesajlar: 3.442
Üye No: 1523
Tuttuğu Takım: Fenerbahçe
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
Thumb 2. El otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenlerOtomobil Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mutlaka test sürüşü yapın. Hafta içi, yolların daha boş olduğu saatleri tercih edin ve mümkün olduğunca farklı yollarda kullanın. Sadece galeri etrafında tur atıp gelmeyin. Birkaç alternatif varsa, araçlar arasına çok zaman koymayın, mümkünse aynı gün deneme sürüşü yapın. Sağlık sorununuz var ise; örneğin sırtınızda, koltuğa, sürüş pozisyonuna ve rahat inip binebildiğinize dikkat edin. Omuzlarınızda sorun var ise, direksiyonun sertliğine dikkat edin. Galeri vermek istemeyebilir, ama arabaya kesin karar verdiğinizde bir test sürüşü daha talep edin.
Alacağınız araç amaçlarınıza uygun olsun. Örneğin, Aile arabası olarak alıyorsanız, bütün aile rahat yolculuk edebilecek misiniz?
Hobileriniz var ise, araba bu konuda uyumsuzluk yaratıyor mu?
Otomobili değerlendirirken dikkat etmeniz gerekenler;
Direksiyon
Vites geçişleri
Hızlanma ve frenleme
Genel büyüklüğü
Sürüş konforu ve gürültü seviyesi
Koltuk ayarları
Ön arka diz ve baş mesafeleri
Bagaj ve eşya saklama bölmeleri
Görünürlük; sürücü koltuğundan çevrenizi ne kadar görebiliyorsunuz?
Eğlence sistemi; Radyo, Cd, Dvd, Mp3 sistemleri
Satın alma ile ilgili bilgi alırken dikkatli olun. Bazı galeriler, otomobili şahıstan satıyormuş gibi konuşabilirler. Bu yüzden telefonla aradığınızda, sözlerinize "ilan verdiğiniz araç için arıyorum" diye başlayabilirsiniz. Karşınızdaki ''Hangi araç?''derse, büyük olasılıkla galeridir.
Şahıstan alıyorsanız, aracın sahibinin evinde buluşmak, otomobilin çalıntı olma riskini azaltır.
Vergi borcu olmadığına dair kağıt isteyin.
Satıcıya araba hakkında soru sorun; neden sattığını, memnun kalıp kalmadıklarını, satışa yetkileri var mı, yoksa vekaleten mi satacaklar öğrenin?
Hangi serviste bakımı yapılmış kontrol edin, servisten araç için kesilen faturalarla ilgili bilgi almaya çalışın. (Böylece size söylenmeyen bir tamiratı öğrenebilirsiniz.)Kışın dikkat edilmesi gerekenler

Aracınızın soğutma suyuna antifriz ekleyin. Motorunuzun soğutma suyunun donması, radyatörünüzü hatta motor bloğunuzu çatlatarak size çok pahalıyla mal olabilir. Üretici firmanın uygun gördüğü ölçüde kullanın.
Silecek suyunuzun dolu ve antifrizli olduğuna dikkat edin. Silecekleriniz eski ise yenileyin.
Soğuk havalarda aracınızı çalıştırmanız, buğu ve buz önlemek için kullandığınız rezistans, arabanızın aküsünden daha fazla akım çeker. Aracınızı sabahları çalıştırırken, ağır ve uyuşukça çalışıyorsa, akünüzü değiştirmeyi düşünün.
Akü başlarının kirli olması akım kaybına neden olacaktır. Temizleyip yağlayın.
Lastiklerinizi kontrol edin. Asimetrik aşınmış lastikler kış aylarında tehlikelidir. Kışın, diş profilinin 3mm nin altına düşmüş olan lastikleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Yedek lastiğinizi de kontrol etmeyi unutmayın.
Kışın klimanızı haftada en az bir saat çalıştırın. Sistemdeki hareket eden parçaların çalışarak yağlanmasını ve pislik oluşumunun engellenmesini sağlar.
Otomobilinizdeki sıvı seviyelerini, lastik basınçlarını kışın düzenli kontrol edin. Sorun gördüğünüzde tamir edin ki, yolda kalmayın.Otomobilinizi Nasıl Seçmelisiniz?

Bir araba alırken ne beklediğinize doğru karar verin. (Örneğin tercihiniz iki kişilik üstü açık bir araba ise, aslında ihtiyacınız olan şeyin 7 kişilik bir van olduğunu, iş işten geçtikten sonra fark etmeyin!)
Ne kadar büyük bir kabine ihtiyacınız var; arka koltukları kullanır mısınız, yoksa beş kişilik bir araba bile size dar mı geliyor?
Büyük bir bagaja ihtiyacınız var mı? Yoksa haftada sadece bir kere mi gerekiyor?
Nasıl bir trafikte kullanıyorsunuz? Şehir içinde kısa mesafeler mi, yoksa otoyolda uzun seyahatler mi yapıyorsunuz? Seçeneğiniz ikinci ise, daha güçlü ve konforlu bir seçim doğru olur.
Sizin için performans ne kadar önemli? 1.4 litre ile üç sene yaşayabilir misiniz, yoksa en az 2.0 litre mi yeterli?
Güvenlik sizin için ne kadar önemli? Mümkün olan en çok sayıda airbag (hava yastığı) ve Euro Ncap yıldızına mı bakıyorsunuz?Otomobil Alırken Bütçenizi İyi Belirleyin
Bir bütçe belirleyin, satın alacağınız galerinin, size farklı bir ödeme planı ile daha fazla harcama yaptırmasına izin vermeyin.
Cebinizden çıkacak para üstüne odaklanın, harcayacağınız her kuruşu hesaba katın.
Arabaya sahip olmak için vereceğiniz paranın dışında, pul vergisi, sigortası, benzin ve servis masraflarını göz önünde bulundurun.
Gerçekten sıfır kilometre bir arabaya ihtiyacınız var mı? Yeni araba, ilk yaşında çok değer kaybeder. Bir yaşında bir araba aldığınızda bu değer kaybını yaşamaz ve modeline göre bir veya dört sene daha, garanti kapsamı içinde kalırsınız.Arabanızı Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomobilinizi takas edebilir, ya da şahıs olarak satabilirsiniz.
Takas etmek hızlı ve basit bir çözümdür. Eğer satıcı takas etmek istediğiniz aracı size satmaya istekli ise, kaybınız biraz daha az olabilir.
Şahıs olarak satmaya karar verirseniz, daha uzun sürebilir, ama cebinize daha çok para girer. Aracınız için arayanlar ile, test etmek ve kontrol ettirmek isteyenlerle, siz ilgilenmelisiniz. İlan vermek için ayrıca biraz para harcamanız gerekecek.
Otomobilinizin ederini anlamak.
Piyasada bulunan otomobil satış dergilerinin ve otomobil satış sitelerinin ortalamasını alabilirsiniz.
Arabanız iyi durumda ve kilometresi ortalamanın altındaysa, fiyatı biraz daha yüksek tutabilirsiniz. Kilometreniz ortalamanın üstündeyse, ilgi çekici olması için fiyatı düşük tutabilirsiniz.
Arabanızın durumu hakkında dürüst olun. Arabanın kötü durumda olduğunu gören kimse, pazarlık dahi yapmaz.
Ekstra donanımlı veya özel versiyon otomobilleriniz için daha fazla fiyat isteyebilirsiniz.
Sahip olduğunuz otomobil, nadir bulunan ve değerli bir model ise, fiyatını ortalamanın üstünde tutma şansınız, daha yüksek olabilir.
Otomobilinizi hazırlamak.
Otomobilinizi en iyi görünecek şekilde temizlemek, aracın potansiyelini ortaya çıkarır ve satışı daha kolaylaştırabilir.
Profesyonel temizlik ürünlerini kullanın, kaportasını cilalı şampuanla temizleyin ve matlaşmış lastik parçalarını özel spreylerle parlatın.
Aracın içi derli toplu gözüksün, mümkünse iç temizlik için üretilmiş temizlik malzemeleri kullanın.
Her türlü kokudan arındırın, sigara kokmasın, evcil havyan besliyorsanız araçta tüyü kalmasın.
Eğer sizin yapmanız mümkün değilse aracı, bu işleri yapan bir firmaya götürün.
Buharla temizlenmiş bir motor bölmesi, kolaylık yerine şüphe uyandırabilir. Motor yağının temiz olması, kontrol edildiğinde size avantaj sağlayabilir.
Yeni veya Prestij arabalarındaki çizik veya göçükleri tamir ettirmeniz avantajınıza olabilir. Aracınız eskiyse, bu işler için harcama yapmanız getirisine değmeyebilir; eski araçlarda ezikler ve çizikler olması doğaldır.
Aracınızla ilgili bütün belgeleri bulundurun. (Vergi borcu olmadığına dair kağıt ve servis bakım faturaları gibi.)
Otomobil satışları mevsimle çok bağlantılı olmayabilir. Ama üstü açık bir araç ilkbaharda, arazi aracı sonbaharda daha kolay satılabilir.Alıcı, Satıcı Arasındaki Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Eğer aracınızı şahsi olarak satıyorsanız, potansiyel alıcılar ile görüşmeniz, aracınızın kontrol ve test edilmesinde izin vermeniz gerekiyor.
Kendinizi savunmasız hissediyorsanız, ailenizden biri veya bir arkadaşınız size refakat etsin.
Gündüz vakti ve evinzde randevu verin ki, araca daha rahat bakabilsinler.
Test sürüşü yapmak istiyorsa ehliyetini görmeyi rica edin ve ehliyet numarasını bir yere not edin.
Test sürüşünde kesilen bir cezanın kendi sorumluluğunda olduğunu hatırlatın.
Aracınızı asla siz araçta olmadan test sürüşü yapılmasına izin vermeyin. Yolcu koltuğuna geçin, ondan sonra anahtarları verin.
Potansiyel alıcının aracı uygun bir süre (örneğin 20-25 dakika) sürmesine ve farklı yollarda kullanmasına izin verin. Kısa kesmeyin, bir şey sakladığınızı düşünebilir.Satış Esnasında Ödeme Yapmak - Almak

Alıcı ile anlaşıldıktan sonra ve hırsızlık veya zaman harcayanlardan korunmak için bazı önlemler almalısınız.
Bir fiyatta anlaştığınız zaman, ilanı kaldırmadan önce bir kaparo alın ve vazgeçildiği takdirde bu miktarın sizde kalacağını açıkça söyleyin. Alıcı vazgeçerse, kaparo ile tekrar reklam ilanı verebilirsiniz.
Ödemenin hepsini almadan asla aracı teslim etmeyin.Otomobilinizi yıkatırken veya yıkarken nelere dikkat etmelisiniz?

Bazı otomobillerin eski gözükmelerinin nedeni, boyasının yıpranmasıi bunu da nedeni otomobilin yanlış yıkanmasıdır.
Otomobilinizi hiçbir zaman fırça ile yıkamayın. Sünger, mümkünse alışveriş merkezlerinde satılan bu iş için yapılmış olan doğal süngerleri tercih edin.
Hortum, kova ve otomobil yıkamak için yapılmış bir şampuan kullanın. Böylece hem kirler çabuk çözülecek hem de kova kullandığınız için daha az su kirleteceksiniz. Hortumun ucunda suyu kesen bir tabanca olmasına özen gösterin.
Aracınızı her zaman tavanından yıkamaya başlayın, kaput ve bagajdan sonra kapılara, ordan tampon, kapı altı ve jantlara geçin. Siz temizden kirliye giderken süngerinize daha az kir birikir ve dolayısıyla arabanızın çizilme ihtimali de azalır.
Arabanızı duruladıktan sonra kullanacğınız bezin yine otomobil kurulamak için yapılmış sentetik güderi denilen sarı bezler olmasına işinizi kolaylaştırır. Yanlış kurulama aracınızda hem çizilmelere hemde lekeler kalmasına neden olur. Doğal bezler sizi uğraştırırken sentetik güderiyi sıktığınızda hem eliniz acımaz hemde serbest bıraktığınızda anında gevşer.
Eğer işi daha da ciddiye alıyor ve bir pazar gününü otomobilinizin temizliğine ayırmak istiyorsanız, detaylı temizlik için gerekli bilgiye ihtiyacınız var demektir.

__________________
Amirlik isteme. İstemeden sana reislik teklif edilirse, yardım görürsün. Eğer istemek suretiyle bir mevkiye geçersen yardımsız, acziyet içinde kalırsın.
HZ.MUHAMMED S.A.V

COEMAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-12-2007, 17:12   #4 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 03-21-06
Yaş: 49
Mesajlar: 2.410
Üye No: 3010
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 2
Beğendikleri: 2
Varsayılan

Teşekkürler Güzel Bilgiler
__________________
ruzgarm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-12-2007, 17:13   #5 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 01-19-06
Mesajlar: 3.442
Üye No: 1523
Tuttuğu Takım: Fenerbahçe
Aldığı Beğeni: 1
Beğendikleri: 0
Varsayılan

Diğer konularda birleştirilmiştir.
__________________
Amirlik isteme. İstemeden sana reislik teklif edilirse, yardım görürsün. Eğer istemek suretiyle bir mevkiye geçersen yardımsız, acziyet içinde kalırsın.
HZ.MUHAMMED S.A.V

COEMAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap

Etiketler
alırken, dikkat, edilmesi, gerekenler, otomobil


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 16:12.Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2019 SupersatForum İnternational®, All Rights Reserved
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.