SupersatForum

SupersatForum (http://www.supersatforum.com/)
-   Teknoloji Gelişmeleri (http://www.supersatforum.com/teknoloji-gelismeleri/)
-   -   e=mc² formülü 100 yaşında (http://www.supersatforum.com/teknoloji-gelismeleri/1291-emc-formulu-100-yasinda.html)

Abiju 04-01-2006 22:01

e=mc² formülü 100 yaşında
 
Einstein e=mc² formülünü 1905 yılında ortaya koydu.


BBC TÜRKÇE
Güncelleme: 14:25 TSI 12 Aralık 2005 PazartesiLONDRA - Tüm dünyada bilim adamları, Albert Einstein’ın en ünlü kuramı e=mc²’nin yüzüncü yılını kutluyor.


1905 yılında, fizik dünyasının temellerini sarsar nitelikteki bir dizi makalenin dördüncüsünde yayınlanan teori, atom bombasının gücüyle özdeşleştirildi. Bilim dünyasında, belki de e=mc² kadar tanınan bir başka formül yok.

Oldukça basit görünen formül, enerjinin (e), kütle (m) ve ışık hızının (c) karesinin çarpımına eşit olduğunu ortaya koyuyor. Ancak bu basit formülün etkileri, 100 yıl sonra bile bilim dünyasında tartışılmaya, tam olarak anlaşılmaya çalışılıyor.

Albert Einstein, en basit şekliyle anlattığı formülünde, bir objeye ivme kazandırıldığında, bu ivmenin onun sadece hızlanmasına değil aynı zamanda ağırlaşmasına da neden olduğunu ortaya koymuştu. Bunun sonucu olarak, bir aşamadan sonra objenin itilmesi daha fazla hız kazandırmamaya başlıyor ve hiçbir obje, ışığın hızını geçemiyor.

e=mc² formülü, Einstein’ın aynı yıl başladığı izafiyet teorisinin de son aşamasını oluşturdu. Bu teorinin sonucunda Einstein, o dönemde anlaşılamayan, radyoaktivite sonucunda ortaya çıkan enerjinin, kütlede ölçülebilir büyük değişikliklere neden olabileceğinin farkına vardı.

Albert Einstein’ın teorileri, yıllar sonra, atom bombasının ortaya çıkarılmasında temel olarak kullanıldı. Ancak 1905 yılında, bu teoriler, bir dahinin ve genç bir bilimadamının yaratıcılığının en büyük kanıtıydı.

Yaban Ali 04-01-2006 22:03

Büyük adammış vesselam.


Varsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 21:47.


Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2019 SupersatForum İnternational®, All Rights Reserved

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.