SupersatForum  

Gelişen Teknoloji Haberleri

 Bilim Dünyası & Teknoloji Katagorisinde ve  Teknoloji Gelişmeleri Forumunda Bulunan  Gelişen Teknoloji Haberleri Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


Geri Git   SupersatForum > SUPERSATFORUM ÇEŞİTLİ HABERLER > Bilim Dünyası & Teknoloji > Teknoloji Gelişmeleri
Özel Arama

Teknoloji Gelişmeleri Teknoloji Sohbetleri Burada

Like Tree1Beğeni

Cevap
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 26-03-2016, 22:03   #141 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan


Birkaç Sene Sonra Tarih Olacak Teknolojiler
Bundan birkaç sene sonra yeni teknolojilerin üretilmesiyle birlikte tarihe karışacak ve kimse tarafından hatırlanmayacak bazı teknolojileri sizler için derledik.


Teknoloji günden güne gelişiyor ve zaman geçtikçe gelişme hızını arttırıyor. Teknolojinin durmak bilmeyen ilerlemesi, şu an kullandığımız ve belki de bizim için hayati önem taşıyan bazı cihazların ve sistemlerin bundan sadece birkaç sene sonra kullanılmayacak olması anlamına geliyor. Örneğin bundan sadece 10-15 sene önce her otomobilde bulunan kaset çalarlar, bugün neredeyse kimse tarafından kullanılmıyor. Evlerin vazgeçilmez cihazlarından birisi olan dev radyolar, artık sadece antikacılarda görülebiliyor.

Bu haberimizde bugün hepimizin kullandığı ancak yakın gelecekte teknoloji tarafından tarihin tozlu sayfalarına gömülecek olan teknolojilerden bahsettik.

Faks CihazlarıFask cihazları e-postanın keşfinden sonra tarihe karışması gereken cihazlardan birisiydi ancak ilginç bir şekilde varlığını bugünlere kadar sürdürdü. Bunun nedeni bazı belgelerin ve yazıların imza gerektiriyor olması ancak "elektronik imza" teknolojisinin üretildiğini ve faksa gerek kalmadığını da hatırlamakta fayda var. Yani bu demek oluyor ki sadece birkaç sene içerisinde faks cihazlarına da elveda diyeceğiz.

CD ve DVD OynatıcılarBu cihazların can çekiştiği bir dönemdeyiz. Eskiden her evde bulunan CD ve DVD oynatıcılar, internet hızının artması ve bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte dönemlerinin sonuna geldiler. CD ve DVD oynatıcıların sadece birkaç sene içerisinde komple ortadan kalkacağına eminim. Bu olayda akıllı televizyonların da payı büyük.

Kablolu Şarj CihazlarıAkıllı telefonlarda kablosuz şarj cihazları kullanılmaya başlandı ve bu teknolojinin gelişmesiyle birlikte şarja ihtiyaç duyan tüm cihazlar kablosuz şarj cihazı kullanabilirler. Bilim adamları bu teknolojiyi elektrikli arabalar için bile geliştiriyorlar.

Uzaktan KumandalarHareket sensörlerinin ve ses algılama sistemlerinin zirvede olduğu bu dönemlerde akıllı televizyonlarımızda bulunacak olan sistemler sayesinde kumandaya hiç ihtiyacımız olmayacaktır. Kumandayı arama çilesinden de kurtulmuş olacağız.

SIM KartlarıTelefonlarımızı kullanabilmemiz için gerekli olan SIM kartları, ilerleyen senelerde telefonlarımla birlikte gelecek. Bu da SIM kartlarının kullanılmayacak olması anlamına geliyor.

Kredi KartlarıKredi kartlarının bize sağladığı kolaylıklar gelecekte de devam edecek ancak bu kolaylıklardan yararlanmak için karta ihtiyacımız olmayacak. Akıllı telefonlarımızda veya akıllı saatlerimizde bulunan sistemler sayesinde kredi kartı kullanımı sonlanacak.

AnahtarlarParmak izi okuyucusu, retina tarayıcısı gibi cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte anahtarları yanımızda taşımak zorunda kalmayacağız. Tabii ki bu durum, cihazların güvenlik düzeylerinin yükseleceğini de gösteriyor.

3D TelevizyonlarSanal gerçeklik cihazlarının gelişmesiyle birlikte tarihe karışacak olan 3D televizyonlar, teknoloji bu hızla gelişmeye devam ederse televizyon sektörünün zirvesine asla oturamayacaklar.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-2016, 20:21   #142 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Sanal gerçeklik gözlüklerinin sunduğu üç boyutlu görüntünün, göz sağlığını nasıl etkilediği açıklandı. Bakalım sanal gerçeklik göz sağlığını tehlikeye atıyor mu?Gün geçmiyor ki, yalnızca bilim kurgu filmlerinde görebileceğimizi düşündüğümüz bir teknoloji gerçeğe dönüşmüş olmasın. Bu teknolojilerin son örneği ise tüm dünyada hatırı sayılır ölçüde ses getiren, özellikle de gençler ve çocuklarda bir tutkuya dönüşen sanal gerçeklik gözlükleri.

Kullanıcılara gerçeğe en yakın deneyimi sunan bu gözlükler, ilgi alanlarına dair deneyimleri ve oyunları da kapsadığı için özellikle çocuklar ve gençler tarafından rağbet görüyor. Peki, cihaz ekranının gözlere bu denli yakın hale gelmesi, göz sağlığını nasıl etkiliyor?

Batıgöz Sağlık Grubu hekimlerinden Prof. Dr. Halil İbrahim Altınsoy; sanalgerçeklik gözlüklerinin kalıcı bir etkisi bulunduğuna dair herhangi bir kanıt olmasa da yorgunluk, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi istenmeyen bir dizi rahatsızlığı tetikleyebileceğini belirtti.

Altınsoy, sanal gerçeklik gözlüklerinin, uzun süreli kullanımlarda görsel refleks ve yön algısında nörolojik olarak karmaşaya sebep olabileceğini, ancak kalıcı bir hasara yol açmadığını ifade etti.

Sanal gerçeklik ile göz tembelliği tedavi edilebilir
Altınsoy ayrıca; bu tip teknolojilerin özellikle çocuklardaki göz tembelliğigibi problemlerin tedavisinde dahi kullanılabildiğini ve oldukça da etkili sonuçlar elde edildiğini dile getirdi.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-04-2016, 20:21   #143 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

acer predator 17xAcer, Oculus Rift ve HTC Vive sanal gerçeklik başlıklarıyla çalışabilecek yeni dizüstü bilgisayarını görücüye çıkarttı. Oldukça güçlü bir bilgisayar olan, ancak sanal gerçeklik standartlarını karşılamayan Predator 17’nin güncellenmiş versiyonu niteliğindeki Acer Predator 17X, Nvidia GeForce GTX 980 grafik işlemcisiyle birlikte geliyor. Söz konusu işlemcinin pek çok oyun bilgisayarında bulunduğunu belirtmekte fayda var. Selefinin “galaksiler arası kruvazör” görünümünü koruyan Predator 17X’te 4K çözünürlük sunan 17.3 inç ekran bulunuyor.

Gösterişli ve uzun ömürlü dizüstü oyun bilgisayarlarına pek rastlanmıyor. Oyun bilgisayarları, insanların sürekli yanlarında taşıdığı dizüstü bilgisayarlara kıyasla daha “müstakil” bir imaj çiziyor. Ancak Predator 17X, bu imajı daha da ileriye taşıyacak özellikler barındırıyor. Tartıda 4.5 kilogram çeken dizüstü bilgisayar, selefi Predator 17’ye yaklaşık 1 kilogram fark atıyor. Ancak ağırlıktaki bu artışa rağmen, pil ömrü 5.5 saatten 3 saate iniyor.

Oculus Rift ve HTC Vive sahiplerinin sanal gerçeklik oyunlarını oynamasını mümkün kılacak çok az dizüstü bilgisayar bulunuyor. Predator 17X, Nvidia’nın “VR Ready” sertifikasıyla bu görevi yerine getirmeye yetkin olduğunu kanıtlıyor. Predator 17X, OSVR ve StarVR standartlarını da destekliyor. OSVR, sanal gerçeklik konusuna teknik alanda kafa yoranları ilgilendiren bir standart niteliği taşırken, StarVR’ın henüz son kullanıcıyla buluşmaya hazır bir çözüm olmadığını belirtmek gerekiyor.

Özellikle geliştiricilerin Acer Predator 17X’ten ve taşınılabilirliğinden faydalanması muhtemel gözüküyor. Mayıs ayında Çin’de, haziranda ise Avrupa ve Kuzey Amerika’da satışa sunulacak bilgisayarın ABD’deki fiyat etiketinde 2 bin 799 dolar yazacak.

mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-04-2016, 21:44   #144 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

acer switch alpha 12Microsoft Surface şu sıralar hibrit Windows bilgisayarlar içinde gözde konumunda ve yeni bir segmentin de öncüsü olma özelliğini taşıyor. Acer da bu pastadan pay kapmak istiyor ve bunun için Switch Alpha 12 modelini çıkarıyor. Bu ürün dünyanın altıncı nesil Intel Core i işlemci barındıran, aynı zamanda fan içermeyen ilk 2’si 1 arada bilgisayarı olma özelliğini taşıyor.

Acer’ın LiquidLoop olarak adlandırdığı, kapalı devre likit soğutma sistemi sayesinde fansız tasarım hayata geçiyor. İşlemci kısıtlanmadıktan sonra ısı üretiminin olması kaçınılmaz, ancak Switch Alpha 12’de sistem tarafından üretilen ısı soğutma sistemindeki sıvıyı tetikliyor. Sonuç olarak hem güçlü hem de sessiz bir makine kullanımı mümkün olacak.

Bunun dışında Acer Switch Alpha 12 bir 2’si 1 arada bilgisayardan beklenenleri sunuyor. İnce ve 12 inç ekranlı bu cihazın Surface’in hareket alanında dolaşmayı planladığı açık şekilde görülüyor. Bu arada Switch Alpha 12’de klavye aksesuarı da kutudan çıkıyor, bu açıdan Surface’e de fark atmış oluyor.

Acer, Switch Alpha 12’nin Intel Core i3U işlemcili modelini 699 avrodan başlayan fiyat etiketiyle mayıs ayından itibaren Avrupa’da piyasada bulmak mümkün olacak.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2016, 20:54   #145 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Sanal gerçeklik için yeni canlı yayın platformu geliyor!

Twitch’e rakip mi geliyor?

Oyun oynamanın yanında oynanılan oyunu izlemenin de popüler olduğu günümüzde yeni bir platform daha oyuncular ile buluşmaya hazırlanıyor. Halihazırda canlı yayın platformu olarak yayın hayatına devam eden Twitch, bildiğiniz gibi 2D oyunlar için tasarlanmış durumda. Peki ya biz sanal gerçeklik ile canlı yayın yapmak istersek. Kendi sanal gerçeklik gözlüklerimiz ile izlememizi ve yayın yapmamızı sağlayacak VREAL, bu yaz aylarında beta versiyonu ile oyuncuların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. VREAL sadece sanal gerçeklik oyunları için değil 2 boyutlu oyunlar için de canlı yayın desteğini sunacak. Bu sayede Twitch’e de rakip olacak.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2016, 20:57   #146 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Sanal gerçeklik gözlüklerinin piyasaya çıkmasına az bir zaman kala, kullanıcılar oldukça heyecanlanmış durumda. Bizler de en iyi sanal gerçeklik gözlüklerini bir araya getirdik.

Kimse, sanal gerçekliğin bu kadar hızlı gelişeceğini tahmin etmiyordu. Oculus’un projesini Kickstarter’da tanıtmasından sonra gelişmeler, adeta çığ gibi büyüdü. Birçok üretici sanal gerçekliğin potansiyelini gördü ve kendi ürünlerini geliştirmeye başlayarak bu sektöre giriş yaptı.
Samsung Gear VR

Kore menşeili teknoloji devinin, sanal gerçeklik cihazı olan Gear VR kullanıcılar tarafından oldukça merak edilen cihazlar arasında.
Harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymayan Gear VR, görüntü oluşturmak için Samsung Galaxy akıllı telefonlara ihtiyaç duyuyor.
Telefonu lenslerin önüne yerleştiriyorsunuz, Micro USB bağlantısını yapıyorsunuz ve sanal gerçeklik cihazınız hazır olmuş oluyor. Super AMOLED ekranın bütün nimetlerinden,Samsung Gear VR ile yararlanabiliyorsunuz.


İçerik olarak da oldukça zengin bir havuza sahip olan Gear VR ile birlikte, birçok film ve oyunu sanal gerçeklikte deneyimleyebiliyorsunuz.
Microsoft HoloLens

Tanıtım videosu çıktıktan sonra herkesi hayretlere düşüren Microsoft HoloLens, sanal gerçekliğe değişik bir bakış getiriyor. HoloLens’in tam anlamıyla bir sanal gerçeklik cihazı olduğunu söylemek yanlış olur çünkü Hololens, sanal dünya ile gerçekliği birleştiriyor.
Bu da demek oluyor ki HoloLens ile birlikte oturma odanızdaki masanın üstünde Minecraft oynayabilir ya da kendinizi Mars’ta yürürken bulabilirsiniz.


Hiçbir dış kaynağa ihtiyaç duymadan çalışan ve yüksek kalitede görüntü oluşturabilen Microsoft HoloLens 2016 yılında 3000 Dolar fiyat etiketiyle çıkışını gerçekleştirecek.
Oculus Rift

Oculus Rift, sanal gerçekliği gündemimize bilimkurgu filmlerinden sonra getiren ilk ürün olma özelliğini taşıyor. Kickstarter’da böyle bir ürünün geliştirmeye başladığını duyan bütün teknoloji ve bilim-kurgu severler, Oculus Rift’i adeta bağış yağmuruna tuttular. Arkasına böyle bir gücü aldıktan sonra da Oculus Rift çalışmalarına hız verdi.

Oculus Rift, DVI girişi ve USB portu ile bilgisayarınıza bağlanıyor. Böylece kafa hareketlerinizi takip edebiliyor ve yüksek kaliteli 3D görseller oluşturabiliyor. Ürün 599 Dolar fiyat etiketine sahip olacak ve ertelenen Oculus Touch kontrolcüsü yerine bir Xbox One kontrolcüsüyle birlikte gelecek.
Playstation VR

İlk olarak Project Morpheus olarak başlanılan proje, daha sonrasında Playstation VR ismini aldı. 5.7 inçlik bir OLED ekrana sahip olacak olan Playstation VR, bu sayede motion blur etkisini en aza indirmeyi hedefliyor.

Ayrıca yapılan değişikliklerle birlikte cihazın yenileme hızı 120 Hz'e çıkarıldı. Bu da demek oluyor ki 120 FPS oyunculuk Playstation VR ile hayal değil.
HTC Vive Pre

İşin içinde oyun olduktan sonra, Valve’in bu duruma sessiz kalması beklenemezdi. PC oyunculuğunun devi Steam ile birlikte işbirliği yapan HTC, ortaya HTC Vive’ı çıkardı. Mobil Dünya Kongresi 2015’te tanıtılan cihazın, Nisan ayında satışta olması bekleniyor.

HTC Vive Pre, bilgisayarınıza bağlanıyor ve Steam ekosistemiyle tam bir uyumluluk gösteriyor. HTC Vive Pre, üzerindeki 70 sensör ve 360 derece kafa takip sistemi sayesinde rakiplerinden ayrılıyor. Cihazın yenileme hızı ise 90Hz. Kendisine özel kontrolcüleriyle de birlikte sanal gerçeklik içindeki objelerle iletişime geçebiliyorsunuz.
Magic Leap

Magic Leap, arkasında yarım milyon Dolar'ı almış bir yatırım olarak dikkat çekiyor. Yapmayı vadettiği şey ise, gerçeklik ve sanal gerçekliği birbirleriyle harmanlamak.

Bunun örneğini HoloLens'te görmüş ve çok sevmiştik. Şimdi ise Magic Leapile bu teknoloji hayatımızı daha fazla nasıl etkiler onu görüyoruz. Eğer Magic Leap'in sitesine giderseniz, ürünün yapabileceklerine bir göz atma şansınız olabilir. Basketbol sahasının ortasından çıkan balina ya da ofisinizin ortasında duran güneş sistemi modeli, Magic Leap'in yapmaya söz verdiği şeyler arasında yer alıyor.
FOVE VR

FOVE VR’ı Oculus Rift ve Playstation VR’dan ayıran özellik, interaktif göz takim sistemini bulundurması. FOVE VR içerisindeki bir kızılötesi sensör, göz hareketlerinizi takip ediyor ve böylece yeni bir kontrol metodunu da kullanıcılarına sunmuş oluyor.

Bu göz takim sistemiyle birlikte gelecek bir diğer özellik ise görüntülerin daha gerçekçi olacak olması. Çünkü cihaz tam olarak nereye baktığınızı bildiği için, alan derinliğini daha iyi ayarlayabilecek.
349 Dolar fiyat etiketine sahip olacak FOVE VR, Unity, Unreal ve Cryengine gibi oyun motorlarıyla uyumlu olacak.
Zeiss VR One

Tıpkı Samsung Gear VR gibi bir mobil cihazla kullandığınız Zeiss VR One, hem iOS hem Android kullanan telefonlarla birlikte kullanılabiliyor. Dikkat etmeniz gereken tek şey, telefonunuzun 4.7 ile 5.2 inç olması.


Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1000x707px.


İçerisindeki özel medya oynatıcı sayesinde YouTube videolarıyla tam uyumluluk gösteriyor. Zeiss VR One’ın fiyatı ise 120 Dolar.
Avegant Glyph

Sanal gerçeklik kitleri genel olarak büyük yapılarıyla dikkat çekiyor. Ancak Avegant Glyph daha küçük tasarımıyla gözleri üstüne çekiyor. Avegant Glyph bu küçük yapısını, kendisine özel görüntüleme sistemine borçlu. Diğer setlerden farklı olarak oluşturulan görüntü, mikro boyutlardaki aynalarla direkt olarak retinaya yansıtılıyor.

Avegant Glyph’i, ekranı gözlerinizin önüne indirene kadar bir kulaklık gibi takabilirsiniz. Her göz için 1280 x 720 çözünürlük sunan Avegant Glyph, 45 derecelik görüş açısına sahip ve firmanın dediğine göre kullanılan mikro ayna teknolojisi, sanal gerçeklikteki baş dönmesini büyük ölçüde azaltıyor. Cihazın fiyatı ise 699 Dolar.
Razer OSVR

Razer OSVR, tam olarak Oculus Rift’in, Playstation VR’ın ya da Samsung Gear VR’ın rakibi değil. Daha çok geliştiriciler için yapılmış bir cihaz.


Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1000x500px.


265 Dolarlık fiyatıyla oldukça uygun bir fiyata sahip olan Razer OSVR, geliştiricilerin uygulamalarını denemeleri için tasarlanmış.
Google Cardboard

Yapılan büyük yatırımların karşısında bir şaka gibi kalan Google Cardboard, 2014’te tanıtılmış ve 2015’te ikinci versiyonuyla satışa çıkarılmıştı.
Görüntüsünün ne kadar saçma olduğunu bir yana bırakırsak, Google Cardboard sanal gerçekliği size tecrübe ettirebiliyor. Google Cardboard’ın fiyatı ise 30 Dolar.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2016, 20:58   #147 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

PlayStation 4 ile beraber kullanılan sanal gerçeklik gözlüğü PlayStation VR 80’den fazla oyunda kullanılabilecek. PlayStation VR oyunlarının listesi sizlerle.Sony’nin 400 dolarlık fiyat etiketiyle dikkat çeken PlayStation VR, yoğun ilgi nedeniyle stoklarını tüketmişti. Ön siparişlerinde patlama yaşananPlayStation VR ile oynanabilecek oyunlar da belirlndi.

IGN’in yayınladığı listeye göre PlayStation VR ile 80’den fazla oyun oynanabilir olacak. EVE: Valkyrie, Project Cars ve Ark: Survival Evolved gibi ünlü oyunlarında yer alması PlayStation VR sahiplerini oyun arama derdinden kurtaracak gibi gözüküyor.
PlayStation VR Oyunları:
100ft Robot Golf

Ace Combat 7

Adrift

Albino Lullaby

Allison Road

Apollo 11 VR Experience

Aquarion Evol

Ark: Survival Evolved

Atom Universe

Bad Bird

Battlezone

Chernobyl VR Project

Classroom Aquatic

Crystal Rift

Cult County

Cyber Danganronpa

Dead or Alive Xtreme 3

Dead Secret

Distance

Dreams

Eagle Flight

Earthlight

Eclipse

EVE: Valkyrie

Fated

Final Fantasy 14 (demo)

Futuridium VR

The Gallery: Six Elements

GNOG

Godling

Golem

Gran Turismo Sport

Harmonix Music VR

Headmaster

Hyper Void

Job Simulator

Joysound VR

Jurassic Encounter

Kitchen

Loading Human

Megaton Rainfall

Mind: Path to Thalamus

Mortal Blitz VR

Omega Agent

Paranormal Activity VR

Pollen

Project Cars

Psychonauts in the Rhombus of Ruin

QUBE

Rez Infinite

RIGS

Robinson: The Journey

Rush of Blood

Snow

Star Wars Battlefront VR Experience

Summer Lesson

SuperHyperCube

Tekken 7

The Assembly

The Deep

The Getaway: London Heist

The Hum: Abductions

The Mars 2030 Experience

The Modern Zombie Taxi Co.

The Occasional Encounter

The Playroom

Thumper

Thunderbird

Trackmania Turbo

Unearthing Mars

Until Dawn: Rush of Blood

Vector 36

VEV: Viva Ex Vivo

Visage

VizionEck

War Thunder

Wayward Sky

White Day

World of Diving

World War Toons

Xing: The Land Beyond
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2016, 20:59   #148 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Yonga seti üreticisi olarak bilinen Qualcomm, gelişen Sanal Gerçeklik (VR) sektörü için yeniliklerini duyurdu. İşte Qualcomm Snapdragon VR geliştirme kiti hakkındaki detaylar.Qualcomm, yeni sanal gerçeklik (VR) yazılım geliştirme kitini (SDK) duyurdu. Qualcomm Snapdragon 820 işlemci, çevresel VR deneyimlerini desteklemek üzere tasarlanmıştı.

Şimdi ilk kez, Snapdragon VR SDK ile optimum VR deneyimi sunmak için birçok yeni teknoloji desteklenecek.

Qualcomm Snapdragon VR kiti içerisinde; DSP algılayıcı tümleştirme, Hareketten fotona hızlı dönüşüm, Lens doğrulama ile stereoskopik render, VR katmanlaştırma ve Enerji yönetimi yer alıyor.

DSP algılayıcı tümleştirme ile Snapdragon 820'deki yerleşik teknolojilerin genişliği tam anlamda kullanılarak, jiroskop ve ivme ölçelerler yardımı ile daha duyarlı bir hareket algısı oluşturulabiliyor.

Hareketten fotona hızlı dönüşüm ile 3D alanındaki gecikmeler %50'ye varan oranda azaltılıyor.

Lens doğrulama ile stereoskopik render ile video ve grafiklerde VRdeneyimini üst seviyeye çekmek için renk düzeltme özelliği devreye giriyor.

Enerji yönetimi sayesinde ise CPU, GPU ve DSP bölümlerindeki güç tüketimini minimuma indiriyor.

Duyurulan bu teknoloji; oyun, 360 derece VR videolar ve etkileşimli eğitim ve eğlence programları gibi uygulamalar için sanal gerçeklik deneyimini oldukça artıracak.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2016, 21:00   #149 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Ünlü yetişkin içerik odaklı Pornhub sitesi, sanal gerçeklik (VR) kervanındaki yerini aldı. Pornhub VR bölümünde yetişkin içerikli VR filmler, yayınlanmaya başladı.Sanal gerçeklik teknolojisi geliştikçe, sanal gerçeklik odaklı içerik sayısı da hızla artmaya devam ediyor. Oculus Rift ve PlayStation VR ile oyun sektöründe başlayan sanal gerçeklik hareketi, Samsung Gear VR veGoogle'ın düşük bütçeli Cardboard'u ile mobile de taşınmıştı. Şimdi isePornhub, VR işine girdiğini duyurdu.Ünlü yetişkin odaklı içerik üreten Pornhub, sitesi üzerinde VR bölümü oluşturdu. Pornhub VR bölümünde 180 derece ve 360 dereceli yetişkin içerikleri ücretsiz olarak sergiliyor.Pornhub VR videoları bilgisayarda çalıştığı gibi Google Cardboard,Samsung Gear VR ve Oculus Rift ile de çalışıyor. Tam anlamı ile VRdeneyimi yaşamak için VR gözlüklerini tercih etmek gerekiyor. Bilgisayarda sadece aynı YouTube 360 derece videolarda olduğu gibi mouse yardımı ile etrafa bakabiliyorsunuz.


Eğer Cardbord'unuz yoksa Pornhub'ın VR bölümü şerefine dağıttığı 10 binücretsiz Cardboard kampanyasından yararlanabilirsiniz.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2016, 21:09   #150 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Oculus’un VR çözümü Oculus Rift’in son sürümü kullanıcılara sunuluyor. Şirketin kurucusu Palmer Luckey yaptığı açıklamada ürünün gün itibariyle kullanıcılarla buluşacağını ifade etti.Oculus VR şirketinin yeni sanal gerçeklik cihazı olan Oculus Rift’in daha önceki açıklamalarda 2016’nın ilk çeyreğinde satışa sürüleceğiaçıklanmıştı.

Şirketin kurucusu Palmer Luckey şimdi yaptığı açıklamada ise ürünün bugün itibariyle kullanıcılarla buluşacağını açıkladı.Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1300x866px.


Kickstarter’ın da vermiş olduğu destekle, henüz piyasaya çıkmadanDeveloper Kit’ine sahip olan cihazın ön siparişleri Mart 2013’ten itibaren başlamıştı.

Ağustos 2012’de Kickstarter desteği ile başlatılan kampanya kısa sürede çok fazla kullanıcının ilgisini çekmiş, kampanya sonunda 2 milyon 437 bin dolar toplamayı başarmıştı.

İlk aşamada ön sipariş veren kullanıcılara iletilecek olan cihazlar,önümüzdeki hafta tüm kullanıcılara sunulacak.Oculus Rift’in ön siparişini vermek isteyen kullanıcıların, Oculus'un web sitesinden hala ürünün ön siparişini verme imkanı bulunuyor.

Slash Gear'da yer alan habere göre, ürünün ABD merkezli 599 dolardan satışa sürülmesi bekleniyor.


İki adet 7 inçlik LCD Display’den meydana gelen VR cihazın ağırlığı kontrol ünitesi haricinde şu anki donanımıyla 370 gram olarak gözüküyor.

Cihazda kulaklık ve hoparlör çözümü bulunmamasını takiben, kullanıcılar kendi kulaklıklarını cihazda aktive edebiliyorlar.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-2016, 22:31   #151 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Teknoloji Alkollü Araç Kullanmayı Önleyecek

Türk Hava Yolları tarafından desteklenen Bursa'da gerçekleştirilen bilim şenliğinde tanıtımı yapılan “Alkollü Araba Kullanımına Son Projesi” büyük ilgi çekti

Bu yıl beşinci defa Bursa'da düzenlenen ve Türk Hava Yolları tarafından sponsorluğu gerçekleştirilen Bursa Bilim Şenliği birbirinden ilginç ürünlere sahne oluyor. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği bilim şenliğinde en çok ilgi çeken proje “Alkollü Araba Kullanımına Son Projesi” adı ile tanıtılan proje oldu.

Projede vatandaşların alkollü bir şekilde araba kullanmasını önlemek adına özel bir sistem geliştirilirken öğrencilerin alkollü araç kullanımı nedeniyle yaşanan trafik kazalarını önlemek adına böyle bir uygulama geliştirdiği öğrenildi.

Aracın çalışma sistemine bir alkolmetreye bağlayan projede araca binen kişilerin alkolmetreye üflemesi istenecek. Alkolmetre üzerinden yapılacak testlerde istek kişilerin alkol oranının yüksek olduğunun tespit edilmesi halinde aracın çalışması devre dışı bırakılacak ve böylece alkollü olarak araca binmek mümkün olmayacak.

Aracın yan ve arka koltuklarında yer alacak yük sensörleri sayesinde araca binen diğer kişiler de tespit edilecek ve böylece sistemin kötü bir şekilde kullanılması önlenecek. Sürücü dışında alkolmetreye üflememesi adına çeşitli güvenlik önlemlerinin de yer aldığı sistem bu açıdan güvenli bir sürüş sağlamak adına oldukça önemli. Bilim şenliğinde büyük ilgi çeken bu sistem öğrencileri de heyecanlandırırken projenin bilim şenliği kapsamında yapılan yarışmada ödül alması bekleniyor.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-2016, 21:23   #152 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Pentax'tan 35mm'lik kamera

Pentax’ın ilk 35mm tam kare dijital SLR fotoğraf makinesi Pentax-K1 tanıtıldı.PENTAX, K-1 dijital SLR fotoğraf makinesini piyasaya sundu.Beğenilen PENTAX K dijital SLR fotoğraf makineleri serisinin 'amiral gemisi' modeli olarak geliştirilen bu yeni modelde, fotoğraf meraklılarının ve profesyonellerin sanatsal çalışmaları için gereken 35mm filmin tam görüntü alanına eşit geniş bir CMOS görüntü sensörü bulun
Dahili GPS’e sahip, yüksek performanslı bir CMOS görüntü sensörü ile donatılan (35.9mmx24.0mm) ve yaklaşık 36.4 megapiksel ve özgün PENTAX görüntüleme teknolojileri ile desteklenen PENTAX K-1, gri tonlaması açısından zengin ve sunulan yüksek duyarlılık açısından kusursuz süper yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlıyor.

PENTAX K-1, büyük görüntü sensörü sayesinde 35mm orta boy bir fotoğraf makinesi ile aynı derinliği sağlayarak kullanıcının bokeh etkisini öncekinden daha etkili bir şekilde yaratmasına olanak tanıyor. Yeni nesil titreşim azaltma mekanizması sayesinde makina, beş eksenli hareketiyle titreşim etkisini etkili biçimde azaltarak beş enstantaneye kadar titreşimi telafi edebiliyor. Ayrıca bu mekanizma, görüntü sensör ünitesini bir piksel kaydırarak süper yüksek çözünürlüklü dijital görüntülemeye de olanak tanıyor.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-05-2016, 23:14   #153 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Samsung'un önümüzdeki yıl çıkaracağı amiral gemisi yol haritası sızdırıldı. Bu modeller arasından en etkileyici olanı ise 4K, katlanabilir ekranla gelecek olan Galaxy X olacak.


Samsung'a yakınlığı ile bilinen ve daha önce de tutarlı sızıntılarla karşımıza çıkan Sammobile, şimdi de şirketin 2017 için yol haritasını sızdırdı.
Buna göre şirket önümüzdeki yıl 'amiral gemisi' olarak tanımlanabilecek tam 5 adet telefon çıkaracak. Bildiğiniz gibi normal şartlarda Galaxy Sserisine ait iki modelle blrlikte bir yeni Note telefonu görüyorduk.
Dedikodular doğru çıkarsa Samsung önümüzdeki yıl 5 amiral gemisi birden çıkaracak. Yılın ilk yarısında Galaxy S8 ve Galaxy S8 Edge, ikinci yarısında ise Galaxy Note 7 ve Galaxy Note 7 Edge. Peki 5. telefon ne olacak?
Katlanabilir telefon Galaxy X!

Samsung'un uzun süredir katlanabilir ekranlı bir akıllı telefon üzerinde çalıştığı biliniyor. Sızan yol haritasına göre nihayet bu telefon Samsung Galaxy X adıyla 2017 yılında tüketicilerle buluşacak. 4K ekran çözünürlüğü sunacak olan telefon, katlanabilir yapısıyla şu ana kadar gördüğümüz akıllı telefonlardan oldukça farklı olacak.
Tabii ki şu anlık bunun dışında cihazın kullanacağı işlemci veya diğer teknik detaylarıyla ilgili henüz bir bilgi yok. Bakalım sızan yol haritası bu şekilde gerçeğe dönüşecek mi.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-05-2016, 20:21   #154 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

UEFA Euro 2016 Sanal Gerçeklik Gözlükleriyle İzlenecek

10 Haziran tarihinde Fransa'da başlayacak Euro 2016'nın sanal gerçeklik gözlükleri ile takip edilebileceği belirtildi

Son dönemlerin en çok ilgi çeken teknolojik gelişmelerinden birisi sanal gerçeklik olurken, bu konuda Euro 2016 ile birlikte futbolseverler de bu teknolojiyi evlerinden yaşayabilecek. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda Euro 2016 çekimlerinin özel kameralar ile yapılacağı ve bu sayede sanal gerçeklik gözlükleri ile karşılaşmaları takip etmek isteyen kişilerin bu imkândan yararlanabileceği ifade edildi.

Yapılan bu açıklama ile birlikte sanal gerçeklik gözlüklerine sahip olan kişiler için çok farklı bir deneyimin sunulacak olması gündeme gelirken, tüm dünya genelinde takip edilecek özel bir organizasyon bu sayede çok daha farklı bir şekilde kişilere sunulacak.

Daily Mirror'da yer alan haberde konuyla ilgili UEFA tarafından özel bir çalışmanın yapıldığı ve Nokia ile anlaşma sağlandığı belirtilirken Nokia tarafından verilecek destek ile birlikte maçlarda 360 derecelik çekim açısı sunan OZO kamera tipi kullanılacak. Bu tip cihazlardan 12 adet alındığı öğrenilirken, yayınların nasıl yapılacağı, kanallar üzerinden izlenip izlenemeyeceği şu an net bir durum değil .

Konu ile ilgili değerlendirmelerde yeni teknolojik imkanı destekleyen YouTube gibi platformlar üzerinden yayınların yapılabileceği de iddia ediliyor.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-05-2016, 22:08   #155 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

120 Megapiksel sensörlü Canon göründü!

Canon'un geçen yıl duyurduğu 120 Megapiksel çözünürlüklü DSLR fotoğraf makinesi ortaya çıktı.Japon fotoğraf teknolojileri firması Canon'un 2015 yılının Eylül ayında geliştirdiğini duyurduğu 120 Megapiksel çözünürlüklü DSLR yani objektifi değiştirilebilir fotoğraf makinesi ortaya çıktı. Geçen hafta Çin'in başkenti Şangay'da düzenlenen Canon Expo isimli fuarda görüntülenen fotoğraf makinesi ilk bakışta firmanın halen satışta olan modeli 5DS'e benziyor.

Şimdilik konsept olarak tasarlanan ve seri üretime geçilmeyen modelin klasik bir DLR modeli andırıyor. Fuarda sadece uzaktan görüntülenmesine izinv verilen fotoğraf makinesinin görüntüleri ise Hong Kong merkezli DCFever tarafından internette yayınlandı. DCFever'ın verdiği bilgileri göre fotoğraf makinesinin tek bir RAW fotoğrafı 214 MB yer kaplıyor. Fotoğraf makinesinin çektiği fotoğraflar 24-70 mm f2.8, 11-24 f4 ve 300 mm f2.8 objektiflerle çekildi. Bu konsept tasarımın seri üretime geçip geçmeyeceği bilinmiyor. Bazı üreticilerin bu tarz denemeler yapıp ürüne dönüştürmedikleri de bilinen bir gerçek.

Günümüzde ortalama bir DSR en az 18Megapiksel çözünürlük sunuyor. Canon'un orta/üst seviye modelleri arasında 50 Megapiksel çözünürlük sunan seçenekler de bulunuyor. Çözünürlük bir noktadan sonra pratikte bir işe yaramasa da detay geriktiren bazı özel durumlarda kullanılabiliyor. Özellike askeri amaçlarla kullanılan bazı özel üretim fotoğraf makinelerinde çok yüksek çözünürlüklü sensörler kullanılıyor.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-2016, 20:36   #156 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Sanal Gerçeklik Sinemalara Geliyor

Sinemalarda sanal gerçeklik dönemi başlıyor.

Sanal gerçeklik hayatın pek çok noktasına giriş yaparken bu konuda yaşanan son gelişme sinemalarda da sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanılacağı oldu.

Sinemalarda daha keyifli bir film deneyimi için sanal gerçeklik gözlüklerini kullanılacağı belirtilirken bu bakımdan filmlerin de özel olarak hazırlanacağı belirtildi. Sanal gerçeklik gözlükleriyle filmi izlemek yerine yaşamayı tercih eden kişiler çok daha farklı bir sinema deneyimi yaşayacak.

Sinemalarda yer alacak sanal gerçeklik gözlüklerini takan kişiler mekandan bağımsız olarak filmin içerisine girecek. Daha önce üç boyutlu gözlükler ile sinemada farklı bir dönem başlatılırken 3 boyutlu gözlüklerde dış dünya ile kişilerin bağının kesilmemesi bu bakımdan gerçekliği oldukça etkiliyordu.

Fakat sanal gerçeklik gözlükleri ile birlikte bu anlamda başarıya ulaşmak mümkün olacak. 3 boyutlu gözlükler yerine sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanılacağı sinemalarda artık çok daha gelişmiş bir teknoloji sistemi kullanılacak. Bu konuda gelen bilgilerde hangi sinema salonlarında bu teknolojinin kullanılacağı ya da sinema filmlerinin sanal gerçeklik gözlüğüyle izlemek istenmesi halinde bilet fiyatlarının ne kadar olacağı belirtilmiş değil. Buna karşın yapılacak bu değişikliğin kullanıcılar tarafından oldukça tutulması ve tercih edilmesi bekleniyor.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-2016, 22:07   #157 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

NASA, İnsansı Robotları Mars'a Gönderiyor
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars odaklı uzay çalışmalarında yol kat etmeye devam ediyor.

Görünümü ile insanı andıran Valkyrie adındaki robotlar, NASA'nın en kapsamlı uzay projelerinden biri olarak değerlendiriliyor.

İnsansı Robot Nasıl Oluştu?
NASA, Massachusetts'ten 3, İskoçya bazlı üniversitelerden 4 olmak üzere toplamda 7 üniversitenin uzay departmanı ile yapılan anlaşmalar sonucunda, insansı robot projesinin meydana geldiği ifade ediliyor.


Uzayda ilk kloniler mi oluşacak?
NASA'nın söz konusu proje ile, insan ırkına benzer faaliyetleri sürdürmek amacıyla var olan robotik teknolojilerin, uzayda bir koloni meydana getirip getiremeyeceği üzerinde duracak.

Süreli görevlerle sınırlı kalmaksızın, süresiz bir biçimde uzayda yaşamı deneyimlemek amacıyla sürdürülecek proje "uzayda yaşam" konusunda önemli bir atılım hedefini taşıyor.

Massachusetts Lowell University'den Profesör Holly Yanco konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Valkyrie robotlarının insansı robotlar niteliğinden olduğunu, NASA'nın söz konusu robortları Mars görevi kapsamında kullanacağını ifade etti.

Robotların öncelikli amaçlarının insanlar için tehlikeli olabilecek zemin ve şartlara uyum sağlaması olacağını dile getiren Yanco, bu deneyin insanların gelecek süreçteki Mars yaşamı hakkında önemli verileri açığa çıkaracağını kaydetti.


Robotlar sanal gerçeklik gözlüğü kullanacak
Kafalarının üstünde bir çift kamera bulunduracak Valkyrie, Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğünü kullanarak, Mars görüntülerini VR deneyimi ile araştırmacılara sunabilecek.

Ayrıca kızıl ötesi ışınlar bulunduran robotlar, gövdesinin farklı kısımlarında farklı kameralar ve hassas alıcılara sahip olacak.

NASA'nın Mars'a yönelik olarak ilk yerleşme girişimlerinin 2030 yılında gerçekleşeceği, Valkyrie robotlarının da bu tarihten önce kızıl gezegene gönderileceği Euronews'deki haberde yer aldı.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-06-2016, 21:39   #158 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Mercury, Kickstarter üzerinden başlattığı kampanya ile, dünyanın ilk evrensel modüler kamerası sıfatını taşıyan çözümünü yapmaya hazırlanıyor.


Mercury, Kickstarter üzerinden başlattığı kampanya ile dünyanın ilk evrensel modüler kamerasını yapmaya hazırlanıyor.
Sahip olduğu adaptörleri ve karmaşık modüler düzenlemesi sayesindeMercury kamerası herhangi bir lensi makine bünyesinde bütünleştirme amacıyla tasarlandı. Yani makine aynı anda birden fazla lensi bünyesinde barındıracak.


İlk evrensel modüler kamera: Mercury

Ana bileşenleri; odak vidası, monte adaptörleri, farklı türevlerdeki filmlerini sırt kısmında taşıyan kamera, diğer tüm bileşenlerini makinenin ön kısmında bulunduracak.
Mercury kamerasının en ilginç olarak betimlenen bir diğer özelliği ise, kullanıcıların çektikleri fotoğrafların mevcut sürümlerdeki kısıtlayıcı formatları nedeniyle istedikleri ölçüde kullanamamalarına odaklanacak.
Mercury kamerası, bu sınırlı formatların yelpazesini biraz daha genişletme hedefi taşıyacak.
Örneğin; anlık film, tam pozlama kontrolü, birden fazla lens seçeneğinesahip olmak kullanıcılara sunulacak.
Orta ve büyük formattaki optikleri odağa alarak tasarlanan Mercury'nin DSLR lens adaptörleri öncelikli olarak Canon ve Nikon'a yönelik olarak gelecek.
Mercury ise Digital Trends'de yer alan habere göre öncelikli hedefini, daha geniş bir kitleye orta ve büyük format fotoğraf çözümlerini sunmak olarak belirlemiş durumda.
Kickstarter üzerinde 5800 dolara sahip proje, 50 bin dolara ulaşmayı hedefliyor.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-06-2016, 21:54   #159 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Televizyonda Yeni Dönem: Sony BRAVIA 4K HDR

Televizyonun geleceğine ışık tutan Sony BRAVIA 4K HDR televizyonlar Türkiye’de satışa sunuldu. 7 Haziran Salı günü Marriott Şişli Hotel’de gerçekleşen basın toplantısında tanıtılan Sony BRAVIA™ 4K HDR televizyonların en büyük ayırt edici özellikleri, dahaTelevizyonda yeni bir dönemi müjdeleyen HDR, Yüksek Dinamik Aralık anlamına geliyor ve bu teknoloji daha fazla parlaklık bilgisi taşıyan yeni bir video sinyal standardı ile gerçeğe çok daha yakın bir izleme keyfi sunuyor.
Üst düzey görüntü kalitesiyle göz ziyafeti sunan yenilikçi HDR özelliklerinin yanında, 3.840 x 2.160 4K Ultra HD çözünürlük sunan ekranlarıyla bu ürünler, aynı zamanda kırmızı, yeşil ve açık mavinin tonlarını doğru şekilde yeniden üretmek için TRILUMINOS Ekran teknolojisine sahip. Bu teknolojiyle renkler şimdiye kadar televizyonlarda sunulan en geniş renk aralığında hayat bulurken dinamik renk düzeltme işlemi de renklerin her seferinde mümkün olduğunca tutarlı ve doğru olmasını güvence altına alıyor. Sony BRAVIA 4K HDR televizyonların sunduğu yenilikçi teknolojilerden bir diğeri de "slim backlight drive" teknolojiyle elde edilen, ince tasarımlarda bölgesel olarak yapılabilen aydınlatma özelliği. Böylece, televizyonun inceliğinden ödün vermeden net görüntüler sağlanabiliyor. Ayrıca, Sony’nin kontrast iyileştirme teknolojisi olan X-tended Dynamic Range PRO ile elde edilen daha parlak vurgular, daha derin siyahlar ve daha doğal tonlamalar, her sahneyi gerçeğe daha da yakın bir hale getiriyor. Sony BRAVIA 4K HDR televizyonları rakiplerinden ayıran bu yenilikçi özellikler sayesinde kullanıcılar, tüm ayrıntıları fark ederek kendilerini anın içinde hissedecek.
Ekran büyüklükleri 55 ile 85 inç arasında değişen yeni 4K HDR modeller, Sony’nin benzersiz 4K PROCESSOR X1 çip teknolojisinin yardımıyla gelişmiş kontrast, netlik ve renk gamı sunuyor. Sony’nin benzersiz X1 çip teknolojisi, en iyi HDR deneyimi için halihazırdaki yayınları ve filmleri yükselten, daha kaliteli hale getiren bir algoritma kullanıyor. Bu da, BRAVIA 4K HDR’yi diğer televizyonlardan ayıran en önemli özellik olarak kendini gösteriyor. İnce ve çerçevesiz tasarımıyla dikkat çeken Sony BRAVIA™ 4K HDR televizyonlar daha rahat ve gelişmiş bir kullanıcı deneyimi yaşatmak üzere Android TV özelliğiyle kolay kullanım kolaylığı sunuyor. Diğer yandan, Sony'nin şık, çerçevesiz ve çok ince tasarımlarla sunduğu televizyonlar, akıllı kablo yönetimi sayesinde tüm kabloları mümkün olduğu kadar gizleyebiliyor.
Üstün Tasarım Akıllı Özelliklerle Birleşiyor
Sony BRAVIA 4K HDR televizyonlar, Google’ın en son Android TV işletim sistemini destekleyerek gerçek zamanlı video akışını kolaylaştırıyor, oyun cihazı işlevi görüyor ve Google Cast ve Voice Search gibi gelişmiş özellikler de sağlıyor. Google Cast™, kullanıcıların mobil cihazlarından içerik yansıtmasına imkân vererek hiç olmadığı kadar yüksek bağlanabilirlik sağlıyor. Ayrıca, mikrofonlu uzaktan kumanda üzerinde Sesli Arama yapmak da mümkün. Google Play'e erişim sayesinde, tüketiciler televizyonlarından akıllı telefon veya tablet üzerinde yapmayı sevdikleri her şeyin keyfini televizyonları üzerinde de sürebiliyorlar. Sony Android TV özelliği, filmler ve TV programlarından yüzlerce uygulamaya kadar her şeyi anında sunuyor.
Yaptığı açılış konuşmasında, günlük yaşantımızın önemli bir parçası olan televizyonun büyük bir hızla geliştiğinin altını çizen Sony Eurasia Genel Müdürü Kazuteru Makiyama, sözlerine şöyle devam etti:
"Sürekli gelişmekte olan teknolojiye hızla ayak uyduran televizyonlar, ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde karşılamak üzere, yeni yaşam tarzlarımıza eşlik ediyor. Örneğin, sunduğu yeniliklerle yaşamımızda kendine daha çok yer bulan televizyonlarla sosyal medyaya erişmek ve seçtiğimiz videoları izlemek gibi yeni imkânlara kavuşuyoruz. Bunların yanında, son teknolojik gelişmelerle desteklenen televizyonlar, günden güne daha net, daha renkli ve gerçeğe çok daha yakın görüntüler sunmaya başlıyor. Sony olarak, lider teknolojilerle ve bunların desteklediği ürünlerle bu çetin pazardaki gücümüzü giderek artırıyoruz. Profesyonel televizyonculuk ve film şirketlerindeki uzmanlığımızı kullanıcı ürünlerine aktarıyoruz ve televizyonlarımıza endüstri lideri teknolojiler sunma geleneğimizi sürdürüyoruz. Bugün büyük bir mutlulukla tanıttığımız BRAVIA 4K HDR televizyonlar, kullanıcıların değişen ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için, görüntü kalitesi, tasarım ve kullanıcı deneyimi unsurlarının en yenilikçi uyumunu sunuyor. İçerdikleri Sony’ye özel gelişmiş görüntü özellikleri ve zarif tasarımlarının yanında, bu ürünlerle üstün görüntü kalitesinin yanında sınırsız eğlence sunmayı da hedefledik. Diğer teknolojilerden farklı olarak, daha fazla kontrast ve daha geniş renk aralığı sağlayan 4K HDR teknolojisiyle olağanüstü renkler, parlak vurgular ve gerçeğe çok daha yakın görüntüler izlemek mümkün olacak. Diğer bir deyişle, televizyonda yeni bir dönem başlıyor. Sony olarak, çok daha net, çok daha renkli görüntüler sağlayan kullanıcı dostu ürünler sunmaya devam edeceğiz."
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-06-2016, 21:46   #160 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 07-07-10
Mesajlar: 4.087
Üye No: 96869
Uydu Alıcısı: Next-NextStar
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 577
Beğendikleri: 600
Varsayılan

Apple, 13 Haziran tarihinde düzenleyeceği WWDC 16 etkinliğinde yeni yazılım ve ürünlerini tanıtacak. Peki, WWDC 16'da tanıtılması muhtemel olan ürünler neler?


Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da WWDC (Worldwide Developers Conference) etkinliğini düzenleyecek. Yazılım odaklı olan WWDC 16etkinliğinde, Apple'ın yeni ürünlerini de duyurması bekleniyor. iOS 10,macOS (OS X), WatchOS 3, tvOS 10 ve baştan aşağı yenilenen Apple Musicgibi yazılımların yanında, Apple yeni MacBook çözümlerini de duyurabilir.
MacBook için uzun dönemdir yenilik yapmayan Apple'ın, baştan aşağı bir yenilik yapacağı, Apple analisti olarak bilinen KGI tarafından dile getiriliyor. Yeni MacBook modellerinde dokunmatik panelin yer alacağı zaten uzun bir süredir konuşuluyordu. Ancak büyük bir yenilik ibaresi raporlarda geçtiği için insanın beklentisi artıyor.
MacBook için değişim rüzgarı başlıyor

Tahminime göre; MacBook Air modeline kesin Retina dopingi yapılacak ya da MBA'ya veda edeceğiz. Retina ekranlı MacBook Pro modellerinde ise MacBook'un yeni klavye düzeni entegre edilir. Ayrıca tek düze olan silver renginden de vazgeçilerek aynı MacBook'ta olduğu gibi uzay grisi, gümüş,altın ve roze altın renk seçenekleri MacBook Pro'ya (RMBP) dahil edilir.
En çok merak edilen konu ise donanım. Bildiğiniz gibi MacBook'ların donanımı ahım şahım değil. Yazılım ile donanım uyumunu benzersiz bir şekilde sunan Apple'ın artık elini taşın altına koyması bekleniyor. Intel'in yeni nesil işlemcilerine yer vermekten çok grafik biriminde bir iyileştirilme yapılması gerekiyor.
2015 ve sonrası RMBP modellerinde yer alan Intel HD 6100 IRIS grafik birimi bile vasatın bir tık üzerinde performans sergiliyor. Apple'ın artık Nvidia'ya geçiş yapması gerekiyor. Ancak bu geçiş 2016 içerisinde olmayabilir. Çünkü Nvidia 1xxx serisinin mobil versiyonlarını henüz piyasaya sürülmedi. Umarız Apple GT 9xxM serisine yeni MacBook'larda yer vermek yerine bir süre daha bekler ve direkt 1xxx serisi ile pazara giriş yapar.
MacBook modellerinde ayrıca USB TYPE-C girişine yer verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.
MacBook'un işletim sistemi olan OS X ise bu yıl ismine veda edecek. OS Xartık macOS olarak anılacak. Apple'ın isimlendirme politikasına baktığımızda bu değişikliğin yerinde olduğunu söyleyebiliriz. iPhone, iPad ve iPod touch'ın oluşturduğu iCihaz ekosistemine iOS, Apple Watch'awatchOS ve Apple TV'ye tvOS eşlik ediyor. MacBook işletim sistemi ise artık macOS olarak anılacak.

Apple, VR işine girecek mi?

Steve Jobs dönemindeki yenilikçi ve öncü ruhunu kaybeden Apple, artık sektöre yön vermekten çok yapılmış olanları geliştirmeye yöneliyor. Son yıllarda olan bir şeyi geliştirip, yeni bulmuş gibi sunan Apple, pazarlamanın önemini bir kez daha bizlere göstermiş oldu. Beklentiler Apple'ın bu yıl da aynı politikayı izleyip sanal gerçeklik adına bir ürünün tanıtılması yönünde.

Apple VR ürünün varlığı hakkında henüz en ufak bir sızıntı bile bulunmuyor. Ancak Apple'ın VR akımına ayak uydurmak için çok acil olarak bir ürün tanıtması gerekiyor. Tahminler çok az da olsa WWDC 16'da VR için bir atılımın yapılacağı yönünde.

iOS 10 neler sunacak?

Herkesin en çok merak ettiği konu: iOS 10! Daha önceleri iOS 10'un isim değiştirerek iOS X olacağını düşünüyorduk. Ancak OS X'in macOS olarak isim değiştirme olasılı yüksek olduğu için yeni iOS sürümünün iOS 10 olarak isimlendirileneceğinde hem fikir olduk. Peki, iOS 10 ile neler sunulacak?
iOS 10 ile gelmesi beklenen en büyük yenilik gece modu. Göz yakan beyaz rengine alternatif olarak kullanıcılar sistemin arayüzünü gelmesi muhtemel olan gece modu özelliği sayesinde siyah renk ile değiştirebilecek.

iOS 10 ile ayrıca sistemde önyüklü olarak gelen uygulamaların da silinebileceği söyleniyor. Örneğin hiç kullanmadığınız Pusula, borsa, ipuçları ve arkadaş bul gibi uygulaması sistemden silerek hafızada yer açabileceksiniz.
iOS 10 Beta 1 sürümü ise WWDC 16 sonrası indirime sunulacaktır.
mehmetkarahanl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap

Etiketler
gelişen, haberleri, teknoloji


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 04:57.Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2018 SupersatForum İnternational®, All Rights ReservedUser Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.