SupersatForum  

Vakıf kuran kadınlara saygı geçidi

 Çeşitli Haberler Katagorisinde ve  Turkiyede Neler Oluyor Forumunda Bulunan  Vakıf kuran kadınlara saygı geçidi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


Geri Git   SupersatForum > SUPERSATFORUM ÇEŞİTLİ HABERLER > Çeşitli Haberler > Turkiyede Neler Oluyor
Özel Arama

Cevap
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 13-05-2018, 11:24   #1 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 11-01-13
Mesajlar: 629
Üye No: 157579
Uydu Alıcısı: Sunny
Tuttuğu Takım: Besiktas
Aldığı Beğeni: 50
Beğendikleri: 0
Varsayılan Vakıf kuran kadınlara saygı geçidi


7-13 Mayıs tarihlerindeki Vakıf Haftası kapsamında gerçekleşen ‘Vakıf Kuran Kadınlar Sempozyumu’, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde düzenlendi.
Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Akça ve Rektör Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu’nun ev sahipliğinde yapılan sempozyumun açılışına kendisi de vakıf gönüllüsü Sümeyye Erdoğan Bayraktar da katıldı.
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar “Medeniyetimizde kadınların inşa ettirdikleri vakıf eserleri, yönettikleri bir mali güce sahip olduklarının göstergesidir” dedi.
Ahmet Akça: “Vakıflar insana duyulan saygı ve sevginin müesseseleşmiş halidir. Kurucumuz Bezmiâlem Valide Sultan’ın 200 yıl önce kurduğu müesseseyi, 200 yıl daha yaşatmak için çalışıyoruz.”

Selçuklu ve Osmanlı Devleti'nin hayırsever kadınları, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün öncülüğünde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nce düzenlenen, "Vakıf Kuran Kadınlar Sempozyumu"nda anıldı. Her sene Mayıs’ın ikinci haftası kutlanan “Vakıf Haftası” etkinliklerinin bu seneki teması ‘Vakıf Kuran Kadınlar’ oldu.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumun açılışına katılan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, vakıf hizmetinde bulunan biri olarak sempozyumun açılışında bulunmaktan son derece memnun olduğunu belirtti. Sözlerine şöyle devam etti:

"Medeniyetimizde kadınların inşa ettirdikleri vakıf eserleri, yönettikleri bir mali güce sahip olduklarının göstergesidir. Vakıf eserleriyle sadece ihtiyaç sahiplerinin muhtaçlıkları giderilmemiş, şehir kültürünü şekillendirmiş ve sosyal hayatın can damarı merkezler kurmuşlardır. Toplumsal hayatta düzenleyici ve iyileştirici roller üstlenmişlerdir. Vakıf kültürü, İslam toplumunda kadının yeri hakkında önemli bir mesaj verir. Fıtri temelli iyilik anlayışını tarihte en iyi uygulayan medeniyet Osmanlı medeniyetidir. Osmanlı’da sağlık, eğitim ve sosyal yardım, kültürel faaliyetler ve bayındırlık işlerinin önemli bir kısmı vakıflar eliyle yapılır. Vakıflar, Osmanlı maliyesinden sonra en büyük ikinci ekonomik güçtür. Bu gücün sevgi, şefkat ve sosyal sorumluluk duyguları etrafında oluşması dikkate değerdir. Bu kurumlar fakir-zengin, güçlü-güçsüz, hasta-sağlıklı tüm insanları kardeşlik içerisinde adeta dert ortağı haline getirir. Böylece merhamet ve yardımlaşma duygusu toplumda her daim ayakta kalmıştır. Vakıflar gelir ve servet dağılımının dengelenmesine katkı sağlamış ve böylece sosyal buhranların önüne geçilmiştir. Bireylerin onurunu ve saygınlığını gözeterek, ihtiyaç sahiplerinin kendilerini toplumda değerli hissetmelerini sağlamıştır."

“İlk üniversiteyi de kadın kurmuştu”
Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Akça, sözlerine “Vakıflar insana duyulan sevginin, saygının, şefkatin ve merhametin müesseseleşmiş halidir. Bu tabir annelerimize ne kadar uygun. Dolayısıyla her hanımefendi, her anne bir vakıf olarak çalışıyor” diyerek başladı. Vakıfların insana duyulan saygı ve sevginin müesseseleşmiş hali olduğunu söyleyen Akça sözlerine şöyle devam etti:
“Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, kuruluşundan beri çok hayırlı işler yaptı. Nasıl 200 yıl geçmişten bugünlere geldiyse, biz 200 yıl öteye bu müesseseyi nasıl taşıyabiliriz diye gayret ediyoruz. Belki de insanlık tarihinde ilk üniversite olan Fas’ta 865 yılında kurulan Karaviyyun Üniversitesi’dir. O üniversiteyi kuran Fatıma El Fihri isimli bir hanımefendiydi. Ve o üniversite o kadar değerli insanlar yetiştiriyor ki, İbn-i Haldun, İbn-i Arabi gibi bizim medeniyetimizin önemli temsilcileri burada yetişiyor. Ama Papa II. Sylvester de orada yetişiyor. Yani biz bugün ne yapıyorsak, dünyanın ilk üniversitesi de bunu yapmış. Batıda ilk üniversite 250 yıl sonra kuruluyor. Dolayısıyla biz çok değerli bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bu iyilik, şefkat ve merhamet medeniyetini inşallah hepimiz yaşatmak durumundayız.”

“Günümüzün en çok ihtiyaç duyulan müessesesi”
Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu ise Vakıflar Haftası temasının “Vakıf Kuran Kadınlar” olarak belirlenmesinin önemli olduğunu söyledi. Kazancıoğlu, sempozyuma ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını dile getirerek, "Desteklerini esirgemeyen Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ve mütevelli heyetlerine teşekkür ediyorum. Vakıflar yüzyıllardır süregelen yardımlaşmanın, ecdadın bize miras bıraktığı ve ebediyete kadar yaşayacak eserlerdir. Bize emanet edilen vakıfları yaşatmak bizlerin birincil görevidir" ifadelerini kullandı.

Bu mesaj desturbaris tarafından değiştirildi (13-05-2018 saat 11:26).
desturbaris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap

Etiketler
geçidi, kadınlara, kuran, saygı, vakıf


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 21:31.Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2018 SupersatForum İnternational®, All Rights Reserved

iptv,iptv
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.