SupersatForum  

Windows Phone 7-Windows Phone 8 Telefon kurulumunda önerilen ayarlar

 Windows Phone OS Katagorisinde ve  Windows Phone Haber-Genel & Destek Forumunda Bulunan  Windows Phone 7-Windows Phone 8 Telefon kurulumunda önerilen ayarlar Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...


Geri Git   SupersatForum > GSM MOBİL DÜNYA > Akıllı Telefonlar > Windows Phone OS > Windows Phone Haber-Genel & Destek
Özel Arama

Cevap
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 02-06-2014, 00:11   #1 (permalink)
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 05-06-07
Mesajlar: 11.803
Üye No: 20411
Uydu Alıcısı: Atlanta
Tuttuğu Takım: Karabükspor
Aldığı Beğeni: 5003
Beğendikleri: 3412
Varsayılan Windows Phone 7-Windows Phone 8 Telefon kurulumunda önerilen ayarlar


Telefon kurulumunda önerilen ayarlar

Windows Phone'unuzu ilk kez ayarlarken (veya telefonunuzu Windows Phone 8.1'e güncellerken), telefonunuz için birkaç ayar konusunda karar vermeniz istenir. Önerilen ayarları tercih ederseniz aşağıdaki özellikler etkinleştirilir:
 • Hücresel veriler
 • Wi-Fi bağlantı bilgilerini gönderme
 • Klavyeyle yazma ve kullanıcı deneyimi geliştirmeleri
 • Uygulamalarla birlikte reklam kimliğinizi paylaşma
 • Windows Phone Geri Bildirimi
 • Otomatik telefon güncellemeleri
 • Mağaza uygulamalarının otomatik güncellemeleri
Aşağıda, bu seçenekler daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.
Hücresel ağ verilerini kullanma

Telefonunuzla yaptığınız e-posta gönderme ve alma, sosyal ağ haber akışlarını alma, web sitelerini ziyaret etme veya uygulama indirme gibi ağ bağlantısı gerektiren işlemlerde telefonunuz bilgi aktarımı için otomatik olarak bir hücresel veri ağına bağlanır. Bir Wi-Fi ağına bağlıysanız, bunun yerine Wi-Fi ağ bağlantısı kullanılır.
Cep telefonu operatörünüz aracılığıyla aldığınız veri tarifesi, telefonunuzun bir ağ bağlantısı üzerinden ne kadar veri kullanabileceğini belirler. Bu miktarı aşarsanız, ek ücret ödemeniz gerekebilir. Bu nedenle ağ bağlantısını ne kadar kullanacağınız konusunda düşünmenizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir veri tarifesi almanızı öneririz.
Hücresel verileri açmak veya kapatmak için

 • Uygulama listesinde Ayarlar > Hücresel+SIM'e dokunun.
 • Hücresel verileri açmak veya kapatmak için Veri Bağlantısı seçeneğine dokunun.

Veri maliyetlerinizi düşük tutma konusunda daha fazla bilgi edinmek için, bkz. Veri kullanımımı nasıl en aza indirebilirim?
Yakındaki etkin noktaların bulunmasına yardımcı olmak için Wi-Fi bağlantı bilgilerini gönderme

Halka açık Wi-Fi bağlantı verilerinin Microsoft'a gönderilmesini tercih ederek Windows Phone kullanan diğer kişilerin yakınlardaki Wi-Fi etkin noktaları bulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Buna katıldığınızda telefonunuz bağlantı kurduğunuz halka açık Wi-Fi ağlarının ağ adını, hizmet kalitesini, bant genişliğini, kimlik doğrulama türünü ve diğer ayrıntılarını gönderir. Bu bilgiler, aşağıdaki özelliklerden herhangi birini kullandığınızda yakınınızdaki etkin noktaları belirlemek ve bunları başkalarının bulmasını kolaylaştırmak için kullanılır:
 • Yakındaki Wi-Fi ağını Haritalar'da gösterme
 • Yakındaki Wi-Fi ağını Data Sense'te gösterme
 • Yakındaki Wi-Fi ağını Ayarlar > Wi-Fi'da bulma
Microsoft, kimliğinizi belirlemek için herhangi bir özel kişisel bilgi toplamaz, sizi takip etmek üzere konum bilgilerinizi kullanmaz veya toplanan verileri herhangi bir ortağıyla paylaşmaz. Ayrıca bu veriler yalnızca Wi-Fi üzerinden gönderildiği için herhangi bir hücresel veri ücreti ödemeniz gerekmez.
Katılmayı tercih etmeseniz bile Windows Phone kullanan diğer kişilerden toplanan verilerden faydalanabilirsiniz.
Not

Tüm cep telefonu operatörleri Data Sense'i sunmaz.

Wi-Fi bağlantı bilgilerinin paylaşımıyla ilgili ayarları değiştirmek için

 • Uygulama listesinde Ayarlar > Wi-Fi öğesine dokunun.
 • Yönet'e dokunun ve Yakın Wi-Fi noktalarının bulunmasına yardımcı olmak için Wi-Fi bağlantıları hakkında bilgi gönder onay kutusunu temizleyin veya seçin.
Klavye ile yazma ve kullanıcı deneyimi geliştirmeleri

Yazı yazdığınız sırada telefonunuzdaki sözlüğe göre Windows Phone size sözcükler ve düzeltmeler önerebilir. Zaman içinde telefonunuz önceden yazdıklarınıza göre önerdiği kişi adları gibi sözcükleri otomatik olarak uyarlar. Bu sözcükler yalnızca telefonunuzda depolanır. Telefonunuz ayrıca önceki mesajlarınıza göre de önerilerde bulunabilir. Çoğu dil için bu önerileri devre dışı bırakabilirsiniz.
Microsoft'un Windows Phone ve diğer Microsoft ürün ve hizmetleri ile yazı yazma özelliğini geliştirmesine yardımcı olmak için Klavye Kullanım Bilgileri geri bildirim programına katılın.
Buna katıldığınızda Windows Phone tarafından hedeflediğiniz karakterleri (temas noktaları olarak adlandırılır) tanımak üzere kullanılan klavye kullanım bilgileriniz, telefonunuzdaki klavyeyi her kullandığınızda, yazdığınız her karakterle birlikte öneri ve otomatik düzeltmeler arasından yaptığınız seçimler de Microsoft'a gönderilir. Kişilerin telefonlarında hangi sözcükleri kullandıklarının bilinmesi klavyenin temas noktalarını doğru şekilde yorumlayabilme özelliğini geliştireceğinden, metin de gönderilir.
Gizliliğinizin korunmasına yardımcı olmak üzere telefon bir oturum açma ekranı veya parola alanı görüntülediğinde klavye kullanım bilgileri toplanmaz. Ayrıca e-posta adreslerinin ve telefon numaraları, kredi kartı numaraları gibi sayısal dizilerin toplanmaması için gerekli önlemler alınmıştır. Klavye bilgileri telefonunuzu veya sizi tanımlamayan rastgele bir Kimlik numarası ile gönderilir. Ardından bu, Windows Phone kullanan birçok kişinin metniyle birleştirilir ve çözümleme için karakter sayılarına ve sözcük dizilerine dönüştürülür.
Mümkün olan dillerde yazım önerilerini devre dışı bırakmak için

 • Uygulama listesinde Ayarlar > Klavye'ye dokunun.
 • Etkinleştirilmiş olan diller Klavye ekle seçimi altında listelenir. Düzenlemek istediğiniz dile dokunun.
 • Devre dışı bırakmak istediğiniz ayarlar için onay kutularındaki işaretleri kaldırın.

Telefonunuza eklenen sözcükleri silmek için

 • Uygulama listesinde Ayarlar > Klavye'ye dokunun.
 • Gelişmiş seçeneğine dokunun.
 • Önerileri Sıfırla'ya ve sonra da Sıfırla'ya dokunun.

Klavye geri bildirim ayarını değiştirmek için

 • Uygulama listesinde Ayarlar > Klavye'ye dokunun.
 • Gelişmiş seçeneğine dokunun.
 • Klavye kullanımımla ilgili bilgileri Microsoft'a göndererek önerileri geliştir onay kutusunu temizleyin veya seçin.
Uygulamalarla birlikte reklam kimliğinizi paylaşma

Size daha uygun reklamlar sağlamak için, Windows Phone uygulamaların Windows Phone sahibi kişilerden her biri için benzersiz bir kimliğe erişmesine olanak tanır. İstediğiniz zaman bu kimliği sıfırlayabilir veya erişimi kapatabilirsiniz. Uygulamaların reklam kimliğine erişimine izin verirseniz, Windows Phone bu kimliği isteyen tüm uygulamalara sağlar. Uygulamalar bu bilgiyi depolayabilir veya iletebilir. Uygulama geliştiriciler ve reklam ağları, reklam kimliğinizi kullanarak hangi uygulamaları nasıl kullandığınızı anlayıp size daha uygun reklamlar sunarlar. Ayrıca uygulama geliştiriciler reklamların sıklığını ve ne kadar etkili olduğunu belirlemek, sahtekarlığı ve güvenlik sorunlarını algılamak için de reklam kimliğinizi kullanabilirler.
Uygulamaların reklam kimliğinize erişmesine izin verirseniz, her uygulamanın kimliği kullanımı kendi gizlilik kurallarına tabi olur.
Bu ayarı kapatırsanız, reklam kimliğinizi isteyen uygulamalara hiçbir bilgi gönderilmez. Sonra yeniden açarsanız, yeni bir kimlik oluşturulur.
Reklam kimliği ayarını değiştirmek için

 • Uygulama listesinde Ayarlar > Reklam Kimliği'ne dokunun.
 • Reklam Kimliği'ne dokunun.
 • Reklam kimliğinizi sıfırlamak için Reklam kimliğinizi sıfırlayın öğesine dokunun.
Windows Phone Geri Bildirimi

Windows Phone Geri Bildirim Programı'na (geri bildirim) katılarak, Microsoft'un Windows Phone'u ve diğer ürünlerle hizmetleri geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Geri bildirime katılmayı tercih ettiğinizde telefonunuzu ve uygulamaları nasıl kullandığınıza ilişkin temel bilgiler, ayrıca hata bilgileri ve özel olarak Microsoft'a iletmek istediğiniz diğer geri bildirimler toplanır. Aşağıda belirtilen türlerdeki veriler ve mevcut veri bağlantıları kullanılarak Microsoft'a gönderilir.
 • Telefon yapılandırması, örneğin kullanılan ağ bağlantıları, ekran çözünürlüğü, hafıza kullanımı, pil ömrü, ayarladığınız e-posta hesaplarının etki alanı ayarları ve kullanılan Windows Phone yazılımının sürümü.
 • Performans ve güvenilirlik, örneğin bir simgeye dokunduğunuzda veya bir düğmeyi tıklattığınızda özelliğin ne sürede yanıt verdiği, bir özellikle ilgili ne sayıda sorunla karşılaştığınız ve bir ağ bağlantısı üzerinden bilgilerin ne hızla gönderilip alındığı gibi bilgiler.
 • Uygulama kullanımı, örneğin en sık kullandığınız özellikler, Başlangıç ekranına sabitlediğiniz özellikler, menülerde ve Mağaza'da gezinme biçiminiz, ayarları değiştirme ve haber akışlarıyla kişi bilgilerini güncelleme sıklığınız ve bazı özelliklerle uygulamaları kullanma süreniz.
 • Yazılım çalışma hataları, örneğin telefonunuzu kullanırken kesintiye neden olan sorunlar ve arka planda meydana gelen hatalar. Raporlar bazı kişisel bilgiler içerebilir ancak Microsoft bu bilgileri yalnızca hataları tanılamak için kullanır, kimliğinizi belirlemek veya sizinle irtibata geçmek üzere kullanmaz. Örneğin, telefon hafızasının anlık görüntüsünü içeren bir rapor o an üzerinde çalıştığınız e-posta ya da kısa mesajının bir kısmını veya kısa süre önce bir web sitesine gönderdiğiniz verileri içerebilir.
 • Microsoft'a gönüllü olarak gönderdiğiniz geri bildirim.
Belirli bir özellikte açıkça izin vermeniz (örneğin, Mağaza'da önerileri almaya karar vermeniz) durumu söz konusu olmadığı sürece, Microsoft geri bildirim raporlarıyla toplanan bilgileri kimliğinizi belirlemek için kullanmaz.
Geri bildirim bilgileri kişilerin en sık kullandıkları ürün ve özellikleri geliştirmek ve sık karşılaşılan sorunlara çözüm getirebilmek üzere kullanılır. Geri bildirimler, özellikle de hata raporları kişisel bilgiler içerebilir; ama bu bilgiler yalnızca hataları tanılamak için kullanılır, kimliğinizi belirlemek veya sizinle iletişime geçmek için kullanılmaz. Microsoft yazılımında çalıştırılan ürün ve servisleri geliştirmek amacıyla, geri bildirim programından aldığımız bilgileri donatım üreticileri ve diğer güvenilen ortaklar ile paylaşabiliriz. Bu ortakların bu bilgileri kimliğinizi belirlemek veya sizinle iletişim kurmak üzere kullanmasını yasaklarız.
Geri bildirimi istediğiniz zaman, Ayarlar > Geri Bildirim'e gidip Geri Bildirim Gönder'e dokunarak açabilir ve kapatabilirsiniz.
Windows Phone'daki tüm özelliklerle ilgili veri toplama uygulamaları hakkında daha ayrıntılı bilgi için, Windows Phone 8,1 Gizlilik Bildirimi'nin tam metnine bakabilirsiniz.
Otomatik telefon güncellemeleri

Microsoft telefonunuzun işletim sistemi için kullanışlı veya önemli geliştirmeler içeren güncellemeler yayınlayabilir. Sağlanan tüm güncellemeler hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için, telefonunuz düzenli aralıklarla güncellemeleri tarar. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde, güncellemeler otomatik olarak indirilir. İndirilen güncellemeler size bildirilse ve bunları yüklemeniz istense de, önemli güncellemeler söz konusu olduğunda telefonunuz bunları otomatik olarak yükler. Bu özelliği kapatmayı seçerseniz, indirebileceğiniz güncellemelerin sağlandığı size bildirilir ve güncellemeleri ne zaman indireceğinizi ve yükleyeceğinizi seçebilirsiniz.
Not

Telefonunuzun bir güncellemeyi ne zaman indireceği, veri ayarlarınıza bağlı olabilir. Örneğin, hem Data Sense hem de Pil Tasarrufu telefonunuzun veri kullanımını sınırlandırabilir. Daha fazla bilgi için bkz. Veri kullanımını yönetmek için Data Sense'i kullanma ve Pil: uzun ömürlü olmasını sağlama. (Tüm cep telefonu operatörleri Data Sense hizmeti sunmaz.)

Güncellemeleri otomatik olarak indirme ve yükleme ayarlarını değiştirmek için

 • Uygulama listesinde Ayarlar > Telefon Güncellemesi'ne dokunun.
 • Veri ayarlarım izin verdiğinde güncellemeleri otomatik olarak indir onay kutusunu temizleyin veya seçin.
Mağaza uygulamalarının otomatik güncellemeleri

Uygulama geliştiriciler, uygulamalarını sık sık günceller. Telefonunuzdaki uygulamaların sayısına bağlı olarak, her gün güncelleme indiriyor olabilirsiniz. Bu güncellemeleri daha kolay alabilmek için (telefonunuzun veri ayarlarına bağlı olarak), bunların otomatik olarak indirilmesini seçebilirsiniz.
Uygulama güncellemelerini otomatik olarak indirme ayarlarını değiştirmek için

 • Uygulama listesinde Ayarlar'a dokunun, Uygulamalar'a doğru çekin ve ardındanMağaza'ya dokunun.
 • Uygulama Güncellemeleri'nin altında Uygulamaları Otomatik Olarak Güncelle'ye dokunun.
 • Uygulama güncellemelerini yalnızca Wi-Fi ağına bağlıyken indirmek için, Yalnızca Wi-Fi Üzerinden Güncelleme Al'ı açın .
Editör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2018, 18:08   #2 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 12-27-18
Mesajlar: 5
Üye No: 190581
Uydu Alıcısı: Beko
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

emeğinize sağlık ya
resetadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-01-2019, 14:12   #3 (permalink)
 
Katılım Tarihi: 01-21-19
Mesajlar: 5
Üye No: 190745
Uydu Alıcısı: Beko
Tuttuğu Takım: Galatasaray
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Varsayılan

eline koluna emegine sağlık...

lw_esc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap

Etiketler
7-windows, ayarlar, kurulumunda, phone, telefon, windows, önerilen


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +2. Saat 05:38.Powered by: vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005-2019 SupersatForum İnternational®, All Rights Reserved
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.2 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
www.supersatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.