PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 100 km´de 3.5 litre yakan Focus

COEMAR
25-07-2006, 03:00
Only the registered members can see the link

Artan petrol fiyatları nedeniyle alternatif yakıtlara yönelim artıyor. Petrolün yanı sıra ikinci bir enerji kaynağıyla çalışabilen hibrit araçlarda Uzakdoğulu üreticiler epey yol aldı.
Buna karşın Amerikalı üreticilerin geliştirme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. ABD'li otomotiv devi Ford da bu konudaki çalışmalarını hızlandırıyor. Sadece ABD'de hibrid araç teknolojisine yönelik tesislere sahip olan Ford, şimdi bu iş için Avrupa'ya açılıyor. İçlerinde Türkiye'nin de bulunduğu üretim merkezlerini gözden geçiren Ford, hibrid yatırımı için İngiltere'yi merkez seçti. Bu yüzden İngiltere'ye 1.8 milyar dolarlık bir yatırım kararı aldı.

FOCUS'A SÜPER EKO MOTOR

Volüm modeli Focus'un daha düşük emisyonlu ve 100 kilometrede 3.5 litre yakan bir versiyonunu geliştirmeyi planladıklarını söyleyen Ford Avrupa Başkanı Lewis Booth, İngiliz haber ajansı BBC'ye verdiği bir demeçte 'İngiltere'de 9 bin 500 mühendisimiz var. Toplamda ise 35 bin kişilik bir iş gücümüz bulunuyor. Bu yatırımla hibrid pazarında öne çıkacağız' diye konuştu.

İngiltere'de 1.8 milyar dolarlık yatırım projesi için kolları sıvayan Ford, sekteye uğrayan hibrid üretimini canlandırmak için elinden geleni yapıyor. 6 yıl içinde tamamlanması planlanan yatırımla şirket hibrid pazarında öne çıkmayı hedefliyor.

HİBRİTE İNGİLİZ ÇÖZÜMÜ

Geçen yıl Ford CEO'su halihazırdaki hibrid üretim kapasitelerini 2010'a kadar 10 kat artıracaklarını söylemişti. Bu açıklamanın ardından hibrid yatırımlarını İngiltere'de güçlendirmeye karar veren şirket, burada ağırlıklı olarak petrol, elektrik ve pil karışımıyla çalışan modellerin üretimine yöneliyor.

Bu bağlamda, Ford'un dizel ve benzin ile çalışan bir kısım modellerinin üretimini İngiltere'ye kaydırması gündemde. 2010 yılına kadar her yıl 250 bin araç üretme projesinde gecikme yaşayan şirketin Asyalı rakipleri karşında etkili olamadığı düşünülüyor. Zira, gecikmelerin ardından Bill Ford'un kurum içinde e-mail aracılığıyla yaptığı bir açıklamada şirketin hibrid yerine daha verimli ve farklı yakıt sistemlerine yöneldiği de bu iddiayı güçlendiriyor. Ford halihazırda Escape ve Mercury Mariner modellerinde hibrid teknolojisini sunuyor.

alperyılmaz
25-07-2006, 17:26
gercekden cok iyi olur arkadşlar sanayilerde görüyorum adamlar bmw lere biile tüp takdırır olmuş birde tüp kapagını gizletmeye calışıyorlar hahaha devir ekonomi devri arkadaşlar ayıp değiil :)

COEMAR
25-07-2006, 21:25
gercekden cok iyi olur arkadşlar sanayilerde görüyorum adamlar bmw lere biile tüp takdırır olmuş birde tüp kapagını gizletmeye calışıyorlar hahaha devir ekonomi devri arkadaşlar ayıp değiil :)

haklısın dostum artık mercedes ve diğer lüks arabalara bile tüp taktırıyorlar umarım benzin fiyatları düşerde rahatlarız ya ekonomik arabalr bile çok yakıyor full depo yapıyoruz artık o bile dayanmıyor

alperyılmaz
26-07-2006, 17:15
ekonomıyı düşürmeye celişiyoruz diye bas bas bagrıyorlşar bilmiyorlarmı sankı benzindeki vergiyi azıcık düşürseler herşey ucuzlayacak arkadaşlar hiç birşeyi ucuzlatmak istemiyorlar bunu yapmak cok kolay benzin azıcık ucuzlasa fırıncı ekmegi ucuzlatacak manav meyvetii kasap eti ucuzlatacak butun bunların naklıyesi bunlarda fiyata ister istemez yansıyor her ay acıklıyorlar enflasyon şukadar düştü diye nerede bü düşüş yahu ben mi görmüyorum nedir????
allah allah adamı deli ediyorlar neyse kızdım gene

COEMAR
27-07-2006, 01:03
hehe bende kızıyorum ama elden bir şey gelmiyor abi herşey ateş pahası ya adamlar refaha kavuştuk diyorlar gelde bize sor nasıl bir refah bu diye halk borçtan kurtulamıyor bakalım daha neler göreceğiz...

muzo
27-07-2006, 14:04
yav arkadaşlar az yaksın diye bir motorsiklet aldım inanın o bile arabadan çok yakıyo arkadaşlar

alperyılmaz
27-07-2006, 15:03
ben bir ara honda kınetix kullanmıştıjm abi gaz veriyorum benzin bir göstergesi aynı ölcüde gözlü görülür şekilde düşüyordu:49: :8[1]:

COEMAR
27-07-2006, 20:31
ben bir ara honda kınetix kullanmıştıjm abi gaz veriyorum benzin bir göstergesi aynı ölcüde gözlü görülür şekilde düşüyordu:49: :8[1]:

:puah: dpoda delik olmasın depo delikse yapar abi ya:puah: :puah: