PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ALLAH'IN (C.C) KILICI HALiD BiN VELiD (r.a)

CABBARİ
26-07-2011, 19:18
Halid Bin Velid (r.a) cahiliye devrinde Kureyş'in eşrafından idi.Hudeybiye umresine kadar bütün muharebelerde müşrikler safın da yer almıştır.Hicretin 7. senesi Hayber'in fethi nden sonra -yahut Mekke'nin fethinden sonra- müslüman olmuş,İslam'a pek çok hizmetler etmiştir.

Hz. Ebu Bekir (r.a) zamanında Yemame'nin fethi ve yalancı peygamber Müseyleme'nin öldürülmesi,mürtedlerin ve zekat vermek istemeyenlerin te'dibi (itaat ettirilmesi) için ordunun başında gönderilmiştir.Hz. Ömer'in hilafeti zamanında da Yermük'te ve İran cephesinde pek çok muharebelerde bulunmuştur.

Yermük muharebesinde kaybolan takkesini ısrarla aratıp buldurmasının sebebini şöyle izah eder:
''Peygamber Efendimiz (s.a.v) veda haccından sonra saçlarını tıraş ettirdiğinde bütün insanlar saçlarından bir tutam alabilmek için yarışıyorlardı.
Ben onları,Resulüllah Efendimiz'in mübarek alnındaki saçından alarak geçtim ve bu saçı takkemin içine koydum.Bununla girdiğim hiçbir muharebe yoktur ki Allah'u Teala'nın nusreti ile galip gelmiş olmayayım.''

Hicretin 21. senesi,Hz. Ömer'in hilafeti devrinde,Humus'ta vefatı esnasında söylediği şu sözleri ibret vericidir:

''Yüz küsür savaşa katıldım.Vücudumda bir kılıç darbesi veya bir ok yarası yahut bir mızrak yarası olmayan bir karış yer yoktur.Şimdi döşeğimde ölüyorum.Şu halim,korkaklara ibret olsun da ölüm korkusu ile harp meydanından kaçmasınlar.''

Peygamber Efendimiz,Mute harbindeki muvaffakiyeti sebebiyle şanında ''Halid Bin Velid Allah'ü Teala'nın kafirler üzerine çektiği kılıçlardan bir kılıçtır.'' buyurmuşlardır.

Hz. Halid (r.a) şehit olsaydı Allah'ın kılıcı kırılmış olacaktı.Bu mümkün olmadığı için çok arzuladığı şehadete kavuşamamıştır.

ALLAH ONDAN RAZI OLSUN.............

CABBARİ
26-07-2011, 19:19
Gençliği ve Kökeni

Halid bin Velid yaklaşık olarak 590 yılında dünyaya geldi. Annesi Lübabe ve babası ise Mahzum ailesinden Velid'dir. Ailesi (Mahzum kabilesi) askeri konularda uzmanlaşmış ve imtiyazlı bir Kureyş kabilesidir. Gençliğinde mızrak, yay ve kılıç kullanmayı ve süvariliği öğrendi. Kişisel silah tercihi kılıçtı.
Müslümanlık Öncesi

Halid bin Velid Müslümanlığın ilk yıllarına denk gelen gençliğinde Kureyş saflarında ün salmış bir askerdi. Bedir savaşı'na katılmayan Halid Uhud Savaşı'nda ilk defa Müslümanlara karşı savaşmıştır. Bu savaşta emrindeki atlıları Müslümanların arkasına sarkabilecek bir biçimde konuşlandırmıştır. Buna karşılık Hz. Muhammed bin Abdullah (s.a.v) bu atlıların yolunu savunmaları için elli okçuyu görevlendirmiştir. Savaşın başında Müslümanların üstün gelmeleri ile okçular konumlarını terkedince, Halid bin Velid fırsatı değerlendirip Müslüman ordularını emrindeki süvariler ile arkadan sıkıştırmıştır. Bu hareketi ile Halid bin Velid savaşın seyrini değiştirmiş ve Mekkelileri yenilgiden kurtarmıştır fakat savaşta bir galip taraf yoktur. Bu savaştan sonra Hendek Savaşı'nda son kez Müslümanlara karşı savaşmıştır. Hudeybiye anlaşmasından sonra daha önceden Müslüman olan kardeşi Velid aracılığı ile Müslüman saflarına katılmıştır.
Hz.Muhammed (S.A.V) zamanı

Halid bin Velid İslamın kılıcıdır, bükülmez bir bileği ve yara bere dolu bir vücudu vardı. Ok mızrak değmemiş yeri kalmamış ama şehit olamamıştır.
Peygamber onun hakkında "Hâlid Allah'ın Kılıcıdır" buyurmuştur. Yine Hâlid hakkında: "Hâlid b. Velid'e gelince, o herşeyini sizin için vermiştir, nesi var nesi yok harplerde Allah yolunda sarfetmiştir." (Ebû Dâvûd, Sünen, I, 163).

CABBARİ
08-08-2011, 14:22
tüm dünyadaki gelmiş geçmiş en büyük komutan..