PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TRT'de Neden Lazca Yok?

NeRoMaN
26-07-2011, 22:59
Bir başka arkadaş, destek konusunda bazı Laz politikacılar ve bazı Laz işadamlarının adlarını anarak, onların desteklerinin aranabileceğine dikkat çekti. Doğrusu; ben, bunları söyleyen arkadaşla aynı fikirde değilim. Mesela; o arkadaşın adını andığı, o Laz politikacıları ele alalım. Yalnızca onları değil, anadilleri Lazca olan ve geçmişte ve şu anda, iktidar veya muhalefet partilerinden milletvekili olanları hatırlayalım. Onlar Lazca konusunda ne yaptılar ki?! Bunu sorgulayalım! Tabi, bu sorgulamayı yaparken kendimizi de sorgulayalım. Biz Laz aydınları, biraraya gelebildik mi?! Kendi kişisel hırslarımızı aşabildik mi? Bir arada durabildik mi?! Şereflerine o kokteyli düzenlediğimiz “Daçxuri” ve “Si Giçkin” gibi Lazca kitapları nitel ve nicel olarak çok önceden gün ışığına çıkartabildik mi?! Hayır! Öyleyse, anadilleri Lazca olan politikacıları bu konuda adım atmamakta eleştirirken vicdanlı davranalım! Örnek vermek gerekirse; 7 Haziran 2004 Pazartesi günü TRT’nin beş anadilde kısıtlı da olsa yayına başladığı zaman, biz bir arada durabiliyor olsaydık, böyle Lazca kitapları önceden yayınlamış olabilseydik; TRT, Lazcayı görmezlikten gelebilir miydi? Kendi dil ve kimliğine sahip çıkmayana, bir arada duramayanlara kimse saygı duymaz ve ciddiye de almaz! Öyle de oldu!

Ancak; hala ümitvar olmamız için çok sebep var. Biz Lazca yazmaya, yayınlamaya devam edelim, gereğini yapalım. Bakalım, o zaman Lazcayı görmeyenler, görmek istemeyenler aynı şekilde davranabilecekler mi?! Burada unutulmaması gereken en önemli konu; dil ve kimlik mücadelesinde birlikte durmanın öncelikle öğrenilmesidir. Böyle olunca, kitap da yayınlanır, kitaplar okuyucusuna da kavuşur, dil ve kimlik mücadelesi de başarılı olur.

Daha fazlası
TRT?de Neden Lazca Yok? - DEMOKRAT HABER (Only the registered members can see the link)

RizeLee53
27-07-2011, 01:04
Neden Lazca yok basit , onlardan gelecek oy azda ondan , bu ülkede ne kadar oyun var , o kadar itibar görürsün.

can123
27-07-2011, 09:35
bence onlar bölünmeyi henüz düşünmedikleri içindir

aliharbiye
27-07-2011, 10:07
oda olsun neden olmasınki kürtçe kanalımız var arapça kanalımız var lazca doğru doğru valla olmuşken oda olsun yaniii ne olacak umarım oda olur selametle

RizeLee53
27-07-2011, 10:52

Bölünmeyi düşünmedikleri için mi :) ülkenin bütünlüğümü kalmış ki sen bölünmemekten bahsediyorsun , teröristler çıkıp benim ülkemde askerimi öldürüyor , polsimi öldürüyor , öteki yerden şerefsizler çıkıp demokratik özerklik ilan ediyor , sonrada hiçbirşey olmamış gibi yaşam devam ediyor ve biz herşeye rağmen bütün bir ülk£yiz , bu ülkeden bu şerefsizler temizlenmeden bütün bir ülke olamayız , elin Amerikası okyanus ötelerden gelip kafasına göre her ülk£ye giriyor , İran Irak'a girip kandili bombalıyor , Fransa üstüne vazife değil Libya'ya giriyor bombalıyor , ben yanı başımda ki kuzey Irak'a giremiyorum , neden acaba ? Ondan sonrada güçlü Türkiye , Lider ülke Türkiye naraları atarlar , millette he valla sahiden öyleyiz der :) Filistin'i Mısır'ı , Tunus'u , Libya'yı , Suriye'yi düşüneceklerine , bu teröristleri , şerefsizleri nasıl temizleriz onları düşünsünler , tabi babaları Amerika izin verirse.

NeRoMaN
27-07-2011, 11:40

Eee tabi.İş karışınca anca önemsenir millet.O kadar cahil varki Lazları tüm Karadeniz sanan,şivesini Lazca sanan ey gidi.Çok yerde tartıştım Lazca var diye.Sonunda ikna ettim.

Kürtçe ve Zazaca kanal varsa Lazca'da olmalı.Tüm azınlıkların kanalını kur demiyoruz.Dillerinde kanal olmayanlar kursunlar.Lazca korunması gereken bir dil.

RizeLee53
27-07-2011, 11:48
Eee tabi.İş karışınca anca önemsenir millet.O kadar cahil varki Lazları tüm Karadeniz sanan,şivesini Lazca sanan ey gidi.Çok yerde tartıştım Lazca var diye.Sonunda ikna ettim.

Kürtçe ve Zazaca kanal varsa Lazca'da olmalı.Tüm azınlıkların kanalını kur demiyoruz.Dillerinde kanal olmayanlar kursunlar.Lazca korunması gereken bir dil.

:45: Çok doğru söyledin , mesela ben Rize'liyim ama Laz değilim , Türkiye'de genel bir kanı var , karadenizlileri komple Laz biliyorlar ve karadeniz şivesini Lazca biliyorlar :) Laz bir ırktır ve kendilerine özgü Lazca dilleri vardır , bencede onlara hitap eden bir kanal olmalı.

NeRoMaN
27-07-2011, 11:57
:45: Çok doğru söyledin , mesela ben Rize'liyim ama Laz değilim , Türkiye'de genel bir kanı var , karadenizlileri komple Laz biliyorlar ve karadeniz şivesini Lazca biliyorlar :) Laz bir ırktır ve kendilerine özgü Lazca dilleri vardır , bencede onlara hitap eden bir kanal olmalı.

Bu da Türkiye'nin halen gelişmemiş bir ülke olduğunu gösterir.Ninem 90 yaşına gelmiş köyde yaşamakta.Okuma yazma bilmiyor yinede Lazca'nın ayrı bir olduğunu,ayrı bir ırk olduğunu biliyor.Ama okuma yazma bilen hemen hemen her bilgide tutun kitaptan internetine kadar öğrenebilen bir yerdeyiz.Halen Lazca'nın olduğunu,Lazların nerde yaşadığını bilmeyen var.

Ve bana halen yoklar,dilleri yok falan gibisinden diyenler var.Eee köydeki ninem bile biliyorsa sen şehrin ortasında,bilgiye istediğin an ulaşabilme imkanın olduğu halde sen halen bilmediğin şeyi zorla kabul ettirmeye çalışıyorsan ne diyim ben.

Daha Türkiye içerisindeki kültürümüzden haberimiz yok ki,neden yabancı kanal açıyoruz.

osmann
27-07-2011, 12:23
Bu da Türkiye'nin halen gelişmemiş bir ülke olduğunu gösterir.Ninem 90 yaşına gelmiş köyde yaşamakta.Okuma yazma bilmiyor yinede Lazca'nın ayrı bir olduğunu,ayrı bir ırk olduğunu biliyor.Ama okuma yazma bilen hemen hemen her bilgide tutun kitaptan internetine kadar öğrenebilen bir yerdeyiz.Halen Lazca'nın olduğunu,Lazların nerde yaşadığını bilmeyen var.

Ve bana halen yoklar,dilleri yok falan gibisinden diyenler var.Eee köydeki ninem bile biliyorsa sen şehrin ortasında,bilgiye istediğin an ulaşabilme imkanın olduğu halde sen halen bilmediğin şeyi zorla kabul ettirmeye çalışıyorsan ne diyim ben.

Daha Türkiye içerisindeki kültürümüzden haberimiz yok ki,neden yabancı kanal açıyoruz.

beyler..lazcamı istiyorsunuz? olsun tabi...kürtçe de olsun...türkmencede..vs...
ancak bişey soracağım...eskiden bunlarla ilgili yayın varmıydı? biz daha yeni yeni birbirimizle yaşamıyoruz ki? kaç yıllık - asırlık geçmişimiz var...osmanlı geçmişimiz var...bana osmanlı döneminde kürtçe yada lazca yazılmış bir kitap gösterin...yine aynı şekilde gazete gösterin...yada bir medrese-okul lise vs.(osmanlı hakimiyeti altındaki topraklarında...)varmı?
bu büyük bir eksiklikmiydi? kendimizi dışlanmışmı hissettik? askerimize kurşun mu sıkmalıydık bu sebepten dolayı? bizim için olmazsa olmaz bişeymiydi? osmanlıca mecmua, gazete kitap lar bir tarafımızamı batıyordu? (afedersiniz)
o zamanlarda okuma yazma bilmeyenler yine cahil kalıyordu, şimdikilerde...(okumadıkları için...ben okumak istiyorum diye gidip eli boş dönen varmı?)
"aman ben türkçe olursa okumam illede kürtçe lazca vs. dillerde olursa okurum" diyemi tutturuyorsun? bence mesele vatanını sevmekte. etin kemiğin bu yaşına kadar bu vatanın nimetleri ile oluşmuş,dolmuş taşmış. mutlu bir yuvan varsa, gece rahatça uyuyabiliyorsan yine aklına gelmeyen vatanın sayesinde. ama ırklık peşine düşmüş vatana ihanet edersen, belki çok çalışıp bu (bir ihtimal) vatanı yıkarsın, ama öbür dünyada cehennemin dibinde odun taşırsın. ayrıca karakter diye bişey var. beslen beslen sonra da ihanet et. neymiş? lazca niye yokmuş? kürtçe niye yokmu? delikanlılıkmı bu?
(konuyu açan vatana ihanetle ilgili bişey yazmadı biliyorum ama bazı bölücü gruplar bunlardan dem vurup teröristlik yapıyor. oturmuşlar birilerinin kucaklarına zıplayıp duruyorlar...öyle elalemin kucağında oturarak devlet kurulmaz...anca şeref ve namus kaybedilir. tabi onlar için bunlar bir erdem ise... dediğim gibi konuyu açan üzerine alınmasın.....anadilde eğitim için teröristlik yapanlar alınsın...)
selametle...

RizeLee53
27-07-2011, 12:47
Sevgili Osman abi , adınızı bilmediğimden rumuzunuzdaki isminizle hitap ediyorum , çok güzel şeyler yazmışsın , şunuda unutmamak lazım , şuanki Macaristan cumhurbaşkanının aylar önce yaptığı bir açıklamayı hatırlatmak isterim ...

Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt, İspanyol ABC isimli günlük gazeteye verdiği demeçte, ''Türkler tarafından 150 yıl boyunca idare edilmemizi şans olarak tanımlıyorum'' dedi.

Schmitt, 1541-1686 yılları arasında Türkler tarafından idare edilen Macaristan'ın, çok şanslı olduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Schmitt, ''Türkler tarafından 150 yıl boyunca idare edilmemizi şans olarak tanımlıyorum. Ülkemiz Türkler değil de başka bir millet tarafından alınsaydı, dilimizi ve dinimizi değiştirmemizi isteyeceklerdi, biz de asimile olacaktık. 150 yıl boyunca Macaristan Türkler için stratejik bir yer oldu'' dedi.

Buradada görüldüğü gibi , Osmanlı zamanında her dile ve dine saygı vardı , hiçbir kötü niyet olmadan kendi dilini savunanlara bir diyeceğim yok , bu onların en tabi haklarıdır , ama unutulmaması gerekende bu ülkenin anadili Türkçe'dir , Osman abininde dediğine ek olarak , anadili bahane edip bu gibi şeyleri istismar edip teröristlik yapanların kökü bu ülkeden kazınmalıdır , bedeli ne olursa olsun.

can123
27-07-2011, 16:52

ben boşnak biri olarak okadar önemsemiyorum olmasınıda istemem demeye çalıştığım tel dil olmalı yoksa son kötü benim neyi görüp görmediğimi takip edebilirsin rizeli kardeşim memleket allaha emanette bunu yalnız sen ve ben mi ?? görebiliyoruz ŞEHİTleri bizde forum olarak son 4 ŞEHİTimizde gördüm üzüldüm ama bu olaylarda 3 maymunu oynayan hergezei yinede çok seviyorum benden daha iyi bildiklerine eminim osman hocanın dediklerine sonuna kadar katılıyorum ama merak ediyorum bakalım bir kurtuluş savaşı daha verebileçekmiyiz ?????rahmetli erbakan hocanın dediği gibi millete vermişler nargozu millet uçuyor ya takımlar ya diziler başka şeylere bukadar değer verilse durum farklı olaçak ama ninni güzel

NeRoMaN
27-07-2011, 18:12
Lazlar hem Türkiye'nin hemde Osmanlı'nın arkasında oldu.TRT'nin TRT 6yı açması çok iyiydi.Ama neden Lazca açılmadıda İngilizce(açılacak) bir çok dilde yayın yapan TRT Avaz,sonra TRT Arapça açıldı.

Acaba Kurtuluş Savaşında İngilizler mi yanımızda oldu Lazlar mı?Ama belli ki İngilizler yanımızda olmuş.Çünkü İngilizce haber kanalı açacaklar.

Tamam kanal açılmasın.Ama böyle gelişmiş bir ülkede,oku yazma bilmeyen 90 yaşındaki ninemin bildiği şeyi şehirde,bilgiye tutun kitaptan,insanlardan taa internetine kadar her an ulaşabildiğiniz yerde tutup bana Lazca diye bir yok,Karadeniz şivesi Lazcadır,Lazlar tüm Karadeniz'de yaşar denilmesin.Deniliyorsa gitsinler başka ül***e,vatanını tanımayan insanın vatan haininden farkı yoktur benim gözümde.Bilmemek ayıp değil,ama bilmediği halde yalan yanlış bildiği şeyleri söylemesin.Niye Lazlar'ı,Rumlar ve Gürcüler daha iyi biliyorda yüzyıllarda birlikte yaşadığımız bu halk bilmiyor.

murat53
27-07-2011, 22:47
bizde vatanına ihanet yokta ondan arkadan vuranda yok

NeRoMaN
27-07-2011, 23:24
bizde vatanına ihanet yokta ondan arkadan vuranda yok

Ha işte bende sertçe konuşmamak için dediğinizi söylememeye çalışıyorum ama böyle.Barışla,kardeşlik demek ülkede yoksun demek olmamalı.Anlayan anladı

atakurtul
28-07-2011, 00:55
Arkadaşlar en güzeli Nerden Geldik ve Hangi Irkdanız gibi sorularımızı öğrenmek için ( Prof Yusuf Hallaçoğlundan )(Only the registered members can see the link Anadoluaşiretleri.com ) dan öğrenebiliriz en sağlıklı bilgiler bu sitede

NeRoMaN
29-07-2011, 10:56
Kürtler'e,Zazalar'a,Araplar'a,çok dilde yayın yapan TRT Avaz açılıyorsa bende Lazca ve Rumca kanal istememde sorun olabilir mi?

ESES-58
29-07-2011, 14:37
lazcada olmalı çerkezcede,kıpticede olmalı,zazacada olmalıda olmalı.bence türkçeye gerek yok.ayrıca TRT kürtçe kanalı kurdu ne için,adamların açmış oldukları kürtçe kursuna katılım yoktu,roj tvde bile türkçe yayın çoktu ama trt ye bravo süper kanal kurdu.arapça kanalıyla işimiz ne araplarda türkçe yayın yapıyormu acaba.şimdi bazıları diyebilir ben kürüdm,arabım ne olur kanalımda olsa o zaman çerkezde lazda vs vs kanal isteyecek en doğal hakkı olarak,ama kanala ne gerek zaten herkes aralarında genelde dillerini konuşuyor kim ne dedi ne diyor,ama resmi dil TÜRKÇE dir.başkasına gerek yok.alevi vatandaşlarımızda var din dersini kaldırın,diyanette alevi inanışına göre alevi din adamları olsun her alevi köyüne görevlendirme yapın.bunlar bölünmedir. birlik için tek millet tek devlet,TÜRKÜZ ve dilimizde TÜRKÇE dir

ESES-58
29-07-2011, 14:38
bölünmeyi düşünmedikleri için mi :) ülkenin bütünlüğümü kalmış ki sen bölünmemekten bahsediyorsun , teröristler çıkıp benim ülkemde askerimi öldürüyor , polsimi öldürüyor , öteki yerden şerefsizler çıkıp demokratik özerklik ilan ediyor , sonrada hiçbirşey olmamış gibi yaşam devam ediyor ve biz herşeye rağmen bütün bir ülk£yiz , bu ülkeden bu şerefsizler temizlenmeden bütün bir ülke olamayız , elin amerikası okyanus ötelerden gelip kafasına göre her ülk£ye giriyor , iran irak'a girip kandili bombalıyor , fransa üstüne vazife değil libya'ya giriyor bombalıyor , ben yanı başımda ki kuzey irak'a giremiyorum , neden acaba ? Ondan sonrada güçlü türkiye , lider ülke türkiye naraları atarlar , millette he valla sahiden öyleyiz der :) filistin'i mısır'ı , tunus'u , libya'yı , suriye'yi düşüneceklerine , bu teröristleri , şerefsizleri nasıl temizleriz onları düşünsünler , tabi babaları amerika izin verirse.

:45::45:

NeRoMaN
30-07-2011, 10:47
lazcada olmalı çerkezcede,kıpticede olmalı,zazacada olmalıda olmalı.bence türkçeye gerek yok.ayrıca TRT kürtçe kanalı kurdu ne için,adamların açmış oldukları kürtçe kursuna katılım yoktu,roj tvde bile türkçe yayın çoktu ama trt ye bravo süper kanal kurdu.arapça kanalıyla işimiz ne araplarda türkçe yayın yapıyormu acaba.şimdi bazıları diyebilir ben kürüdm,arabım ne olur kanalımda olsa o zaman çerkezde lazda vs vs kanal isteyecek en doğal hakkı olarak,ama kanala ne gerek zaten herkes aralarında genelde dillerini konuşuyor kim ne dedi ne diyor,ama resmi dil TÜRKÇE dir.başkasına gerek yok.alevi vatandaşlarımızda var din dersini kaldırın,diyanette alevi inanışına göre alevi din adamları olsun her alevi köyüne görevlendirme yapın.bunlar bölünmedir. birlik için tek millet tek devlet,TÜRKÜZ ve dilimizde TÜRKÇE dir

Bütünlüğe laf etmiyorum.Benim çocukluğum Edirnelisin'den,Rizelisine,Trabzonsundan Ordu'suna,Konyalın'dan Diyarbakır'lısına kadar olay bir mahallede geçti.Ailem senelerdir içiçe aile gibi yaşadı.Trabzonlu,Rize ile Ordulu farklı,Konyalısı,Doğulusu,Trakyalısı,Egelisi farklı sonuçta.Tabii Rizeli komşularımızda daha yakın olduk tabii ama diğerleriylede soğukluğumuz,kötülüğümüz yada zararları dokunmadı.Nereden olursa olsun,hangi ırk olursa olsun sorun olmadı.Rum,Laz(Rizeli komşularımız),Türk,Kürt,Arap,Bulgar vb hep bir mahalledeydik,yakındık gidip gelmeler,mahalleye çıkıp oturmalar.Ne günlerdi:D

Ama tabii şu burayı sevmez,şunları sevmez davası vardı.Geçmişten günümüze gelen...Yani oda biraz geçmişteki savaşlardan ve büyüklerimizin sözünden gelen birşey.Ayrıntılara gerek yok.

Ben bütünlüğe karşı değilim.Herkes Türkçe bilecek,bir bütün olacak.Ben Laz ve Lazca'nın yanlış bilinmesine,dilin ölmesine karşıyım.

camaran
30-07-2011, 11:01
hak verilmez alınır da ondan onlar almıyor kendilerini türk sayıyorlar

RizeLee53
30-07-2011, 11:45
Aslında istenilen dilde özel kanal kurma hakkı var Türkiye'de , isteyen istediği dilde tv kanalı kurabilir , yayın yapabilir , sorun şurada devlet birine veriyorsa , ötekide diyor ki hani bana arkadaş ? Trt 6 kurulurken aklıselim insanlar bunu söylemişti , bu işi devlet yapmamalı , devlet birine kanal yaparsa hepsine yapmak zorundadır , bu iş özel kanallar ile olmalıydı , herşey bir yana gel gelelim , millet birşeyler için şikayet ediyor ama , gözü kapalı gidip yine oyunu veriyor , madem şikayetcisin neden oyunu yine aynı yere veriyorsun , sandıkta dik dur , tepkini koy , buna cesaret edemeyen bir toplum , kendi hakkını nasıl savunabilir ki ?

Not = Sözüm meclisten dışarı , bu forumla alakası yoktur , yanlış anlaşılmalar olmasın , Türkiye'nin genel durumu ile ilgili yazdım.

RizeLee53
30-07-2011, 11:53
hak verilmez alınır da ondan onlar almıyor kendilerini türk sayıyorlar

Türk sayacaklar tabi ne sayacaklardı yunan mı ? Türkiye cumhuriyetinde yaşayan herkes önce Türk'tür , kendini Türk saymayanlar , kendilerini ne sayıyorlarsa , oralara gitmekte özgürdürler.

can123
30-07-2011, 11:54
bu adamlar akıllı hoca efendi ve sarozla amerikada arkalarında olduğu için daha güçlü ve onlardan akıllısı yok gibi görünüyor carbık secim değerleride şimdilik onların güçlerine güç katıyor ama biryerde ninni sona erecek işte o zaman bakalım ne olaçak sormak isterim neden amerikada yada ingilterede ayrı dil konuşma özgürlüğü yok demokrasi beşiği bu ülkeler salak mı???yada biz çok akıllımıyız??

ESES-58
30-07-2011, 12:37
Aslında istenilen dilde özel kanal kurma hakkı var Türkiye'de , isteyen istediği dilde tv kanalı kurabilir , yayın yapabilir , sorun şurada devlet birine veriyorsa , ötekide diyor ki hani bana arkadaş ? Trt 6 kurulurken aklıselim insanlar bunu söylemişti , bu işi devlet yapmamalı , devlet birine kanal yaparsa hepsine yapmak zorundadır , bu iş özel kanallar ile olmalıydı , herşey bir yana gel gelelim , millet birşeyler için şikayet ediyor ama , gözü kapalı gidip yine oyunu veriyor , madem şikayetcisin neden oyunu yine aynı yere veriyorsun , sandıkta dik dur , tepkini koy , buna cesaret edemeyen bir toplum , kendi hakkını nasıl savunabilir ki ?

Not = Sözüm meclisten dışarı , bu forumla alakası yoktur , yanlış anlaşılmalar olmasın , Türkiye'nin genel durumu ile ilgili yazdım.

aynen.bu yüzden çekiyoruz çekeceğimizde geride dik duramadığımız için