PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Meclis'te Eroğlu'nun parası konuşuldu

kaptan-8
14-10-2011, 06:44
Only the registered members can see the link CTP Milletvekili Adem: ''Eroğlu'nun bankalarda 2 milyon TL'si var. Bunun açıklamasını yapmalı''

Başbakan Küçük: ''İddiaların üzerine gidilmesi kaçınılmaz''
-Cumhurbaşkanı Eroğlu: ''Veremeyecek hiçbir hesabım yoktur''

KKTC Cumhuriyet Meclisinin bugünkü Genel Kurul toplantısında, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun banka mevduat hesaplarında olduğu iddia edilen 2 milyon TL'nin kaynağı konuşuldu.

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, gündem dışı yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun mevduat hesaplarında 2 milyon TL'nin bulunduğunu iddia ederek, bazı hesap numaralarının yer aldığı ''belgeler'' dağıttı ve konuyla ilgili açıklama istedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun 2009'da mal varlığını ''bir ev, üç arsa ve bir araba'' olarak açıkladığını, ancak gerçeğin böyle olmadığını öne süren Adem, bir bankadan gelen belgede, Derviş Eroğlu'nun Gazimağusa şubesinde üç, Lefkoşa şubesinde de iki hesabı olduğunun görüldüğünü, bu hesaplarda toplam 2 milyon 126 bin 185 TL'nin bulunduğunu ileri sürerek, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bu paranın kaynağını açıklaması gerektiğini söyledi.

Başbakanlık Denetleme Kurulu'nu da konuyla ilgili göreve çağıran Adem, Eroğlu'nun istifa etmesini istedi.

-Küçük: ''Denetleme Kurulu araştıracak''-

Meclis Genel Kurulu'nda, CTP Milletvekili Adem'in bu iddiasını yanıtlayan KKTC Başbakanı İrsen Küçük, ''İddiaların üzerine gidilmesi kaçınılmaz. Belgeler Başbakanlık Denetleme Kurulu tarafından incelenecek'' dedi.

Küçük, iddiaları tarafsız olarak araştırmanın görevleri olduğunu kaydetti.

-Eroğlu'ndan iddialara cevap-

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da iddialara yazılı açıklamayla yanıt verdi ve bankalardaki parasının kaynağı olarak, emeklilik ikramiyesini ve satılan taşınmazları gösterdi.

Eroğlu, ''Benim veremeyecek hiçbir hesabım yoktur, ama sanırım ki veremeyecek hesapları olanlar dikkatleri başka taraflara yönlendirmek için bir çaba içerisine girmişlerdir'' ifadesini kullandı.

Mal bildirim yasası uyarınca verdiği beyannamenin birçok bilgiyi içerdiğini ve yasal olarak da gelecek yıl devlete yeni bir beyanname vermesinin söz konusu olacağını aktaran Eroğlu, şunları kaydetti:

''48 yıldır fiilen çalışmaktayım. 20 yıl doktorluk yaptım, 36 yıldır milletvekili, Bakan, Başbakan, son olarak da Cumhurbaşkanı olarak hizmet veriyorum. Aile olarak belirli bir geçmişimiz ve miras durumumuz var.

Söz konusu hesaplarda görülenler benim emeklilik ikramiyemi, daha önce sattığımız taşınmazlardan elde edilen miktarları, son olarak da 2011 yılı içinde iki taşınmazın satılmasından sağlanan kaynağı göstermektedir.''

AA