PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Geyik muhabbeti"ni kim çıkardı?

ruzgarm
16-08-2006, 12:16
"Geyik muhabbeti"ni kim çıkardı?

Avrupa'da "palavracı" olarak bilinen ve "geyik muhabbeti" sözünün ondan geldiği rivayet edilen Alman asıllı hikaye yazarı Baron Münchausen, Kayseri'deki balmumu heykelleri sergisinde ziyaretçilerle buluşuyor.

St. Petersburg (Leningrad) Balmumu Heykel Müzesi sanatçıları tarafından yapılan ve Kayserili sanatseverlerle buluşan balmumu heykelleri sergisinde dünyaca ünlü 43 kişinin heykelleri yer alıyor. Aralarında Atatürk'ün balmumu heykelinin de yer aldığı sergide, Avrupa'da "Palavracı Baron" olarak bilinen Alman asıllı hikaye yazarı Baron Münchausen'in heykeli de sanatseverlerle buluşuyor.

Baron Münchausen'in 1720'li yıllarda yazdığı asılsız hikayelerle palavracı olarak tanındığını belirten sergi organizatörü Jale Kuşhan, halkın dilinde dolaşan "geyik muhabbeti" sözünün de Münchausen'den geldiğini söyledi. Münchausen'in, hikayelerinden neden "palavracı" olarak anıldığının anlaşıldığını belirten Kuşhan, "Baron Münchausen, Alman asıllı bir hikaye yazarı. Baron, o yıllarda halk arasında 'palavracı' olarak biliniyor. Türkçe'ye çevrilen hikayelerinden okuduk ve gerçekten Baron'un yazdığı hikayelerin palavra olduğunu anladık.

Mesela bir hikayesinde, 'Bir gün ormanda avlanmaya gittim ve karşıma bir geyik çıktı. Cephanem bittiğinden dolayı geyiği avlayamadım. Geyik de bana alay edermiş gibi baktı ve bende kiraz yiyordum. Kirazın çekirdeklerini tüfeğe koydum ve alnının ortasından vurdum. Geyik ilk başta biraz tökezledi ama kaçmayı başardı. Bir yıl sonra ormanda avlanırken bir geyik gördüm. Baktım geyiği tanıdım. Çünkü alnının ortasında kocaman bir kiraz ağacı vardı. Geyiği avladım ve kirazlarından yedim. Hayatımda yediğim en tatlı kirazlardı onlar' diye anlatıyor.
Baron'un diğer hikayeleri de bunun gibi asılsız. Halk arasında 'geyik muhabbeti' sözünün Baron'un bu hikayelerinden geldiği söyleniyor" dedi.

Tıp tarihinde ölümcül psikolojik hastalık olarak bilinen "Münchausen Sendromu" hastalığının da Baron'un soyadından geldiğini ifade eden Kuşhan, "Münchausen Sendromu hastalığına yakalananlar, Baron'un palavracı bir hikaye yazarı olduğundan dolayı palavracı hasta, hastalık hastası olarak nitelendiriliyorlar. Aslında öyle bir hastalık yok, ama insanlar herkesi hasta olduklarına inandırarak defalarca ameliyat oluyorlar" diye konuştu

Kaynak : MynetHaber

Nakkus
16-08-2006, 12:57
Adamın palavraları ne çok hayatımızı etkilemiş meğer..