PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tarih hızla değişiyor...

osmann
02-12-2011, 09:47
--düne kadar nazım hikmet şair değil hain idi. şimdi kahraman bir şair...hemde çok kahraman.
--dersim olayı tamamen tuncelinin günahı idi. şimdi mazlum durumundalar. hatta muhakeme ile maddi tazminat bile alabilecek duruma geldiler.
--deniz gezmiş ve arkadaşları gerçekten fıdancık lar konumuna geldiler...(silahlı bir örgüte üye oldukları ve eylemlere katıldıkları kimse tarafından söylenmemekte.katıldıkları eylemlerde polislerin ve sivil halkın öldüğünüde belirteyim. kahvehane taramaları vs.)

yavaş yavaş yakın tarihimiz değişiyor, bildiğimiz yada ezberlediğimiz tarih yani.

merak ediyorum bu değişim cumhuriyet in kuruluşuna ve öncesine gidecekmi?

ben isterim gitsin...herşey aydınlansın...ama bunu mahkemeler değil tarihçiler yapsın. sonuçta tarihi politikacı ve hukukçular yazarsa bizim çocuklar da çok uğraşır bu meseleleri düzeltmeye...
selametle

can123
02-12-2011, 10:33
gitsin cumhuriyette gitsin türkiyede gitsin gitsinde ne gelsin birde onu söylese ya biri gidecekler vadesi gelince gidecek ama bıraktıkları enkazlarla mücadele edecek yine bizin coçuklarımız olaçak işte o zaman bizim gittiğimiz yerde kulaklarımız hayır için cınlamayacak

osmann
02-12-2011, 11:01
hasbünallah yahu...can sen benim yazdıklarımdan ne anlamlar çıkartıyorsun?
ben bunu kastetmedimki? tarih olarak bize öğretilenlerin değiştiğini söylüyorum... yanlışmı? politik olarak yapılanları beğeniriz beğenmeyiz. bu ayrı konu... ben tarihten bahsediyorum...
ben dersimi şimdiki anlatılanlar gibi bilmezdim mesela...
sonra deniz gezmişin fidancık olduğunuda...ama şuan kahraman adam...demekki birileri tarihe yanlış not düşmüş...yada doğru düşmüş ama şimdi değiştiriyorlar...bunu kasteddim... selametle...

Volkan
02-12-2011, 13:27
hasbünallah yahu...can sen benim yazdıklarımdan ne anlamlar çıkartıyorsun?
ben bunu kastetmedimki? tarih olarak bize öğretilenlerin değiştiğini söylüyorum... yanlışmı? politik olarak yapılanları beğeniriz beğenmeyiz. bu ayrı konu... ben tarihten bahsediyorum...
ben dersimi şimdiki anlatılanlar gibi bilmezdim mesela...
sonra deniz gezmişin fidancık olduğunuda...ama şuan kahraman adam...demekki birileri tarihe yanlış not düşmüş...yada doğru düşmüş ama şimdi değiştiriyorlar...bunu kasteddim... selametle...

Osman usta Deniz geçmiş olayının iç yüzünü bilmem ama mantık şudur.

Devletin karşısında olan ve bu yanlışı silah zoru barbarlıkla düzeltmeye çalışan kişiler hakszıdır. Heee burda devlette aynı oranda güç kullandıysa buda yanlış ama şu var Devlet devlettir bunu kimse tarışamaz. Bunu için ne kadar bu konuyu tartışsak araştırsak sonuç olarak anayasa önunde belli kurallar gecerli.

Herkesın bır ıdeolojısı var ama bu ıdeolajileri bölmek yada kendı doğrularını bırıne benımsetmek gibi yargılarla uygulamamalıdır.

Tarihmize gelince malesefki bazı olaylarda geçmişte yapılmış hatalar var bunları sürdürmek yerine bunları düzeltmek daha iyidir. Yanlışı surdurmek hatadır. Ama benım kızdığım nokta mademkı hatalar var dersım olayı olsun denız geçmiş olsun kurarsın özel mahkemeyı konuyu ele alırsın böyle laf atışmayla kafa karıştırmak güzel bişi değil.

allways
02-12-2011, 18:28
Tarih boyunca savaşı kaybedenler hep suçludur, bu bütün dünyada böyledir. Dersim olayında devlete karşı gelenler devlete karşı savaşmışlardır.