PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alonso ve Fisichella’nın Türkiye Grand Prix’si ile ilgili yorumları

COEMAR
23-08-2006, 01:42
Renault F1 Team Pilotları Fernando Alonso ve Giancarlo Fisichella’nın Türkiye Grand Prix’si ile ilgili yorumları: «Agresif bir yarış olacak» Renault F1 Team Pilotu Fernando ALONSO, üç haftalık aradan sonra Türkiye’de güzel bir yarış çıkarmak için sabırsızlanıyor.

İstanbul Park’ı, Spa gibi sıradışı pistlere benzeten ALONSO, özellikle 8 numaralı virajı düşündüğünü belirtti. İstanbul Park’ın eğlenceli bir pist olduğuna dikkat çeken Fernando ALONSO, Türkiye Grand Prix’sinin sezonun önemli yarışlarından biri olacağını belirtti.

Giancarlo FISICHELLA ise, Renault’nun kendilerine bu hafta sonu agresif bir yarış çıkarmaları konusunda güvendiğini söyledi. İstanbul Park’ta oldukça ilginç birçok viraj olduğunu sözlerine ekleyen FISICHELLA, 8 numaralı virajın bu pistin kesinlikle en zor virajı olduğunu, yaklaşık 250 km/s ile aldıkları bu viraj dolayısıyla yarış sonunda boyunlarının tutulduğunu belirtti. FISICHELLA, özellikle bu yarış için fiziki olarak, yarıştıkları son Grand Prix’lerden daha fazla hazırlanmaları gerektiğini söyledi.
Fernando Alonso : « Herkes benim konumumda olmayı isterdi »
* Türkiye Grand Prix’sinden önce üç hafta dinlenmek sizin için yararlı oldu mu?
Bu ara gerçekten iyi geldi ve sadece pilotlar için değil, aynı zamanda teknisyenler ve mühendisler dahil tüm ekip için bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Herkesin biraz nefes almaya ihtiyacı vardı ve böylece Türkiye Grand Prix’sine formda geliyoruz. Şampiyonada lideriz, bu arada dinlendik ve hazırlandık, sezonun son bölümüne şimdi en ideal koşullarda giriyoruz.
İstanbul Park pistini beğeniyor musunuz?
Evet, örneğin Spa gibi bazı sıradışı pistlere benzediğini düşünüyorum. Pist çok geniş ve geçişler için güzel fırsatlar sunuyor. Aynı zamanda, örneğin çıkışın görülmediği çok özel virajlar da var. Alışık olduğumuz pistlerden çok farklı. Özellikle 8 numaralı virajı düşünüyorum, sola çok uzun bir viraj ve burada V8 ile muhtemelen bu sene çok hızlı olacağız ve virajda 4G’nin üzerinde yanal ivme alıyoruz. İstanbul Park eğlenceli bir pist, kesinlikle sezonun önemli bir yarışı olacak.
Bu sezon ikinci Türkiye Grand Prix’si koşulacak, bu yarışın çok şeyi değiştireceğini düşünüyor musunuz?
Bu yıl her şeyin gerek pilotlar, gerekse ekipler ve organizatörler için daha kolay olacağını sanıyorum. Geçen yıl, her şey yeniydi, pisti, altyapıları keşfetmek gerekiyordu… Bu yıl daha kolay olacağına ve hepimizin geçen yılki deneyimimizden yararlanacağımıza inanıyorum.

Sonuçta, Türkiye’ye Michael Schumacher’ın on puan önünde geliyorsunuz ve sezonun bitmesine daha beş yarış var. Kendinize güveniyor musunuz?
Evet, çok iyimserim. Herkes benim yerimde olmayı, yakında sona erecek şampiyonanın ilk sırasında olmayı isterdi. Almanya’dan sonra belli bir baskı yaşadık, fakat Macaristan’daki son yarış R26’nın rekabet gücünün hala yüksek olduğunu gösterdi ve her yarışı zamanında düşünmemiz gerektiğini kanıtladı. Türkiye kendine özgü güçlükleriyle yeni ve heyecanlı bir yarış olacak. Aslında bu tür pistler otomobilimize daha uygun düşüyor ve üstelik Michelin buraya en uygun lastikleri getirecek. İşimize konsantre olmak ve aracımızın şasi ayarları ve lastik seçiminde hata yapmamak zorundayız. Sonra da, yarışın ne getirdiğine bakacağız.

Giancarlo Fisichella : « Renault bu hafta sonu agresif bir yarış çıkarmamız konusunda bize güveniyor »
Evet, oldukça ilginç birçok viraj var ve 8 numaralı viraj kesinlikle bu pistin en zor virajı. Bu, yaklaşık 250 km/s ile aldığımız çok uzun bir sol viraj.7 saniye süresince yatay 4 ilâ 4,5G’ya katlanmamız gerekiyor, öyle ki yarış sonunda boynumuz tutuluyor! Yani, özellikle bu yarış için fiziki olarak hazırlanmak önemli, hatta yarıştığımız son Grand Prix’lerdekinden daha fazla.
Otomobilinizin ayarı için takvimde nispeten yeni olan bu pistte nasıl çalışıyorsunuz ?
Doğru ayarları mümkün olan en süratli şekilde bulmak önemli. Buraya, geçen sezonun verileri doğrultusunda araç için özel bir set up ile geliyoruz. Ardından, rekabet gücü yüksek bir araca sahip olabilmek için testler ve geliştirme çalışmalarıyla aracı en iyi şekilde ayarlamak gerekiyor. Fakat en önemlisi gecikmemek ve yarışa en iyi koşullarda hazırlanmak için, başından itibaren iyi ayar temeli üzerinde çalışmaktır.
Macaristan sizin için oldukça zor geçti, o zamandan bu yana toparlanabildiniz mi?
Evet, Macaristan’da çıkardığım yarışa çok üzüldüm. Normal olarak benim pilotaj stilim ıslak pist koşullarına çok uygundur, ama orada otomobilin tutunması gerçekten çok zayıftı. Bu yarışın hemen ardından biraz nefes alabilmemiz için bu ara iyi geldi. Zamanımı, ailemle, arkadaşlarımla teknemde geçirdim. Şimdi, sezonun son yarışlarına kendimi tam olarak hazır hissediyorum. Renault bu hafta sonu başarılı bir yarış çıkarmak ve şampiyonluk için mücadele etmek üzere bize güveniyor. Bunu yapmak için gerekli araca ve ekibe sahibiz. Agresif bir yarış sonucunda podyuma çıkacağımıza inanıyorum.