PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yarın Son Gün (Artık Devlete borçlanıyoruz)

MUTAF
28-02-2012, 05:29
Yeni GSS kanunu ile;
Emekli olanlar, ayda 30 gün çalışanlar ve eşleri ile 18 yaşından küçük çocukları otomatikman GSS sigortalısı sayılacaktır. Bunların dışındakiler, yani işsiz olanlar, ayda 30 günden az çalışanlar, 18 yaşından büyük çocuklarımız, köylüler, çiftçiler için her ay GSS primi ödemeden sağlık yardımı SGK tarafından verilmeyecektir.

Bunun için her birey SGKya (Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine) başvuracak ve gelir tesbiti isteyeceklerdir.

1- Gelir tesbiti ve bankalar-kurumlar

5510 sayılı SS ve GSS Kanunu�nun 8 ve 100�üncü maddeleri gereğince, tüm bankalar ile tüm kurum-kuruluşlar her türlü kişisel bilgilerimizi SGK�ya vereceklerdir. Kimin hangi bankada kaç parası var, kimin hangi tapuda hangi evi, tarlası, bağı-bahçesi var, kimin hangi trafik müdürlüğünde hangi plakalı aracı var, kim hangi evde kiminle oturuyor, kimin vergi kaydı var, kimin kira geliri var, kimin sprorcu lisansı var, kimin atı-ineği-keçisi var, kimin şirkete ortaklığı var, kimin borsada hisse senedi var, kimin çek karnesi var, kim kaç kilo fındık sattı, kim kaç kilo çay üretti, kim kaç kilo üzüm üretti gibi bütün bilgilerimiz SGK�da olacaktır.

SGK bu bilgiler ile bizden alacağı beyana göre, �Harcamalarımıza� göre birlikte ikamet ettiğimiz ailenin tüm gelirini ortaya çıkaracak. Mesela hiç malınız-mülkünüz-paranız-arabanız olmasa bile ikamet ettiğiniz eve kira veriyorsanız kira bedeli geliriniz sayılacaktır. Ev kendinizin ise kira verseydiniz kaç para kira vereceğiniz belli edilip, bu rakam geliriniz sayılacaktır.

Öte yandan yeşil kart için kaymakamlıklara gidenler için de benzer şekilde gelir tesbiti ile karşılaşacaklar ve tesbit edilen gelire göre bu kişiler de SGK�ya gönderilecektir.

2- Tespit edilen gelire göre GSS primi

HarcamalarInIz da dikkate alınarak tespit edilecek ailenin geliri, ailenin kişi sayısına bölünecek ve ortaya çıkan rakam;

a-Asgari ücretin üçte biri (212,9) ile asgari ücret (638,7) arasında olması halinde her ay, 25.55

b-Asgari ücret (638,7) ile iki asgari ücret (1277,4) arasında olursa her ay 76,64,

c-İki asgari ücretten (1277,4) fazla ise 153,29, YTL genel sağlık sigortası (GSS) primi ödenecektir.

3- Prim borcu olan hastaneye cebinden gider

HastalanIp hastaneye gidildiği gün, şayet tek kuruş GSS prim borcunuz varsa ne siz ne de ailenize SGK sağlık yardımı vermez, cebinizden ödeme yapacaksınız. Prim borcunuz yok ama hiç SGK�ya kaydınız da yoksa hastane sizi SGK�ya gelir tesbiti için gönderecek. Bu arada ben SGK�ya GSS primi ödemem, hastaneye de gitmem diyebilirsiniz ama kaç yıl sonra olursa olsun ne zaman hastaneye gider ve SGK�dan yardım isterseniz geçmiş yıllarda ödemediklerinizi de gecikme zam ve faiziyle ödeyeceksiniz. Gecikme zam ve faizinden kurtulmanın, prim ödemeden GSS�den yararlanmanın yolu yok mu diye soruyorsanız var. Ne zaman genel seçimlere aday olarak girer ve seçildikten sonra TBMM�de yemin ederseniz ertesi gün sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlarsınız hem de tek kuruş ödemeden.

BU YASA , BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU DEVLETİ SÖMÜREN YEŞİL KARTLILARI DENETİME TABİ TUTMAYI DEĞİL, İŞSİZ OLUP YEŞİL KART DAHİL HİÇBİR GÜVENCESİ OLMAYAN İNSANLARIN CEBİNDEKİ PARALARI HORTUMLAMAKTAN BAŞKA HİÇBİR İŞE YARAMAMAKTADIR.BU YASA KAPSAMINDA AYLIK ÜCRET ÖDEYECEK İNSANLARA NE İLAÇ VERİLMEKTE NEDE PRİM GÜNÜ ÖDENMEKTEDİR. BU YASANIN SADECE YEŞİL KARTLILARI KAPSAMASI GEREKLİLİĞİNİ TÜM DEVLET YETKİLİLERİNİN DİKKATİNE SUNARIZ.25 YAŞINI GEÇİP HALA İNSANLARI BİREY OLARAK GÖRMEYİP AİLESİNE BORÇ ÇIKARAN BU YASANIN DEĞİŞMEMESİ HALİNDE, İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ DAHİL BÜTÜN HUKUKİ KANALLARI KULLANACAĞIMI KENDİ ADIMA BELİRTİRİM.

DEVLET YETKİLİLERİNİ KÜÇÜK BİR NOT:
Batıdaki orta ve dar gelirli ailelere borç çıkarmak için amansızca yarış halinde olan sayın yetkililere,doğuda bileğinden dirseğine kadar altını dizip , 11 çocuk ile elinde yeşil kart ile devlet bana baksın diyen,oturduğu yerden kaçakçılık ile para kazanan,kaçak elektrik kullanıp ahır ısıtanlara denetim getirmesini tavsiye ederiz.Buraları düzene sokarsanız bizim cebimize göz diktiğiniz paraların mislini 1 yılda toplarsınız.Saygılarımızla.

İşsiz adam her ay nasıl prim ödeyecek,bu kanundan kaç kişinin haberi var.[sm=s16.gif]

ŞİKAYETLERİMİZİ AŞAĞIDAKİ ADRESLERE BİLDİRELİM.

Akim Başvuru Formu (Only the registered members can see the link)

Tüm milletvekillerinin mail adresleri
Free Text Host - The Anonymous Text Hosting Service - No Registration Required (Only the registered members can see the link)

Mhp iletişim formu
Milliyetçi Hareket Partisi Resmi İnternet Sitesi (Only the registered members can see the link)

Chp iletişim formu
Only the registered members can see the link

Başbakanlık bimer iletişim formu

Örnek metin.

Free Text Host - The Anonymous Text Hosting Service - No Registration Required (Only the registered members can see the link)

Sağlık sigortasına başvurmayan borçlu olacak
1 Ocak'ta başlayan uygulama ile herkes sağlık güvencesine kavuştu. Ancak sosyal güvenlik kapsamında olmayanların bir an önce genel sağlık sigortasına başvurması büyük önem taşıyor. Aksi halde gelirlerine bakılmaksızın 212 TL'lik borç çıkarılacak.
03 Ocak 2012 - 09:53

Son yıllarda sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde birbiri ardına uygulamaları hayata geçiren Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu, bir ilke imza attı. Yeni uygulama ile nüfusun tamamı sağlık güvencesi kapsamına alındı.

Önceki günden itibaren 74 milyon nüfus, artık zorunlu genel sağlık sigortalısı oldu. Kişilerin kendi isteğine bakılmaksızın tamamı, genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Hiç kimse 'ben devletin sağlık güvencesini istemiyorum' deme hakkına sahip değil. Sosyal güvencesi olmayanların genel sağlık sigortasına başvurması zorunlu. Bu kapsamda 1,7 milyon kişi var. Bu kişilerin bir ay içinde başvuru yaparak genel sağlık sigortalısı olması gerekiyor. Aksi takdirde ailedeki her kişi için aylık en yüksek tavan olan 212 TL prim borcu çıkarılacak. Bu bir kereye mahsus da olmayacak. Her ay aynı prim borcu işlemeye devam edecek. Bu nedenle sosyal güvencesi olmayanların bir an önce genel sağlık sigortasına başvurması gerekiyor.

hepimizi yakından ilgilendiren bu konuyu başka bir forumda takip ediyordum. direkt alıntı yaparak buradan paylaştım..

MUTAF
28-02-2012, 05:35
Şuan normal şekilde çalışan ve ssk'lı olanlar ile emekliler için bir problem yok.

18yaş üzeri çalışmayan veya çalışsada ssk primi yatmayanlar gelir testi yaptırmalı (son gün yarın) gelir testi yaptırmayanlar 213 tl devlet tarafından otomatik olarak borclandırılıycak.

evinizdeki lcd tvye, vbankanızdaki paranıza,aldıgınız kiraya, annenizin babanızın kardeşinizin gelirlerine kadar hersey otomatik hesaplanacak.

Devlet çok iyi bir iş yapıyor sananlar olacaktır. bunun sonucunu yakın zamanda görücez..

sonmohikan
28-02-2012, 10:48
Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir uygulama vardır merak ediyorum. Adam zaten işsiz parası olsa ssk sını yada bağkurunu yatırıp ilerde emekli olayım der zaten. Bizim devletimiz ne yapıyor, bu insanlara 3-5 kuruş yardım yapacağına zaten cebinde olmayan parasına göz dikiyor. Deli dumrul bile bunlarla aşık atışamazdı. Bu uygulama hükümete çok puan kaybettirir. Ama tabi Deveye diken diye başlayan bir de deyimimiz var.

asilhan_35
28-02-2012, 12:20
bende işsiz bir insanım bana gelirtesti yaptırdım zorunlu olduğu için 1 ay sonra gittim baktım SGK dan öğrendim ban diyorlar 35,46 prim ödeyecekmişim ya dedim ben işsiz insanım bana memur dediği hanede emekli ve çalışan şahıslar var öyele beyan vermişin taman dedim ama siz dediniz hane geliri yazın işte dedi memur onların paralarını hesaplıyor devlet hane geliri olrak ondan sonra bakıyor prim ödeyip ödemeyeceğine yaa dedim onların paralarondan banane ben kendim mesulum şimdi siz diyorsunuzki anneden kardeşten al devlee prim ver böyle saçmalık olurmu dünyada varmı bunun örneği böyle saçmalık olur ben işsiz ve geliri olmayanbiriyim nasıl her ay 35,46b prim öderim bende itiraz dilekçesi yazdım onu vereceğim 15 gün sürem vardı itiraz için bende itiraz edeceğim zaten işsiz insanım geliirm yok neyin primini vereceğim böyle saçmalık olurmu

MUTAF
28-02-2012, 14:01
kimse uyanamadı mevzuyu ne yazıkki...

emin20010
28-02-2012, 15:34
Bir nevi kelle vergisi alıyor devlet . hiç iyiye gitmiyor...

lordlordleon
28-02-2012, 16:43
Devlete borçlanıyoruz derken Bizim Devlete ne zaman borcumuz bittiki yaaaaa :)

HABERCİ
28-02-2012, 17:13
Bu iş nereye varacak bizim emekli maaşlara göz dikdiler biz intibak yasasından para gelsin diye bakıyorduk ki emeklilere gol attılar haram olsun,ilk önce çocuklara iş bulsunlar seçimlere üç sene kaldı inşallah o güne kadar ölmeyiz

osmann
28-02-2012, 17:17
işsiz adamdan nasıl prim alınır? bence bir yanlışlık var bu işte... derken bir daha okudum...

yahu işsiz olup prim yatırılmadığında zaten sgk dan sağlık yardımı alınamıyordu...alına bilmesi için böyle bir şey yapmışlar.
aslında biraz daha yumuşatabilirlermiş bence...
şöyle olsa imiş daha iyi olurmuş.adam iş bulana kadar sgk primi borç olarak yazılıp ve sağlık yardımı alabilseymiş, iş bulduktan sonrada sgk primleri %20 fazla ödeyerek borcundanda kurtulabilseymiş daha iyi olurmuş...

evet yadırganabilir belki bu uygulama ama araçların trafik sigortalarını düşünün? hadi o sigortayı yapmadan çıkın bakalım trafiğe, aracı ilk çevirmede bağlıyorlar. hem ceza ödüyorsun hem sigorta yaptırıyorsun hemde okkalı bir garaj parası veriyorsun...(harbiden okkalı..2003 te bizim ticariyi bağlamışlardı...aksaraydaki bir otoparka o tarihte günlük 20 tl den para ödedim...)
insanlarda zorunlu sağlık sigortasına teşvik ediliyor...ama baya bir zorunlu...işsiz adam için 40-50 tl çok para. dediğim gibi borç yazılarak iş bulunduktan sonra borçlar ödenseymiş daha iyi olurmuş...(yanlış anlamadı isem)
selametle...

uydu3405
28-02-2012, 21:38
uygulamadaki aksaklıklar zamanla düzelicektir bence , bu ülkede mersedes e binen yeşil kartlı kaç taneydi bunları unutmayalım

MUTAF
29-02-2012, 20:10
bugun son gündü.
2 şubatta bildirim gelenlere 2 marta kadar sure var.

rasit49
29-02-2012, 22:26
gelir testi sonucunu nereden öğrenebilirim ssk yazı gelecek diyor kaymakamlık biz ssk ya bildiriyoruz diyor bir türlü sonucu öğrenemedim pratik nasıl öğrenebilirim arkadaşlar tşk.

beydemir
01-03-2012, 03:13
köylüler, çiftçiler için her ay GSS primi ödemeden sağlık yardımı SGK tarafından verilmeyecektir.
yukarıdaki yazıdan yukarıda kısa bir alıntı yaptım buna göre çiftci bağkuru ödeyenlerdemi bu pirimi ödemek zorunda kalacak.