PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kovalainen Renault'un ikinci pilotu oldu..

Nakkus
06-09-2006, 13:23
Fransız Renault takımı bugün yaptığı açıklama ile 2007 sezonunda Giancarlo Fisichella'nın yanında Heikki Kovalainen'in yarışacağını bildirdi. Dünya Şampiyonu Fernando Alonso'nun gelecek sezon için McLaren takımı ile anlaşmasının ardından Renault'un ikinci koltuğuna hangi pilotun oturacağı merak konusu olmuştu. Renault bugün yaptığı açıklamada bu merakı giderirken takımın üçüncü sürücüsü olan Finlandiyalı Heikki Kovalainen'in de gelecek sezon yarışan ikinci pilotları olacağını açıklamış oldu.

Kovalainen açıklamanın ardından şunları söyledi; "Çok heyecanlıyım. Dünya Şampiyonu bir takımda Formula1 yarışlarına başlamak çok heyecan verici. 2002 yılında Renault'un pilot geliştirme programına dahil olmuştum. O günden bu yana uzun süre geçti. Bir gün bu olanağın bana sağlanacağını bilerek çok hırsla çalıştım. Ve işte o gün artık geldi. Çok mutluyum."

"Son olarak elde edilen bu durum çok fantastik bir duygu. Takım adına geride bıraktığım iki test sezonu, bununla birlikte GP2'de geçirdiğim zaman, bana teknik bilgi ve becerimi son derece geliştirme ve Formula 1'de kazanma yollarını keşfetme imkânı verdi. Takımda elde ettiğim imkanlarla kendimi gösterebilme fırsatı buldum, bana fazlasıyla güvendiler."

"Seneye Melbourne'de gird de olmak benim için çok fantastik olacak. Ama o zamana daha vakit var. Şu an 2006 Şampiyonluğu için Renault'a yarım etmeğe odaklanmak zorundayım."

25 yaşındaki Finlandiyalı sürücü geçen yıl GP2 Şampiyonasında yarışmıştı. 2006 sezonunda ise Renault'un test pilotluğu görevini üstlenen Kovalainen bu yıl 28.000 km mesafe tamamladı.

"Renault'da herkes 2007 sezonu için çok iyimser gözüküyor" diyen RenaultF1 patronu Flavio Briatore'de kendisinin en az 2008 sezonuna kadar takımda kalacağını söyledi.

"Geleceğimizi inşa etmek adına son derece bilinçli kararlar aldık. Yani, takımın kısa dönemlik istikrarını değil, daha uzun döneme yayılan stratejileri planladık. Giancarlo Formula 1'de kendini ispatlamış bir isim. Heikki de takıma tamamen alışmış durumda. Bu sezon yapılacak testlerdeki performansını gördükten sonra, kendisiyle ilgili büyük umutlar besleyebileceğiz."