PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lnb motoru ayar için yardım

ahmet25ve25
30-06-2012, 11:54
arkadaşlar volkan hoca ile de görüştüm o bugün gerekli linkleri vereceğini ama forumdada bu konuyu paylaşırsam hem başka arkadaşlarında yardımcı olacağı hemde bilmeyen arkadaşların faydalanabilmesi için burayada yazmamı istedi.

2 gündür uğraşıyorum bulunduğum yer ankara nın çayırhan kasabası nallıhana bağlı volkan hocaya da verdim bu fotoyu benim evin bulunduğu noktanın dishpointer den bakılmış hali

Facebook (Only the registered members can see the link)

bu resme göre benim evden motor açı ne olmalı ben 30,5 yaptım normal koordinatları buranın 40.08 - 31.65 tam olarak navigasyon dan aldım koordinatları bu koordinatlara göre motor açısı ve 0 konumu hangi yöne bakmalı motor 0 konumunda iken hotbird ün olduğu yöne bakıyor bende bu mantıkla 0 konumunu balkonun tam sağına hotbirdün karşısına getirdim sonra motoru çalıştırdım türksat a aldım çalıştığında gördüm ki motor türksat yönüne dönüyor yani mantıken 0 konumunu doğru yapmışım o zaman motor derecesini de tutturduğum da herhangi bir uyduyu mesela türksatı ayarladığım da geri kalan uyduların hepsi otomatik olarak kuşağa oturmuş olur mu . kafayı sıyırmak üzereyim elimde çanak 2 gündür balkonda dolanıyorum komşular deli sanacak :D yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Volkan
30-06-2012, 13:09
Merhaba;

İlk olarak bu konuyu hiç bilmediğiniz olarak varsayıyorum..

Motorun üzerindeki laitude açısını 40.5 yapın. Aşağıdaki resimde sancaktar hoca yapmış burdan örnek alabilirsiniz.

Only the registered members can see the link

Montaj direğiniz 90 derece olmalı. Direğe motoru monte edin sonra motorun kolu tam 0 noktasında iken çanağıda motora monte edin çanakta tam olarak 0 yönünde olmalıdır. Bu işlem tamamsa ayar yapmak için kullanacağımız iki nota var. İlk olarak çanağın kendi mauntunda şağı yukarı ayar yapma ikincisi motorun direğe tutturduğumuz notadan sağa sola ayar yapma.

Şimdi motormotor sıfır noktasında iken motoru çanakla beraber sağa sola çevirerek ve çanağın kendi aşağı yukarı ayarı ile çanağımızı 31 ereceye ayarlıyoruz. 31 derecedeki uyduyu bulduktan sonra motorun direğe tuttrma vidalarını sıkarak sabitliyoruz daha sonrada çanağın aşağı yukarı mauntunu sıkıyoruz ve şimdi bundan sonra motoru cevirmeye başlıyoruz.

Sizin yanlışını siz motoru kolunun
üzerinde çanağı sağa sola veviriyorsunuz bu yanlış. Motorun üzerindeki çanağın sadece aşağı yukarı ayarı yapılır.

ahmet25ve25
30-06-2012, 14:37
çok teşekkür ederim hocam tamamen aydınlanmış oldum sayenizde :D bu 31 .derecedeki uydu 5a mı acaba bendeki satfindırla bunu ayarlamak mümkün olmadığı için kızdım ve yeni satfindır aldım aldığım cihaz SATFINDER 2 HD DVB-S2 bu bununla hiç zorlanmadan bulacagıma inanıyorum . deneyeyim olmazsa gene başınızı ağrıtırım hocam :D

31.5 E astra var bide

31.5 W intelsat var hangisini baz alacağım

bide aklıma takılan son bir soru daha motorun kolu aşağı doğrumu bakacak yukarı doğrumu acaba motoru ters takıyor olabilirmiyim bazı resimlerde aşağı bakıyor bazılarında yukarı bakma yönü fark ediyor mu ?

Volkan
30-06-2012, 14:59
astra yı baz al

ahmet25ve25
30-06-2012, 15:16
astra yı baz al

sağol hocam peki motorun kolu aşağı mı bakacak yukarımı onada bir şey söylerseniz aşağı baktığındaki dönme şekli ile yukarıdaki dönme şekli farklı mı ?

ahmet25ve25
30-06-2012, 15:37

yukardaki linkte fotoğrafları var bakarsanız.

sağ alt köşedeki benim sabit türksat hocam motor doğruum üzerine çanağı 0 noktasına göre sabitleyip astra ya çevireceğim birazdan motor doru ise

ahmet25ve25
30-06-2012, 15:59
hocam sizi sıkıyorum ama aklıma gene bişey daha geldi :) şimdi diyelim ki dediğiniz gibi ayarlaık motur 40,5 yaptık bu şekilde iken kol 0 ayarında 31. de astrayıda ayarladık çanagı sabitledik diyelim .

ancak receverden ayarları motor ayaru usals olduğunda diyelim hotbird ü seçtik motor kımıldamıyor o zaman 0 konumunda kalıyor bu nası olacak hafızasında 0 konumu hotbird olarak kayıtlı ? motorun başşka bir ayarı mı var usals yerine diseck1-2 mi yapacagız ?

ahmet25ve25
30-06-2012, 16:09
hocam evrekaa evreka evreka :D disecq menüde usals ayarları var onlarıda söylerseniz sizin dediğiniz gibi yapınca cuk oturacagını tahmin ediyorum :D

boylam açısı = ?
boylam yönü = ?
enlem açısı = ?
enlem yönü = ?
dönme hızı

sanırım benim bu enlemlerle boylamlar yanlış olduğu için motordan değiştirdiğim zaman farklı yerlere dönüyor :) bunları söyleyebilirmisiniz

cihazım botech 207 hd usals ayarlar menüsünde tükiye ayarları mevcut değil .

sanırım ben buldum doğrulugunu bi kontrol edermisiniz.
boylam açısı = 31.6
boylam yönü = kuzey
enlem açısı = 40
enlem yönü doğu

usals ayarlarını bu şekilde yapıp motoru 40.5 dereyece ayarlayıp 0 konumunda astrayı bulduğumda dediğiniz gibi sağ sol ayarı motordan aşağı yukarı ayarı çanaktan yaptıktan sonra bütün uyduları bulurmu :) sanırım mantığı anladım bu şekilde motor çalışırmı.

Volkan
30-06-2012, 17:46
stab motorda kol yukarı olur.. Şimdi cihazınızın menüsünü hiç bilmiyorum onun için usals ayarları konusunda yorum yapamıcam. Sen normal motor konumunda uyduları ayarla y
ksek ihtimal olacaktır.

ahmet25ve25
30-06-2012, 19:51
hocam kol alaşıda monteledim ben 31.5 derecede astıra 1 g yide buldum şu anda türk satı astıra 1 g yi helle satı falan motor dönerek gayet güzel görüyor :D ancak hotbird ü falan etelle satı almıyor bunun nedeni balkonda olması ve balkonun içine çok dönmesi olabilirmi cihazını kullandığım arkadaş öyle dedi yarın çanağı çatıya çıkaracağım oraya monte edeceğiz

buradada motorun kolu aşağımı baksın yoksa yukarı çevireyim mi yukarı çevirdiğimde kolun dönme yönü değişirmi ? ne yapmalıyım .

yardımlarınız için çook teşekkür ederim tekrardan .

sayenizde ilk motorlu çanağımı kurdum ve kurduktan sonra da anlıyorum ki gerçekten göründüğü kadar zor değilmiş tek gereken işi bilen anlayan bir yol gösterici bilgilerinizi paylaştığınız için tekrar çok teşekkür ederim.

selim789
30-06-2012, 20:22
enlem boylamıda gir makinaya aynı şekil motor stabsa kol yukarı bakacak. usalsta bulamazsan diseqc 1.2 seçeneğine al manuel haraket ettirerek uyduları bulup hafızaya alırsın.

ahmet25ve25
30-06-2012, 21:43
enlem boylamıda gir makinaya aynı şekil motor stabsa kol yukarı bakacak. usalsta bulamazsan diseqc 1.2 seçeneğine al manuel haraket ettirerek uyduları bulup hafızaya alırsın.

hocam motor atlanta stab hh-90 diseq motor.

kolu yukarı çevir demişsiniz şimdi çeviripte usals ta otomatik bulma sa diseq 1-2 de manuel elle bulması çok zor olmaz mı hocam ? hem manuel çalıştırmak için uydu ayar cihazına bağlamak gerekecek. ee çanak çatıda olacak recever kontraller aşagıda nasıl yapacagım bu işi ?

hocam siz dedikten sonra kafama takıldı gittim baktım motora tekrar kol yukarı gelecek şekilde ayarlarsam dönüş yolu değişiyor ve kutusunun üzerindeki resimlere de baktım :) o resimlere görede kol aşagı bakması gerek acaba model den fark ediyor olabilirmi bu model kolu aşağıya bakıyor olabilirmi ?

hocam sizin kurduğunuz motorun resimlerinide inceledim sizin motorun kolu sabit galiba benimki çıkartılıp takılabiliyor ortasında bir vida var mil olrak bide ben sizin gibi resim koyamıyorum bunun için ne yapmalıyım sizde benim çanagı görseniz fikir verirdiniz. ?

Volkan
01-07-2012, 00:32
benım bildiğim stab larda kol yukarı ama ben sadece HH-120 modelini gördüm. Usals ayarları için cihazın mesusunu bilmem lazım o konuda yardımcı olamam. deneme yanılma yolu ile yapacaksın. Ayrıca motorlu canağın ilk ayarını tv karşsında yapman gerek.

ahmet25ve25
01-07-2012, 01:37
resim nasıl konuyor hocam bende size resim ile anlatsam. ben koymayı beceremedim de buraaya

selim789
01-07-2012, 13:14
hocam motor atlanta stab hh-90 diseq motor.

kolu yukarı çevir demişsiniz şimdi çeviripte usals ta otomatik bulma sa diseq 1-2 de manuel elle bulması çok zor olmaz mı hocam ? hem manuel çalıştırmak için uydu ayar cihazına bağlamak gerekecek. ee çanak çatıda olacak recever kontraller aşagıda nasıl yapacagım bu işi ?

hocam siz dedikten sonra kafama takıldı gittim baktım motora tekrar kol yukarı gelecek şekilde ayarlarsam dönüş yolu değişiyor ve kutusunun üzerindeki resimlere de baktım :) o resimlere görede kol aşagı bakması gerek acaba model den fark ediyor olabilirmi bu model kolu aşağıya bakıyor olabilirmi ?

hocam sizin kurduğunuz motorun resimlerinide inceledim sizin motorun kolu sabit galiba benimki çıkartılıp takılabiliyor ortasında bir vida var mil olrak bide ben sizin gibi resim koyamıyorum bunun için ne yapmalıyım sizde benim çanagı görseniz fikir verirdiniz. ?

demekki sizin stab modeli kol aşağı bakacak şekilde volkan ustadın dediği gibi en iyi ilk ayarlama tv den görerek ayarlamadır. 0 noktasındaki merkez uyduyu görerek en yüksek sinyalle ayarladıktan sonra makianaya enlem boylam değerlerini girip usals modunda çevirince bulacaktır uyduları usals modunda biraz kayma olur mutlaka onuda enlem boylam değerlerini azaltıp yükselterek ayarlarsın.

ahmet25ve25
01-07-2012, 15:57
demekki sizin stab modeli kol aşağı bakacak şekilde volkan ustadın dediği gibi en iyi ilk ayarlama tv den görerek ayarlamadır. 0 noktasındaki merkez uyduyu görerek en yüksek sinyalle ayarladıktan sonra makianaya enlem boylam değerlerini girip usals modunda çevirince bulacaktır uyduları usals modunda biraz kayma olur mutlaka onuda enlem boylam değerlerini azaltıp yükselterek ayarlarsın.

hocam çanağı çatıya çıkardım çok güzel montelendi ve tepe noktası 31.5 derecede astra 1 g ye %75 lik kalite ile ayarlandı ayar cihazının tv sinden bakıldı görüntü şahane ancak aşağı indiğimizde recever e bağladık motoru tüsksata hotbirte çevirdik sinyal hepsinde geliyor ancak gelim gidiyor sabit olarak kalmıyor % 70 - % 68 gibi çıkıyor sonra 0 a geri düşüyor tekrar çıkıyor kalite oturmadı bu yüzden kanallar sinyal zayıf diyip göstermiyor bunu nasıl sabitleyeceğiz ? [B]cihazım botech 207 hd yardım ederrseniz sevinirim cihaz sahibi arkadaş yemeğe bitti saat 5 gibi gelecek o zamana kadar msj atarsanız hatta ararsanız çok sevinirim saygılarımla .

idris
01-07-2012, 16:07
kardeş bi uyducu getir ilk önce motorun hafızasına uyduları kaydet ondan sonra uydunla hafızasına al arapsat 26 dereceden ayarılacan onu buldunmu hepsi gelir bukadar

resime bakdım motoru yanlış baglamışın sen

ahmet25ve25
01-07-2012, 16:22
idris hocam önceki konuşmalara bakarsanız bizim uyducuların hiç bişi bilmediğini anlarsınız zaten uyducu çağırdım o bana sadece çanağı istediğim uyduya çeviriyor o kadar benim bulunduğum yerin corafi konumları 31.6 doğu 40.0 kuzey buna görede volkan hocam motorun 0 konumunda iken 31.5 derecedeki astra 1G yi baz almamı söyledi bende onun dediği gibi yaptım dn çanak balkonda idi ve astra 1g yi türksatı helle saı falan sıradan alıyordu . hotbirt ü falan çekmediği için nedeni çanak döndükçe balkonun içine girdiği için .

ÇOK ÖENLİ SORU : LNB NİN DE DÜZ OLMASIMI GEREKİYOR LNB Yİ SAĞA SOLA YATIRMAYACAGIZ DEĞİL Mİ.

çanağı bu gün çayıya çıkardım aynı işlemeri yaptım ancak bu günde astra 1 g den çok iyi sinyal almama rağmen motor döndüğünde türksatı ve hotbirt de sinyal gelip gidiyor bunu nasıl gidere bilirim bunu öğrenmek istiyorum.

hem diyelimki 29 derecede arabsatı baz aldık o zaman motor 0 konumunda iken arabsatı mı bulacağız nasıl olacak o zaman ?

idris
01-07-2012, 16:30
motor 0 konumunda iken arabsatı mı bulacağız nasıl olacak o zaman ?

evet öyle yapcan ilk motoru 0 getir elle arapsat 26 bulacan

ahmet25ve25
01-07-2012, 16:58
idris hocam yardım için teşekkür ederim .

ama ben volkan hocamın dediği gibi yaptım lnb ayarı biraz bozukmuş lnb yi düzeltince cuk diye kuşağa oturdu türksa hellesat sirus hotbird utelle sat thor nevarsa sıradan çok güzel çekiyor :)

tek sıkıntım sirusun falan frekansları yok onları forumdan bulayım ilgili linki verirseniz sevinirim :)

Volkan
01-07-2012, 22:01
motor 0 konumunda iken arabsatı mı bulacağız nasıl olacak o zaman ?

evet öyle yapcan ilk motoru 0 getir elle arapsat 26 bulacan

bak arkadaşım 0 noktası ile göre değişir. Bulunduğun ilin kooordinatlarına göre motorun kalkış açısı ve 0 noktası değişir. bunuda en güzel GoogleEarth programı ile öğrenebilirsin. Lütfen yanlış bilgi vermeyelım.

idris hocam yardım için teşekkür ederim .

ama ben volkan hocamın dediği gibi yaptım lnb ayarı biraz bozukmuş lnb yi düzeltince cuk diye kuşağa oturdu türksa hellesat sirus hotbird utelle sat thor nevarsa sıradan çok güzel çekiyor :)

tek sıkıntım sirusun falan frekansları yok onları forumdan bulayım ilgili linki verirseniz sevinirim :)

Hocam size kolay gelsin bunndan sonrası çorap söküğü gibi gelir. Ayrıca link istemek yerine biraz daha araştırmacı olup forumumuzun kısımlarına şöyle bir göz atarsanız yada başka yerlere aradığınızı bulursunuz. Kolay gelsin.

ahmet25ve25
01-07-2012, 22:22
bak arkadaşım 0 noktası ile göre değişir. Bulunduğun ilin kooordinatlarına göre motorun kalkış açısı ve 0 noktası değişir. bunuda en güzel GoogleEarth programı ile öğrenebilirsin. Lütfen yanlış bilgi vermeyelım.

Hocam size kolay gelsin bunndan sonrası çorap söküğü gibi gelir. Ayrıca link istemek yerine biraz daha araştırmacı olup forumumuzun kısımlarına şöyle bir göz atarsanız yada başka yerlere aradığınızı bulursunuz. Kolay gelsin.

volkan hocam her şey için çok teşekkürler hocam formda buldum zaten frekansları :) sağ olun Türk milleti işte hazırcı bir yapımız var yumurta kapıya gelene kadar araştırma yapmıyoruz. sayenizde artık kendi başıma motorlu çanak kurabilecek seviyeye geldim bu 3 günde öğrettiniz bana yalnız hocam ben kurduğum çanağın fotoğraflarını paylaşmak istiyorum ama sizin gibi nasıl koyacağımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz. ben resim ekle dediğimde internet linki soruyor.

Volkan
02-07-2012, 13:45
volkan hocam her şey için çok teşekkürler hocam formda buldum zaten frekansları :) sağ olun Türk milleti işte hazırcı bir yapımız var yumurta kapıya gelene kadar araştırma yapmıyoruz. sayenizde artık kendi başıma motorlu çanak kurabilecek seviyeye geldim bu 3 günde öğrettiniz bana yalnız hocam ben kurduğum çanağın fotoğraflarını paylaşmak istiyorum ama sizin gibi nasıl koyacağımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz. ben resim ekle dediğimde internet linki soruyor.

3 gündemi aslında 15 dk lık iş :) Aşağıdaki Resim Upload sitesine ekleyip resmın linkini verebilirsiniz. Kolay gelsin.

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting (Only the registered members can see the link)

ahmet25ve25
02-07-2012, 17:30
3 gündemi aslında 15 dk lık iş :) Aşağıdaki Resim Upload sitesine ekleyip resmın linkini verebilirsiniz. Kolay gelsin.

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting (Only the registered members can see the link)

:) benim satfındır 1 olduğu için biraz uzun sürdü :D ama yenisini aldım artık 15 dk

emre7878
23-03-2017, 07:58
Merhaba arkadaşlar ben motorlu canak kurdum 0 noktası astra 28 e ayarladım fakat cihazdan komut verdiğimde canak hareket ediyor bekleyiniz yazısı cıkıyor ama canak saga sola dönmüyor uydulara tek tek enlem boylam değerlerinimi girmemiz gerek yoksa sadece astra28 e enlem boylam değerlerini girmemiz yeterlimi istanbulda oturuyorum astra ve diğer uyduların enlem boylam değerlerini girmemiz gerekiyorsa eğer. Bu bilgileride yazarmısınız uydu cihazım yumatu IQ ve ıq plus yardımlarınızı bekliyorum

kamilabi2006
23-03-2017, 15:10
Merhaba arkadaşlar ben motorlu canak kurdum 0 noktası astra 28 e ayarladım fakat cihazdan komut verdiğimde canak hareket ediyor bekleyiniz yazısı cıkıyor ama canak saga sola dönmüyor uydulara tek tek enlem boylam değerlerinimi girmemiz gerek yoksa sadece astra28 e enlem boylam değerlerini girmemiz yeterlimi istanbulda oturuyorum astra ve diğer uyduların enlem boylam değerlerini girmemiz gerekiyorsa eğer. Bu bilgileride yazarmısınız uydu cihazım yumatu IQ ve ıq plus yardımlarınızı bekliyorum
sevgili emre merhaba,nasılsın iyimisin.inşallah iyisindir.disecq motorunun altında çanağı elle sağa sola çevirme tuşları vardır,elle o tuşlara basarak çanağı sağa sola birazcık çevirttir,motor bu kez dönecektir.sorun ortadan kalkacaktır.iyi günler.

emre7878
23-03-2017, 22:19
İyiyim çok şükürKamilabi sen nasılsın diğer foruma giriş yapamıyorum bi sorun var sanırım o yuzden size yazamadım sizinle paylaşmak isterdim bunları sizden ve başka bi abşden aldığım bilgiler sayesinde bukadar mesafe kat edebildim ama buradada beni bulmanız sevindirici bişey benim acımdan gelelim konuya abiciğim dediğşnz manuel düğmeğle saga sola dönderiyorum canagı fakat uydu cihazından hotbirt astra turksat uyduların kanallarının üzerine gelip ok diyorum fakat canak hareket etmiyor enlem boylam değerlerini her uyduya ayrı ayrımı giriceğiz yoksa sadece 0 noktasındaki astra 28 icin girilse yeterlimi yeterliyse eğer istanbuldan astra enlem boylam değerlerini nasıl gireceğiz değerleri yazarmısın

kamilabi2006
24-03-2017, 10:53
İyiyim çok şükürKamilabi sen nasılsın diğer foruma giriş yapamıyorum bi sorun var sanırım o yuzden size yazamadım sizinle paylaşmak isterdim bunları sizden ve başka bi abşden aldığım bilgiler sayesinde bukadar mesafe kat edebildim ama buradada beni bulmanız sevindirici bişey benim acımdan gelelim konuya abiciğim dediğşnz manuel düğmeğle saga sola dönderiyorum canagı fakat uydu cihazından hotbirt astra turksat uyduların kanallarının üzerine gelip ok diyorum fakat canak hareket etmiyor enlem boylam değerlerini her uyduya ayrı ayrımı giriceğiz yoksa sadece 0 noktasındaki astra 28 icin girilse yeterlimi yeterliyse eğer istanbuldan astra enlem boylam değerlerini nasıl gireceğiz değerleri yazarmısın
sn.emrecim iyiyim,seni çok öpüyorum,uydu alıcındaki USALS ayarlarına gir,enlemi 28.9 boylamı 41.0 olarak düzelt,çünkü TÜRKSAT tan yayın aldığımız için başka ayar yapmamız gerekmez. ondan sonra sorun kalmaz.bu ayarı diğer uydulara UYGULAMA. O noktası ve 28 derecedeki ayarlarla OYNAMA.zaten çanak ayarın yapılmış oluyor zaten.sen takılırsan yinede yaz,iyi günler.

emre7878
24-03-2017, 18:46
Abi özelden yazdım bakarmısın

kamilabi2006
25-03-2017, 11:35
Abi özelden yazdım bakarmısın

emre can ben kadıköyde oturuyorum,ya hareme gel,yada uzunçayır metrobüs durağına gel,seni gelip alayım,sana uygulamalı anten ayarını göstereyim,tecrübe sahibi olursun,canın ne zaman isterse gel,tel 0542 415 86 25,beni her zaman arayabilirsin,ayrıca para falan istemiyorum,sen gel benim misafirim ol,iyi günler.

emre7878
25-03-2017, 18:50
Kamil abi para hiç sorun deil çok yardımcı oldun cok sagol nazik davetinede çok teşekkür ederim bi ara fırsat bulursam gelirim çalıştığım için pek vaktimde olmuyo allah razı olsun telefondan da aramama sebebim arayıp rahatsız etmek istemiyorum resim istemiştim atabilirmisin uydu cihazından ki motor ayarlarının resmini

emre7878
26-03-2017, 08:04
Kamil abi benim cihazda enlem 4 haneli senin verdiğin. 3 hane nasıl olcak 28.9 bndeki 00.00 41.0 yazmışsın bir hanw boş kalıyor oraya hangi rakam gelecek tam olarak değerleri yazarmısın kullandığın cihaz hangi marka cihazdan cihaza farklımıdır değerler

kamilabi2006
26-03-2017, 12:05
Kamil abi para hiç sorun deil çok yardımcı oldun cok sagol nazik davetinede çok teşekkür ederim bi ara fırsat bulursam gelirim çalıştığım için pek vaktimde olmuyo allah razı olsun telefondan da aramama sebebim arayıp rahatsız etmek istemiyorum resim istemiştim atabilirmisin uydu cihazından ki motor ayarlarının resmini
emre can telefonla her zaman arayabilirsin,rahatsız olsam neden sana telefon numaramı vereyim,her zaman kapım açık,emre benim telefonumu takoz niyetine kullanıyorum yani resim çekme gibi özellikleri yok ayrıca motor ayarlarını foto ile anlayamazsın,gel sana birazcık öğreteyim,evine gidince uygularsın.

kamilabi2006
26-03-2017, 12:09
Kamil abi benim cihazda enlem 4 haneli senin verdiğin. 3 hane nasıl olcak 28.9 bndeki 00.00 41.0 yazmışsın bir hanw boş kalıyor oraya hangi rakam gelecek tam olarak değerleri yazarmısın kullandığın cihaz hangi marka cihazdan cihaza farklımıdır değerler

emre 28.90 ve 41.01 yapabilirsin,bu ayarlar istanbulun dünya üzerindeki konumudur,yani izmirin bile farklıdır,kocaelinin bile farklıdır.bu verilen değerler uydu alıcılarındada 3 veya 4 lüdür,kafan karışmasın.markadan markaya değişir,iyi günler,tel den arayabilirsin.

emre7878
26-03-2017, 17:13
Abi verdiğin değerleri manuel olarak girdim fakat canak yine dönmüyor

kamilabi2006
27-03-2017, 11:08
Abi verdiğin değerleri manuel olarak girdim fakat canak yine dönmüyor

emre can yukarıda verdiğim değerleri 41.01 ve 28.90 olarak gir bakalım,bunu bir dene. ben sana değerleri terste vermiş olabilirim.bu haliyle bir dene.

emre7878
27-03-2017, 20:02
Tamam kamil abicim akşam deneyeyim bi

emre7878
29-03-2017, 02:37
Malesef abi yine olmadı

kamilabi2006
29-03-2017, 11:53
Malesef abi yine olmadı

emre can,birde başka bir uydu alıcısı ile dene,sonuca bir bakalım,sorun nerde olduğu belli olacaktır,ona göre davranırız.kablolarda bile sorun olabilir,bağlantı aparatlarında yani kablonun ucuna taktığın F KONNEKTÖRÜNde şase vardır.başka bir uydu alıcısı ile dene.kolay gelsin.

emre7878
29-03-2017, 21:36
Abi onuda denedim sunny uydu alıcısında mıtoru sıfır noktasına gönder dedeim turksattayken astra 28 döndü ayarlardan naptım bilemedim bidaha geri getiremedim bşdaha deniyeyim yazarım kablolar saglam sıkıntı yok bwn astra 28 dereceden kaydıgını düşünüyorum rüzgar falan esti canak yönü kaymışta olabilir yarın catıya cıkayım bi

kamilabi2006
30-03-2017, 10:54
Abi onuda denedim sunny uydu alıcısında mıtoru sıfır noktasına gönder dedeim turksattayken astra 28 döndü ayarlardan naptım bilemedim bidaha geri getiremedim bşdaha deniyeyim yazarım kablolar saglam sıkıntı yok bwn astra 28 dereceden kaydıgını düşünüyorum rüzgar falan esti canak yönü kaymışta olabilir yarın catıya cıkayım bi

emre can manuel olarak türksata döndürebiliyormusun motoru,dönmüyorsa motor arızalı olabilir,ayrıca motoru ayarlarken 28.2 olarak ayarla veya 28.5 da olabilir.yoksa mecburen sana geleceğim.iyi günler.

emre7878
01-04-2017, 01:57
Abi motorda sıkıntı yok manuel olarak dönüyor sunyy uydu alıcısını denedim 42 derecedeyken sıfır noktası okan 28 derece ye gönderdim biraz daha kurcalarsam sunyy de ayarlanacak sanırım hafta sonu tekrar deniyeyim fırsatım olursa inşallah ayarlarım sanada zahmet vermek istemiyorum düşündüğün için cok teşekkür ederim cok iyisin benim maksadım kendi cabalarom ve yardımlaşarak kendim ayarlayabilmek

kamilabi2006
01-04-2017, 11:58
Abi motorda sıkıntı yok manuel olarak dönüyor sunyy uydu alıcısını denedim 42 derecedeyken sıfır noktası okan 28 derece ye gönderdim biraz daha kurcalarsam sunyy de ayarlanacak sanırım hafta sonu tekrar deniyeyim fırsatım olursa inşallah ayarlarım sanada zahmet vermek istemiyorum düşündüğün için cok teşekkür ederim cok iyisin benim maksadım kendi cabalarom ve yardımlaşarak kendim ayarlayabilmek

emre can sana bir akıl daha vereyim,motorun altındaki manuel dügmelerine aynı anda bas 1,2,3,4,5 diye say bırak,belkide beyni karışmıştır,bu sayede motor eski haline dönebilir.yani motoru RESET yapmış olacaksın.bana zahmet vermiş olmazsın,her zaman arayabilirsin.

emre7878
12-04-2017, 01:39
Abi bitane manuel düğme var dediğini yaptım reset yapmıyor

kamilabi2006
12-04-2017, 10:59
Abi bitane manuel düğme var dediğini yaptım reset yapmıyor

emre merhaba disecq motorunun hangi marka olduğunu bana bir yazda bir ufak araştırma yapayım,ayrıca uydu ve kanal listesi istiyorsun,onu sen kendi zevkine göre yapacaksın,ilk önce senin şu çanak işini halledelim ötekisi basit.iyi günler.

emre7878
13-04-2017, 01:47
Kamil abi bugün manuel olarak kumandadan doğuya git batıya git komutu verdim canak dönmeye başladı ama tam sinyali bulmuyor adum adım ikerledikce sinyal geliyor mesela 42 derece ye git dediğimde 39 da falan kalıyor adım adım 42 ye getiriyorum sinyal geliyor olacak sanırım az kaldı yarın bidaha catıya cıkıp ince ayar yapayım motorun markasınıda yazarım

Volkan
13-04-2017, 10:44
Kamil abi bugün manuel olarak kumandadan doğuya git batıya git komutu verdim canak dönmeye başladı ama tam sinyali bulmuyor adum adım ikerledikce sinyal geliyor mesela 42 derece ye git dediğimde 39 da falan kalıyor adım adım 42 ye getiriyorum sinyal geliyor olacak sanırım az kaldı yarın bidaha catıya cıkıp ince ayar yapayım motorun markasınıda yazarım

Motorun ve montaj şeklinin ayrıntılı resmini çekermisniz. Montaj direği her yönünden tam 90 derecemi . Motorun 0 noktasında çanak mauntu tam 0 noktasına göre ayarlımı kalkış açını google erath üzerinden evini bulup buna göremi ayar yaptın. bunlar çok önemli zira bir tanesinde ufak bir hata seni günlerce uğraştırır.

kamilabi2006
13-04-2017, 10:50
Motorun ve montaj şeklinin ayrıntılı resmini çekermisniz. Montaj direği her yönünden tam 90 derecemi . Motorun 0 noktasında çanak mauntu tam 0 noktasına göre ayarlımı kalkış açını google erath üzerinden evini bulup buna göremi ayar yaptın. bunlar çok önemli zira bir tanesinde ufak bir hata seni günlerce uğraştırır.

emre can volkan beyin dedikleri doğrudur.ufak hata gördügün gibi 3 derece şaşmış hellas sat çıkıyor.çanak ayarınını düzeltirsen güzel sonuç alırsın.28.2 derecedeki astra uydusuna göre ayarını yapman gerek ve 0 noktasını iyi ayarlamaya çalış.direk 90 derece olması için su terazisi kullan,su terazisi nalburlarda var 3 veya 5 tl dir.birde bunların yan tarafı miknatıslı ve ufak olanları işini görür.hoşçakal.