PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ramazan ayında cinsellik sınırı Müftü uyardı:

ruzgarm
21-09-2006, 17:24
Ramazan ayında cinsellik sınırı
Müftü uyardı: Oruçluyken öpüşün, kucaklaşın ama ileri gitmeyin

SAMSUN İl Müftüsü Osman Şahin, eşlerin oruçlu iken öpüşmelerinin mekruh (dini bakımdan yasaklanmadığı halde yapılmaması istenen) olduğunu belirterek, “Cinsel ilişki orucu bozar. Eşler kucaklaştığında ve öpüştüklerinde ileri gitmesinler'' dedi.

İl Müftüsü Osman Şahin, her yıl olduğu gibi bu yıl da halka Ramazan ayı nedeniyle çeşitli uyarılarda bulunduklarını söyledi. Orucu bozan konuları 3 ana başlıkta toplayan Müftü Şahin, şöyle dedi:
“Gıda, ilaç ve lezzet orucu bozar. Yemek ve su içmek, ağız ve burundan alınan ilaç ile cinsel ilişkiye girmek orucu bozan konulardır. Karı- kocanın öpüşmesi ise mekruhdur. Orucun sevabı azalır. Bunlara dikkat etmek gerekir. Oruçlu iken kucaklaşma ve öpüşme başladığında ileri gitmemek gerekir. Oruçlu insan eline, diline ve beline sahip çıkmalı.'' Ramazan ayında mesleki hilelerin de yapılmaması gerektiğini anlatan Müftü Osman Şahin bu konuda da esnafa ve halka uyarılarda bulundu. Alışverişte yalan söylenmemesi gerektiğini vurgulayan Müftü Şahin müşterinin de hile yapmaması gerektiğini, bu davranışların orucun değerini sıfırladığını dile getirdi.

Orucu sadece açlık ve susuzluk olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu belirten Müftü Osman Şahin, orucun bir çeşit eğitim ve öğretim faaliyeti olduğunu vurguladı. Orucun kişiye insani gelişimin yanı sıra cömertlik duygusu eğitimini verdiğini belirten Şahin, şöyle devam etti:
“Oruç, insanlar arasında iyi ilişki kurma eğitimi verir. 1 ay boyunca insan böyle bir eğitimden geçer. Eğitim sonunda insanlara sertifika verilir. Bu eğitimin sertifikası da bayramdır. Bu elle tutulur bir kâğıt parçası değildir. Bütün Müslümanlar bu ilahi ödüle layık olmak için ellerinden geleni yapmalıdır. Ramazan ayı dolayısıyla kamu görevlilerinin de işlerini aksatmamaları, mesaiden çalmamaları gerekir.'

Murat SANDIKÇI/SAMSUN, (DHA) HaberTürk

CABBARİ
21-09-2006, 18:26
bilgi için teşekkürler..
ülkemizde o kadar çok din alimi varki birinin dediğini birisi dinlemiyor iş müftülere kaldı sanırsam ama en iyisi kurada ne yazıyor ona bakmak..
selametle..

muzo
21-09-2006, 18:54
bilgi için teşekkürler