PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Toshiba Z830 Ultrabook iNCELEME -DEĞERLENDİRMELER VE TANITIM

Editor
21-07-2012, 01:36
Only the registered members can see the link

Toshiba'nın zarif ve hafif ultrabook'u Z830, tatil incelemelerimizin arasındaki yerini alıyor.
Dizüstü bilgisayarlar aslında tek bir çatı altında toplanıyor gibi görünse de, kullanım amaçlarına göre gayet çeşitleniyorlar. Mesela çizim ve video montaj işleriyle uğraşanlar için profesyonel ekran kartına sahip Workstation'lar uygunken, sadece minik notlar alıp internette gezinmeyi amaçlayanlar için netbook bilgisayarlar uygun. Oyun oynayacaklara özel üst seviye tek veya çift ekran kartlı modeller de bulunurken, basit işlemler gerçekleştirip film izlemeyi hedefleyenler için de ultrabook'lar uygun görünüyor.
Intel'in Ultrabook konsepti henüz ilk dönemlerinde olsa da, başarılı bir çizgide ilerliyor. Aşırı uzun pil ömrü, hafiflik, incelik ve performans, neredeyse tüm ultrabook'larda bulunan özellikler. Toshiba'nın Z830 model cihazı da, bu konsepte uygunluk göstererek ultrabook sıfatını almaya hak kazanmış.
Parmak izi tutmayan kasa
13 inçlik bir ekran boyutuna sahip olan Z830, kaliteli dış malzemesi ile dikkat çekiyor. Bu malzeme, fırçalanmış alüminyum görünümüne sahip. Kullanılan kasanın en büyük özelliği, herhangi bir şekilde kir tutmaması. Dizüstü bilgisayarların baş belası parmak izlerine, bu cihazda -touchpad'in altında yer alan parlak fare tuşları haricinde rastlamanız pek de mümkün değil.
Ultrabook, hafifliği ve inceliğiyle göz dolduruyor. Cihazı elinize ilk aldığınız anda uçacak gibi oluyor desem, yalan söylemiş olmam. Zira 1120 gram, bir dizüstü bilgisar için harika bir ağırlık. Diğer boyutları ise 12.4 x 8.9 x 0.6 mm. Buradan anlayacağımız, bilgisayarın tüy gibi hafif ve zarif olduğu. Hatta ekranın inceliğinden dolayı çok da sağlam bir imaj çizmediğini de belirtmek gerek.
Z830'un klavyesi, yumuşak ve rahat tuşlar ile donatılmış. Yazılar oldukça hızlı bir şekilde Toshiba ultrabook üzerinde yazılabiliyor. Tuş aydınlatmaları sayesinde, karanlıkta klavyeyi görebilimeniz de mümkün oluyor. Touchpad de rahat bir kullanım vaat ediyor. Normal şartlarda touchpad kullanmayı beceremeyen ben bile, Z830'da rahat bir şekilde kullanabildim.
Cihaz, arka tarafında 2 tane USB 2.0 bağlantısının yanısıra, sağ tarafında da bir tane USB 3.0 portu kullanıyor. Böylece yüksek hızlı bağlantı desteği sunan cihazlarınızı Toshiba ultrabook üzerinde çalıştırabiliyorsunuz. Kulaklık ve mikrofon girişleri sol tarafta yer alırken, SD kart yuvası da bulunmakta. Ayrıca görüntü için HDMI ve VGA bağlantıları da, arka panelde yerini almış durumda.
Can sıkan güç yönetimi yazılımları
Ürün, içerisinde güç yönetimi sağlayan yığınla program yüklü halde geliyor. Bu programlar, anlık olarak güç harcamasını hesaplarken, neler yapmanız gerektiği konusunda da bilgi veriyor. Fakat bu yazılımlar maalesef son derece sinir bozucu şekilde ayarlanmış. Alt tarafta çıkan uyarı baloncukları bir yana, ekranda zorunlu olarak çıkan Toshiba videosu ve beraberinde çalışan birçok programı kapatması, ciddi anlamda rahatsız edici. Bir kere WiFi, bir kere de USB bellek üzerinden dosya aktarımı yaparken, bahsettiğim tanıtım videosunun otomatik olarak açılması sonucunda aktarımlarımın durduğuna şahit oldum. Hem de cihaz şarj durumundayken ve güç tasarrufu kapalıyken... Bir kopyalama yapmak için Görev Yöneticisi'ne girip tüm Toshiba ile ilgili yazılımları kapatmam gerekiyordu.
Toshiba ultrabook'un ekranı, 13.3 inç boyutuna sahip. Bu ekran üzerinde 1366 x 768 piksel çözünürlük sağlanıyor. Mat yüzeyli ekran, LED aydınlatmasını kullanıyor. Böylece oldukça ince bir yapıya ulaşması sağlanılmış. Ekran ile ilgili can sıkan şey ise, düz bakılmadığında renklerin bariz bir şekilde bozulması. Günümüz ekranlarında böyle bir durumun olmaması gerektiğini düşünüyorum açıkçası. Ayrıca aydınlatma da, çok yeterli değil.
Oyun oynatabiliyor
Toshiba Z830, içerisinde Intel'in Core i5-2467M işlemcisini barındırıyor. Bu işlemci normalde 1.6 GHz hızında çalışıyorken, yüksek performans modunda 2.3 GHz hızına varıyor. 2 çekirdeğe sahip olan bu işlemci, Intel'in Hyper Threading teknolojisinden faydalanarak daha yüksek performans sağlayabiliyor. İşlemci, içerisinde Intel HD Graphics 3000 grafik çipini de barındırıyor. Bu grafik çipi, eski oyunları düşük seviyede oynamanızı mümkün kılsa da, günümüz oyunlarında çok da başarılı değil. Bilgisayar, 4 GB RAM ile birlikte geliyor. Depolama birimi olarak ise 128 GB SSD tercih edilmiş.
Batarya dipsiz kuyu
Ürünün en büyük özelliklerinden biri de, tabii ki batarya ömrü. Açıkça söyleyeceğim, Z830'u tatilde yanımda götürerek inceledim. Tatilde telefonumu USB üzerinden 3G vericisi olarak bağlayıp aynı zamanda telefonu şarj ettiğimde ve ekran ışığını -güneşten dolayı- dibine kadar açtığımda, %20'lik şarj yüzdesi, bana "1 buçuk saat kaldı" uyarısını veriyordu. Basit bir hesap ile full ekran ışığı ve şarjda olan bir telefon ile 6 saat dayanabildiğini söyleyebiliriz. Tabii bu süre, bahsettiğim iki durumun olmaması halinde daha da uzuyor.
2700 - 2800 TL arasındaki fiyatıyla Toshiba, biraz pahalı bir bilgisayar. Fakat taşınabilirliği ve pil ömrü göz önünde bulundurulduğunda, tercih edilebilecek bir seviyeye yaklaşıyor. Eğer taşınabiliriğin ve pil ömrünün maksimum seviyede olmasını istiyorsanız, Toshiba Z830'u tercih edebilirsiniz.

Editor
21-07-2012, 01:36
Ekran boyutu: 13 inç
Ekran çözünürlüğü: 1366 x 768
İşlemci: Intel Core i5 2467M
GPU: Intel HD Graphics 3000
RAM: 4096 MB
İşletim sistemi: Windows 7
Ağırlık: 1120 gram

Editor
21-07-2012, 01:37
+ Başarılı tasarım