PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anasınıfı Kayıt Parası Ve Ücretleri

Editor
25-07-2012, 16:27
Devlet Okullarına Kayıt Yaparken Bağış Ödemek Zorunda Mıyım ? Çocuğumu okula kayıt ederken kayıt ücreti alınıyor. Anasınıfı ve devlet okulları kayıt ücretleri 2012
Milli Eğitim Bakanlığı’nın ısrarla ‘Kayıt parası alınmayacak’ uyarılarını okul yönetimlerinin dikkate almadığı ortaya çıktı.
Kırşehir’de çocuğunu anaokuluna kayıt yaptıran bir veliden 180 lira kayıt parası alındı. Veli istenilen parayı bankaya yatırdıktan sonra çoğunu okula kaydettirebildi. Bakanlık açıklama yaptı:
Kırşehir’de ismini vermek istemeyen bir veli, çocuğunu Fatoş Çetin Anaokulu’na kayıt ettirmek istedi. Okul yönetimi veliden 180 lira kayıt parası istedi. Bakanlığın ‘Kayıt parası alınmayacak’ açıklamalarını idarecilere hatırlatan veli, çocuğunu ancak 180 lirayı okulun hesabına yatırarak kayıt ettirebildi. Birçok tanıdığının daha kayıt parası ödediğini iddia eden veli, yetkililere göreve çağırdı.
BAKANLIK KAYIT PARASIYLA ALAKALI ÖZEL ARAŞTIRMA TİMİ KURMUŞTU
Öte yandan okul kayıtlarının başlamasıyla çok sayıda velinin kayıt parası veya zorunlu bağıştan şikâyetçi olmaları sebebiyle, Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirmiş ve bakanlık bu konuyla alakalı özel tim oluşturmuştu.
Konuyla ilgili açıklamayan yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer şunları söylemişti: “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde özel bir ekip kurduk. Kayıt parası alındığı iddiasına konu olan okulları tek tek tarıyoruz. Yapılan ihbarı anında değerlendirip, o okulda denetim yapıyoruz. Eğer zorla kayıt parası alan bir okul tespit edersek, okul müdürleri hakkında inceleme başlatacağız. Gerekirse, soruşturma açacağız. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir çağrı merkezi var. Bunu daha aktif hale getireceğiz. Vatandaşlar, 444 83 83 numaralı telefona bu konudaki şikayetlerini bildirebilirler.”

aliharbiye
25-07-2012, 16:48
sevgi değer editör arkadaşım inan bende bu konu hakkında bir topik açmayı düşünüyordum bii baktım sen topiyi benden önce açmışsın eline koluna sağlık. çok teşekkür ederim. Evet bugün çocuğumu 1. sınıfa kayıt yaptırmak için saat 9.30.gittiyiyim okula ne müdür nede müdür yardımcısı vardı, ama yönetim ardaydı iş yerimle okul arası 2 km var, yönetime sordum kayıt başladımı ne yapacaz diye saat 11. sonra gelin müdür bey gelir dedi bana gelirken şunu şunu getirde demedi. neyse saat 11 oldu bende okula gittim kayıt isimlerine baktım oğlumun adı çıkmamış müdüre girdim. sorunu izah ettim ve tc nosundan bakmasını rica ettim baktı. gittiyim okul çıkmış. neyse kaydını yaptırabilirmiyim diye sordum oda tabii dedi bana sadece bir dosya içinde kimlik fotokopisi ve bir top A4 kağıt getir gel dedi, bende doğal olarak bunları yaptım. ve yanına gittim. birden telefon çaldı ve ondan 15 km uzak olan bir yerden telefon geldi, arkadaşıyla konuşurken duydum bana sadec tc kimlik nomarasını ver dedi kaydedeyim diyordu. benimde canım sıkıldı, ama oğlum için bir şey diyemedim. daha okul açılmadanmı başlıyacaz dedim kendi kendime. benden 1 top abadi kağıt istedi arkadaşından sadece tc kimlik no istedi ve ben 6 defa git gel yaptım. arkadaşı ise telefonla işini görüyor. hadi buyrun. Arkadaşlar kaldıki bu 4+4+4 sistemi yaşam biçmimizi allak bullak etti. evime yakın 1km uzaklıkta olan bir okul var ve o okul şimdilik yıkım kararı almış diye ondan iki kat uzaklıkla olan başka bir okula gönderiyorlar çocukları. yanii demek istediyim şuki okul konumları ilk orta lise gibi değişim olduktan sonra herşey allak bullak olmuş durumda şimdi çocuklarıma 2 ayrı servis tutacak biri evden 10km uzaklıkta diyeride. evden 5km uzakta okuyacak. malesef 4+4+4 sistemi daha tam olarak oturmuş değil ve düzenli bir şekilde oturması için her okul en az 6 katlı olup ilk 4+4 aynı okulda olup çocuklar büyüdükten sonra son olarak +4 eğitimlerinide başka okulda yapsınlar. zemin oturmamış herşey allak bullak. inşallah en kısa zamanda düzelir diyorum. ve son olarak yazmak istediğim şey ben yukarda okula 180 milyon para ödeyip çocuğunun kaydını yapan babadan kendimi daha şanslım görüyorum. ben sadece 10 lirayla kurtuldum şimdilik. bakalım ilerde daha neler neler yaşayıp görecez sevgi saygılarımla aliharbiye.

Editor
25-07-2012, 16:52
Ali hocam geçmiş olsun bizim bebe 2 yasında bende yasıyacam konu ilgimi cektide bende actım bu okul işleri gercekten zor ya

aliharbiye
25-07-2012, 17:49
okul durumu çok zor valla, allah analı babalı büyütsün, ve allah hayırlı evlat nasip eylesin. inşallah çocuklarımıza en iyi şekilde bakar onları kendi aykları üstünde hayata tutunabilecek bir duruma getirip bir kariyer sahibi yaparız, sonrasınada allah kerim, inşallah o güzelim günleri görürüz sevgi saygılarımla.