PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilinen ilk sahte para

Hilmi
05-12-2012, 22:51
Only the registered members can see the link

Çanakkale Savaşı sırasında kamyonlara lastik almak için asteğmen
Mehmet Muzaffer tarafından bir tüccara verilen "ilk" sahte paranın uzun zamandır emniyette muhafaza edildiği ortaya
çıktı. Paranın 24 saat kameralarla
korunan özel odada şifreli çelik kasada saklandığı, odaya sınırlı sayıda personelin girdiği belirtildi. Çanakkale'de alayın kamyon ve araba lastiği ihtiyacını karşılamak için görevlendirilen asteğmen Mehmet Muzaffer, Karaköy'de bir satıcıda istediklerini bulur. Para bulmak için Erkan-ı Harbiye'nin yolunu tutan asteğmen Yarbay'dan "Askere postal alacak para bulamıyorum" cevabını alınca, o gece sabaha kadar uğraşıp çini mürekkeple sahte bir 100'lük banknot hazırlar. Lastikler sabahın erken saatlerinde gemiye yüklenir paranın sahte olduğunu anlayamayan tüccar, olayı ancak parayı bozdurmak istediğinde fark eder.

Paranın üzerinde ise gerçek paralarda yazan "Bedeli Dersaadet'te altın olarak tesviye olunacaktır" ibaresi yerine "Bedeli Çanakkale'de
Şehitlerin kanı ile ödenecektir" yazılıdır.

Hikmet™
05-12-2012, 23:27
Vaybe nasıl yapılmış o para hayret ettim vallaha.

rselturk
11-12-2012, 21:35
İşte "yurt sevgisi" buna denir:yokluk içindeyken,çaresizken aldığı emri başarma azmi,o nu bu yola sevketmiş.Doğrusu iyi de yapmış...Ellerine sağlık demek isterdim.Ama çoktan hakkın rahmetine kavuşmuştur.Mekanı cennet olsun.Görevini tam olarak yapamayıp maazeret üretenlerinde kulaklarına küpe olsun!...:wave:

yargıç_1
11-12-2012, 21:52
teyp kasetine benzettim :D

rselturk
12-12-2012, 22:14
teyp kasetine benzettim :D

Bu benzetme neye dair?Ürüne mi,gösterilen çabaya mı,yoksa yapılan yorumlara mı? Ben de olay hakkındaki yorumunuzu hiçbir şeye benzetemedim!:8[1]:

kanmur
12-12-2012, 23:04
resmen kanım çekildi.işte vatan toprağı için canını veren gerçek bir kahraman...