PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çanak+Switch Kurulumu

ibrahimozbay
22-12-2012, 15:41
Arkadaşlar aşağıda bahsedeceğim husus hakkında yardımcı olursanız sevinirim.Güzel bir proje olacaktır ama kurulum hakkında takıldığım için işim kompedanlarına danışmak istedim.

Çatımda 3 adet çanak anten var ve her biri farklı uydulara bakmaktadır.(Türksat, Hotbird ve Astra)
Her çanak antende 4 girişli LNB takılıdır.
Elimde 4 adet 4X1 Diseqc Switch vardır.

Evim 3 katlıdır ve katlar arası dağılım ise şu şekilde olacaktır.
1.) 3'ncü katta tek bir odaya yayın gidecektir.
2.) 2'nci katta toplamda 4 odaya yayın gidecektir.
3.) 1'nci katta tek bir odaya yayın gidecektir.

Ayrıca kat3 te 1 adet
kat2 de 2 adet
kat1 de 1 adet uydu alıcı mevcuttur.

Sormak ve danışmak istediğim tüm bu kompozisyonun bağlantı şematiği nasıl olacaktır.? LNB, Switch ve oda dağıtım bağlantıları nasıl olacaktır.?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. TEŞEKKÜRLERİMLE

Editor
22-12-2012, 16:04
Neden merkezi sistem yerine bu tür bir dagılım tercih ettiniz merkezi sistem daha saglıklı maliyet acısındanda asagı yukarı aynı hesapa gelecektir diye düşünüyorum siz 4 lnb cıkışlı ile ancak 4 odaya yayın verebilirsiniz başka odalara verme sansınız yok verseniz bile cihazlar oto acıldıgında h/v farklılıkları olusacaktır

ibrahimozbay
22-12-2012, 16:12
Neden merkezi sistem yerine bu tür bir dagılım tercih ettiniz merkezi sistem daha saglıklı maliyet acısındanda asagı yukarı aynı hesapa gelecektir diye düşünüyorum siz 4 lnb cıkışlı ile ancak 4 odaya yayın verebilirsiniz başka odalara verme sansınız yok verseniz bile cihazlar oto acıldıgında h/v farklılıkları olusacaktır

Şu an elimde kabloları ile bu ekipman mevcuttur. Switchleri birbirine bağlayarak bu şekilde bir dağıtım olamaz mı..? Olur ise nasıl olacaktır onu merak ediyorum.

Editor
22-12-2012, 16:20
Şu an elimde kabloları ile bu ekipman mevcuttur. Switchleri birbirine bağlayarak bu şekilde bir dağıtım olamaz mı..? Olur ise nasıl olacaktır onu merak ediyorum.

Olmasına olur.Olur kısmı şöyle kablo cekeceginiz odalarda uydu cihazı mutlaka koymayı düşünüyorsunuz sanırım bu cihazlar aynı anda acıldıgı an problem oluşacaktır aynu polarizsazyondaki yayınları seyredeceksiniz diğer odada zapping yaparken H kısmında yayınları izlerken V kısmı frekansa geçildiginde otomatikmen sizde sinyal kesilecektir.Disecgler ve switcler pek merkezi sistemin görevini yerine getiremezler siz ben sadece 4 odaya baglamak istiyorum derseniz sorun olmaz extra 4 ten fazla odalarda sıkıntı olur

ibrahimozbay
22-12-2012, 16:26
Olmasına olur.Olur kısmı şöyle kablo cekeceginiz odalarda uydu cihazı mutlaka koymayı düşünüyorsunuz sanırım bu cihazlar aynı anda acıldıgı an problem oluşacaktır aynu polarizsazyondaki yayınları seyredeceksiniz diğer odada zapping yaparken H kısmında yayınları izlerken V kısmı frekansa geçildiginde otomatikmen sizde sinyal kesilecektir.Disecgler ve switcler pek merkezi sistemin görevini yerine getiremezler siz ben sadece 4 odaya baglamak istiyorum derseniz sorun olmaz extra 4 ten fazla odalarda sıkıntı olur

Bahsettiğim şekilde bu sistem daha önce mevcuttu ve çalışıyordu. Sonra bunların kablo bağlantıları karıştırılmış ve şu anda off durumda. Bahsettiğiniz şekilde de kesinlikle bir problem yaşanmıyordu. Mesela kat2 de 4 odada da 3 çanağın toplam yayını mevcut iken 2 adet uydu alıcı devrede idi ve 2 side aynı anda açık ve ikisinde de aynı uydudan yada başka bir uydudan aynı anda farklı kanallar seyrediliyordu ve kesilme ve takılma söz konusu değildi. Sorun şimdi bu sistemi sıfırdan tekrar kurmakta.

Editor
22-12-2012, 16:50
Ayrıca kat3 te 1 adet
kat2 de 2 adet
kat1 de 1 adet uydu alıcı mevcuttur.

Bunu sonra eklemişsiniz bu şekil sorun yaşamazsınız zaten

ibrahimozbay
22-12-2012, 16:53
Bunu sonra eklemişsiniz bu şekil sorun yaşamazsınız zaten

Elbette.Daha açıklayıcı olması açısından.
Sevgili editörüm senin gibi işin kompedanı olmayınca biraz konuya ecnebilik oluyor elbet. Şimdik açık olması babında şöyle konuşalım.

Swithlerin üzerinde s1, s2, s3, s4 ve RX girişleri var.(4 adet swtich var.Bunlara SW1, SW2, SW3, SW4 diyelim)
Toplamla 3 çanakta 4 girişli LNB var ve bu LNB'lerin her girişine kablolar bağlı. LNB'lerden toplamda 12 kablo çıkıyor.
Son olarak kat3 uydu alıcısına 1 kablo, kat2 uydu alıcılarına (2 adet) 2 kablo ve kat1 uydu alıcısına bir kablo gidecek.

Şimdi noktasal olarak anlatmak istersen anlat bakalım nereye hangi kablo takılacak..? Vallahi acayip rahatlayacağım ve bitireceğim hemen bu işimi...

Editor
22-12-2012, 17:04
Az bekleyin şemasel olarak göstrebilirsem gösterecem size:45:

ibrahimozbay
22-12-2012, 17:07
Az bekleyin şemasel olarak göstrebilirsem gösterecem size:45:

Vallahi merak ve heyecanla beklemedeyim. Rica ediyorum noktasal olarak tek tek anlatın lütfen. Hangi kablo nereye takılacak vs. gibi.

Editor
22-12-2012, 17:36
Şemasel olarka hazırlayamadım ama metin olarak acıklamam daha iyi olacak giib

Elimizde 3 adet canak anten bu canaklara baglı 4 adet 4 girişli lnb ve 4 adet switchimiz(Dayzek) var

TURKSAT 4 adet kablo

HOTBİRD 4 adet kablo

ASTRA 4 adet kablo

Turksattan gelen 1 ci kabloyu Disecg A kısmına Hotbirdten gelen gelen 1 ci kabloyu Disecg B kısmına Astra uydusundan gelen 1ci kabloyu disecg C kısmına baglıyoruz buraya kadar yaptıgımız işlemleri diğer 2-3-4 cü kablolar içinde uyguluyoruz

SWİTCH ÖRNEK RESİM
Only the registered members can see the link

şimdi disecglere baglantı kablolarımız tanımlandı bundan sonra ne yapacagız

elimizde 4 adet dayzeg (Swtich)takılı olmuş oldu

Her Dayzeg te receiver cıkışı vardır

Dayzeg 1 den ;cıkısı kat 1 kısmına yolayacaz

dayzeg 2 den cıkışı kat 3 kısmına yolayacaz

Takıldıgımız noktalar ise dayzeg 3 ve 4 deki cıkışları nasıl olacakta kat 2 deki 4 odaya yollayacaz bu noktada uydu bölücü devreye gireyecek .Uydu bölücü alacaksınız 2 adet fazla birşey değil 15 tl civarı 2 si

dayzeg 3 den cıkışı uydu bölücünün in kısmına takıyoruz out cıkısından kat 2 deki odanın 1 e yine out kısmından kat 2 deki diğer oda 2 ye yolluyoruz

dayzeg 4 den cıkışı uydu bölücünün in kısmına takıyoruz out cıkısından kat 2 deki odanın 3cüsüne yine out kısmından kat 2 deki son odamıza yolluyoruz

İşlem tamamlanmış oluyor

Uydu bölücümüz alttaki resimdedir

Editor
22-12-2012, 17:48
Yukarıdaki örneklerde sizin benden istemiş oldugunuz dagılıma göre yapılmıştır

Evim 3 katlıdır ve katlar arası dağılım ise şu şekilde olacaktır.
1.) 3'ncü katta tek bir odaya yayın gidecektir.
2.) 2'nci katta toplamda 4 odaya yayın gidecektir.
3.) 1'nci katta tek bir odaya yayın gidecektir.

ibrahimozbay
22-12-2012, 18:11
Aşağıya eklediğim resme dikkatlice bir bakar mısınız.? Ben anladığım kadarıyla çizmeye çalıştım. Umarım doğru çizmişimdir. Hata var ise söylerseniz sevinirim.

Resim Link.: Only the registered members can see the link

Dosya Link.: Only the registered members can see the link

Editor
22-12-2012, 18:31
Aşağıya eklediğim resme dikkatlice bir bakar mısınız.? Ben anladığım kadarıyla çizmeye çalıştım. Umarım doğru çizmişimdir. Hata var ise söylerseniz sevinirim.

Resim Link.: Only the registered members can see the link

Dosya Link.: Only the registered members can see the link

Hata yok ama siz kat 2 ye 4 tane yayın vermek istemiyormusunuz? kat 2 ye 4 adet yayın nasıl vereceksiniz.

ibrahimozbay
22-12-2012, 18:34
Hata yok ama siz kat 2 ye 4 tane yayın vermek istemiyormusunuz? kat 2 ye 4 adet yayın nasıl vereceksiniz.

Yanlış anlama olmasın diye tekrar söylemek istiyorum. Kat2 deki 4 odaya bu 3 çanaktan gelen yayını ayrı ayrı dağıtacağım. Her odaya birer kablo inecek. Bu noktada sanırım bir eksiklik oldu galiba..Bunu bu şemaya göre nasıl beceririz..?

Uydu bölücü falan mı kullanmak gerekecek acaba.? 2 yada 3 nolu swtihclerin çıkışına mı bağlamak gerekir acaba..?

Admin
22-12-2012, 18:39
Yanlış anlama olmasın diye tekrar söylemek istiyorum. Kat2 deki 4 odaya bu 3 çanaktan gelen yayını ayrı ayrı dağıtacağım. Her odaya birer kablo inecek. Bu noktada sanırım bir eksiklik oldu galiba..Bunu bu şemaya göre nasıl beceririz..?

Uydu bölücü falan mı kullanmak gerekecek acaba.? 2 yada 3 nolu swtihclerin çıkışına mı bağlamak gerekir acaba..?
Editör size mesajında anlatmış uydu bölücü lazım size yoksa 4 odaya dagıtma sansınız yok.EDİTÖRÜN Yazdıklarını aynen uygulayınız...

selim789
22-12-2012, 18:44

editör ustadın anlatımı bence açıklayıcı o şekil sorun yaşamamanız lazım.

ibrahimozbay
22-12-2012, 18:50
Editör size mesajında anlatmış uydu bölücü lazım size yoksa 4 odaya dagıtma sansınız yok.EDİTÖRÜN Yazdıklarını aynen uygulayınız...

Sanırım şimdi oldu. Aşağıdaki linke bakıp dönüş yapar mısınız..?

Admin
22-12-2012, 18:56
Olmamış kat2 den uydu bölücüye verdiginiz yayının receiver cıkısı olması lazım size 2 bölücü lazım tek değil

Volkan
22-12-2012, 19:35
arkadaşım bak aşağıda şemasını da çizdim burda da ayrıntılı açıklıyorum..

İlk olarak 4 adet disegc in canak uçalarına sıra ile uyduları bağlıyorsun. burda dikkaet etmen gereken her disegcte aynı uca aynı uydudan gelen kabloyu bağla.

Örnek vermek gerekirse

Dsegc 1 : 1 ucunda Turksat 2 ucunda hot bird 3 ucunda astra olsun diğer 3 disegcte aynı bağlantıyı yap.

işin asıl bağlantı yönüne gelelim. Şimdi 1 ve 3 dairede tek uydu olduğu için bunları direk disegc in receiver cıkışına bağla işlem tamam.

geelim 2 kara. burda öenmli olan bu dairece 4 yayın izlemekmi istiyorsun yoksa bu kattan catıya 4 adet kablomu cıkıyor. varsayalım catıya 4 adet kablo cıkıyor bu kabloların hangi odaya gittiğini biliyorsan hangi odada receiver varsa o kabloları disegc bağla 2 gereiye kalan iki kablo catıda boşta durur. oda değiştirmek istersen o odanın kablosunu diğer boşaltığın odanın kablosunun yerine taklar kullanırsın..

Gelelim 2 kata tek kablo gidiyorsa burda senin işini bölücü falan görmez uyduyu öyle siplittırla falan bölemezsın. yada 2 kata 2 kablo gidiyor bu kabloların sonlandığı odadan diğer odalara bağlantı var ise aynı kablo üzerinde 2 uydu cihazı çalıştıramazsın. hangi odaya geçiş varsa o oadaya cihazı taşırsın...

burda sen bağlantıları inceleyıp yazarsan sana daha net cevap verebilirim. özellikle 2 kata kaç tane kablo geliyor bunu belirtmen gerekiyor.

ibrahimozbay
22-12-2012, 21:38
arkadaşım bak aşağıda şemasını da çizdim burda da ayrıntılı açıklıyorum..

İlk olarak 4 adet disegc in canak uçalarına sıra ile uyduları bağlıyorsun. burda dikkaet etmen gereken her disegcte aynı uca aynı uydudan gelen kabloyu bağla.

Örnek vermek gerekirse

Dsegc 1 : 1 ucunda Turksat 2 ucunda hot bird 3 ucunda astra olsun diğer 3 disegcte aynı bağlantıyı yap.

işin asıl bağlantı yönüne gelelim. Şimdi 1 ve 3 dairede tek uydu olduğu için bunları direk disegc in receiver cıkışına bağla işlem tamam.

geelim 2 kara. burda öenmli olan bu dairece 4 yayın izlemekmi istiyorsun yoksa bu kattan catıya 4 adet kablomu cıkıyor. varsayalım catıya 4 adet kablo cıkıyor bu kabloların hangi odaya gittiğini biliyorsan hangi odada receiver varsa o kabloları disegc bağla 2 gereiye kalan iki kablo catıda boşta durur. oda değiştirmek istersen o odanın kablosunu diğer boşaltığın odanın kablosunun yerine taklar kullanırsın..

Gelelim 2 kata tek kablo gidiyorsa burda senin işini bölücü falan görmez uyduyu öyle siplittırla falan bölemezsın. yada 2 kata 2 kablo gidiyor bu kabloların sonlandığı odadan diğer odalara bağlantı var ise aynı kablo üzerinde 2 uydu cihazı çalıştıramazsın. hangi odaya geçiş varsa o oadaya cihazı taşırsın...

burda sen bağlantıları inceleyıp yazarsan sana daha net cevap verebilirim. özellikle 2 kata kaç tane kablo geliyor bunu belirtmen gerekiyor.

Dediğin gibi 1 ve 3'ncü katlar için sıkıntı yok. Kat2 den ise çatıya 4 adet kablo çıkıyor. 4 adet odanın her birinden çatıya kablo çıkıyor. 2 odada uydu alıcı cihazı mevcuttur. diğer 2 odada ise kablo var ama cihaz yok. Fakat o odalarda yayın seyretmek istediğimizde uydu cihazını ve televizyonu oraya koyup kabloyu cihaza taktığımızda her 3 çanaktan gelen yayınları izliyorduk. Umarım soruna cevap verebilmişimdir.

Editor
22-12-2012, 21:39
Sen benim dediklerimi yap ustad şemaya gerek kalmadan ince ayrıntısına kadar anlattım sana .Uydu bölücü al sen 2 tane dedigimi harfiyen uygula

ibrahimozbay
22-12-2012, 22:38
Sen benim dediklerimi yap ustad şemaya gerek kalmadan ince ayrıntısına kadar anlattım sana .Uydu bölücü al sen 2 tane dedigimi harfiyen uygula

Sayın Editörüm ilgi ve alakanız için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Elbetteki bu tşk.lerim konuya cevap veren diğer arkadaşlarım için de geçerlidir. Son olarak Ek'teki resme bakar ve dikkatlice inceler misiniz..? Bilgileriniz doğrultusunda hazırladım ve eksiklik / hata yok ise yarın bu işi bitireceğim inş.

Editor
22-12-2012, 22:48
Aynen resimdeki gibi ustad bravo :45:başka birşeye gerek yok sorun olursa yine gel buraya buradayız

ibrahimozbay
22-12-2012, 23:29
Başta sayın Editörümüz olmak üzere tüm arkadaşlarıma yardımseverliklerinden ötürü sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Umarım bu konunun bu noktada fikir almak isteyen diğer arkadaşlarımıza da aydınlatıcı bir yararı olur.

Bir sıkıntı olur ise elbetteki dönüş yaparım ama inş. olacağını sanmıyorum ve beklemiyorum.

Herkese hayırlı geceler dilerim.