PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : led mi plazmamı?

osmann
11-02-2013, 23:27
arkadaşlar görüntü sistemleri ile ilgili konuya baktım da kemal abinin (sağ ise kulakları çınlasın, inşallah sağ ve sağlıklıdır) 2006 yılında yazdığı açıklamalarhariç aradığımı bulamadım...
kısaca tv alacağım. plazmamı led mi karar veremedim.
en başta 46 yada 50 inç arası olacak, internet bağlantısı ve usb girişleri olacak vs. yani güzel bişey olacak. ama 2000 tl yi aşmamalı. bana marka ve plazma yada led almalısın diyecek varmı?
panasoniğin bu fiyata bir plazmasını gördüm. 50 inç ti? ne bileyim karar veremedim... bir de dün akşam öyle karıştırırken en az radyasyon yayan tv plazma olduğunu öğrendim... eee evde ufaklıkta var. ***if yapacaz diye çocuğu kanser etmeyelim diyorum... yardımcı olursanız sevinirim...
selametle...

Volkan
11-02-2013, 23:42
arkadaşlar görüntü sistemleri ile ilgili konuya baktım da kemal abinin (sağ ise kulakları çınlasın, inşallah sağ ve sağlıklıdır) 2006 yılında yazdığı açıklamalarhariç aradığımı bulamadım...
en başta 46 yada 50 inç arası olacak, internet bağlantısı ve usb girişleri olacak vs. yani güzel bişey olacak. ama 2000 tl yi aşmamalı. bana marka ve plazma yada led almalısın diyecek varmı?
panasoniğin bu fiyata bir plazmasını gördüm. 50 inç ti? ne bileyim karar veremedim... bir de dün akşam öyle karıştırırken en az radyasyon yayan tv plazma olduğunu öğrendim... eee evde ufaklıkta var. ***if yapacaz diye çocuğu kanser etmeyelim diyorum... yardımcı olursanız sevinirim...
selametle...

Osman hocam merhaba;

İyi bir tv almak istiyorsan tabiki plazma olmalı plazma oluncada tabiki Panasonıc olacak ama hangi seri. Bütce olarak 2000 Tl demişsin malesef bu bütceye Panasonıc ın ST yada VT serileirnden bir tv alamazsın.

Tabi alacağın TV deki özelliklerde iyi olmalı. LED TV lerde çok iii ben LED kullanıyorum Samsund D6000 çok başarılı bir TV..

Senin bütçe ancak LED tv ye uyuyor. Şimdi her mağazada 2000 TL ye plazma bulursun ama ben sana panasonıcın ST ve VT serilei hariç hiç bir model ve markayı tavisye etmem.

LED tv ye gelince ilk önce MKV formatını destekleyecek 2D yi 3D ye çevirecek. Smart özelliği olacak. En az 200 HZ olacak. Samsung Smart ve MKV desteğinde çok iyi. Özellikle D serisi tv leri cok iyidir. Ama 46 inc D serisi 7000 ve 8000 modelleri yine senin bütçeni aşıyor. Diğer ES serileri bütçene uyar. Ben sana bir model önereceğim eğer peşin varsa EV kura git Philips 47pf l6907K/12 bu modelini gözün kapalı al. Bu tv 600 HZ 2D-3D destekliyor. Çift çekirdekli işlemci-MKV -Dahili WİFİ-HD uydu alıcılı Smart premıum .

Biz bu Tv yi hafta sonu arkadaş aldık bence performanı çok başarılı gözün kapalı alabilrsin. Fiyatı peşin 2250 TL ama hakediyor.

Only the registered members can see the link

taraftar
12-02-2013, 00:05
selametle...

plasma da görüntü kalitesi kötü tavsiye etmem hangi marka olursa olsun size tavsiyem LED tv ben 3 yldır led kulanıyorum ve görüntü kalitesi karşlaştırsan plasma ve lcd den daha net oldugunu görürsünüz LED TV nin ama size tavsiyem plasma almayınız.

Volkan
12-02-2013, 00:10
plasma da görüntü kalitesi kötü tavsiye etmem hangi marka olursa olsun size tavsiyem LED tv ben 3 yldır led kulanıyorum ve görüntü kalitesi karşlaştırsan plasma ve lcd den daha net oldugunu görürsünüz LED TV nin ama size tavsiyem plasma almayınız.

Bu konuda yanlış yönlendirme yapmayalım. Plazmada gerçek görüntü vardır. Siz bir teknomarkete gittiğinişzde LED ve plazmalar hepsi karışık durur ve size tabiki LED tv canlı gelir. LED tv deki renkler hiç bir zaman gerceği yansıtmaz. Çünkü coğu pastel renklerde ve aşırı derecede parlaklığa yakındır. Ama plazmada doğal renk ve ışık teknolojisi vardır.

Burda önemli olan gerçek görüntü ve gerçek netlikse bu işin uzmanı plazmadır. Zaten profesyonel kullanıcaların çoğu plazmayı tercih etmektedirler.

ezdin
12-02-2013, 02:03
Elbette LEd TV.

hüseyin
12-02-2013, 12:16
[QUOTE=Volkan;663892]Bu konuda yanlış yönlendirme yapmayalım. Plazmada gerçek görüntü vardır. Siz bir teknomarkete gittiğinişzde LED ve plazmalar hepsi karışık durur ve size tabiki LED tv canlı gelir. LED tv deki renkler hiç bir zaman gerceği yansıtmaz. Çünkü coğu pastel renklerde ve aşırı derecede parlaklığa yakındır. Ama plazmada doğal renk ve ışık teknolojisi vardır.

Burda önemli olan gerçek görüntü ve gerçek netlikse bu işin uzmanı plazmadır. Zaten profesyonel kullanıcaların çoğu plazmayı tercih etmektedirler.[/QUOTE

edit....

hüseyin
12-02-2013, 12:18
volkan şu led ile plazmanın arasındaki farkı bize bir anlatabilirmisin kardeşim....bunu herzaman merak etmişimdir....bunlar sonuçta ikiside her evin bir köşeşinde olup tablo gibi duran camdan neslener...benim gibi diğer bazı üye arkadaşlarda açıklamanı merak ediyorlardır sanırım....

Volkan
12-02-2013, 22:28
volkan şu led ile plazmanın arasındaki farkı bize bir anlatabilirmisin kardeşim....bunu herzaman merak etmişimdir....bunlar sonuçta ikiside her evin bir köşeşinde olup tablo gibi duran camdan neslener...benim gibi diğer bazı üye arkadaşlarda açıklamanı merak ediyorlardır sanırım....

Aslında bu konu malesef ülkemizde satış politikaları nedeni ile pek anlatılmıyor. Aşağıdaki acıklamalar biraz eski bilgilerdir ve benim yorumum değildir.

Aşağıda özellikle dikkat çekmek istediğim konuları kırmız ile işaretledim..

Verdiğim bilgiler tamamen kullancıların biliçlenmesi içindir. Herkez kendi cebindeki paraya göre istediği ürünü alabilir.

LED TV’rin Artıları Nelerdir ( + ) :

1. LCD ve Plazma Tv’lere oranla %40 lara varan enerji tasarrufu sağlayabilirler. (Yeni Modeller)

2. LCD TV’lerden daha hafif ve incedirler.

3. Renkler LCD ye oranla biraz daha gelişmiştir. Gerçek insan teni rengine biraz daha yakın görüntü.

4. LCD TV’lere oranla daha uzun kullanım ömrü.

5. Yüksek ışıklı ortamlarda eski nesil Plazma Tv’lere oranla daha az yansıma yaparlar (Yeni nesil Plazma Tv’ler hariç).

6. 40" ve daha küçük ekranlar Plazmaya oranlar biraz daha performans gösterirler.

LED TV’lerin Eksileri Nelerdir ( – ) :

1. Görüntüyü hızlı oluşturamaması nedeniyle, hareketli görüntülerde hareket edem kısımda görüntü netliğinin bozulması. Örnek olarak; herkesin evinde Notebook vardır (bunların tamamı LCD veya LED ekrandır) içinde yazı olan bir sayfayı mause (fare) ile hafifçe sağa-sola sürüklediğinizde yazıların bulanıklaştığını ve inceldiğini, detayların kaybolduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz. Aynı test resim ve videolar içinde geçerlidir.

2. Gerçek kontras oranının Plazma TV’lere oranla çok daha düşük olması. Siyah ve beyaz arasındaki renk geçişleri iyi değildir. Siyah rengi hiçbir zaman tam siyah renk olarak gösteremez. Kontrastı düşük olduğundan görüntüdeki detayları göstermekte yetersiz kalırlar.

3. İzleme açıları dardır. En iyi izleme açısı için tam karşıdan bakmak gerekir. Yan açılardan bakıldığında renkler değişir, siyah kısımlar parlama yapar, yansıma yapar.

4. Yüksek ışıklı ortamlarda ekranın yansıma yapması (sadece filmli ekranlarda).

5. Renkler gerçek renklerinden farklıdır. Renkleri olduğundan daha canlı renkli ve parlak gösterir.

6. Fiyatının Plazma Tv’lere oranla daha yüksek olması.

7. Plazma Tv’lere oranla daha yüksek radyasyon yayarlar (Kaynak milliyet.com.tr – Gazi Üniversitesi). (Only the registered members can see the link)

8. Ekranda ölü piksel veya led lamba hasarının oluşma riski. Ekrana sert dokunma sonucu ölü piksel oluşabilir. Yüksek nem oranı veya ani voltaj dalgalanmalarında ekranda ölü piksellerin oluşmasına veya led lambalarının yanmasına neden olabilir.

Ölü pikselsel sorunu yaşayanlarla ilgili kaynak: Google Araması (Only the registered members can see the link)

9. LED Tv’ler, görüntüdeki siyah ve beyaz sahnelerin değişimine bakmaksızın her durumda maksimum sabit güç tüketimi yaparlar.

10. 42" ve üzeri ekranlarda Plazma Tv’ler, LCD ve LED Tv’ye oranla daha iyi görüntü vermektedir.

Plazma Tv’lerin Artıları Nelerdir (+):

1. Sınırsız izleme açısı. Yan açılardan dahi mükemmel netlikte izleme imkanı.

2. LCD ve LED tv’lerde olmayan, gerçek kontras oranı. Sonsuz siyah renkler. Çok detaylı Görüntü. Kontras sadece siyah ve beyazla ilgili değildir. Tüm renklerin oluşumu için çok önemlidir. Örnek cisimleri vuran ışığın cisimlerde tonlar oluşturması gibi…

3. LCD ve LED tv’lerden daha fazla renk. Gerçeğiyle bire bir renkler. Gerçek insan teni rengi.

4. Hareketli sahnelerde anlık resim yenileme ve tepki süresiyle LED ve LCD Tv’lerden 1000+ kat daha hızlıdır.

5. Full HD seçeneği vardır. Full HD de TV’ye çok yakından baktığınızda (1 metreden az) bile mükemmel görüntü verir.

6. 120.000 saat kullanım ömrü. (Günde 10 saat izleneceğini var sayarsak ömrü 33 yıl olurdu)

7. (İncelik arayanlar içindir.) Yeni nesil Plazma Tv’ler yeni çıkan LED Tv’ler kadar ince ve hafiftir. Şu anda en ince Plazma tv 2.47cm ile Panasonic Vierra Z1 modelidir. Panasonic 2011 yılında 8.8mm. ile dünyanın en ince en az elektrik tüketimini yapan modeli piyasaya sunacaktır.

8. Elektrik tüketim ortalaması LED ve LCD Tv’ye oranla biraz daha azdır (yeni modellerde). Bir LCD veya LED Tv’nin Plazma Tv özelliklerinde olduğunu var sayarsak (600 Hz ve 1.500 cd/m2) çok daha fazla elektirik tüketirdi diyebilirdik. Yeni nesil Plazma Tv’ler, LED Tv’lerden daha az elektrik tüketirler. (Ayanı ölçüde ekran, 3D özelli vs. olmak koşuluyla)

Not: Plazma Tv’ler, elektrik tüketimleri değişkendir. Biraz açacak olursak görüntüdeki ışık yoğunluğuna bağlı olarak elektrik tüketimlerini otomatik olarak ayarlarlar. Ekranda beyaz oranı arttıkça elektrik tüketimi yükselir, siyah oranı arttıkça da elektrik tüketimi azalır.

10. Tepki süresi 0,001 (Led ve Lcd Tvlerden 1000-2000+ kat daha hızlı görüntü oluşturma). Bu nedenle hareketli görüntülerde asla bulanıklaşma olmaz. Bilgisayar oyunu meraklıları için en iyi seçim Plazma Tv’lerdir.

11. Parlaklık: 1.500 cd / m2 (Led ve Lcd Tv’lerde max. 500 cd/m2'dir. Hatta yeni nesil LED TV’lerde bu oran tasarruf için 400 cd/m2'ye düşürülmüştür) Üç kat daha fazla ışık gücü ve daha yüksek Hz (tarama hızı) olmasına rağmen, elektrik tüketimi yeni model LED TV’lerden %30 ila %80 daha fazladır.

12. LCD ve LED Tv’lere oranla daha az radyasyon yayarlar. (Kaynak milliyet.com.tr – Gazi Üniversitesi). (Only the registered members can see the link)

13. LCD ve LED Tv’lerdeki gibi ölü piksel oluşma riski hiç yoktur.

14. 42" ve üzeri ekranlarda Plazmalar LCD ve LED Tv’lere oranla daha iyi görüntü vermektedir.

15. Plazma Tv’ler görüntüdeki siyah ve beyaz sahnelerin değişimine göre elektrik tüketimi yaparlar. Beyazın çok olduğu sahnelerde maksimum, siyahın çok olduğu sahnelerde minumum elektrik tüketirler. Test yapılan örnek bir sayfa

erenlerli
13-02-2013, 00:06
çok güzel bilgi verilmiş. teşekkürler.

taraftar
13-02-2013, 03:51
Bu konuda yanlış yönlendirme yapmayalım. Plazmada gerçek görüntü vardır. Siz bir teknomarkete gittiğinişzde LED ve plazmalar hepsi karışık durur ve size tabiki LED tv canlı gelir. LED tv deki renkler hiç bir zaman gerceği yansıtmaz. Çünkü coğu pastel renklerde ve aşırı derecede parlaklığa yakındır. Ama plazmada doğal renk ve ışık teknolojisi vardır.

Burda önemli olan gerçek görüntü ve gerçek netlikse bu işin uzmanı plazmadır. Zaten profesyonel kullanıcaların çoğu plazmayı tercih etmektedirler.

plazmalarda gercek görüntü oldıgı için mi fiyatları düşük usta ?** HD VİDEO KAMARAMANIMLA CEKDİGİM VİDEO YU plazma ve led tv ye baglayıp seyrettigimde arada daglar kadar fark oldugunu gördüm ve renk cözünürlügü aynı iki tv ninde ve led lerde görüntü daha canli ve plazmalarda görüntüye dikkat edildiginde filmlerde kare ufak şeklinde noktların oldugunu görürsünüz ama led lerde öle birşey yok

osmann
13-02-2013, 10:13
volkan bilgiler için sağol çok makbule geçti.
radyasyon ile ilgili bişey biliyormusun? hangisi daha çok yayar?

Bares-si
13-02-2013, 11:25
Plazma mı kaldı artık? 3 yıl önceki tartışma konusu olmuş.

mustafayldırım
13-02-2013, 13:53
127 cm Panasonıc plazma kullanıyorum 3 yıl kadar önce aldım ,sd yayında bile görenler görüntü kalitesine hayran kalıyor,tabi parıl parıl bir ekran istemeyenler gerçek görüntü kalitesi isteyenler,bence tek dezavatajı elektrik tüketimi,herhangi bir yerde uzun süre led veya lcd seyretsen gözlerim ağrır.

Volkan
13-02-2013, 21:03
plazmalarda gercek görüntü oldıgı için mi fiyatları düşük usta ?** HD VİDEO KAMARAMANIMLA CEKDİGİM VİDEO YU plazma ve led tv ye baglayıp seyrettigimde arada daglar kadar fark oldugunu gördüm ve renk cözünürlügü aynı iki tv ninde ve led lerde görüntü daha canli ve plazmalarda görüntüye dikkat edildiginde filmlerde kare ufak şeklinde noktların oldugunu görürsünüz ama led lerde öle birşey yok

siz hangi plazmadan bahsediyorsunuz. Panasonıc ın VT ve ST serisine baktınızmı.. Bu serilerde tarama en az 2000 HZ sizin LED tv lerde en fazla 600 Hz var. Gidipte bana 2000 tl lik dandik plazmaları plazma diye söylemeyin.

Ayrıca ben size şunu söylüyorum sizi diyelim videoya cektik aynı anda kendinizi ve videoyu led tv nizde oynatın bakalım yüz renginiz led tv de nasıl cıkacak ben söylüyeyim daha parlak daha pastel renk. Siz benim demek istediğimi anlamıyorsunuz gerçek görüntü noktasına değiniyorum. pastel renk ve daha fazla ışıklı görüntü istiyorsanız LED. Ama gercek görüntü ve daha iyi netlik istiyorsanzı Plazma...

Volkan
13-02-2013, 21:06

hocam malesef bana göre ikiside yakın sayılır. malesef bu tür cihazlar şu anda evlerde çok dar alanlarda ve yakında seyredilmekte dir. bana kalırsa Plazma yada LED olsun en yakın 3 mt mesafeden izlenilmeli ve sürekli tv başında omamak sağlık acısından cok faydalı olacaktır.

Volkan
13-02-2013, 21:08
Plazma mı kaldı artık? 3 yıl önceki tartışma konusu olmuş.
heralde yanlış söylediniiz LCD mi kaldı diyecektiniz. Şu anda artık dönem Plazma ve Ultra HD cihazlara geçiyor. 2000 HZ ve üstü tarama teknolojisi şu an plazmada .

seremir
13-02-2013, 23:15

yanına kaktüs koyasanız bi problem yaratmaz...

Volkan
13-02-2013, 23:46
yanına kaktüs koyasanız bi problem yaratmaz...

aslında dediğin gibi güzel çözüm bir çok kişi pc de bunu kullanıyor iş yerlerinde. Yalnız evde kullanırken özellikle küçük cocuk varsa onun erişmeyeceği yerde olması lazım geri dönüşü olmayan kazalara neden olabilir.

hüseyin
14-02-2013, 12:58
volkan açıklamalar için çok teşekkürler kardeşim....bu açıklamalar ışığında enaz 100cm ekran plazma tv hangi markayı önerirsin....

Volkan
14-02-2013, 13:26
Hüseyin kardeş ben Plazmada önereceğim şu an tek marka PANASONIC tir. Panasonıc in ST ve VT serisinden ikisinden birini almanız gerekir. VT serisi çok iyidir ama fiyuat olarak yüksektir. 102 Cm düşünürseniz plazma yerine LED secmenizi öneririm. 117-119 yada 127 olarak Plazma alınabilir. LG ve diğer marka plazmalar malesef o kadar iyi değidir.

Hilmi
14-02-2013, 13:44
Valla ben küçük odada Philips 32PFL5007K/12 kullanıyorum çok memnunum mükemmel görüntü var...

hüseyin
14-02-2013, 14:36
Hüseyin kardeş ben Plazmada önereceğim şu an tek marka PANASONIC tir. Panasonıc in ST ve VT serisinden ikisinden birini almanız gerekir. VT serisi çok iyidir ama fiyuat olarak yüksektir. 102 Cm düşünürseniz plazma yerine LED secmenizi öneririm. 117-119 yada 127 olarak Plazma alınabilir. LG ve diğer marka plazmalar malesef o kadar iyi değidir.

teşekkürler volkan....