PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Notebook KULLANANLARA BİR TAKIM BİLGİLER.....!!

k_huso
22-02-2013, 00:41
Laptop Ekranı Arıza Sebepleri

Kullandığınız Notebook’un LCD ekranı nasıl arıza verir ve bu tür bir olaya sebebiyet vermemek için ne yapmanız gerekir...
Arızaların en sık görüldüğü kullanıcı hataları.
1-) Ekranı sert bir şekilde kapamanız.
2-) Laptop’un üstüne bir şeyler koymanız veya bastırmanız.
3-) Kullanmış olduğunuz çantada metal şeritler olmaması.
4-) Tıkış tıkış bir çanta kullanmanız.
5-) Masaya veya başka bir zemine Laptop’u sertçe koymanız.
LCD Ekran’ın İçindekiler ;
1-) Çift katmanlı Cam.
2-) Koruyucu Şeffaf Plastik.
3-) Mürekkep.
4-) Ekran çerçevesinin içinde sağ ve sol kısımlarında İnvertör – Florasan alt kısımda da Ribon data kablosu.
Eğer Laptop’unuzun ekranını kibar bir şekilde kapatırsanız uzun süreler sorunsuz olarak kullanırsınız bununda sebebi başınç uygulamalarını azaltmaktır ayrıca ne kadar çok ekranı aç kapa yaparsanız Ribbon data kablosu kopabilir.
Ribbon data kablosu ekranın alt kısmında anakarta giden yolda bulunur. Makineniz belli bir süre açık kaldığında ( ortalama 8 saat diyelim ) ribbon kablo ısı ile gevşer buda yavaş yavaş o kablonun yırtılması demektir.
Çanta Tercihine Dikkat
Laptop alırken genelde yanında çok kaliteli çantalar vermezler. Çanta Laptop için önemlidir. Eğer sırt çantasında veya Metal şeritleri olmayan sert bir çanta kullanmıyorsanız o çantayı kullanmayın.
Çanta neden önemli , siz her hareket ettiğimizde çantada sallanır ve o sallanmalar Laptop’un çanta içinde ufak ufak darbe almasını sağlar.
Laptop’u çantaya koyarken mutlaka Laptop’un yanına Adaptörünüzü düzgünçe koyun. Diğer gözlere veya Laptop’un içine koymayın.
Webcam defter kitap gibi ıvır zıvırla doldurmayın çantayı.Çantanın hatlarında mutlaka metal şerit bulunmalı çantayı elinizden düşürebilir veya bir yere çarpabilirsiniz.
Temizlerken Dikkat Edilecek Hususlar
Ekranınızı ıslak veya nemli bezle ekran temizlemeyin. Hem ekranda leke bırakırsınız hemde içine sızdırırsınız. Bastırmayın.
Mümkünse pamuk ve Philips’in kontak Sprey’inden kullanın. Pamuk ve Kontak Sprey süper ikilidir. Sprey biraz yağlıdır ama temizlik açısından sorunsuzdur.Dalgın kullanıcılar hep ekran karasında kalem telefon gibi şeyler bırakıp sonra ekranı kaparlar. Siz dalgın olmayın.

k_huso
22-02-2013, 00:50
KLAVYE ARIZALARI
Genelde servisimdede çok denk geliyor en önemlisi sıvı teması kola çay su v.b. dökülmelerinde klavye geri dönüşü olmayan arızalara sebep olabiliyor
başka bir sebep te tuşlarına çok sert basılması en çok oyun oynarken kendimizi kaptırırız :)
:warn::warn:EYER SIVI TEMASI BİRKAÇ DAMLAYSA SORUN YOK AMA BİR BARDAK VEYA YARISI KADAR BİR TEMASTA İLK YAPMANIZ GEREKEN HEMEN BİLGİSAYARINIZI KAPATIN VE BATARYASINI ÇIKARIN HİÇ BİR ŞEKİLDE BİLGİSAYARINI AÇMAYA ÇALIŞTIRMAYA ÇALIŞMAYIN VE SERVİSE GÖTÜRÜP TEMİZLETİN:warn::warn:

k_huso
22-02-2013, 00:57
Notebook kullananlar dİkkat Şarj adaptÖrlerİnİzİ fİŞte birakmayin !!!

mert383
22-02-2013, 01:10
Bilgi İçin Teşekkürler

Hikmet™
22-02-2013, 01:11
Notebook kullananlar dİkkat Şarj adaptÖrlerİnİzİ fİŞte birakmayin !!!

Usta bunun sebebi voltaj dalgalanmasından olabilirmi. Benim yeni aldiğim laptopun şarj adaptörü sürekli pirizde ve laptopu şarj etmedikçe ısınma olmuyor.

k_huso
22-02-2013, 14:11
Usta bunun sebebi voltaj dalgalanmasından olabilirmi. Benim yeni aldiğim laptopun şarj adaptörü sürekli pirizde ve laptopu şarj etmedikçe ısınma olmuyor.

evet çoğunlukla voltaj dalgalanmasından kaynaklı olabiliyor bir müşterim getirmişti ve adaptör 2 aylık orjinal bi adaptör normalde adaptörlerimiz210v-240v arası gerilimde çalışırlar ve bu voltaj 240v tu aştığında içersindeki switch mod dediğimiz elektronik sistem dayanmıyor ve arızaya sebebiyet veriyor ama prizde adaptürünüzü leptopta takılı olmasa bile bırakmayın daha uzun ömürlü olur.

bide takılı olmadığında ısınma olmuyor demişsiniz takılı olmadığı zaman haliyle herhangi bir akım çekmediği için ısınma olmaz ama prize takılı olduğu sürece çalışır...:tongue:

k_huso
22-02-2013, 14:24
Bilgisayarınızda oluşan arızaları paylaşın yardımcı olurum...:tongue::tongue:

k_huso
22-02-2013, 14:29
Chipset arızası ekran kartının aşırı ısınmasından kaynaklanan bir arızadır, Ortalama 2. yıl sonra ortaya çıkan bir arızadır.
İlk belirtileri görüntünün bozuk bir şekilde göstermesi ve görüntü ekrana gelmemesi gibi tepkiler gösterir.:tongue:

Arıza Oluşma Sebepleri
Cpu Fanı zamanla havalandırma peteklerinin tozlanması
Yumuşak zeminde kullanım ( halı, yorgan, yastık, diz üstünde )
Yüksek grafik çözünürlük isteyen oyunları uzun süre kullanmak !!!

k_huso
22-02-2013, 14:32
Notebook anakart arızaları belli sebeplerden oluşmaktadır,

Anakart üzerinde Voltaj dengeleyen besleme olarak bilinen bazı çipler arıza yapabiliyor.
şarj aletinin arızalanması dizüstü bilgisayarı da bozabiliyor.
Ram ( geçici bellek ) bozulması sonucu bilgisayar açılmaz.
1 yılda bir defa toz ve genel bakımını yaptırmakta fayda vardır

Hilmi
22-02-2013, 14:53
Paylaşımların için teşekkürler Hüseyin usta kolay gelsin... bol kazançlar..:wave:

Only the registered members can see the link

Hilmi
22-02-2013, 15:06
Hüseyin usta benim pc arada internet bağlantısı sorun oluyor sayfalar açılmıyor ama net'de sorun yok neden acaba???? bu arada kulakların çınlıyormu merak ettim usta ..Selamlar..

k_huso
22-02-2013, 17:51
Hüseyin usta benim pc arada internet bağlantısı sorun oluyor sayfalar açılmıyor ama net'de sorun yok neden acaba???? bu arada kulakların çınlıyormu merak ettim usta ..Selamlar..

akşam hallederiz abi mesaj alındı :D

mert383
22-02-2013, 18:42
Usta bende şöyle bir sorun var :(

Pil işaretinde kırmızı çarpı çıkmaya başladı ; Pili değiştirmeniz Yararlı olur yazıyor.Acaba Ömrümü bitti ; 2 Yıl oldu.

Teşekkürler.

k_huso
22-02-2013, 20:24
Usta bende şöyle bir sorun var :(

Pil işaretinde kırmızı çarpı çıkmaya başladı ; Pili değiştirmeniz Yararlı olur yazıyor.Acaba Ömrümü bitti ; 2 Yıl oldu.

Teşekkürler.

bu sorunu tam olarak tespit edebilmem için bilgisayarınızın marka model bilgilerine ihtiyacım var!!:warn:

mert383
22-02-2013, 20:33
bu sorunu tam olarak tespit edebilmem için bilgisayarınızın marka model bilgilerine ihtiyacım var!!:warn:

Ustam Casper nirvana diye geçiyor;Ctn
sağdaki pil işaretinde çarpı var kırmızı ile;bazen çıkıyor bazen çıkmıyor..bu 1 ay içinde çıkmaya başladı.

k_huso
22-02-2013, 21:18
Öncelikle denemimiz gereken birşey var bilgisayarınızı şarjdan çıkarın ve kapanana kadar kullanın bilgisayar şarjı bitip tamamen kapandıktan sonra bilgisayarınızı şarja takın ama bilgisayarı açmayın kapalı bir şekilde dursun ve bilgisayarınızın mutemelen sol köşede pil işareti vardır o işik sönene kadar bilgisayarı açmayın ortalama 1 saat sürecek eyer hiç sönmüyorsa pil bozuktur..

mert383
22-02-2013, 21:21
Öncelikle denemimiz gereken birşey var bilgisayarınızı şarjdan çıkarın ve kapanana kadar kullanın bilgisayar şarjı bitip tamamen kapandıktan sonra bilgisayarınızı şarja takın ama bilgisayarı açmayın kapalı bir şekilde dursun ve bilgisayarınızın mutemelen sol köşede pil işareti vardır o işik sönene kadar bilgisayarı açmayın ortalama 1 saat sürecek eyer hiç sönmüyorsa pil bozuktur..

Ustam deneyeceğim /Teşekkürler -geri dönüş yapar sonuçları yazarım;

mert383
23-02-2013, 12:42

Ustam denedim /Aynen dediğiniz şekilde;1 saat pc kapalı olarak şarj ettim,evet pil göstergesi söndü.
Peki ozaman Sorun ne Olabilir ?

Bu arada 1saat tam dolan PİL 5dk da bitti !!Sanırım ölmüş artık !!!

k_huso
23-02-2013, 14:47
Ustam denedim /Aynen dediğiniz şekilde;1 saat pc kapalı olarak şarj ettim,evet pil göstergesi söndü.
Peki ozaman Sorun ne Olabilir ?

Bu arada 1saat tam dolan PİL 5dk da bitti !!Sanırım ölmüş artık !!!

bu durumda bilgisayarınız pilinizi düzgün bir şekilde şarj ediyor sıkıntı yok sorun windows7 de bu işletim sisteminde windows diz üstü bilgisayarların bazı modellerinde pil ölçmede sıkıntı yaşıyor bunun için service pack beklenmekte bu durum zaten bazı sitelerde yoğun olarak tartışılıyor...

pilin bozuk olduğu durumlar kısaca bahsedeyim
1.bilgisayar pil gücünde kullanırken pil seviyesinin %99 da olmasına rağmen aniden kısa bir süre içinde küt die kapanması..
2.bilgisayar üzerindeki pil ışığının hiç sönmemesi yada yanıp sönmesi..

bu gibi durumlar pilinizin bozuk olduğu anlamına gelir..
ama şarjınız 10dk. ile 30 dk. arasında gidiyorsa tabi kullanmaya göre değişir..
bu da bilgisayarınızı düzenli bir şekilde şarj ettirmediğinizden kaynaklanır...

PEKİ BİLGİSAYARIMIZIN PİLİNİ NASIL KULLANMALIYIZ DİE SORARSANIZ..

:warn::warn: AYNI CEP TELEFONU GİBİ ŞARJA TAKIN DOLDUĞU ZAMAN ÇIKARIN BİTMEYE YAKINKEN ŞARJA TAKIN SÜREKLİ ŞARJDA KULLANMAYIN BENDE TAVSİYE:warn::warn:

ömrü azalmış pilleri bu şekilde kullanarak kurtardım ben !!! kolay gelsin.. :)

k_huso
23-02-2013, 14:52
(((AYNI CEP TELEFONU GİBİ ŞARJA TAKIN DOLDUĞU ZAMAN ÇIKARIN BİTMEYE YAKINKEN ŞARJA TAKIN SÜREKLİ ŞARJDA KULLANMAYIN )))

bu işlemi 5 kez yapın pilinizin dayanma süresinde artış olursa düzene giriyor demektir ama değişen birşey yoksa BOZUK anlamına geliyor....!!

mert383
23-02-2013, 15:00
Ustam Anladım /Teşekkürler Ederim