PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 02/11 Türkiye'de Neler oluyor

muzo
02-11-2006, 18:34
Dün tufan yaşandı, bugün günlük güneşlik
Dün gün boyu sağnak yağışın etkisi altında kalan ve metrekareye 95.7 kilogram yağış düşen Mersin'de, bugün bahardan kalma bir gün yaşanıyor. Mersin'de hasar tespit çalışmaları devam ediyor.
Only the registered members can see the link

Abdullah Biçer ve Tuncer Başar'ın haberi

Mersin ve ilçelerinde dün etkili olan sağanak yağışla ilgili hasar tespit çalışmalarına başlandığı bildirildi. Evlerini su basan vatandaşlar kendi yaralarını kendileri sarmaya çalışırken, yetkililer, hasar gören ev, iş yeri ve ekili alanlarla ilgili hasar tespit çalışmalarına bu sabah itibariyle başlandığını belirtti.

Dün Mersin ve çevresini etkisi altına alınan şiddetli yağmurun özellikle çarpık kentleşmenin yaşandığı gece kondu bölgeleri ile Mezitli Beldesi'nde hasara yol açtığı belirtildi. Yağış nedeniyle Mustafa Kemal Mahallesi'nde 30 evi su basarken, Kurdali Mahallesi'nde ise 20'nin üzerinde evin sular altında kaldığı ifade edildi. Bunun yanı sıra Mezitli Beldesi ile Osmaniye, Siteler, Gündoğdu, Tozkoparan ve Güneş mahallelerinde selden dolayı çok sayıda ev ve iş yerinin hasar gördüğü bildirildi.

Mersin Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, hasar gören ev ve iş yerlerinin tespiti için bu sabah itibariyle çalışmaların başladığını bildirdi.

Öte yandan, ilçelerdeki tarım arazileriyle ilgili hasar tespit çalışmalarının sürdüğü, binlerce dönüm ekili alanın seldan zarar gördüğü ifade edildi. Mersin İtfaiye Daire Müdürü İbrahim Özdemir de, dünkü sel baskınları sırasında 42 evde su tahliye işlemlerini gerçekleştirdiklerini kaydetti. Tarım Müdürlüğü yetkilileri de, ilçelerde yaklaşık 600 çiftçinin hasar tespiti için müracat ettiğini, 2 bin 305 dekar alanda narenciye ve sebze alanlarının zarar gördüğünü bildirdi.

Mersin merkezde de Menteş, Bekirde, Bahçeli ve Arpaç beldelerinden ihbarlar alındığını dile getirilen yetkililer, hasar tespit çalışmalarının yaklaşık 2 hafta süreceğini kaydetti. Mersin Meteoroloji Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre ise, bu sabah itibariyle Mersin'de son 24 saat içinde metrekareye 95.7 kilogram yağış düştü.

Diğer yandan dün gün boyu sağnak yağışın etkisi altında kalan Mersin'de, bugün bahardan kalma bir gün yaşanıyor. Hava sıcaklığının yaklaşık 22 derece olduğu kentte, insanlar parklara ve deniz kenarlarına akın etti. Balıkçılar ise 2 günlük aranın ardından yeniden avlanmak için denize açıldı. Yağışların yarın yeniden etkili olması bekleniyor.

(Haber7)

muzo
02-11-2006, 18:35
Sokak ortasında dövülüp, kurşunlandı
Denizli'de lokantalara motosikletiyle pide dağıtan 19 yaşındaki Mesut Cengiz, tanımadığını ileri sürdüğü iki kişi tarafından, önce sopayla dövüldü, daha sonra bacağından kurşunlandı.

Olay, bugün saat 13.00 sıralarında Mimar Sinan Caddesi'nde meydana geldi. Mesut Cengiz, işyerinden aldığı pideleri lokantalara dağıtmak üzere 20 PS 472 plakalı motosikletle servise çıktı. Yolda, 20 DT 211 plakalı otomobille önünü kesen tanımadığı iki kişi, Cengiz'i sopayla dövdü. Daha sonra, saldırganlardan biri belinden çıkardığı tabancayla Cengiz'in bacaklarına doğru dört el ateş etti. Sol bacağına isabet eden tek kurşunla yaralanan Cengiz, çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen ambulansla Denizli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
Tedaviye alınan Cengiz, kendisine saldıran kişileri ilk kez gördüğünü belirterek, “Motosikletle giderken otomobille önüme geçip durdular. Daha sonra sopayla saldırıp dövdüler. İçlerinden biri, ateş edip bacağımdan yaraladı. Sonra otomobille kaçtılar. Neden saldırdıklarını bilmiyorum'' dedi.
Polis, plakası alınan otomobilin ve iki saldırganın arandığını bildirdi.

Milliyet

muzo
02-11-2006, 18:36
Doktor direksiyon başında kalp krizi geçirdi

Gaziantep’te otomobiliyle yolda giderken kalp krizi geçiren Dr. Mustafa Örs, çimento kamyonunun altına girdi. 2 çocuk babası doktor Örs yaşamını yitirirken, kamyon sürücüsü gözaltına alındı.

25 Aralık Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı 55 yaşındaki Dr. Mustafa Örs, kendine ait 27 RR 517 plakalı otomobiliyle İnönü Caddesi’ne geldiğinde fenalaştı. Direksiyon kontrolünü kaybeden Mustafa Örs’ün otomobili, karşı yönden gelen 50 yaşındaki Süleyman Alıcı yönetimindeki 34 ZJ 3212 plakalı çimento kamyonuna çarptı. Kazada yaralanmayan ancak kendinden geçmiş halde bulunan Dr. Örs, çevredekiler tarafından yaklaşık 150 metre uzaklıktaki Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan Dr. Örs, meslektaşlarının çabalarına rağmen kurtarılamadı. Kamyon sürücüsü Süleyman Alıcı ise, ifadesi alınmak üzere Şahinbey Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
Dr. Mustafa Örs’ün muayenehanesinde yardımcısı olarak çalışan Ahmet Dalyancıoğlu, şeker hastası olan doktorun daha önce kalbiyle ilgili herhangi bir rahatsızlığının bulunmadığını, hastanede gece nöbete kaldığını, nöbetten çıkıp evine giderken bu olayın meydana geldiğini söyledi.

Milliyet

muzo
02-11-2006, 18:36
Kız öğrenciler kavga etti: 1 yaralı Erzincan'da bir lisede eğitim gören 3 kız öğrenci arasında çıkan kavgada, 1 kişi yaralandı. Tartışmanın haraç yüzünden çıktığı ileri sürülürken, öğrencilerin alkollü olduğu da iddia ediliyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bir lisede okuyan A.E. ve S.O. ile E.T arasında, okulun spor salonunda tartışma çıktı.

Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine öğrenciler, öğretmenler tarafından ayırıldılar. Kavga sırasında darp edilen E.T, Erzincan Devlet Hastanesine kaldırıldı. E.T'nin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Bu arada, kavgaya karışan ve haraç istedikleri öne sürülen öğrenciler S.O. ve A.E. ifadeleri alınmak üzere Erzincan Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğüne götürüldü. Yaralanan öğrenci E.T'yi hastanede ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Yalçın, gazetecilere yaptığı açıklamada, kavganın haraç isteme nedeniyle çıktığının iddia edildiğini belirterek, ''Ancak bununla ilgili şu an için herhangi bir kanıt yok. Öğrencilerimizin sağlık durumları iyi. Bilgi yapılacak soruşturmanın ardından netleşecektir'' dedi.

Yalçın, bir gazetecinin ''öğrencilerin alkollü olup olmadıkları'' yönündeki sorusu üzerine ise ''Bu konuda inceleme yapıldıktan sonra gerekli açıklama yapılacaktır'' diye konuştu. Yaralanan öğrenci E.T'nin babası Yaşar T. ise okul idaresinin benzer olaylar karşısında duyarsız davrandığını öne sürdü.

(aa)

muzo
02-11-2006, 18:37
Tecavüzcünün tüyler ürperten itirafları
İZMİR'de, 3 ay önce avukat A.A.A.'a bürosunda tecavüz edip gasp etmek isteyen, direnmesi üzerine de bıçakla yaralayan 37 yaşındaki A.E. ve suç ortağı M.T., ‘yağma’ suçundan 15'er yıl hapis cezası istemiyle yargılanmaya başlandı.

Bahri KARATAŞ'ın haberi

Sanık A.E.'nin bu olaydan 4 gün önce diş hekimi 40 yaşındaki Zekiye Gökşin'i, dişlerini temizletmek amacıyla telefonla randevu alıp gittiği Eşrefpaşa semtindeki muayenehanesinde tecavüz edip elleriyle boğarak öldürdüğü, cinayetin ardından gasp ettiği parayı harcadığı ortaya çıkmıştı.

Bugün İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk kez görülmeye başlanan davaya tutuklu sanıklar A.E., M.T. ile olayın mağduru avukat A.A.A. ve tarafların avukatları katıldı. A.E., poliste verdiği ifadesinde olayı ayrıntılarıyla anlatırken, hakim karşısında ise amacının tecavüz olmadığını, avukatın kendisiyle ilgilenmediği için kızdığını, boğazını sıkarak kaçtığını, bıçak da kullanmadığını öne sürdü. A.E., polisteki ifadesinde şunları söylemişti: “Diş hekimi Zekiye Gökşin'in olayında olduğu gibi, bu olaydan 4 gün sonra, Hatay semtindeki avukat A.A.A.'ı sahte isimle arayıp davam olduğunu söyleyip randevu aldım. Kendisiyle daha önce babamın bir davasına bakması için görüşmüştüm. Bürosunda yalnızdı. Direksiyon kursu olduğunu, öğleden sonra gelmemi söyledi. Tekrar gittiğimde yemek yiyordu. Telefonla birisiyle konuşuyordu. Karşısındaki kişiye ‘şimdi gidiyor’ dedi. Bu kelime benim canımı sıktı. Benimle ilgilenmediği için, çok sinirlendim. Önce boğazını ellerimle sıktım, ardından bıçağı boğazına dayadım. Bıçağı sırtına sapladım. Avukata tecavüz etmeye yeltendim, ancak bağırması üzerine paniğe kapılıp kaçtım. Özellikle bayan olan avukataları seçiyordum. Onlar savunmasız oluyor. Benim hayattan bir beklentim yok. Nasıl olsa yaşayan bir ölüyüm. Bu şekilde bir çok diş hekimi ve avukattan randevu aldım. M.T., her iki olaya katılmadı. Beni ihbar etti diye düşündüğüm için onun ismini de polise verdim.''

Zanlılardan, öğretmen olan M.T. de iddiaları reddetti. Avukat A.A.A. ise zanlı A.E.'nin kendisini bıçaklayıp tecavüze yeltendiğini, direnmemesi halinde diş hekimi gibi ölmüş olacağını belirterek şunları söyledi:
“Sahte isimle randevu aldı. Geldiğinde arayanın o olup olmadığını sordum. Kendisinin olmadığını söyledi. Bu yılın başında babasının bir davasına bakmamı da istemişti. Fakat anlaşamadık. Kendi davasına bakmak için 2 bin YTL'ye anlaştım. Direksiyon kursu olduğunu ve öğleden sonra vekaletle birlikte gelmesini istedim. Öğleden sonra tekrar geldi. Ben o sırada yemek yiyordum. Kendisi kahve istedi. Ertesi gün bayram olduğu için davasıyla ilgili adliyeye gidip dosyasından fotokopi çekecektik. Bürodan dışarı çıkarken, ayakkabısını bağlıyormuş gibi yapıp eğildi. Kalkınca birden boğazıma sarıldı. Belinden bıçağı çıkarttı. Ben de ona dirseğimle vurdum. Bıçağı sırtıma sapladı. Yardım istemek için bağırınca kaçtı. Gelen polislere beni bıçaklayan kişinin diş hekimini öldüren kişi olduğunu söyledim. Çünkü bu kişi diş hekimini öldürdüğü gün beni de telefonla aramış. Amacı gasp olsaydı, masa üzerinde duran cep telefonlarım ve çantamı alıp giderdi. Maksadı başkaymış. Amacı bana da önce tecavüz edip sonra da öldürmekmiş. Şimdi yaşadığıma inanamıyorum. Davacıyım'' dedi.

A.E.'nin avukatı müvekkilinin akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespit edilmesini istedi. Mahkeme heyeti bunu daha sonra değerlendireceğini belirtip sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı erteledi. Diş Hekimi Zekiye Gökşin'i öldürme olayı ile ilgili olayın soruşturmasının bitmediği ve bu olaydan dolayı A.E., suç ortakları T.K., ve M.T., M.Ö., ve Z.A.C., hakkında henüz davanın açılmadığı belirtildi.

TAM BİR SUÇ MAKİNASI

A.E.'nin 1989 yılında Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde küçük yaşta kızı alıkoymak ve kızlığını bozmak suçundan cezaevine girdiği, 1992 yılında CMUK'da yapılan değişiklikten yararlanarak tahliye edildiği belirlenmişti. Suç dosyasına göre A.E., 6 Temmuz 1995 tarihinde de Eşrefpaşa Caddesi üzerinde kadın diş hekimi B.S.'ye aynı şekilde muayenehanesinde tecavüz edip kolye, alyans ve saatini gasp edip kaçtı. Birkaç gün sonra Güzelyalı Semti'nde bir doktorun yazıhanesinde çalışan sekreter kıza tacüvüzde bulunup gasp yapan A.E., anyı hafta içinde Karataş Semti'nde Dişhekimi A.B.'ye tecavüze kalkışınca çevreden yetişenler tarafından suçüstü yakalandı. Bu üç olaydan yargılanan A.E., önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, sonra bu ceza 36 yıl hapse indirildi.
1995 yılında girdiği cezaevinden İnfaz Yasası'na göre 2013 yılında çıkması gereken A.E., kamuoyunda ‘Rahşan Affı’ olarak bilinen Şartla Salıverme ve Cezaların Ertelenmesi'ne Dair Kanun'dan yararlanıp geçen yıl Eylül ayında tahliye edildi.
Suç makinası A.E.'nin, tahliye oldukta sonra da Aydın'ın Söke İlçesi'nde, ‘dolandırıcılık’ suçuna karıştığı, bu suçtan 3 ay Kuşadası Cezaevi'nde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildiği belirlendi.

Milliyet

muzo
02-11-2006, 18:38
Bir gecede 10 iş yerini soydu
Trabzon’un Vakfıkebir İlçesi’nde dün gece 16 yaşındaki A.N.Y., bir saat içinde 10 işyerini elindeki tornavida yardımıyla kapılarını açarak soydu. Gözaltına alınan soyguncu serbest bırakıldı.

Bahadır ÖKTEM'in haberi

Saat 03.00 sıralarında polisin şüphelenmesi üzerine durdurulan zanlının üzerinde yapılan aramada çok sayıda cep telefonu, para ve kontör çıktı. Gözaltına alınarak yaşıyan sorgusunda suçunu itaraf eden A.N.Y., 10 iş yerini soyduğunu söyledi.

Soyduğu mağzaların güvenlik kameralarınca da kaydedilen zanlı, iş yeri sahiplerinin şikayetçi olmaması ve yaşının küçük olması nedeniyle çıkarıldığı nöbetçi savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Hürriyet

muzo
02-11-2006, 18:38
Çamlıdere'de trafik kazası: 3 ölü
Ankara'nın Çamlıdere ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Raşit İset yönetimindeki 06 KS 619 plakalı otomobil, Topraklık mevkisinde, sürücüsünün kimliği belirlenemeyen 06 ZZ 77 plakalı otomobille çarpıştı.

Kazada, sürücü Raşit İset, Hasan İset ve kimliği belirlenemeyen bir kişi öldü, 4 kişi yaralandı. Yaralılar, Kızılcahamam Devlet Hastanesine kaldırıldı.

muzo
02-11-2006, 18:39
4 günlük evli çift soba kurbanı
Evin bir odasına çekyatı yerleştirip, kurdukları kömür sobasını da yaktıktan sonra uykuya dalan 4 günlük evli çift, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitirdi.

Hüseyin TÜCCAR'ın haberi

Samsun’un Havza İlçesinde geçen pazar günü düzenlenen törenle dünya evine giren Nedime- Mustafa Karaca çifti, dün gece Bursa’ya kamyonla getirdikleri eşyalarını toplu olarak indirdikleri evin bir odasına çekyatı yerleştirip, kurdukları kömür sobasını da yaktıktan sonra uykuya daldı. Genç çift, gece sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitirdi.

Bursa’daki bir gıda firmasında müşteri temsilcisi olarak çalışan 31 yaşındaki Mustafa Karaca, memleketi olan Samsun’un Havza İlçesi'nde geçen pazar günü düzenlenen törenle 19 yaşındaki Nedime Karaca ile dünya evine girdi.

Evlendikten sonra üç gün Samsun’da kalan genç çift, dün ev eşyalarını bir kamyona yükleyip, akşam saatlerinde Bursa’da merkez Osmangazi ilçesi Çiftehavuzlar Mahallesi Dağ Sokak’ta kiraladıkları eve geldi. Ahmet Paçal’a ait üç katlı evin, giriş katını kiralayan Karaca çifti, aynı mahallede oturan akraba ve arkadaşlarının yardımıyla saat 21.30’a kadar kamyondaki eşyalarını eve soktu.

Eşyaları toplu olarak evin salonuna ve odalarına koyan Karaca çifti, uyumak için bir odaya çekyat yerleştirip, kömür sobasını da kurdu. Havanın soğuması nedeniyle sobaya kömür atan Karaca çiftçi, uzandıkları çekyatta uykuya daldı. Yeni evli çift, sobadan sızan karbonmonaksit gazından zehirlenerek yaşamını yitirdi.

İŞE GİTMEYİNCE ARKADAŞLARI EVE GELDİ

Bugün işe başlaması gereken Mustafa Karaca’nın, öğlen olmasına rağmen işe gelmemesinden şüphelenen mesai arkadaşları, telefonla ulaşamayınca eve geldi. Kapının bir türlü açılmaması üzerine, içeriden kömür kokusu geldiğini de fark eden firma çalışanları hemen 112 Acil Servis’ten yardım istedi. Kısa sürede olay yerine gelen sağlık görevlileri, çalmalarına rağmen açılmayan kapıyı kırarak içeriye girdi. Sağlık görevlileri, kapıya doğru yönelmiş olan Mustafa Karaca’nın cesedini kapının hemen yanında, eşi Nedime Karaca’nın cesedini ise odadaki çekyatın üzerinde buldu.
Olay yerinin iki sokak arkasında oturan Nedime Karaca’nın halası 55 yaşındaki Hatice Geçmiş olayın şokunu yaşarken, “Dün gece birlikte eşyaları indirdik. Yoruldukları için eşya yerleştirmeyi bugüne bırakmıştık. Umutla geldikleri ev gencecik yavrulara mezar oldu” diyerek gözyaşı döktü.

Oda içinde inceleme yapan Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şubesi ekipleri, soba içindeki kömürün tamamen yanmış olduğunu, odanın ise karbonmonoksit gazıyla dolduğunu belirledi. Genç çiftin cesedi, otopsi için Adli Tıp Kurumu’na kaldırılırken, olayla ilgili soruşturmaya Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca başlandı.

Milliyet

muzo
02-11-2006, 18:40
Kaçaklar donarak öldü
Edirne’nin Enez ilçesinde, yasa dışı yoldan yurt dışına gitmek isteyen 2 yabancı uyruklu donarak öldü.

Edinilen bilgiye göre, jandarma ekipleri, Yenice köyü Tülümen mevkisinde yaptığı kontrollerde, üzerlerinde can yeleği bulunan 2 yabancı uyruklunun cesedini buldu.
Yapılan araştırmada, ölen yabancı uyrukluların 31 Ekimde, aynı mevkide "Pasaport Kanununa Muhalefet" suçundan yakalanan 22 kişilik gruptan ayrılanlar olduğu tespit edildi.
Aynı suçtan gözaltına alınan ve Enez İlçe Jandarma Komutanlığında soruşturması devam eden H.B. ile V.M’nin yaptığı teşhiste, donarak ölen yabancı uyrukluların, H.M.M. ile W.A. olduğu ortaya çıktı.
Otopsi sonucu, söz konusu kişilerin donarak öldüğü belirlendi.

AA

muzo
02-11-2006, 18:40
Siirt-Eruh yolu ulaşıma kapandı
Siirt-Eruh kara yolu, sağanak yağışların yol açtığı heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı.

Kapanan yolda incelemelerde bulunan Vali Hüseyin Avni Mutlu, son 40 yılın en şiddetli yağışlarının meydana geldiğini belirtti.

Su baskınlarında can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu ifade eden Mutlu, ''Allah'a şükür ilimizde ölüm olayı meydana gelmedi. Son yağışlarla 7 köprü zarar gördü.

Siirt-Eruh yolu da heyelan nedeniyle kapandı. Yol açma ve köprüleri onarım çalışmalarımız devam ediyor. Ulaşamadığımız yerleşim birimimiz yok'' dedi. Yolu ulaşıma açmak için çalışmalar sürüyor.

AA