PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pardus Linux 2007 Beta (ATA) Çıktı

pckolok
17-11-2006, 23:35
Only the registered members can see the link

BİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen Pardus, yenilenmiş ve geliştirilmiş ATA kod adlı beta sürümüyle 10 Kasım’da çıkıyor. Pardus'un yenilenen arayüz ve geliştirilmiş özelliklerine sahip olacak olan bu sürüm, yeni dağıtımın ulaştığı noktayı sergilemesi açısından bir “ön gösterim” niteliği taşıyor.

TÜBİTAK UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde geliştirilen açık kaynak kodlu özgür işletim sistemi Pardus, son kararlı sürümden (1.0) bu yana aralıksız sürdürülen çalışmalar sonrasında çok önemli bir aşamaya ulaştı.

Geçtiğimiz yılın 26 Aralık'ından bugüne dek sürdürülen çalışmalarda, kararlı sürüm öncesinde en önemli durağa, “beta” aşamasına gelindi. Pardus'un yenilenen arayüz ve geliştirilmiş özelliklerine sahip olacak olan bu sürüm, yeni dağıtımın ulaştığı noktayı sergilemesi açısından bir “ön gösterim” niteliği taşıyor.

Pardus'un yeni ve güncelleştirilmiş ATA kod adlı beta sürümü, 10 Kasım akşamı itibariyle İnternet üzerinden indirilebilecek.

Pardus ATA sürümünde ne yenilikler var?

Pardus’un yapılandırma çerçevesi ÇOMAR kullanılarak geliştirilen açılış sistemi sayesinde diğer işletim sistemlerine göre artık çok daha hızlı açılıyor.

Pardus paket yöneticisi PiSi'de yapılan geliştirmelerle yazılımlar artık çok daha az yer kaplayıp, İnternet üzerinden çok daha hızlı indirilebiliyorlar. PiSi’nin kullanışlı ve kullanıcı dostu grafik arayüzü kullanılarak yazılımların güncelleme ve kurulum süreçleri de büyük ölçüde kolaylaştı.

Görsel unsurları ve pek çok bileşeni güncellenen ve kararlılığı artan Pardus'un bu yeni beta sürümü, kullanıcılardan gelen hata girdileri ve önerilerle kararlı sürüme doğru gelişimine devam edecek.

Pardus ATA, her zaman olduğu gibi tüm masaüstünde Türkçe yazım denetimi, İnternet araçları, ofis yazılımları, çokluortam (resim, müzik, video vb) oynatıcıları, oyunlar ve sayısız yazılım ile kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılayacak tek bir CD olarak geliyor.

Özgür yazılım yaklaşımıyla geliştirildi

Özgür yazılım yaklaşımı ile açık kaynaklı olarak geliştirilen Pardus, Genel Kamu Lisansı (General Public License - GPL) ile özgürce dağıtılacak. Özgür yazılımın kapalı kaynak kodlu yazılımlara göre birçok üstünlüğü bulunuyor. Bunların başında güvenlik geliyor. Açık kaynak kodlu yazılımlar, doğası gereği geliştirilme sürecinden kullanılma aşamasına kadar on binlerce göz tarafından denetleniyor.

Kötü niyetli bir programcı ya da kuruluş tarafından yerleştirilebilecek bir kod parçasının böyle bir ortamda gizlenmesi mümkün değil. Ayrıca, kaynağın açık olması nedeniyle olası güvenlik açıkları hızla yamanabiliyor. Kaynak kodunun isteğe ve gereksinime göre özgürce değiştirilip yeni amaçlara hizmet edecek şekilde uyarlanması da yazılıma benzersiz bir esneklik kazandırıyor. Küresel Linux camiasıyla birlikte üretilen işletim sistemi, gerek lisanslama yöntemi ve gerekse bakım ve yönetim kolaylığı ile toplam sahip olma maliyetinde önemli tasarruf sağlıyor.

Hakan Gül
17-11-2006, 23:38
Ellerine sağlık @pckolok