PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi kartına 9 taksit sınırlaması size göre olumlu bir uygulamamı?

Editor
31-12-2013, 21:33
Alta verilen resmi gazete haberine göre görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz

'Banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelik'te yapılan değişiklik ile 1 Şubat'tan itibaren kredi kartları taksitlendirme süresi 9 ayı geçemeyecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Söz konusu yönetmeliğin 26'ncı maddesinin başlığı "Kart çıkaran kuruluşlarda koruyucu hükümler, hesap ve kayıt düzeni, mali tablolar ve denetim" şeklinde değiştirilirken, bu maddeye şu fıkra eklendi:

"Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemez. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz."

Bu yönetmeliğin 1 Şubat'ta yürürlüğe gireceği kaydedildi.

rselturk
31-12-2013, 22:14
Merhaba Dost!
Trafik işaret ve levhalarının anlamından bihaber,ama koskocaman TIR'ın üzerinde sürücü koltuğunda!..
Asgari ücretle çalışır,ama mirasyedi evlat gibi cüzdanında beş tane kredi kartı taşır...
Ticaret sicilinde vergi kaydı bile yok,ama aylık geliri milyon dolar!...
Üretime zerre kadar katkısı yok,ama arabuluculuk hizmetlerinden köşeyi dönmüş...
Adam hırsızlık yaparken suçüstü yakalanmış,gözcülerinin yakasına yapışıyor, "Neden haber vermediniz?" diye...
Bunlar ne denli olumluysa,alınan karar da okadar olumlu!....:wave::wave::wave:

Admin
31-12-2013, 23:18
9 Taksit iyi tamamda bazı sektorlere taksit bile kalmamış cogu esnaf bundan etkilenecektir

martiin
31-12-2013, 23:23
12 taksıt ıyı oluyor du pesın fıyatına sımdı alırkan 2 3 kez dusunup de alacagız ne alacaksak hem esnaf hem de duzenlı kullanan lar ıcın kotu haber dusuncem

selim789
31-12-2013, 23:45
taksit ne kadar fazla olursa millet daha çok tercih edip alış veriş yapıyordu. iyi olmadı bence..

didi
01-01-2014, 00:06
Bankaya borçlanıp yıllarca onlara çalışmak yanlış.Kiradan kurtulmak için birçok arkadaşım bankadan kredi çekti ev aldı.Şimdi 10 sene nasıl bitecek,hala sekiz sene var deyip duruyorlar.

Kredi kartına gelince onuda pek kullanmayı bilmiyoruz.Maaş veya avans zamanı aldığı bütün parayı kredi kartı taksitine yatıran insanlar var.İstisnalar hariç sebebi avmde,mağazada,internette bilinçsizce para harcamaları.

Devlet bu düzenlemeyle bilinçsiz tüketiciyi hizaya getirip,herkesi ayağını yorganına göre uzatmak için zorluyor.Bence olumlu çünkü bu sayede kredi kartı "mağduriyeti" azalacak ve mahkemelere kadar bu işler yüzünden yaşanan zaman kaybından kurtulacaktır.

12eylul10
01-01-2014, 00:17
anket kart düzenlemesi ile ilgili siyaset yapacaz ya (muhalefet yapacaz ya yapmazsak duramayız) sürücü koltuğu ticaret sicil kaydı falan filan neyse bence olumlu bi gelişme didi arkadaşımızın yazdığı gibi kredi kartlarını hunharca kullananlar için bi dizginleme yoluna gidilmiş bi nebze tüketim çılgınlığımızın önüne geçeriz inşaAllah

hallederiz
01-01-2014, 01:05
gelir gider düzeyi ayarlanmadıkça hiç bir şey düzelmez adamın geliri 840tl zorunlu gider 1200tl ise ne olur söylermisiniz

kanberoğlu
01-01-2014, 01:19
9 Taksit alışverişte azalmayı getirir. Alınan mal ve ödenecek taksit rakamı çoğalınca haliyle az alışveriş yapılacak esnaf etkilenecektir.

fatihmc
01-01-2014, 03:25
:) mısırda adamlar kredı kartı kullanmıyor sız 9 ay taksıt te muhalefet edıyorsunuz parası olan harcasın

aliharbiye
01-01-2014, 11:44
bence 12 ay taksite kadar normal, ama 12. fazlası çok uzun vade oluyor. ama kredi kartın bir sürü insana acaip faydası dokunuyor, taksit oranı 9 olursa, şimdi millet ne yapacak, ayda 100 lira yatıramama korkusu bir çok insanda hakim. mesela ben bankaya gidiyorum para lazım 10 bin tl alacam yok şunu getir yok bunu getir, boş şeylerle uğraş sonrada dosya parası koy, bir sürü ıvır zıvır, ben 10 bin tlyi dışardan kredi kartından çektiyim zaman en azaında ıvır zıvır şeyler istemiyorlar benden, oturuyorum çayımı içene kadar 10 bin tl. ayağıma geliyor. nakit 10 bin tl alıyorum adamlar kredi kartından 10,700 veya 10,800 para çekiyorlar, 12 ay taksit yapıyorum, kafam rahat, 10 bin tlde iyi para yani, bankaya git parayı 2 günde alabilirsen ne mutlu sana. atm"den çekecem dedim yıllık faizi 2 bin tl, ben acaba nasıl para çekmeye devam edebilirim onu düşünüyorum, inşallah kredi kartı tüccarları bu işin kolayınıda bulurlar. uzun lafın kısası hüküt yaşam biçmimizi alt üst etti.

Baldemir
01-01-2014, 12:08
Hiç iyi olmadı

adur
01-01-2014, 13:09
bana göre çıkarılan yönetmeliğin asıl amacı ne esnafı korumak nede müşteriyi korumak tamamen faiz lobisi dedikleri çevreleri korumak. bir şekilde kart batağına düşmüş insanlar devamlı asgari tutarı ödediğinde banka fazla faiz alıyor ama tefeci dedikleri insanlar borcunun tamamını ödeyip karşılığında size tlf, altın vb satmış gibi gösterip 12 taksit yapıyorlar ve aldıkları ücret bankanın 3 te 1 oranında. taksit miktarı sıfırlanmış malların çoğu nu bu tefeciler kullandıkları için kaldırdılar. diğer taraftan kart limitleri maaşa göre düşürüldüğünde asgari üçretli olan bir insan ihtiyacı olduğu halde nasıl bir buzdolabı bir çamaşır makinası bir tv alabilecek bunları almak için ne kartın limiti yeter yetse bile taksit tutarları fazla olduğundan ödeyemeyecek

uydu3405
01-01-2014, 15:08
Ben uygulamayı uzun vadede anlaşılacak iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

caydinel
01-01-2014, 16:49
milleti harcamaya alıştırdılar şimdide buna gem vurmaya çalışıyorlar...kart kullanmasını bilmiyoruz vesselam...

xfles7837
01-01-2014, 18:23
Malesef ülkemizde kurunun yanında yaşı da yakmaya son hızla devam ediliyorlar. elektrik faturasını ödemeyenleri ödersin, bağkurunu zamanında yatırırsın sonra bir de bakmışsın ödemeyenlere af veya ödeme kolaylığı sağlanmış. bilinçsiz kullananların kabahatine herkesi ortak ediyorlar.

Volkan
01-01-2014, 21:17
Kredi kartlarındaki sınırlama mantıklı ancak asgari ücretin düşük olması nedeni ile tamamen bir fiyasko haline gelmiş durumda.

Esnaf kriz döneminde aldığı yaralar nedeni ile müşteriye güveni yok. Kredi kartı bir nevi peşin olduğu için esnaf için kredi taksitli satış yapmak her zaman sağlam ve ideal olan hale geldi.

Asgari ücretin düşük olması nedeni ile bu ücretle çalışan kişiler içinde aylık düşük taksitle alışveriş yapmta onlar için iyi bir seçenek. Ama bu sınırlama geldiği zaman bu ücretle çalışan bir kişi maalesef buzdolabı bozulsa bir dolap dahi alamayacak duruma geliyor..

Maalesef ülkemizdeki uygulamalarda ki paralel lik sorunu halen devam etmektedir. Piyasadaki ürünler pahalı kişilerin aldığı maaş az esnafın dolandırılmaktan gözü kormuş ve tek taksit imkanı sınrılanmış. Çok kısır bir döngü oluşmuş durumda.

cihan3467
02-01-2014, 00:59
peki laptop,telefon alırken 9 taksit kısıtlaması sizce de uygun mudur?

BAYBORAALTAR
02-01-2014, 05:40
Tv lerdeki Elektronik kampanya sirketlerine bakin kimlerin? Kredi kartlarina taksit sinirlamasinin neden getirldigini daha iyi anlarsiniz.

eroll
02-01-2014, 10:59
Valla herkes ayağını yorganına göre uzatmalı diyorum...Ne kadar çok taksit o kadar fazla kredi kartı mağduriyeti..vatandaşta para yok ne yapsın...Mecburen kredi kartı kısıtlaması yapılıyor..Siz sokaktaki %20 enflasyona emekliye maaş vermemek için %7 derseniz daha başımıza gelecek çok şey var demektir....taksit kısıtlaması hafif kalır bence.Mutlu 2014 yılı diliyorum hepinize...

baba muslum
02-01-2014, 17:13
operatörlere taksit sınırı yok onlar yaşadı telefon satışları patlar tarifeler üzerinden,memurda artık baharı bekler telefon televizyon bilgisayar almak için

hallederiz
02-01-2014, 22:12
cebimizin enflasyonu yani hissedilen enflasyon ki beni bu ilgilendiriyor %200 nasıl ayağını yorganına göre uzatacan bi kere ayağını uzatabileceğin yorgan yok ortada önce vatandaşa yorgan versinler vatandaş o zaman ayağını yorganına göre uzatır..başbakana 200 koruma vatandaşa tasarruf ne ala memleket

osmann
03-01-2014, 10:19
9 taksit sınırı mahkemelik kartların azalmasına sebep olacağını zannetmiyorum. (mahkemelik olacak kişi için 2 taksitede indirsen sınırı yine mahkemelik olur. )
ama ödemelerine sadık sabırsız müşterilerin a/v ye çıkması azalacağından olan esnafa olur gibi geliyor.

hüseyin
03-01-2014, 12:42
hükümetin aldığı bu kararı eleştiren arkadaşlar acaba 9 taksit sınırlaması deyilde 15 taksit sınırlaması getirseydi bunu ne şekilde eleştirirlerdi bunu merak ediyorum...hükümet bir karar alıyor fakat gelin görünki ne isaya nede musaya bu alınan kararı beyendiriyor....yalnız burada deyil ülke düzeyinde billi bir istemezük kesimi varki bunlar tayyibin yaptığı hiçbirşeyi beyenmezler,tayyibin söylediği en olumlu birşeyin dahi zıttını söylemek için birbirleriyle yarışırlar...bu kesimin tayyibe yaptığı terbiyesizliği gören vatan daş tayyibin politikalarını beyenmiyor olsa bile sırf inadına bu adama oy veriyorlar....birilerinin önünde ceket iliklemeyi,el pençe divan durmayı,giden ağam gelen paşam edebiyatını kafalara sokup devletin malı deniz yemeyen keriz sözleri ve tavırları onyıllarca bu milletin beyninde nasıl yer etti sanıyorsunuz.....işin özeti şu...12 yıllık akparti iktidarı nedeniyle aç kalma tehlikesi beliren chp ve onun yandaşı olan sermaye ile çevresi yanına fetullah gülen ve onun ikamet ettiği Amerika ile israili alarak 17 aralıkta rüşvetle kılıflandırılmış güzel bir tezgah hazırlamışlar...bu dümeni tayyip yutmadı halkında yutacağını sanmıyorum.....bu arada 17 aralıktan bir iki gün önce piyasadan 2 milyar dolar toplayan bankasyayıda bu kehanetinden dolayı kutlarım...

kral41
03-01-2014, 18:48
Pahalı bir şey aldığın zaman 9 taksit oldumu taksit fiyatları artacak bence iyi olmadı

ugur26
03-01-2014, 19:46
bence iyi bi uygulama ben hic kredi kartı kulanmıyom

martiin
03-01-2014, 19:58
alakası yok hocam beleş dagıtılar peynır ekmek gıbı sonra soyle oldu boyle oldu 9 taksıt olsa ne olacak odemeyen yıne ödemeyecek yıne 950 maas alıyorum 1250 tl kk lımıtı harcama yaparken hep dıkaat ederım k. k lımıtınden hep 500 tl bırakırımcunku maasım mın uzeınde harcama yapmak dogru olmaz adam örnek 150 aylık kredı kartı taksıtı var bunu asagarısı 40 lıra gıdıp 40 lıaryı öduyor bır ay boyle 2 ay boyle fıa bıne bıne eee kart magduruyom

benım bır tanıdık var adam tum bankalardan kırmızı kalemı yemıs esıne gelen kartı kullanmayı baslıyor ılk ayda asgarı ödemyı baslıyo lımıtı doldurmus daha ılk ayda yahu
15 hesap kesılıyor sa en gec 2 gun ıcınde aylık ne kadar kulllanmısım 300 tl o para yı hesap kesıp tarıhınden önce hazırlarım ve hiç sorun yasamadım

kredı kartı = cebındekı paradır cebınde para yok k.kartı kullanıyor

uydu3405
12-01-2014, 01:05
hükümetin aldığı bu kararı eleştiren arkadaşlar acaba 9 taksit sınırlaması deyilde 15 taksit sınırlaması getirseydi bunu ne şekilde eleştirirlerdi bunu merak ediyorum...hükümet bir karar alıyor fakat gelin görünki ne isaya nede musaya bu alınan kararı beyendiriyor....yalnız burada deyil ülke düzeyinde billi bir istemezük kesimi varki bunlar tayyibin yaptığı hiçbirşeyi beyenmezler,tayyibin söylediği en olumlu birşeyin dahi zıttını söylemek için birbirleriyle yarışırlar...bu kesimin tayyibe yaptığı terbiyesizliği gören vatan daş tayyibin politikalarını beyenmiyor olsa bile sırf inadına bu adama oy veriyorlar....birilerinin önünde ceket iliklemeyi,el pençe divan durmayı,giden ağam gelen paşam edebiyatını kafalara sokup devletin malı deniz yemeyen keriz sözleri ve tavırları onyıllarca bu milletin beyninde nasıl yer etti sanıyorsunuz.....işin özeti şu...12 yıllık akparti iktidarı nedeniyle aç kalma tehlikesi beliren chp ve onun yandaşı olan sermaye ile çevresi yanına fetullah gülen ve onun ikamet ettiği Amerika ile israili alarak 17 aralıkta rüşvetle kılıflandırılmış güzel bir tezgah hazırlamışlar...bu dümeni tayyip yutmadı halkında yutacağını sanmıyorum.....bu arada 17 aralıktan bir iki gün önce piyasadan 2 milyar dolar toplayan bankasyayıda bu kehanetinden dolayı kutlarım...

Çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz.Tarafsız biri olarak muhalefete diyorum ki başbakanın üzerine giderek kesinlikle indiremezsiniz, tavsiyem yaptıkları olumlu şeyleri olumlu olduğunu açıklıyarak ben dahada iyisini yapabilirim diyerek bir nebze olsun kazanma şansları olur.

ali_cengiz009
17-01-2014, 09:15
hiç taksit yapmasınlar peşin olsun herşey al gülüm ver gülüm eskiden kredi kartımı vardı

Dijitalci
23-01-2014, 12:02
Taksitler bahane DOLAR ve EURO ŞAHANE.!!!!! 2.30 + 3.12 dayandı hadi hayırlı işler.

MUTAF
23-01-2014, 15:23
Olayın özünde ülke bazında cari açık konusunu bahane ediyor devlet.
Üretimi olmayan ülkede tabikide cari açık olacak. Biride çıksın desinki Türkiyede şu şu ürünün üretimi var. YOK. Bu yuzden cari açık hiçbir zaman kapanmaz.
Ne zaman ülkede üretim başlar her anlamda, ozaman cari açık hesaplamaları yapılır.
Ama sağolsun devlet bu cari açığı kapatmayı zavallı milletten cıkarıyor.

Diğer tarafta, kredi kartını kullanmayı bilmeyen, kendini akıllı sanan, herşeyi kredi kartına alıp taksit yapıp, sadece minimum ödeme yapıp sürekli borca giren, sonrada KENDİNİ KREDİ KARTI MAĞDURU gibi gösteren gerizekalı kısım var.

En son olarakta gelirine giderine bakmadan herkese kredi kartı dağıtan bankalar var.
Emekliye işçiye bakkala tüccara işçiye işsize herkese kredi kartı dağıtan bankalar var.
aslında bankalar direkt olarak vermiyor kredi kartını. Bu işle görevli bazı komisyoncular çoğunlukta. her verdiği kredi kartı için 50tl gibi prim alan elemanlar mevcut.
işte bu elemanlar herkese leblebi dağıtır gibi kredi kartı veriyo.

Gelelim bana; 7 8 senedir kredi kartım var. 1 kere bile borca düşmedi, düşmeyi geç, her zaman dönem içi veya faturanın kesildiği gün faturamı ödemişimdir. Cebimde harclıgım kalmayacağını bile bile gidip kartımı ödedim. Bugun 23 ocak maximum kartımın faturası kesiliyor, birazdan ödüyorum. 18 ocakta bonus kartım kesildi, 19 ocakta ödedim.

1. ülkede üretim olacak, cari açık başka türlü kaçınılmaz
2. herkese kredi kartı dağıtılmayacak.
3. bilinçli kullanıcı olacak, insanlar kart kullanımında bilinçleştirilecek.

kısacası kredi kartı taksit olayı şahsım adına olmalı. ben zaten 9 taksitten fazla hiçbir şey almadım bugune kadar.

hüseyin
23-01-2014, 16:49
adam yavv diyor benzin 5 lirayı geçti litresi...böyle devletin anasını......bakıyorsun adamın arabası var karısınında arabası var,bu adamla kadının birde yeni yetişme veledine araba planları var...yani bir ailede 3 araba...bu dördede çıkıyor ikiyede iniyor....türkiye 2012'de yanlız petrol ve petrol ürünlerine 35 milyar dolar para ödedi..doğalgazıda buna dahil edersen yıllık 65 milyar dolar demek cari açığın ağa babası demek....yani kuyunun başındaki adam sana bir tanker petrol veriyor bunun karşılığında 10 kamyon buğday domates biber veya hıyar alıyor....bu alışveriş türkiyede motorlu araçlar piyasaya çıktığından beri böyle,böyle gitmeyede devam edecek taaaki elektrikli arabalar yaygınlaşana kadar....

Admin
04-02-2014, 21:53
Anket suresi doldugu için konu kapanmıştır.