PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Stab HH-120 Diseqc Motor Boşluk Sorununun Çözümü

Volkan
03-07-2014, 20:22
Merhaba Arkadaşlar;

Uzun bir aradan sonra uydu hobilerime ve çalışmalarıma kaldığım yerden başladım..

Stab ve diğer diseqc motorların kollarında boşluklar vardır ve bu boşluklar zamanla çanak ağırlığı ve rüzgar neden ile artmaktadır. Normalde bu boşluğun rüzgarda esneme payı olduğu söylenir ama bu Stab için geçerli değildir. Stab motorlarda bu esneme için dişli etrafında özel bir yay bulunmaktadır. Bu yayı aşağıdaki resimlerde inceleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim bu sorunu Stab motorda nasıl çözebiliriz.

Bu çalışma öncesinde garantili ürünlerde bu uygulamayı asla yapmayın boşluk çok fazla ise direk yetkili servise sorunu iletin. Zira bu çalışmada be motorun her yerini söktüm :)

"Çalışmamda benden değerli yardım bilgi ve ustalığını esirgemeyen Sancaktar hocama çok teşekkür ederim."

Gelelim sorunun çözümüne

1. Motorumuzun altında bulunan 4 adet vidayı söküyoruz. Daha sonra kapağı açıp içteki elektirik motorun sağında ve solunda bulunan vidaları söküp motoru ve dişli sistemini dişli çarkından ayırıyoruz.

2. Yarım ay şeklinde olan dişli çarkın sağında ve solunda buluna sensörlerin kablolarını elektirik motoru üzerinden lehim makinesi ile boşa çıkarın ama hangi kabloyu nerden söktünüz bunu işaretleyip yazınız. Burda aslında bu işlemi yapmayabilirsiniz ama çalışmanız çok zor olur ve yüksek ihtimalle çalışma esnasında kablolar kopabilir. Ayrıca diğer bir konu benim resimlerde ben sensörleri komple söktüm ama siz sökmeyin çünkü sonra motoru toplarken 0 noktası ve batı-doğu ayarlarını yapmanız çok zor olacaktır.

Only the registered members can see the link

3. Dişli çarkın üzerinde bulunan öel samunu 17 numara lokma ile söküyoruz. Sökerken altında bulunan yaya dikkat ediniz. Burda hemen bir ön bilgi vereyim bu samunu yerine takarken çok dikkatli olmanız gerekiyor çünkü yay nedeni ile samunu yerine oturtmak ve diş yuvasına oturtmak çok zor oluyor. Samunun malzemeside yumuşak olduğu için diş sıyırtma ihitimaliniz yüksek oluyor. Zira ben dş sıyırtttım bu nedenle zor işlemler yapmak zorunda kaldım.

4. Samunu ve yayı söktükten sonra Dişli çarkın ortasının D harfi şeklinde olduğunu daha net olarak görebilirsniz. Ortadaki mil çarkın ortasındaki düz kısım sayesinde çark ile beraber dönmektedir. Tam bu noktada burayı incelediğimizde burda düz olan kesimde normalde tam sıfır birleşme noktası olması gerekirken boşluk olduğunu tespit ettim. Bu boşluk zamanla çanak ağırlığı ve rüzgar nedeni ile genişlemesi boşluğun fazlalaşmasında neden oluyor. Buda çanak ayarı yaparken yada şiddetli rüzgarda çanağın sağa sola 2 yada 3 derece dönmesine sebep olmaktadır.

5. Boşluğu ve oranın tespit ettikten sonra bu kısım için boşluğu dolduracak miktarda sağlam bir saç parçasını o kısıma yerleştirip içine doğru sıkıca girmesini sağlıyoruz. Burda dikkat etmemiz gereken nokta saç parçasını yerleştirirken mil ile çarkın biribirine olan oranını orjinal halinde yapmamız gerekiyor yoksa 1 yada 2 milimlik kayma olabilir. Sac koyma işlemini tamamlayıp boşluğu doldurdurtan sonra isterseniz direk motoru toplayabilirsiniz. Ancak ben ve Sancaktar hocam buna çok güvenmediğimiz için samunu takmadan Sun-Fix macun kaynakla etrafını iyice doldurduk.

6. Doldurma işlemi bittikten sonra orda oluşan yükseklik nedeni ile samun tam oturmayacağı için samunun iç kısmına doğru Sancaktar hocam torna ile biraz aldı ve samunun tam oturmasını sağladı.

7. Herşey bittikten sonra motorumuz toplayıp 0 noktası ve batı doğu limitlerini kontrol ettikten sonra herhangi bir sorun yok ise çanağımıza güvenle takabilir.

ÖNEMLİ NOT

Bazı arkadaşlar SUN-FIX yerine direk çark ve milin etrafına aynı malzemeden kaynak yaptıralım diyebilirler ama kesinlikle öyle bir uygulama yapmayın. Milin altında bulunan rulman yüksek ısıda zarar görür ve motor kullanılmaz hale gelir. Özellikle dişli çarka delik açma gibi müdahalelerde bulunmayın.

Volkan
03-07-2014, 21:27
Doğu-Batı ve = noktası limit ayarı için aşağıdaki konuyuda inceleyebilirsiniz.