PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Adnan Polat: Mondragon kalkmasaydı, sahadan çekilecektik

ipekelektronik
04-12-2006, 21:28
Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Adnan Polat, Fenerbahçe ile dün oynadıkları derbi maçta yaşananlara, düzenlediği basın toplantısıyla tepki gösterdi.
Mecidiyeköy'de bulunan kulüp binasında medya mensuplarının karşısına çıkan Adnan Polat, Galatasaray taraftarları maça girerken, üzerlerine sis ve ses bombalarının atıldığını, çıkışta ise etraflarının çevirilip dövüldüklerini belirtirken, ''Her türlü rezalet yaşanmış. Elimizden geldiği kadar kavgasız gürültüsüz bir maç için uğraştık, ama maalesef resim ortada'' dedi.
Maçın başlamasına kısa bir süre kala tribüne çıktığı için yaşananları göremediğini ve sonradan öğrendiğini kaydeden Polat, ''Galatasaraylı futbolcular ısınmak için çıktığı zaman, birçok değişik yabancı maddenin atıldığını, özellikle Mondragon'un vücudunun değişik taraflarına da isabet ettiğini öğrendim. Hakem Selçuk Dereli raporunda yer verme cesaretini gösterecek mi, bilmiyorum. Hakemler, sahaya çıkıldığında birçok yabancı maddenin atıldığını raporlarına koydular mı merak ediyorum'' diye konuştu.
Fenerbahçeli bir grup taraftarın, maç boyunca saatlerini göstererek aleyhinde tezahürat yaptığını söyleyen Adnan Polat, ''Ben başka bir şey duyamadım ve göremedim. Statta küfürler edilmiş. Futbolcularımız taç atarken, korner atarken, her türlü yabancı maddeler atıldı. En kötüsü Mondragon'a atılan ses bombası. Bir ara Fatih Gökşen ikaz etti. Mondragon yerden kalkmasaydı takımı sahadan çekecektik. Teknik direktörümüzün kafası yarılmış. Maçtan sonra soyunma odasına indik, Mondragon'un hala kulakları duymuyordu. Kulak insanın denge organıdır. Kulağında arıza olan insan ayakta duramaz, dengesi bozulur. Mondragon'un kulaklarına tedavi yapılıyordu. Hala Florya'da tedavisi devam ediyor. Bu şartlarda maçın devam etmesine Selçuk Dereli'nin göz yummasına anlam veremiyorum'' ifadelerini kullandı.

''NİHAT ÖZDEMİR'İN AÇIKLAMALARI TESİR ETTİ''

Polat, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir'in, Trabzonspor maçı öncesi yaptığı açıklamanın hakemlere tesir ettiğini öne sürerek, şöyle devam etti:
''Nihat Özdemir'in, Trabzonspor maçı öncesi ortaya koyduğu senaryo bence tuttu. Fenerbahçe, Trabzonspor karşısında görmesi gereken kırmızı kartları görmedi. Hem de derbide atılması gereken oyuncuları atılmadı. Penaltımızın verilmediği konusunda bütün kamuoyu, canlı yayınlarda fikir birliği yaptı. Selçuk Dereli, beni çok hayal kırıklığına uğrattı. Dereli'yi 1. sınıf hakem görüyordum. Fenerbahçe taraftarından korktu. Galatasaray'ın 3 puan kaybetmesine neden oldu. Maçın kaderini, belki de ligin kaderini değiştirdi. Hakem açısından büyük hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim.''

''GEÇEN SEZONDAN FARK, BU KEZ SAHA İÇİNDE DÖVDÜLER''

Derbi karşılaşmada, geçen sezondan farklı olarak Fenerbahçe yöneticilerinin centilmen bir tavır sergilediğini anlatan Polat, ''VİP Salonu'nda bütün Fenerbahçeli yöneticiler tek tek gelip 'Hoş geldiniz' dediler. Beraber oldular. Bir müddet sohbet ettik. Geçen seneden farklı olan taraf buydu. Geçen seneden farklı olan bir taraf daha vardı. Bir önceki sezon koridorlarda oyuncularımızı dövmüşlerdi. Bu kez alenen sahanın içinde dövdüler. Kafalarını yardılar, kulaklarını sağır ettiler. Ayrıca Aziz Yıldırım'ın hiçbir şekilde misafirperverlik göstermediğini hatırlatmak istiyorum'' dedi.

''5 MAÇ CEZA LAZIM''

Adnan Polat, yaşananlar nedeniyle Fenerbahçe'nin mutlaka ceza alması gerektiğini belirterek, ''Hakem camiası Fenerbahçe'den ciddi etkilenmiş durumda. Dilerim ki federasyonun ilgili kurulları, Tahkim Kurulu aynı şekilde etkilenmez. Yaşananları bütün dünya izledi. Baktığınız zaman, en az 5 maç ceza gelmesi lazım. Zaman içinde göreceğiz ve bunun takipçisi olacağız. Disiplin Kurulu'nun, Fenerbahçe'den ne kadar korktuğunu ya da korkmadığını göreceğiz. Bizim beklentimiz, Şükrü Saracoğlu Stadı'nın 5 maç kapatılması. Aynı olaylar bir Şampiyonlar Ligi maçında olsa, en az bu boyutta ceza alınır. Fenerbahçe taraftarı biliyor ki ciddi cezalar alacak, ama Futbol Federasyonu ceza verebilecek mi, göreceğiz'' şeklinde konuştu.
Fenerbahçe taraftarlarının içinde düzgün insanların bulunduğunu ifade eden sarı-kırmızılı yönetici, 50-100 kadar serseri bulunduğunu ileri sürerek, ''Televizyonda izlediğimde hayretler içinde kaldım. Bulunduğum yerden hiçbir şey görmemişim. Dün akşam olayları izledikten sonra büyük bir hayal kırıklığına uğradım. En azından, kavgasız gürültüsüz bir spor müsabakası yapılması istenmiyor. Fenerbahçe yönetimi herhalde kasıtlı olarak yapmıyor bunu. Her taraftar kitlesi içinde fanatik gruplar var. Maalesef bunlar futbolun canına okuyor. Bulunduğum noktadan bu olayları daha net görebilseydim, o dakikada açıklardım. 5 maç ceza verilmezse biz de gereken tepkiyi Futbol Federasyonu'na koyarız. En çok bağıran, en çok taciz eden kazanıyorsa, yöntemleri oysa biz de o yönteme döneriz. O yöntemlere dönmeyi de çok iyi bildiğimizi söyleyebilirim'' dedi.

''SAHADAN ÇEKİLEBİLİRDİK''

Polat, Fenerbahçe maçında yaşanan olaylar sonrası sahadan çekilme aşamasına geldiklerini kaydetti.
''Eğer başı yarılan Erik Gerets yedek kulübesinden ayrılsaydı, ya da ses bombası atılan Mondragon yerden kalkamasaydı, o zaman takımı sahadan çekerdik'' diyen Polat, şunları söyledi:
''Bayılması ya da ölmesini beklemek değil, ama Mondragon 'Oynamıyorum' diye sahayı terk etseydi, sahadan takımımızı çekmemiz doğal hakkımız olurdu diye düşünüyorum. Her şeyde sahadan çekme diye düşünürsek futbol o zaman zıvanadan çıkardı. Biz Galatasaray'ın menfaatlerinin ve haklarının takipçisi olacağız. Nihat Özdemir'i kendi taraftarlarının tezahüratları rahatsız etmemiş olabilir. Rahatsız etmemesini de doğal karşılıyorum. Sahanın içindeydi. Ne olup bittiğini daha iyi gördü. Yorumlarında, beyanatlarını taraflı verdiği ortada. Galatasaray taraftarı rövanşta Galatasaray taraftarı gibi hareket edecektir. Fenerbahçe'nin taraftarını ve yönetimini en uygun şekilde ağırlayacağız. Yapacağımız taşkınlıklarla değil, oynayacağımız futbolla cevap vereceğiz.
Öte yandan, Aziz Yıldırım'la tek kelime konuşmadık. Çorbayı, içine düşen bir sinek nasıl bozuyorsa, dünkü maçta olduğu gibi, sayılarının kaç olduğunu bilmediğim bir kitle oradaki bütün atmosferi bozdu. Hepimiz uğraşmalıyız. Federasyonun kurallarda taviz vermemesi gerekir. Fenerbahçe'ye verilecek ceza da bunun ilk örneği olmalı.''

MAÇIN KADERİNİ HAKEM DEĞİŞTİRDİ

Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Adnan Polat, hakem Selçuk Dereli’nin, derbi maçın kaderini değiştirdiğini iddia etti.
Mecidiyeköy’deki kulüp binasında basın toplantısı düzenleyen Adnan Polat, Fenerbahçe’nin pozisyon dahi bulmadan 2 gol attığını ifade ederek, "Ümit’in atması gereken bir gol pozisyonu vardı. İkinci yarı daha iyi oynadık, son vuruşları yapamadık. Maçın kaderini hakem değiştirdi. Özellikle Lugano’ya ikinci sarı kartı vermesi gereken nokta, maç için kritik noktaydı. Fenerbahçe’nin 10 kişi kalmasıyla maç çok değişirdi. Taraftardan korktu, kuralları uygulayamadı" dedi.
Futbol gündemini işgal eden teşvik primi ve şike iddialarına da değinen Polat, iddiaların geçtiği 2000-2001 yılında futbolun içinde olmadığını kaydederek, şunları söyledi:
"İtirafçının varlığından bile haberdar değildim. Hayatımda bu kişiyi ilk defa televizyonda gördüm. Herhangi bir şekilde iletişimim de olmadı. Buna rağmen Fenerbahçe’nin sayın başkanının, ’Federasyonun ve Serhat Ulueren’in kankası’ diyerek ismimi, açık açık söylemeden spor basınına sızdırması üzücü. Böyle bir iddiası varsa çıkıp açıkça, mertçe, ’Federasyon ve Adnan Polat bunu tezgahlamıştır’ desin. Bizans entrikası düzenlemelerini Fenerbahçe Yönetim Kurulu’na yakıştıramıyorum. İtirafçı denilen kişinin çok fazla güven vermediğini gördüm. Benim şahsi fikrim, ama telefonla konuştuğu kişilerin, bu kişiye çok sert bir tepki vermemesi dikkatimi çekti. Hiç alakası olmayan bir adamı arasanız, ’Ya kardeşim sen neden bahsediyorsun’ der, bir tepki koyardı. Bu da herkesin kafasında büyük soru işareti bıraktı. Bu konu yargıya intikal etmiş durumda, daha fazla konuşmam doğru olmaz."

"GERET KONUSU TARTIŞILMADI"

Adnan Polat, "Fenerbahçe derbisinin takımdaki kaderini belirleyeceği" yönünde Belçika basınına demeç veren teknik direktör Erik Gerets’in durumu için, "Yönetim kurulunda bu konuyu tartışmaya açmış değiliz" dedi.
Polat, "Kalsın mı, gitsin mi diye yönetim kurulunda teknik direktörü masaya yatırmadık. Masaya yatırılmamış, konuşulmamış bir konu üzerinde hiçbir şey söyleyemiyorum. Gerets’in sözleşmesi var ve sözleşmesi gereğince şu anda işini yapıyor. Her kişi ya da kurum, başarıda ya da başarısızlıkta değerlendirilir.
Gerets’i bazıları başarılı, bazıları başarısız bulabilir. Yönetim kurulunun en doğal hakkı da bunu değerlendirmektir" diye konuştu.
İlk yarıda tüm takımların çok puan kaybettiğini, ikinci yarıda da puan kayıplarının olacağını belirten Polat, "Biz 7 puanın kapatılacağına inanıyoruz.
Fenerbahçe büyük camia ve kulüp, ama çok iyi bir takımı olduğunu söyleyemem.
Dünkü maça bakınca bunu görürsünüz. Ben, Galatasaray’ın hala şampiyonluğun en büyük favorisi olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

"KADRODA GENÇLEŞTİRME SÜRECEK"

Galatasaray’da 4 yıl üst üste şampiyon olan ve UEFA Kupası’nı alan kadronun oluşmasının 4 yıl sürdüğünü vurgulayan Polat, "Galatasaray’ın yaşı ilerlemiş futbolcularının hizmetlerini unutup bir kenara atamayız. Dönüşüm süreç içinde olur, bir kalemde olmaz. Yavaş yavaş gençlerimiz çıkıyor. Gençleştirme politikamız devam edecek" dedi.
Polat, şöyle devam etti:
"Mali imkanlarımız çerçevesinde, daha kaliteli yabancıları getireceğiz.
Benim kişisel tercihim, önce esas takımımızı Türk futbolcularından oluşturmak.
Daha önce de böyle yapmıştık. Bu takım üst düzeyde yerli futbolculara sahip olduğunda, istediğimiz hedeflere ulaşabiliriz. Gençlerimizden bazılarının Arda gibi öne çıkacağını göreceksiniz. Fenerbahçe derbisinde genç futbolcularla sahaya çıkamazdı. Kendinizi hocanın yerine koyun. Bu futbolculara zamanında ve yerinde görev vermezseniz, gençleri kaybedersiniz." Adnan Polat, tansiyon rahatsızlığı nedeniyle Fenerbahçe karşısında oynayamayan Song’la ilgili "Parası ödenmediği için oynamadı" iddialarının da gerçeği yansıtmadığını sözlerine ekledi.

kaynak:Only the registered members can see the link