PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arçelik Flatine TV 4472 AV Silver Sigorta atıyor

musagundar
20-07-2015, 09:50
Üstadlarım;
başlıktada belirtiğm gibi 3.5A sigorta bulunmakta tv nın ıcınde değistirmeme ragmen sureklı aıtıyor _?
Durduk yere oldu genelde neden dolayı olur bu kısa devre olayı ? Yardımlarınızı beklıyorum...

miharbi61
20-07-2015, 13:50
slm.arkadaşım cihazın powwer devresindeki köprü diot veya 3 bacaklı transistörlerden ve ya kondansatörlerden birisi kısa devredir o yüzden atar eğer tamirci değilseniz kurcalamayın bu işin ehli kişilerden yardım alın yoksa arızayı büyütürsünüz saygılarımla

musagundar
20-07-2015, 13:56
malzemeleri tanıyorum işin ehli değilim ögrenmek için hurdacıdan aldım :D:D hobı amaclı ugrasıyorum hırss yaptım o tv yı yapıcam gidiyim bi olcü aleti alıyım kontrol edip doneyım anladıgım kadarıyla

DraG0n
20-07-2015, 21:58
kisa devreden tiner kullandiginizda is bittiginde havya tabanca hava barini sonuna kadar ac isi derece 100 yap kurulanir ama zannetmem kisa devredendir orta kisimlardaki akim geciren entegrelerdendir yanmistir bendeki bozuk uydu alici beslemeside oyleydi surekli sigorta atiyordu birtane saglam kart temin ettim karsilastirip degisen deger entegre taktim oldu ama malesef anakartiyla ugrasiyorum karta sonsuz parca var elektronik akim gonderme cihaz olmadan kafayi agritir insana

DraG0n
20-07-2015, 22:15
malzemeleri tanıyorum işin ehli değilim ögrenmek için hurdacıdan aldım :D:D hobı amaclı ugrasıyorum hırss yaptım o tv yı yapıcam gidiyim bi olcü aleti alıyım kontrol edip doneyım anladıgım kadarıyla

arkadasim bende ilk once parca kaldirip taktim bu is sokerek takarakla olmaz piyasada 4'5 liralik olcu aletlerle olmaz biraz para dokmen lazim piyasada osiliskop var akim hangi bolgeden geciyor hangi parca uzerinde kaliyor hepsini ekranda gorursun servislerde hepsinde kullaniyor bende azparca takmadim cihazlarda ama sorun bozuksa o ozel cihaza ihtiyacin vardir demek

musagundar
20-07-2015, 22:31
abi alcam hepsini 120 tl verdim olcü aleti aldım bugun osılaskopuda alıcam bi ara ugrasıyordum heveslenmıstım sonra vazgectım tekrar basladım :D adam anlattı patlatmadan halederim ins. bu arada lm317t nın sogutucu sıyahlanmıs bozulma ıhtımalı var mı olcu aletıyle nasıl test ederım bide MZ72 27RM270 DİYE 2 bacaklı bi malzeme var ptc dedıklerı bu sanırım onun testini nasıl yaparım

DraG0n
20-07-2015, 22:41
arkadasim sen yeni baslamissin nerden baslayacagini bilmiyorrsun sana soyledim kartan parca sokme o dedigim osiloskopu al + eksi uclarini devreye ver sen sadece ekranda olub biteni izle

musagundar
20-07-2015, 22:45
abi ekranda ne dıycek yukarı asagı bıseyler hareket ediyor sınyaller once benım osılaskopu ogrenmem lazım onun hıkayesı uzun :D onuda alıyım hemen kaparım ısı .. hanı artık kreselesmıs arızalardır dıye yazdım sonucta bıtek benım basıma gelmemıstır okadar tv tamırcısı var burda bırıne denk gelmıstır.

DraG0n
20-07-2015, 23:00
aldiginda ayarlanmasi gerek vaz gecilmez ozelligi sifir cihazi aldiginda saglamligini aldiginda bzukla karsilastirirsin bozuk parcayi sokup yenisini takarsin eger cok ugratiginda zaten bilirsin tum kartlarda volt akimlar 3.3 5.5 12.12 vol giris cikislar vardir bunlari olctugunde cihazindan volt ayarini yapip vermelisin aksi taktirde yakarsin cok ihtiyacim vardi bu cihazdan almayi kismet olmadi tek yaptigim sey flas epromlarini degistirmek okadar gerisi zaten imkan icinde oldugumuz bu kapitalizim varya anlatilmaz

musagundar
20-07-2015, 23:02
Only the registered members can see the link

olmusmu bilmiyorum ama bi ıncele abi !!!

musagundar
20-07-2015, 23:54
5D210 TERMİSTORU DIYOD KADEMESINDE OLCUGUMDE KISA DEVRE GOSTERIYOR ? ARIZALIMI DEGILMI OLCUMU NASIL ANLAMADIM BI TURLU ONDAN DOLAYI SIGORTA ATTIYOR OLABILIR MI ?

DraG0n
21-07-2015, 22:27
5D210 TERMİSTORU DIYOD KADEMESINDE OLCUGUMDE KISA DEVRE GOSTERIYOR ? ARIZALIMI DEGILMI OLCUMU NASIL ANLAMADIM BI TURLU ONDAN DOLAYI SIGORTA ATTIYOR OLABILIR MI ?

Hizli resim sitesi uyelik istiyor resim goruntu olarak gozukmuyor tablet kullandigim icin internette pek sorf yapmaya yaramaz zorluk cekiyorum yazi yazmaya

arkadas dedim sana cahaz oldumu yaparsin osiloskopun operatorlugunu yapamazsan
birakirsin bu forumda kullanan ustalar vardir ben hic kullanmadim dedim sana imkanim olmadigim icin flas montaj isiyle ugrasirdim ama yahudi zurriyeti yuzunden bir turlu imkan sahibi olmadik dayma adimizi sahsimizi kara cikarmak icin herturlu girisimde bulundular bakalim yarin neyapacaklar neyse biraz yazdigimizda ofkeden konuyu degistirdim saygilar

miharbi61
23-07-2015, 11:43
arkadaşlar çoğu servislerde bile osilaskop yok tamir işinin bir tarafından başlanacaksa ilk önce kullanacağı şey osilaskop olmamalı profesyonel kişilerde bile skop yok bende tamirciyim ve skop kullanmıyorum ilk önce arızalı parçanın nevisini bilmesi ve tanıması gerekir kademeli adaptörler ile sonuca varamazsınız büyük bir ihtimal ile sizin besleme devresindeki ya köprü diodunuz kısa devre veya 3 bacaklı şaseye montalı transistörden yapar senin bahsetmiş olduğun lm .317 regüle entegresidir kısa devra olsa bile sigortayı attırmaz kolay gelsin

DraG0n
23-07-2015, 13:09
arkadaşlar çoğu servislerde bile osilaskop yok tamir işinin bir tarafından başlanacaksa ilk önce kullanacağı şey osilaskop olmamalı profesyonel kişilerde bile skop yok bende tamirciyim ve skop kullanmıyorum ilk önce arızalı parçanın nevisini bilmesi ve tanıması gerekir kademeli adaptörler ile sonuca varamazsınız büyük bir ihtimal ile sizin besleme devresindeki ya köprü diodunuz kısa devre veya 3 bacaklı şaseye montalı transistörden yapar senin bahsetmiş olduğun lm .317 regüle entegresidir kısa devra olsa bile sigortayı attırmaz kolay gelsin

bunun gibiler digerlerinin gozleri acilmamasi icin her serviste oldugu gibi biz kullanmiyoruz demesiyle gozler tekrar kapansin amacinda bundan bir hafta once bir tane uydu alicim patlamisti anakart ve besleme ikisi olmustu servise gittim parca almaya servis dediki parca vermiyoruz ulan bir transistor bir ufak entegrebe hayir getir biz yapariz dedi muameleye bak yahudi davranisina bak neyse gittim bir yerden besleme kartinini biryerden temin ettim bozuk kartla basit olcu aletiyle ohum ozelligiyle karsilastirip farkli rakam veren parcalari kaldirip taktim olmustu beslemede az parca olunca %70 arizayi tespit edersin ama ana kart ne olacak binlerce parcalar cok mantiksiz delilik bide tv anakarti olunca ordan pc anakarti olunca nasil yaparsin yillarca ugrassan yapamazsin hade diyelim ufak bidiren soguk lehim akim gecmiyor cihazi kullanmasan akimi gondermesen nasil bulursun gitmis oldugum teknik serviste adam eliyle kullaniyor yahudiye bak yok hayir kullanmiyoruz diyor tevratta nediyor herkes hayvandir sigirdir biz yahudiler insaniz dunyada bitek soyumuz yasamali amacinda ama buna izin vermem

musagundar
30-07-2015, 09:28
PTC VE NTC KISA DEVRE IDI ONLARI DEGISTIM YINE ATIYOR SIZINDE DEDIGINIZ GIBI TRANSISTORLERE BAKAKYIM LM317 DE DEGISMEME LAZIM 3 BACAGIDA BIRBIRINE KISA DEVRE :d

viber
27-10-2015, 14:55
tesekkürler