PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'nin Başkanlık Sistemine İhtiyacı Var Mı?

Editor
04-11-2015, 08:54
Seçimler bitti ve bu haftanın gundem konusu başkanlık tartışmaları başladı sizlere soralım istedik gerçi buna yakın bir anket daha öncede yapmıştık ama bu su an gundemde oldugu için bilgi ve yorumlara ihtiyacımız var yine anket kuralımızda tartışmalara sebebiyet vermemek siyasi gerginligi tırmandırmama adına 2 ci mesaj yazılması yasaktır (Mesajlar silinirse sonradan neden silindi diye sitem etmeyin )yorumları ve düşünceleri bekliyoruz bakalım nasıl bir sonuc çıkacak? Anket 30.11.2015 tarihine kadar sürecektir.

Anket Kuralları;
-Bir uyenin konuya sadece 1 mesaj yazma hakkı vardır. Yazacagınız mesajınızı sonradan düzeltme sansınız yoktur
-Başka bir uyenin mesajını alıntı yapmayın sonucta forumda tum herkes 2 ci mesaj yasak oldugu için size cevap veremez sadece ne düşünüyorsnuz açıkca yazabilirsiniz kimse size şu bu niye yazdın diye birşey söyleme şansı olmaz izin vermeyiz şimdiden teşekkurler

cayna
04-11-2015, 09:24
Türkiyede Başkanlık sistemine ihtiyaç yok,Başkanlık sistemine ihtiyacı olan var..

Admin
04-11-2015, 13:33
Başkanlık sistemi zaten gundeme oturdu referandum falan olacak sanırım. Halkımız bu olayı tam anlasada anlamasada buyuk ihtimal evet cıkacaktır sayın cumhurbaşkanıda başkan olacaktır. % 49 ile seçilen başbakan bu durumda ne oluyor onuda tam olarak bilmiyorum ben başbakanın yerinde olsam hiç bu konuyu gundeme bile getirmezdim ama tabi ne derece istiyordur bu durumu bilinmez cunki 5 aylık seçim döneminde cok fazla sözetmemişti sanırım .Ne biçim ülkeyiz seçim bitiyor yine bir kaos ortamı oluyor tek başına iktidar oldu diye 2.75 inen dolar bu başkanlık seçimine ülke durumu sıcak bakmadığı ve tedirgin oldugu için tekrar 2 84 lere cıkardı ben anlamıyorum ya gerçekten

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 1 Kasım seçimlerinin ardından ilk kez kameralar karşısına çıktı. Konuşmasında terörle mücadelede kararlılık mesajı veren Kalın, Başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili de konuştu. Kalın; “Başkanlık sistemi ile ilgili referandum yapılabilir.” dedi.
1 Kasım seçimlerine ilişkin konuşan İbrahim Kalın “Terörle mücadele konusunda 7 Haziran seçimlerinden sonra olduğu gibi 1 Kasım seçimlerinden sonra da gündemimizde olmaya devam edecek. İster DAİŞ olsun ister PKK olsun operasyonlarımız devam edecektir. PKK’nın terör siyasetine, ona şirinleştirmeler yapılmasına izin verilmeyecektir. 1 Kasım seçim sonuçlarınından biri de bu olmuştur. Teröre sırtına dayayanların, siyaset yaptıklarını zannedenlerin hesapları boşa çıkmıştır.” dedi.
BAŞKANLIK İÇİN REFERANDUM SİNYALİ!

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Sözcü Kalın, referandum sinyali verdi.
Kalın “Bu konu Sayın Cumhurbaşkanımızın gündeme getirdiği bir konudur. Bu şahısla ilgili bir konu, sayın Tayyip Erdoğan’ın kendi geleceği ile ilgili bir durum değildir. Anayasal olarak da güçlü bir liderdir, zaten tarihe de geçmiştir. Türkiye’deki sistem daha işler hale nasıl gelir tartışması Türkiye için verimli bir tartışmadır. Bizim için uygun olan model hangisidir, 1 Kasım seçim sonuçları da dikkate alarak, tekrar bir değerlendirmesi yapılabilir. Ama bizim bu konuda Türkiye’ye lig atlatma konusunda düşüncemiz nettir. Türkiye’nin ihtiyaçları hedefleri konusunda en uygun model hangisidir bunun üzerinde tartışma devam etmelidir, devam da edecektir. Başkanlık sistemi ile ilgili referandum yapılabilir.” diye konuştu.

hilalyıldız
04-11-2015, 14:57
S.A.Bu anketin sonucu bir önceki koalisyon anketine yakın bir sonuç çıkacaktır ama başkan Recep Tayyip ERDOĞAN olacaktır ALLAH'ın izniyle inşaALLAH.AEO.:459956::present:

korfez41
04-11-2015, 17:48
yorumsuz

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

unalarman
04-11-2015, 18:51
:46568926:

uydu3405
04-11-2015, 19:25
Hocam siz bir şeyi anlamıyorsunuz.
Biz Ak partiye oy veren çoğunluk şöyle düşünüyor çok açık ve net Recep Tayyip ERDOĞAN BAşkan olacak başka yolu yok.
Ülkede fakirlik var deniyor. Her aileye bir kere yardımlar yapılıyor özürlü olan eve yardım veriliyor.
Evde torununa bakan anneanne babaanne bakım ücreti alıyor hatta emekli oluyor.
Terör var deniyor inşallah onuda bu parti çözecek. Çünkü başta çok kararlı bir lider var.
Siz burada diyorsunuzki Ahmet Davutoğlu seçildi başkanlığı neden erdoğana bıraksın biraz diş çıkarsın ortalığı karıştırsın ancak unutulmamalı ki başbakanlığı ona ERDOĞAN bıraktı geride alabilir.
Bu dşüncelerle ve bu muhalafetle bu iktidar 2023 ve daha uzun yıllar gider.
Muhalefet önce kaçak saray demekten vaz geçmeli halkta bir karşılığı yok.
Cumhurbaşkanınada saygı göstermeleri gerekir eğer halka ulaşmak istiyorlarsa.

micromaxx52
04-11-2015, 19:51
tekses evt var

Hikmet™
04-11-2015, 20:27
Ben fikrim yok olarak oyladım bakalım ileride ne olur bilinmez. Sadece hakkımızda hayırlısı neyse o olsun.

mehmetkarahanl
04-11-2015, 20:54
Başkanlık sistemiyle daha özgürlüklerin ve hukusal alanlar genişler.Halk ile bütünleşme daha güzel olur

MUTAF
04-11-2015, 22:23
Başkanlık sisteminin ayrıntısını çok bilmiyorum
Hem olmasını istiyorum hemde olmasını istemiyorum
Nedenmi?

istiyorum çünkü;
ABD veya Meksika gibi başkanlık sistemi Türkiyede işe yarayabilir. Vatandaşın lehine olacağı bir durum gibi görünüyor bu sistem.

istemiyorum çünkü;
Atatük cumhuriyetinin kasıtlı olarak yıkılmasını istiyor bu hükümet. Tüm izleri tek tek silmektir hedefleri, inkarda etmiyorlar zaten.
T.C. den başladılar andımızla devam ettiler vs vs. Atatürkten rahatsızlık duyan bir hükümet var ülkede.
not: Ülke menfaatine olumlu olacaksa her sisteme geçiş olabilir.

BAŞKANLIK SİSTEMİ NEDİR?
Yasama ve yürütmenin birbirinden sert bir şekilde ayrılmasıdır.
Özellikleri:
- Yürütme organı tek kişiliktir.
- Başkan halk tarafından seçilir.
- Başkan yasamayı feshedemez.
- Aynı kişi hem yasamada, hem yürütmede görev alamaz.
- Başkan yasama işlerine karışamaz.
- Yasama ve yürütme güçlerinin birbirinden sert olarak ayrıldığını ifade eden sistem olan başkanlık sisteminde yasama yürütmeyi, yürütme de yasamayı feshedemez.
BAŞKANLIK SİSTEMİNİN DÖRT ANA AVANTAJI
Başkanlık sistemini savunan düşünceye göre bu sistemin dört ana avantajı var:

Doğrudan yetki: Başkanlık Sistemi'nde başkan doğrudan halk tarafından seçilir. Bazılarına göre bu; devlet başkanının gücünü dolaylı yollardan göreve getirilen liderlere kıyasla daha meşru kılar. ABD'de devlet başkanı halk oylamasından hemen sonra toplanan Seçiciler kurulu tarafından seçilir.

Kuvvetler ayrılığı: Başkanlık sisteminde başkanlık ve yasama meclisi iki paralel yapı olarak işlev görür. Bu sistemin destekçilerine göre; böylelikle her iki birim birbirini karşılıklı olarak denetleyerek suistimalin ve makamın kötüye kullanılmasının önüne geçilmiş olur.

Hızlı karar mekanizması: Güçlü yetkilerle donatılmış bir başkan değişiklikleri ivedilikle işleme koyar. Fakat bunun yanında bazılarına göre kuvvetler ayrılığı sistemi yavaşlatır.

İstikrar: Sabit bir görev süresi olan devlet başkanı her an değişebilecek bir başbakana kıyasla daha istikrarlı bir ortam temin edebilir.

Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeler.
Afganistan
Amerika Birleşik Devletleri
Arjantin
Azerbaycan
Belarus
Bolivya
Brezilya
Dominik Cumhuriyeti
Endonezya
Ermenistan
Ekvator
El Salvador
Filipinler
Guatemala
Güney Kore
Haiti
Honduras
İran
Kazakistan
Kenya
Kıbrıs
Kolombiya
Kosta Rika
Liberya
Meksika
Nikaragua
Nijerya
Panama
Paraguay
Peru
Seyşeller
Sierra Leone
Sri Lanka
Sudan
Surinam
Şili
Tanzanya
Türkmenistan
Uganda
Uruguay
Venezuela
Zambiya

Kaynak: Başkanlık Sistemi İle Yönetilen Ülkeler Hangileridir (Only the registered members can see the link)

Başkanlık sistemi - Vikipedi (Only the registered members can see the link)

selim789
04-11-2015, 22:49
suan yok bence.

xfles7837
04-11-2015, 23:26
Başkanlıktan ziyade nasıl bir başkanlık sistemi olacağı önemli şu anda, yasama yürütme ve yargının kesin olarak birbirinden ayrıldığı bir sistem olabilir. Ancak iktidarın özelliklede tayyib beyin buna yanaşacağını hiç zannetmiyorum. tek adam olsun diyenler şunu unutmasın kimse bu dünyada baki değil, sonrasında halk olarak beter birini başkan olarak seçersek işte o zaman bittiğimizin gündür. bu ankete cevap verenler önümüzdeki beş on yılı düşünerek değil daha uzun düşünerek karar versinler çünkü bu ülke bizlerden çocuklarımıza miras kalacak.

sensi
04-11-2015, 23:30
:smiles24:En güzeli REFERANDUM YAPILSIN halkın %51 evet derse neden olmasın ama şu gerçeği unutmamak lazım DAVUTOĞLU başbakan olduktan sonra koltuğunu başkanlık sistemine HEBA edermi ??? oda ayrı bir soru işareti benim kanımca birçok AKPli başkanlık sistemine hayır der denemesi bedava buyrun REFERANDUMA %41 EVET oyu çıkarsa öpün başınızın üstüne koyun derim

sedefcicegi197
05-11-2015, 16:34
Baskanlik sisteminin icerisinde ne var ne yok bilmiyorum. Burada mesele Erdogan`in baskan olmasida degil. Mesele bir daha Türkiye`nin koalisyonlar eline birakilmamasi.

Simba
06-11-2015, 14:18
Ben hayır desem ne olacakki her seçimde ne versem verdigim gelmiyor referandum olursa başkanlıka evet diyecem :) belki gelmez

uzay60
06-11-2015, 16:29
Başkanlık sisdemine ihtiyaç var :459956:

hüseyin
07-11-2015, 04:50
şu kokuşmuş bozuk ve çarpık düzenin simgesi olan...kenan evren vede saz arkadaşlarının eseri 82 anayasasıyla ancak bukar domakrasi ancak bukadar özgürlük...ülke içindeki illegal yapılar çeteler mafya bozuntuları yetmezmiş gibi bunlara ilaveten adına parti denilen resmi hortumcularıda eklersek kör topal ağır aksak 80 senede geldiğimiz yol bile çok çok fazla....2002'ye kadar körün tuttuğunu öptüğü,selam verenin borçlu çıktığı bir ülkeyi başbakanlık yapsın diye bu millet tayyip erdoğanı ankaraya yolladı....fakat bu ülkede bazı kesimler gruplar köşe yazılarıyla koşe olan tipler erdoğanı hiç sevmediler...onu istanbulun belediye başkanı ikende sevmediler başbakan olduğundada...cumhurbaşkanı olduğunda krizlere girdiler...sevmemekle kalmayıp gazetelerinde televizyon kanallarında sosyal medyada küfür edip hakaret ettiler...bunları yapan yüzsüzler hiç utanmadan sıkılmadan basın özgürlüğü ve domokrasinin olmadığından aylarca yıllarca bahsettiler...bu rezilliği kepazeliği gören halk inadına inadına sandığa gidip %85 katılım oranıyla(avrupanın rüyasında dahi göremeyeceği oran ile)ona ve partisine destek verdiler....başkanlık refarandumunda'da halkın desteğini alacağı kanaatindeyim...başkanlık olmasada 4 partinin ne yapıp edip sivil bir anayasa yapmaları gerekir...yoksa halk onları affetmez...

oktay74
07-11-2015, 12:22
arkasını korumaktan ilerde yargılanmaktan kendini kurtarmak için başkanlık sistemi isteyenelere HAYIR...

selvi64
07-11-2015, 18:51
çok güzel yazmışsınız elinize sağlık.
bir şeyin değeri onun elde onun yokluğunda bilinir.
bugün çlık edebiyatı ve asgari ücret edebiyatı yapılıyor ülkede.
tv lerde gördüğümüz açlıktan bir deri bir kemik kalmış, yiyecek bir kuru ekmek bile bulamayan insanları acaba ülkeye getirsek onlar da açlık edebiyetı mı yapar yoksa şükür mü eder.

özgürlük edebiyatı yapılıyor.pkk partisinin başkanı türklere de özgürlük getireceğiz diyor. acaba bu ülkede kendisiniz köle veya parya gören türk var mı ki özgürlüğüne kavuşacak.

halk edebiyatı yapılıyor.bugün chp lire sorsanız halk, sadece kendilerine oy verenlerdir.başka partilere hele akp ye oy verenler cahil, biat kültürcüsü, sürü, aptal, beyni dumura uğramış kişilerdir.akpy oy verenler tv kanallarında nasıl hakaret ediliyor.perincekin kanalında gecen gün hüsnü mahalli adlı bask haini o kadar ileri gitti ki, akp ye oy verenlerin kafa tasının içine girip acaba bunlarda beyin var mı diye incelemek istiyorum diyebilmişti.

akp düşmanları ülkede düşmanımın düşmanı dostumdur diyor.öyleki bunların o kadar gözleri kararmışki, chp den milletvekili secilen birisi barajı aşsın diye oyumu hdp verdim diyebilmiş ve bu adam partisince el üstünde tutulmuştur.şeytanın bile bir araya getiremeyecği chp-ve mhp cumhurbaşkanlığı seciminde kol kola girmişlerdi.

islama hizmet adı altında ülkeye ihanet eden feto nun arkasında hala saf tutnaktadırlar.adamlar hizmet adı altında ülkeyi soymuşlar içerdeki hainler basın özgürlüğü ve demokrasi adı altında bu ülkeye ihanet edenlere bilerek çanak tutmaktadırlar.

akılları sıra halkın sectiği bir cumhurbaşkanına her türlü hakareti yaparak ve itibarsızlaştırara oy alacaklarını zannediyorlar.ve dahası inananlarla alay ederek iktidara gelmek istiyorlar ama unuttukları bir şey var.

ALLAH CC. İNANANLARLA BERABERDİR.ELBETTE ALLAH'IN DA BİR HESABI VAR.

sanırım bu yorum forum yönetiminin işine gelmez. fetonun kanalları çok önce kapatılmalıydı diye yorum yazmıştım, forum yönetimince 1 hafta banlanmıştım.
selam ve saygılar.

mustafamakina4
07-11-2015, 21:36
bencede çok aciliyeti yok

Editor
08-11-2015, 00:33
Anket Kuralları;
-Bir uyenin konuya sadece 1 mesaj yazma hakkı vardır. Yazacagınız mesajınızı sonradan düzeltme sansınız yoktur
-Başka bir uyenin mesajını alıntı yapmayın sonucta forumda tum herkes 2 ci mesaj yasak oldugu için size cevap veremez sadece ne düşünüyorsnuz açıkca yazabilirsiniz kimse size şu bu niye yazdın diye birşey söyleme şansı olmaz izin vermeyiz şimdiden teşekkurler

gugugargamel
08-11-2015, 00:34
Onu da verelim herkes rahatlasın.Bu millete müstehak her şey.

Hikmet™
08-11-2015, 10:41
Arkadaşlar defalarca yazdım ama usanmadan yine yazacam. Biz burada bir anket konusu açıyoruz diyoruzki 1 mesaj hakkınız var 2. Mesaj yazanların mesajını silecez. Bu yazacağınız 1 mesaj hakkınızdada tabiki eleştiri hakkınızı kullanacaksınız ama bizi ve sitemizi zan altında bırakmadan olacak diyoruz. Yaptuğınız yorumlardan dolayı bir çok yetkili mercihlerden Serkan Yılmaz'a uyarı mailleri gelmekte. Kendiside doğal olarak sitenin geleceği için bu mesajlara müdahale etmektr aynı zamanda ben ve diğer arkadaşlarımda gereken müdahaleleri yapıyorlar. Bağzı arkadaşlarımız forum yönetimine saydırıyor işine gelmez banlar falan filan. Peki hiç düşündümüz mü bu yönetimin siyasi görüşleri aynı mı diye? Burada bir çok yönetici arkadaşların siyasi görüşleri farklı benimde siyasi görüşümün uymadığı bağzı arkadaşlarım var. Benimde bundan dolayı görevi bırakıp gitmem mi gerekiyor. Bunu bırakın açık alanda, kendi içimizde bile (Özel Mesaj) bir birimize sataşarak eleştiri yapmayız. Bizim sizlerden tek isteğimiz seviyeli ve bizi zora sokmayacak yorumlarda bulunun. Yorum yapmamanızı istesek anketi yoruma kapalı bir şekilde açardık.

Burada kardeş kardeş takılalım ve birbirimizi üzmemeye çalışalım.

mrbrown
08-11-2015, 16:16
bazı şeylerin değişmesi zaman alır ama TÜRKİYE için zaman kalmadı nerden geldiğimizi i,yi bilmeliyiz tekrar yükselişe geçmek için bir şeyler yapmak lazım hiçbirşeye karışmam demek kalmadı çevremizdeki devletçikler bizden koptu biz olmadan bölge olamaz eğer biz vatanımızı korumak istiyorsak savunma suriyeden başlar yemenden başlar bosnadan başlar azerbaycandan başlar rodostan başlar hızlanmamız lazım ama dün olduğu gibi bugünde ayağımıza çelme takacaklardır istemeyenlerde olabilir ama onlarıda kazanmak lazım aynı gemideyiz vesselam

admo
08-11-2015, 17:34
Bu başkanlık mevzusunu Erdoğan'a bağlamamak lazım. Çünkü gelecekteki yönetim modelimize karar verecez. Ama şahsen ben başkanlık için fazla bilgiye sahip değilim. Bilmediğim bir yönetim biçimi hakkında referandumda nasıl karar vereyim.
Bence bu konunun bütün çevrelerce tartışılması gerekiyor. Her yönetimin artısı ve eksisi var. Hangisi daha ağır basıyorsa o olsun.Ama önce tartışılsın. Selam ve sevgi ile.

Volkan
08-11-2015, 23:13
Ülkemizde demokrasi siyasi yönetim biçimi bence hatalı. Ülkemizin Cumhur Başkanlarının görevleri nedir. Bir başbakan var onun altında bakanlar ülkeyi onlar idare ediyor. Onlar yasalar cıkarıp projeler üretip zaten mecliste onaylıyorlar sonra cumhurbaşkanına. Benım anlamadığım Cumhur başkanı sadece onay ve diğer ülkelere ziyaret yada gelenleri misafir milli bayramlarda kokteylmi düzenlicek. Emekli olduklarında da kendşilerine verilen sınırsız hizmetli koruma araç maaaş.

Bu yönden düşününce bana cumhur başkanı gereksiz geliyor. Ama Cumhurbaşkanının yetkileri bence artırılarak bakanlar kurulunu toplama Başbakanın vereceği kararlara direk mudahale etmesi gerektiğini düşünüyorum. Cumhur başkanın aktif olarak devlet işlerinde görevli olması gerekir diğer türlü bana göre sadece kukla vazifesi görüyor. Siyasi partilerin dediği cumhurbaşkanın kendi yetkileri içinde hareket etmelerini istiyorlar. Birde bunu anlamıyorum cumhur başkanı bu eğer birileri bunu kısıtalyabiliyorsa ne gerek var. Başbakan cumhur reisinden üst ise neden cumhur başkanlığına bu kadar para harcanıyor.

Bana göre Cumhur başkanı ülkenin gerçcekten en yetkilisi olmalı onunyardımcısı başbakan bakanlar kabilesi. Başbakanın yardımcısıda 2 ıle sınrılanmalı. Yetki mekanızması biraz daha seri ve az aşamalı olmalı.

Ülkemizde it ite it kuyrupğunu kuryuk piresine pirede artık nereye buyuruyor misali bir kontol mekanizması var. Onun yarımcısı onun müsteşari.

Gerçekten türkiye bu sistemle zor yönetiliyor bence devlet mekanizmasında tasarrufa gidilip bu yardımcılardan müsteşarşlardan kurutlmak lazım. Bir ilin valisi varsa ilçeyede sahip çıkmalı kaymakam onun yardımcısı olmalı. Belediye sadece halka hizmetten sorumlu olmalı siyasete bulaşmamalı ve yetkileri sınırlanmalıdır.

Eğer başkanlık sistmeinde bu olacaksa evet ama sadece cumurbaşkanı gidip geriye kalan mekanızma aynısı olacaksa bir işe yaramaz. Bu baştan başlayop en küçüğünde kadar mekanizma değişmeli.

ŞRARSKOZ
08-11-2015, 23:37
Ülkemizde demokrasi siyasi yönetim biçimi bence hatalı. Ülkemizin Cumhur Başkanlarının görevleri nedir. Bir başbakan var onun altında bakanlar ülkeyi onlar idare ediyor. Onlar yasalar cıkarıp projeler üretip zaten mecliste onaylıyorlar sonra cumhurbaşkanına. Benım anlamadığım Cumhur başkanı sadece onay ve diğer ülkelere ziyaret yada gelenleri misafir milli bayramlarda kokteylmi düzenlicek. Emekli olduklarında da kendşilerine verilen sınırsız hizmetli koruma araç maaaş.

Bu yönden düşününce bana cumhur başkanı gereksiz geliyor. Ama Cumhurbaşkanının yetkileri bence artırılarak bakanlar kurulunu toplama Başbakanın vereceği kararlara direk mudahale etmesi gerektiğini düşünüyorum. Cumhur başkanın aktif olarak devlet işlerinde görevli olması gerekir diğer türlü bana göre sadece kukla vazifesi görüyor. Siyasi partilerin dediği cumhurbaşkanın kendi yetkileri içinde hareket etmelerini istiyorlar. Birde bunu anlamıyorum cumhur başkanı bu eğer birileri bunu kısıtalyabiliyorsa ne gerek var. Başbakan cumhur reisinden üst ise neden cumhur başkanlığına bu kadar para harcanıyor.

Bana göre Cumhur başkanı ülkenin gerçcekten en yetkilisi olmalı onunyardımcısı başbakan bakanlar kabilesi. Başbakanın yardımcısıda 2 ıle sınrılanmalı. Yetki mekanızması biraz daha seri ve az aşamalı olmalı.

Ülkemizde it ite it kuyrupğunu kuryuk piresine pirede artık nereye buyuruyor misali bir kontol mekanizması var. Onun yarımcısı onun müsteşari.

Gerçekten türkiye bu sistemle zor yönetiliyor bence devlet mekanizmasında tasarrufa gidilip bu yardımcılardan müsteşarşlardan kurutlmak lazım. Bir ilin valisi varsa ilçeyede sahip çıkmalı kaymakam onun yardımcısı olmalı. Belediye sadece halka hizmetten sorumlu olmalı siyasete bulaşmamalı ve yetkileri sınırlanmalıdır.

Eğer başkanlık sistmeinde bu olacaksa evet ama sadece cumurbaşkanı gidip geriye kalan mekanızma aynısı olacaksa bir işe yaramaz. Bu baştan başlayop en küçüğünde kadar mekanizma değişmeli.

sizce bu işlerine gelir mi

hakkierd
14-11-2015, 16:05
Yetkisizi padişah yaparlarsa ,önce babasını idam eder miş! Bizimki de misal.

umut55
16-11-2015, 20:40
Bence baskanlik sistemi gerekli ama su anki durumda fayda yerine zarar verir toplumda bolunme dahada fazla artar

Creed
18-11-2015, 01:43
Başkanlık falan zaten varki 4-5 yıldır padişahımız ne derse o oluyor yapacak birşey yok

Fronces
26-11-2015, 20:35
Bu Soruya Evet veya Hayır cevabını vermeden önce, bu sisteme dair geniş bilgi verilmesi gerekir.

En son dinlediğim TV Programında, bu sistemde vekil sayısı 350'ye düşüyormuş, mesela bunu öğrendim ve bu bilgi gibi başka neler değişecek, bu sistemle birlikte neler olacak?
Öncelikle bu sistemin içeriğini irdeleyerek bilgiler verilmeli bence.

Editor
28-11-2015, 02:20
Anket süresi doldugu için konu kapanmıştır.