PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yatay(H) ve Dikey(V) Kanal Geçişlerinde Sorun

omergencay
07-02-2016, 00:37
Merhaba arkadaşlar,
Next Minix Tango HD alıcı kullanıyorum. Sorunsuz bir şekilde kullanırken başka bir eve getirdim. Buradaki yayına bağladığımda fabrika ayarlarına döndürdüm sonrasında TKGS taramasını otomatik olarak yaparak tüm kanalları aldı. HD kanallar gayet güzel. Fakat şöyle bir sorun var.

Yatay frekansa sahip kanallar gösteriyorken diğer yatay kanallara geçiş yapabiliyorum tam o sırada dikey bir kanala geçiş yapmaya çalışırsam siyah ekran geliyor ve kanal 4-5 dakika sonra açılıyor. Bundan sonra da aynı şekilde dikey kanallar arasında sorunsuz gezinebiliyorum. Aynı kesintiyi yatay kanallara geçerken tekrar yaşıyorum.

Bir yerde yatay ve dikey frekansın voltaj değerlerinin farklı olduğunu okumuştum. Hatta bu yüzden aynı eve gelen tek uydu kablosunu normal bir T ile çoğaltarak iki ayrı receivera taktığımızda bir TV'de yatay kanal açıkken diğerinde dikey kanal seçilirse kablo üzerinde voltaj dalgalanması oluyor ve en son açılan kanal gösterilip diğer TV deki yayın gidiyormuş.

Bu yeni sistemde eve tek kablo geliyor ve paylaşımlı vs. değil. Bu H-V arasındaki gidip gelmeler neden kaynaklanıyor olabilir sizce?

Teşekkürler.

Editor
07-02-2016, 02:09
Lnb de sorun olabilir veya cihazın H/V sindede problem olabilir siz ilk önce LNB deneyin genelde o tür sorunlar LNB-Dayzeg ve bazende kablodanda olabiliyor