PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : NEXT 2600D Diseqc Motor - 95 Tekniksat Anten - MTI lNB Sistem

Volkan
01-05-2016, 22:05
Evet arkadaşlar yeni bir projemide aktif ettim. Stab motorun limiti az olması nedeni ile Next 2600 D motora geçtim. Doğu ve batı olarak 70 derece dönebiliyor. Batıda 30 Hispasatı bu motor ile sonunda gördüm.

Şu an çanak olarak tekniksat 95 lik anten kullanıyorum. Maalesef next motorun ana büyük yuvarlak dişlisini plastikten yapmışlar diğer güç veren dişli sistemini de metalden yapmışlar. Normalde bu motoru üreten fabrika dış ülkelerde satılan modellerine tamamen demir dişli koymuş.

İleride bu motora 120 cm lik delikli anten ile MTI lnb yerine INVERTO BLACK ULTRA TWIN lnb takacağım. Şu an motoru yormamak için 95 likle idare ediyorum.

Montajla ilgili neden catı içine yapmadığıma gelince en üst katta ben oturuyorum ve çatı akıntısından cok cektım gelip baskasıda kurmasın diye beya bir işçilik yaparak kendi dizaynımda bir ayak yaptım. Ayakta esneme olmaması için LAMA demir kullanılmıştır. Gergiler ilave edilmiştir. 120 lik ve ınverto lnb kullanılan bir sistem ile arasında 10 db sinyal farkı var. Cihazların her ikiside atlanta hd box olarak denenmiştir.

Only the registered members can see the link

hotbord_34
02-05-2016, 12:45
hangi uydulardan yayaın izleniyor tşk bende yazlıgıma kurmayı düşünüyorum evde 1.50 pistonlu antenim var ist da

Volkan
02-05-2016, 14:17
bulunduğunuz bölge ve anten çapına göre alabildiğiniz tum uyduları izlersiniz. Pistonluyla aynı sistem sayılır.

hotbord_34
02-05-2016, 17:14
tşk ben 75 derece dogu ve 30derece batıdan yayın alıyorum 1.50 anten ile

Volkan
03-05-2016, 08:12
29 ile 30 derece 0 noktanız olarak gözüküyor. Motor 70 derece dönebiliyor. Belirtmiş olduğunuz aralıkta yayın alırsınız. Yalnız çanak çapı delikli olarak en fazla 120 lik ofset takabilirsiniz.

hotbord_34
03-05-2016, 12:11
pistonlu anten 18 inc notor ile 180 derece donebiliyor

Volkan
03-05-2016, 16:04
pistonlu anten 18 inc notor ile 180 derece donebiliyor

Hocam 70 derece batı 70 derece doğu olarak döner bu motor. Siz kollu ile devam edin.

hotbord_34
03-05-2016, 17:20
Ediyorum zaten 1995 ten beri kullanıyorum sorun yok

Volkan
15-05-2016, 11:26
Evet Inverto black ultra Twin LNB yide taktım. Kablolarıda Reçberin Rg6/U6 yeşil bakır örgülü kablosyla değiştirdim. Kabloların dışına sprila hortum geçirerek güneş ve soğuktan etkilenmesini önledım. MTI lnb de n sonra zayıf sinyallerde 5 db lik artış oldu. 80 üzerindeki sinyallarde MTI daha başarılı ama önemli olan düşük sinyaller ve Inverto dediğim gibi bu konuda biraz daha önde.

akipaga
22-09-2016, 02:36
üstad eline sağlık bende 100lük hepsidijitaldan aldığım çanak var ucundada black ultra single LNB takılı bende bu nextin motorundan alıcam benim çanağı monte edenler hiç motor takmamış motoru taktıktan sonra ve takarken delere dikkat etmem lazım 26 arabsata sabitleyin yazıyor. bilgi verirsen sevinirim..

korfez41
23-09-2016, 21:51
üstad eline sağlık bende 100lük hepsidijitaldan aldığım çanak var ucundada black ultra single LNB takılı bende bu nextin motorundan alıcam benim çanağı monte edenler hiç motor takmamış motoru taktıktan sonra ve takarken delere dikkat etmem lazım 26 arabsata sabitleyin yazıyor. bilgi verirsen sevinirim..

dısegc motorlu antenın kurmanın baslıca ozelıkleri var
1disegc motoru takacagın direk dört taraftan 90 derece olacak
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
2 ikamet ettıyınız illin enlem ve boylam dercelerini bilmenız gerekır
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
3 kulandıgın uydu cıhazının usala ayarına bulundugun ilin enlem ayarlarında gırınız
4 motorun arkasından bakınca dısegc motor 0 konumdaken direk enten ve elenbı aynı hızada olacak
5 motor sagında ve solunda bulunnan cıvatalardan yukseklık (Latitude)
bulundugun ilin boylamına ayarla
6. bulundugun ilin enlem ayarına en yakın olan uydu senın sıfır uydundur bu uyduyu bulursan dısegc motoru kurabılırsın

Volkan
25-09-2016, 14:08
Hiç motorlu çanak kurmayan ve görmeyen bir kişiye ben bu motoru elletmem. Motor işi hassastır. Hassas ustalık gerekitiri. bence işi bilen birine yaptırın. Kurulurken monte edilen direğin 90 derece dik olması lazım. Motorun antane bağlantısıdan motor 0 konumuda antenle aynı hizada paralel bağlanacak. Kalkıç açısı ile kalkış uysuna göre ayar yapılacak.

xfles7837
05-10-2016, 19:49
Hiç motorlu çanak kurmayan ve görmeyen bir kişiye ben bu motoru elletmem. Motor işi hassastır. Hassas ustalık gerekitiri. bence işi bilen birine yaptırın. Kurulurken monte edilen direğin 90 derece dik olması lazım. Motorun antane bağlantısıdan motor 0 konumuda antenle aynı hizada paralel bağlanacak. Kalkıç açısı ile kalkış uysuna göre ayar yapılacak.

Bu motordan ben de kullanmaya başladım kurulumunu yapamadığım için uducuya kurdurdum fakat o da 4 batı ve 46 doğu arası dışında hiçbir uyduyu ayarlayamadı. normalde çanak dönüyor bu yönlerin dışına. usals değil dayzek 1.2 den ayarladık.

cappa
20-12-2016, 13:50
güle güle kullanın

burada en önemli konulardan birisi de
motorun latitude ayarı

doğrusu nedir?

Volkan
07-05-2018, 10:03
Motor o kadar rüzgar ve fırtına görmesine rağmen sağlıklı çalışmaya devam ediyor.

sefer_akgun
11-08-2018, 15:04
SAB 120 lik çanak + Next ye 2600 D çalışıyor?

Ağırlık değil mi iyi mi

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi