PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Anayasa teklifini Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Editor
10-12-2016, 22:36
Yeni Anayasa teklifini Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Arkadaşlar lütfen bir konuda ricamız var ;Çok fazla siyasete girmeden cok fazla kendi aramızda polemik yaratmadan anayasa teklifini nasıl degerlendiriyoruz konusunda seffaf sekilde yorumlarınızı almak istedik

admo
10-12-2016, 23:23
Başka ülkelerde uygulanıyormuş diyorlar. Olabilir ama benim içime sinmedi.
Parlamenter sistemi güçlendirip devam etseydik daha güzel olurdu.
Bizde kimseye fazla güç vermiyeceksin. Fıkrayı biliyosunuz, önce babasını çağırıyor.

xfles7837
10-12-2016, 23:58
İlk gözüme çarpan, hsyk ve anayasa mahkemesi üyelerinin yarısını cumhurbaşkanının atayacak, diğer yarısını da meclisin atayacak olması. Cumhurbaşkanı parti lideride olacağına göre (iktidar partisi) çoğunluğun lideri olacak, bu durumda da muhemelen bütün yargıyı tek başına atamış olacak.

uydu34
11-12-2016, 00:35
Referandumda Evet oyu kullanacağım.

uydu34
11-12-2016, 00:39
Bu paketin açıklandığı akşam İstanbul daki bombalama çok manidar dır.

Admin
11-12-2016, 01:02
İlk gözüme çarpan, hsyk ve anayasa mahkemesi üyelerinin yarısını cumhurbaşkanının atayacak, diğer yarısını da meclisin atayacak olması. Cumhurbaşkanı parti lideride olacağına göre (iktidar partisi) çoğunluğun lideri olacak, bu durumda da muhemelen bütün yargıyı tek başına atamış olacak.
Bu başkan olma durumu nasıl olacak adı başkanlık değilde cumhurbaşkanlıgı modelimi anayasayı tam incelemedim inceleyene sor demişler:49857458:

Volkan
11-12-2016, 01:15
Olumlu olacağını düşünüyorum. Cumhurbaşkanlarını yıllardır tarafsız derler ama ben tarafsız cumhurbaşkanı görmedim şimdiye kadar.

Bu arada bence bu iş bitmiştir. AKP ve MHP bu konuda anlaştığına göre gerisi teferruat. Geriye kalan etksiz muhalefet sadece TV lerde konuşmaktan başka bir şey yapamazlar ve yıllardırda aynı teraneleri okur dururlar. Bugün halkın önüne sandık geldiğinde yuzde 70 yakın evet oyu çıkar.

cayna
11-12-2016, 10:46
ben biraz araştırdım.meclis sadece kanunu çıkarıcak.kanunla ilgili araştırma soruşturma önerge verilemicek.

Daha başka konularda var tabi burası yeri değil.

kısaca Türkiye'ye başkanlık diğer adıyla güçlü cumhurbaşkanığı benim kanaatim gelemicek.

aliharbiye
11-12-2016, 10:59
güçlü olanlar , daha fazla güç istiyor. ülke ve vatandaşı ait yeni anayasada yer alan hiç bir şey sayılmadı. yanii leh değil. aleyhtir bence.

micromaxx52
11-12-2016, 11:16
tabiki olumlu

Volkan
11-12-2016, 16:53
KOnu içinde kişisel tartışamaya grimeyelim konu hakkında kendi düşüncenizi belirtelim sonra yasa ile ilgili açıklayacağınız bir konu varsa yazalım . Birbirimizi kırmaya gerek yok.

karciliadem
11-12-2016, 19:15
kandiliniz mubarek olsun
vatana millete hayırlı olacak inşallah

korfez41
11-12-2016, 19:43
ALLAH'tan bu güzel VATANA hayırlı neyse olmasına bu mübarek kandil aksam hürmetine niyaz ederım.

korfez41
11-12-2016, 19:45
ALLAH'tan bu güzel VATANA hayırlı neyse olmasına bu mübarek kandil aksam hürmetine niyaz ederım.
Benim oyum hayır olacak

MUTAF
11-12-2016, 22:33
hayır diyorum

hoca58
12-12-2016, 01:01
Olumlu olacağını düşünüyorum. Cumhurbaşkanlarını yıllardır tarafsız derler ama ben tarafsız cumhurbaşkanı görmedim şimdiye kadar.

Bu arada bence bu iş bitmiştir. AKP ve MHP bu konuda anlaştığına göre gerisi teferruat. Geriye kalan etksiz muhalefet sadece TV lerde konuşmaktan başka bir şey yapamazlar ve yıllardırda aynı teraneleri okur dururlar. Bugün halkın önüne sandık geldiğinde yuzde 70 yakın evet oyu çıkar.

hüseyin
12-12-2016, 03:38
türkiye gibi doğuyla batı arasında kalmış bir ülke için halk tarafından c.başkanlığı(başkanlık)seçimi bence en makbül seçimdir....doksan yıldır bir ileri bir geri giden parlamanter seçimle iş başına gelen genelde kalisyon hükümetlerinin başarısızlıkları bu işin sistemden kaynaklandığını gün gibi ortaya çıkarmıştır....bu sistemin meclisteki iki ana parti etrafında vucut bulacağı..bunlardan birinin mhp'yi içine alacak olan AK parti(yani demokratlar)diğerininde hdp ile ittifak ederek veya birleşerek seçimlere girecek olan CHP'nin olacağı gözükmektedir(amerikalı ağzıyla cumhuriyetçiler)...bu iki partinin çıkaracağı adaylar diğer cumhurbaşkanı adaylarından daha şanslı olacakları muhakkak fakat türk halkı bazen sol gösterip sağ vurarak süpriz yapmayıda seven bir millet olduğu için hiç hesapta olmayan bilmem hangi partinin lideride aday olup ülkenin yeni başkanı olabilir...önümüzdeki günler neyi gösterir bilemeyiz hayırlısı neyse o olsun demekten başka...

kartal3734
12-12-2016, 11:02
cumhurbaşkanı vatana ihanet ertse dahi 400 oyla yüce divana gönderiliyor fakat yargılanamıyor yargılansa bile kendi seçtiği anayasa mahkemesi yargılarmı sizce nedense bana mısırda sisiyi hatırlattı anayasayı değiştirdiler diyelim önemli olan ona uymak su anki anayasamız partili cumhurbaşkanına izin vermiyor fakat olmayan yetkiyi kullanıyor yenisine uyacağını kim garanti edebilir önemli olan hukuktur bir gün herkese lazım olur önemli olan su anda yapılmak istenen kuvvetler birliği olması gereken kuvvetler ayrılığı yargının tek bir el yada partiye yada belirli bir zümreye bırakılması dünyada hiç bir rejimde bulunmuyor

Baldemir
12-12-2016, 20:33
Tek kelimeyle Rezalet tek adamlık devri başlayacak

(Zaten şu anda tek adamlık yönetimi var.)

selvi64
13-12-2016, 02:44
kuvvetler ayrılığı yargının tek bir el yada partiye yada belirli bir zümreye bırakılması dünyada hiç bir rejimde bulunmuyor[QUOTE=kartal3734;847138]

bu söylediğin 195 ye kadar bu ülkede uygulanmıştı.

selvi64
13-12-2016, 02:45
[QUOTE=kartal3734;847138]

bu söylediğin 1950 ye kadar bu ülkede uygulanmıştı.

kartal3734
13-12-2016, 11:56
[QUOTE=selvi64;847196][QUOTE=kartal3734;847138]

Sevgili dostum o zamanki şartlara bakarsanız dünyada en ileri demokrasisi olan ülkelerin başında Türkiye geliyordu Avrupa ilkelerine bakarak tabii Müslüman ülkeleri bunların dışında tutuyoruz şimdiye kadar hukuk ve demokrasi hiç olmadı onlarda değerli dostum eskiye bakarak bir yere varamayız birbirimizle konuşma kültürünü geliştirmeliyiz dişinin 2002 öncesini bütün siyasi parti liderleri toplu olarak açık oturuma çıkarlardı her biri görüşlerini açıkça ifade ederdi diğerine kaba davranmadan şimdi tvler iktidar

kartal3734
13-12-2016, 12:14
Dikkat ederseniz hep aynı tv lere aynı görüşü savunanlar bir araya geliyor bir konuyu doğru yanlış tartışıyorlar muhalif yok muhalif soru yok bakın almanyada muhabir başbakana pkk yı destekliyormusunuz türkiyenin böyle bir iddiası var diye soru soruyor başbakandan cevap veriyor biliyorsunuz feto olayında olsun açılım konusunda olsun diğer dinci örgütler konusunda sayın cumhurbaşkanına siz bunları destekledinizmi diye soru sorabilecek babayiğit bir gazeteci varmı var diyelim acaba başına neler gelir bir düşünün ne istedilerde vermedim diyenler bugün mağdur edebiyatı yapıyorlar başkan olunca bu terör mü sonlacak dolarmı düşecek ne değişecek yaşama elinde yargı yürütme elinde ha bunlar değişecek deniyorsa şimdi niye yapmıyor elinden tutan mı var 1950 lere gelince bizim demokrasinin geliştirileceğini mutlak monarşi getirilmek isteniyor ben evet vereceğim diyen dostlara nedenini bir yazsalarda bizde bilsek yazacak çok şey varda yaşamıyorum cigerim yanıyor

xfles7837
13-12-2016, 13:36
Yeni anayasa paketini olumlu ya da olumsuz bulanlar maddeler üzerinden örnekleme yaparak yorum yaparlarsa daha aydınlatıcı olur, maddeleri okumayanlarda faydalanabilir.

seyfi505050
26-12-2016, 13:09
Bakalım bekleyelim hele komisyondan TBMM'sine gelsin hayırlısı ne ise o olur oylama gizli olacak insanlar vijdanları ile başbaşa kalınca ne karar verecekler bakalım

uzmanuyducu
29-12-2016, 00:41
bence milleti aydınlatma adına eski kanunlar ve değiştirlmesi istenen kanunları tv programlarında tarafsız olarak açıklanması bir partici gözüylle değilde vatanını seven bir başabakan gibi