PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Satürn'ün halkaları arasından Dünya'nın fotoğrafı

Editor
26-04-2017, 11:41
Cassini uzay aracı, Satürn'ün halkaları arasından Dünya'nın fotoğrafını çekti ve bu görüntü ortaya çıktı! NASA'nın Cassini uzay aracı da Satürn'ün halkaları arasından geriye ana gezegenine baktığı ve Dünya'nın 1.4 milyar kilometre uzağından bir fotoğrafını çekti. O uzaklıktan bakıldığında Dünya, karanlığın içerisinde parlayan bir nokta gibi gözüküyor. Cassini bu fotoğrafı 12 Nisan tarihinde çekti. NASA'nın söylediğine göre "her ne kadar fotoğrafta görmek için çok küçük olsa da, o sırada Dünya'nın Cassini'ye bakan kısmı güney Atlantik Okyanusu'ydu."

Only the registered members can see the link

NASA'dan yapılan açıklamada, Cassini'nin 21 Nisan'da Titan'a 127'nci ve son kez yaklaştığı ve uydu yüzeyinin 979 kilometre üzerinden son yakın geçişini yaptığı da belirtildi. Cassini, söz konusu yörünge üzerinde 22 tur yaptıktan sonra 15 Eylül'de son bir dalışla Satürn'ün atmosferinde yok olacak.

Cassini-Huygens Satürn gezegenine gönderilen bir insansız uzay sondası. 15 Ekim 1997 tarihinde fırlatılarak Dünya, Venüs ve Jüpiter'in alçaktan uçuş dahil bir gezegenlerarası yolculuğunun ardından 1 Temmuz 2004 tarihinde Satürn çevresindeki yörüngesine girdi. Görevi hala sürüyor! Dünya Mars'tan 205 milyon kilometre uzaklıkta bulunuyor. Fotoğraf Mars üzerinden çekildi ve Dünya ufukta görünüyor. Kırmızı lekeli şekilde görünen bölgede Avustralya yer alırken, beyazlıklar ise bulut yoğunluğunu gösteriyor.

Ay'ın Dünya'ya göre çok daha karanlık göründüğü fotoğraf kasım ayında çekilmesine karşın yayınlanması bugünü buldu. Ancak NASA'nın tek yayınladığı sıra dışı fotoğraf bu değil. NASA'nın kaydettiği görüntülerde net bir şekilde görülen bu cisim, büyük bir heyecana yol açtı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Mars'ta çektiği bir görüntüde zeminde büyük bir kaşık görünüyor. Kaşık görüntüsü büyük bir heyecana yol açarken, fotoğraflar Kızıl Gezegen'de hayat olduğunu gösteren bir ipucu olarak değerlendiriliyor.

aliharbiye
26-04-2017, 13:49
sevgili editör kardeşim bu çalışmalarında dolayı seni tebrik eder, teşekkür ederim. evren acaip bişey, evreni anlamak döngü sistemini akademik olarak bilmek öğrenmek çok heyecan verici. keşke benim böyle bir işim olsun. evrende herşey zorunluluktan ibaret başladı ve böyle süre geldi. kimbilir daha ilerde neler neler görecez.

Editor
26-04-2017, 14:40
sevgili editör kardeşim bu çalışmalarında dolayı seni tebrik eder, teşekkür ederim. evren acaip bişey, evreni anlamak döngü sistemini akademik olarak bilmek öğrenmek çok heyecan verici. keşke benim böyle bir işim olsun. evrende herşey zorunluluktan ibaret başladı ve böyle süre geldi. kimbilir daha ilerde neler neler görecez.

Adamlar 1997 yılında saturne uydu gonderiyor ve bu uydu 2004 te saturne varıyor ve 13 sene boyunca saturnden bilgiler gonderiyor gerçekten millet nelerle ugrasıyor ben sunu anladım ülke olarak cok gerideyiz hemde asırı cok

aliharbiye
26-04-2017, 16:00
Malesef ülkemizin çok geri kalması dışında, insanlarımızda çok vurdum duymaz, sorumsuz, bilinçsiz, akademik bilgisi olmayan sıradan tipler. heee sözüm yanlış anlaşılmasın milletimizin yüzde yüzü böyle olmasa bile çoğunluk öğledir. bir ihtimal 300 yıl sonra şimdiki avrupanın konumuna bir ihtimal varırız. nasılsa ülkemizden bilinçli toplum yetiştirilmek isteniyor. Bu işler çok büyük yatırımlar ve projeler gerektirir, aslında çokta önemli olmazsa olmazlardan olmalı, ve hiç düşünmeden bu yatırımları en iyi şekilde kullanmak gerekir. dünyada ülkemiz uzay bilimi hakkında araştırma ülkelerin arasına neden girmesin. ben ülkemi ve ülke insanımı çok daha iyi yerlerde görmek istiyorum. saygılarımla aliharbiye.