PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yayın Kesilmesi Hakkında Yardım

ahmett_cann
12-08-2017, 19:41
İyi günler herkese,
Biz önceden Turksat + Hotbird kullanıyorduk. Daha sonradan Digiturk bağlattık ( geçenlerde ) ve kurulum parası vermemek için Hotbird çanağını Eutelsat'a çevirdik. Adamlar da geldiler çevirdiler izliyoruz (çanağı güzel sıktılar gevşek falan değil).
Şuan şöyle kullanıyoruz: Eutelsat + Turksat. Arada diseqc var. Adamlar diseqcin sorun çıkaracağını dediler.
Fakat şöyle bir sorun var, en ufak esintide ara ara yayın gidiyor. Sinyal seviyesinde azalma var diyor. Bu kadar hassas olması normal gelmedi bana. Donanımsal bir arıza/sıkıntı var gibi geliyor. Neler yapabilirim? Yeni bir lnb (mevcut lnbim eski) + sinyal yükseltici alıp bağlasam işe yarar mı? Yaklaşık 20 metre kablo var çanakla uydu arasında.
Lütfen yardım edin. Varsa önereceğiniz malzeme, alışveriş sitesi varsa çok memnun olurum. Pek bi bütçem yok, 60-70 lira kadar param var.
Teşekkürler.
NOT: Digiturk kutusu DT9103.

Şu lnbleri buldum:
Hiremco Cift Çıkışlı Lnb - n11.com (Only the registered members can see the link)
Only the registered members can see the link

İyi bir marka lnb nedir bilmiyorum. Çok çıkışlı lnb olmak zorunda değil.

Sinyal yükseltici olarak da:

ahmett_cann
14-08-2017, 01:16
güncel konu. yardım

iyikosan
14-08-2017, 01:28
dayzek'in neden sorun çıkaracağını söyledilermi?

sorun madem dayzekte,dayzek'i değiştir.

ahmett_cann
14-08-2017, 10:36
dayzek'in neden sorun çıkaracağını söyledilermi?

sorun madem dayzekte,dayzek'i değiştir.

Her türlü diseqc sorun çıkarırlar, sinyalin gücünü düşürür o aparat dediler. Ne alayim? Only the registered members can see the link iyi bu ürün?

aliharbiye
14-08-2017, 12:37
bazı dt cihazları malesef dayzeklerde ve çift çıkışlı LNB lerde sorun yapabiliyor. sizn bu durumda çözümünüz. türksat ile eutelsat uydularını birbirlerinde ayırmak olacaktır. dt için ayrı bir kablo çekin, türksat içinse ayrı bir kablo çekin. yada dt makinesinden türksata bakıyorsanız. dayzek değiştireceksiniz.

iyikosan
14-08-2017, 12:41
Her türlü diseqc sorun çıkarırlar, sinyalin gücünü düşürür o aparat dediler. Ne alayim? Only the registered members can see the link iyi bu ürün?

Kardeşim bende Ankaradayım 3 tane ayrı çanaktan 6 uydudan yayın alıyorum hemde bazı uyduları aparatla alıyorum.
bendeki dayzek sorun çıkarmıyor, anladığım kadarı ile sende Ankaradasın 2 uyduya sendeki dayzek neden sorun çıkarıyor onu anlamış değilim ayrıca bendeki dayzek 5 liralık.

iyikosan
14-08-2017, 12:48
bazı dt cihazları malesef dayzeklerde ve çift çıkışlı LNB lerde sorun yapabiliyor. sizn bu durumda çözümünüz. türksat ile eutelsat uydularını birbirlerinde ayırmak olacaktır. dt için ayrı bir kablo çekin, türksat içinse ayrı bir kablo çekin. yada dt makinesinden türksata bakıyorsanız. dayzek değiştireceksiniz.

Anlaşılan dt'nin bir numarası yayınların sırf kendisinden alınması için.

ahmett_cann
14-08-2017, 15:13
Teşekkürler ikinize de. LNB ile diseqc değiştireceğim. İki ayrı kablo çekemem evime malesef.
LNB için şunu soraağım, inverto markayı öneriyorlar. INVERTO Black Premium 0,2dB Single LNB - Türkiye'nin Antencisi Antenci.net (Only the registered members can see the link) bu ürün makul geldi bana, fakat universal değil. Sorun olur mu almamda?

iyikosan
14-08-2017, 15:48
Teşekkürler ikinize de. LNB ile diseqc değiştireceğim. İki ayrı kablo çekemem evime malesef.
LNB için şunu soraağım, inverto markayı öneriyorlar. INVERTO Black Premium 0,2dB Single LNB - Türkiye'nin Antencisi Antenci.net (Only the registered members can see the link) bu ürün makul geldi bana, fakat universal değil. Sorun olur mu almamda?

Kardeşim Ankarada isen Konya sokağa git sor,soruştur en makulünü al.

ahmett_cann
14-08-2017, 20:09
Kardeşim Ankarada isen Konya sokağa git sor,soruştur en makulünü al.

Değilim, Samsun'dayım.

ahmett_cann
21-08-2017, 12:59
hocam konu güncel.
Inverto LNB ile Digiturk yayını izleyebilir miyim? İlla MDU5 LNB mi almalıyım? İyice kafam karıştı bu konuda

cafi
21-08-2017, 14:24
en ufak esintide ara ara yayın gidiyor yazmışınız bence sizin sinyal seviyeniz maksimum seviyede olmayabilir çanak ayarını gözden geçirin artı kablo nun rüzgardan salanmasında sinyal kaybı olur kabloyu sabitleyin

ahmett_cann
21-08-2017, 14:34
en ufak esintide ara ara yayın gidiyor. Sinyal seviyesinde azalma var yazmışınız bence sizin sinyal seviyeniz maksimum seviyede olmayabilir çanak ayarını gözden geçirin artı kablo nun rüzgardan salanmasında sinyal kaybı olur kabloyu sabitleyin

hocam siyal seviyesi ile sinyal kalitesi şu şekilde:
digitürk yetkilileri bunu diseqce bağlıyor. kablolar sabit bu arada. duvara kroşe ile çakmıştım.

cafi
21-08-2017, 21:45
sinyal kalitesi çok iyi maksimum seviyede birde şu şekil deneyin dayzeği devre dışı bırakın uydu cihazından gelen kabloyu direk olarak digitürk lnb sine takın stabil izlerseniz sorun nereden kaynaklanıyor bulmanızda yardımcı olur

ahmett_cann
22-08-2017, 00:40
sinyal kalitesi çok iyi maksimum seviyede birde şu şekil deneyin dayzeği devre dışı bırakın uydu cihazından gelen kabloyu direk olarak digitürk lnb sine takın stabil izlerseniz sorun nereden kaynaklanıyor bulmanızda yardımcı olur

umarım ona yeten kablom vardır :D bayadır diseqc ile kullanıyoruz çünkü

cafi
22-08-2017, 01:02
uydu alıcınızdan gelen kablonuz kısa kalırsa böyle bir kablo birleştirici ile dilediğiniz kadar ek yapabilirsininiz

aliharbiye
22-08-2017, 08:43
seviye çok düşük bence kablo arızası. dayzek kablolarını deyişin, çatıdan tv'ye inen kablo eski ve yıpranmışsa deyişin. seviye çok düşün normal değil bu durum.

ahmett_cann
22-08-2017, 12:08
uydu alıcınızdan gelen kablonuz kısa kalırsa böyle bir kablo birleştirici ile dilediğiniz kadar ek yapabilirsininiz

seviye çok düşük bence kablo arızası. dayzek kablolarını deyişin, çatıdan tv'ye inen kablo eski ve yıpranmışsa deyişin. seviye çok düşün normal değil bu durum.

cevaplarınız için teşekkür ederim. deneyeceğim. siyal yükseltici kullanmamın faydası olur mu?

aliharbiye
22-08-2017, 13:15
sinyal yükseltici kullanmanın bence faydası yok. kalitede seviyede yüksek olmalıki sorun tv izleyebilesiniz. donanım hatası varsa sinyal yükselticinin bir anlamı olmaz. siz kabloları kontrol edin şüplendiyiniz ne varsa deyişiniz. muhtemelen sorun giderilecektir.

ahmett_cann
22-08-2017, 14:12
sinyal yükseltici kullanmanın bence faydası yok. kalitede seviyede yüksek olmalıki sorun tv izleyebilesiniz. donanım hatası varsa sinyal yükselticinin bir anlamı olmaz. siz kabloları kontrol edin şüplendiyiniz ne varsa deyişiniz. muhtemelen sorun giderilecektir.

tamamdır hocam. bu arada aynı kablodan dsmarta gelen sinyal kalitesi ve seviyesi 100%.

aliharbiye
22-08-2017, 18:34
aynı kablodan d-smart cihazında seviye ve kalite 100/100 ise, ve digitürk cihazda kalite yüksek çıkıp seviye düşükse o zaman digitürk cihazın beslemesinde sorun var demektir. siz d-smart ile digitürk yayınlarını aynı anda yoksa cihaz değiştirerekmi izliyorsunuz. tek kabloyla aynı anda iki cihaz birden çalışmazki ama.

sensi
22-08-2017, 19:11
Dostum samsunda bende 90 lık çanak ile izliyorum sinyal seviyesi 85 yada 90 olması lazım çanağın 60 cm ise belki kurulım hatası olabilir ince ayar çek derim ama resimdeki çanak ise sinyal %49 çok zayıf kesilme sanıyorum bu yüzden olabilir en az %80 olması lazım:sunglasses2:

cafi
22-08-2017, 23:44
sinyal yok olası nedenler - SupersatForum (Only the registered members can see the link)

cafi
22-08-2017, 23:46
önemli olan seviye değil kalitedir ben arkadaşımızın çanak ayarında bir sorun olduğunu zanetmiyorum

cihazınıda tuner sorunu yoksa direk girişte sorunsuz izleyeceğini düşünüyorum

ahmett_cann
23-08-2017, 03:09
aynı kablodan d-smart cihazında seviye ve kalite 100/100 ise, ve digitürk cihazda kalite yüksek çıkıp seviye düşükse o zaman digitürk cihazın beslemesinde sorun var demektir. siz d-smart ile digitürk yayınlarını aynı anda yoksa cihaz değiştirerekmi izliyorsunuz. tek kabloyla aynı anda iki cihaz birden çalışmazki ama.

Dostum samsunda bende 90 lık çanak ile izliyorum sinyal seviyesi 85 yada 90 olması lazım çanağın 60 cm ise belki kurulım hatası olabilir ince ayar çek derim ama resimdeki çanak ise sinyal %49 çok zayıf kesilme sanıyorum bu yüzden olabilir en az %80 olması lazım:sunglasses2:

önemli olan seviye değil kalitedir ben arkadaşımızın çanak ayarında bir sorun olduğunu zanetmiyorum

cihazınıda tuner sorunu yoksa direk girişte sorunsuz izleyeceğini düşünüyorum

@aliharbiye, hocam maç zamanları digiturke geçiriyoruz cihazı. normalde dsmarttayız.

@sensi, hocam yarın tekrardan ölçüm yapıp daha kaliteli fotoğraflar çekip atacağım buraya. ona göre bi yol program cizeyim.

@cafi, hocam çanağı samsundan yetkili servis geldi. bi cihaz taktı lnbden gelen kabloya. sonra da bi cihazla ayarladı. ona "ne akdar çekiyor" diye sormuştum o da "90larda" demişti. belki geçiştirdi bilemiyorum orasını. bugün deneyemedim tek kablo üzerinden çalışıyorum. yarın deneyeceğim vakit bulduğum an ve size yazacağım.

hepinize tekrardan teşekkür ederim.

sensi
23-08-2017, 19:56
@aliharbiye, hocam maç zamanları digiturke geçiriyoruz cihazı. normalde dsmarttayız.

@sensi, hocam yarın tekrardan ölçüm yapıp daha kaliteli fotoğraflar çekip atacağım buraya. ona göre bi yol program cizeyim.

@cafi, hocam çanağı samsundan yetkili servis geldi. bi cihaz taktı lnbden gelen kabloya. sonra da bi cihazla ayarladı. ona "ne akdar çekiyor" diye sormuştum o da "90larda" demişti. belki geçiştirdi bilemiyorum orasını. bugün deneyemedim tek kablo üzerinden çalışıyorum. yarın deneyeceğim vakit bulduğum an ve size yazacağım.

hepinize tekrardan teşekkür ederim.ok ahmet bende samsundayım merkezde anten konusunda amöterce bilgim var motorlu anten dahil türksata gözüm kapalı kurlum yaparım sen bir daha baktır olmaz ise özelden buluşur antenini ayarlarız ama sadece pazar günü vaktim var bilgine hafta içi yoğunum...:459956:

sensi
23-08-2017, 20:00
resimde görülen SİNYAL SEVİYESİ ÖNEMLİ OLAN sinyal kalitesi ölçü alınamaz bilgine yani sinyal seviyen çok düşük sanıyorum antenin 60cm ise kurulum hatası olabilir...

ahmett_cann
23-08-2017, 21:57
resimde görülen SİNYAL SEVİYESİ ÖNEMLİ OLAN sinyal kalitesi ölçü alınamaz bilgine yani sinyal seviyen çok düşük sanıyorum antenin 60cm ise kurulum hatası olabilir...

çok teşekkür ederim teklifiniz için. bugünlerde böyle insanlar görmek zor...
ben bugün kabloyu direkt olarak makinaya bağladım diseqcsiz. ve sinyal seviyesinde biraz artış oldu. sanırım lnb ile kabloyu değiştirirsem bu sorun ortadan kalkacak gibi. çanak bu arada 80 cm ya da 85 cm. elimle kabaca ölçtüm.
tüm bu değişiklerden sonra yazarım bir kere daha buraya.