PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Bruce Lee
28-10-2017, 12:13
Only the registered members can see the link
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
KEMAL`İM

Ülkemdeki insanları hayretle izledim
Şöyle etrafıma baktım, şaştım, tanıyamadım
Kara sakal, yeşil cübbe, başta sarık, alışamadım
Gel Kemal`im gel ülken arıyor seni
XXX
Bana öğretilen din; gönüldedir, haldedir
İnsan ayırmamalı, her yaratılan kardeştir
Şimdi bu benlik neden, acep bilmem ne iştir
XXX
Dört kitabı bir tutmayan İslam olamaz
Kul hakkıyla yola çıkan menzile varamaz
Cahil hoca emri ile hedef vurulmaz
XXX
Yüce Tanrım akıl vermiş, fikir vermiş, yön vermiş
Al yüce kitabını oku diye göz vermiş
Kara cahil bu günlerde diken gibi boy vermiş
XXX
Yeşil bayrak açmışlar kurtardığın vatanda
Küfrettiler adına toplanıp meydanlarda
Ölmeye hazırız biz bu vatan toprağında
XXX
Övmek yerine bir gün anlasaydık biz seni
Bin Kemal doğardı, aratmazdık hiç seni
Yarın haykıracak elbét şu gençliğin gür sesi

İbrahim SEVİNDİK

Baldemir
28-10-2017, 19:13
ATATÜRK başta olmak üzere, acısı yüreğimizde çok taze olan Mehmetçiklerimiz ile ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz şükran duyguları ve rahmetle anıyor, halkımızın Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

aliharbiye
28-10-2017, 19:30
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN..
ruhu şad, mekanı cennet olsun. bu arada 29 ekim cumhuriyet bayramı reklamı çok güzel olmuş. ulu önder ATATÜRK'ü sevenlere hayırlı olsun.

korfez41
28-10-2017, 19:31
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
Olanca gücümüzle
Haykırırız sevinçle
Cumhuriyet bayramın
Kutlu olsun Türkiye

Sevgili okurlarım, bugün en büyük bayramımız.

Devletimizin kuruluşunun 94’üncü yıldönümü…

Önce size Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulurken ülkemiz ne durumdaydı, devletimiz ne şartlarda kuruldu, bunu en iyi anlatan bir mektubu okutmak istiyorum.

Mustafa Kemal Atatürk’ün İsmet İnönü’ye yazdığı mektubu…

Mektubun tarihi, 30 Ekim 1923…

Tarihe dikkat edin!

Meclis, 29 Ekim 1923 tarihinde akşam saat 20. 30 dolaylarında Cumhuriyet’i ilan ediyor…

Mustafa Kemal Paşa cumhurbaşkanı seçiliyor…

Yeni rejim o gece top atışlarıyla bütün Türkiye’ye duyuruluyor…

Mustafa Kemal, ertesi gün oturuyor ilk iş olarak İsmet İnönü’ye kendi el yazısıyla bir mektup yazıyor.

Bir ibret belgesi!

Kurtuluş Savaşı’nın hangi şartlarda kazanıldığının, ülkemizin nerelerden nerelere geldiğinin göstergesi!

Mustafa Kemal, bir “durum tespiti” yapıyor ve dava arkadaşı İsmet İnönü’ye mektubunda şöyle sesleniyor.

Lütfen dikkatle okuyun ve okumaları için arkadaşlarınıza da gönderin!

Eğer varsa, tanıyorsanız, karşılaştıysanız, “Osmanlı sevdalısı” zavallılara da…

Onlar da okusunlar, Cumhuriyet’in Osmanlı’dan nasıl “yüz kızartıcı” bir miras devraldığını öğrensinler.

Mektup şöyle:

“Sevgili Paşam!
Cumhuriyet’in ilk Başbakanı olarak seni düşünüyorum.
Dur, hiç itiraz etme.
Niye seni seçtiğimi şimdi anlayacaksın.
Bizi yine büyük bir savaş bekliyor. Durumumuzun bir bölümünü Cephe Komutanı ve Lozan Baş Delegesi olarak elbette biliyorsun.
Büyük devletlerin bu sefil duruma bakarak, kısa zamanda pes edeceğimizi sandıklarını Lozan dönüşü sen bize anlattın.
Ben sana şimdi bildiğinden daha da acıklı olan genel durumu özetleyeceğim.
Bize geri, borçlu ve hastalıklı bir vatan miras kaldı.
Yoksul bir köylü devletiyiz.
Dört mevsim kullanılabilir karayollarımız yok denecek kadar az. 4.000 kilometre kadar demiryolu var. Bir metresi bile bizim değil. Üstelik yetersiz. Ülkenin Kuzeyini Güneyine, Batısını Doğusuna bağlamamız, vatanın bütünlüğünü sağlamamız şart.
Denizciliğimiz acınacak durumda.
Köylümüzü topraklandırmalı, ihtiyacı olana bir çift öküz ile bir saban vererek çiftçi yapmalıyız.
Doğudaki aşiret, bey, ağa, şeyh düzeni Cumhuriyetle de insanlıkla da bağdaşmaz.
Bu durumu düzeltmeli, halkı kurtarmalıyız. Her yerde tefeciler halkı eziyor.
Güya tarım ülkesiyiz ama ekmeklik unumuzun çoğunu dışarıdan getirtiyoruz.
Sığır vebası hayvancılığımızı öldürüyor.
Doktor sayımız 337, sağlık memuru 434, ebe sayısı 136.
Pek az şehirde eczane var. Salgın hastalıklar insanlarımızı kırıyor.
Üç milyon insanımız trahomlu.
Sıtma, tifüs, verem, frengi, tifo salgın halinde.
Bit ciddi sorun.
Nüfusumuzun yarısı hasta. Bebek ölüm oranı yüzde 60’ı geçiyor. Nüfusun yüzde 80’i kırsal bölgede yaşıyor. Bunun önemli bölü mü göçebe.
Telefon, motor, makine yok.
Sanayi ürünlerini dışarıdan alıyoruz. Kiremiti bile ithal ediyoruz.
Elektrik yalnız İstanbul ve İzmir’in bazı semtlerinde var.
Düşmanın yaktığı köy sayısı 830. Yanan bina sayısı 114.408. Ülkeyi neredeyse yeniden kurmamız gerekiyor.
Yunanistan’dan gelen göçmen sayısı 400 bini geçecek.
İktisadi hayatımız da eğitim durumumuz da içler acısı. İktisatçımız çok az.
Zorunlu okuma yaşındaki çocukların ancak dörtte birini okutabiliyoruz. Halkın eğitimi hiç çözülmemiş.
Oysa Cumhuriyetin insan malzemesini hazırlamalı, namus cephesini güçlendirmeliyiz.
Kültür eserleri kaçırılmış, kaçırılmaya devam ediliyor. Raporlar da daha ayrıntılı, daha acı bilgiler var.
Bunları bakanlara ve parti yönetim kuruluna da ver. Genel durumu tam bilsinler.
Bütçemiz, gelirimiz yetersiz. İktisadi çıkmazdan kurtulmak için geliştirdiğim bir düşüncem var. Bu düşünceyi günü gelince konuşuruz.
Hedefimiz milli iktisat. Bağımsızlığın sürekli olması için iktisadi bağımsızlık temel ilkemiz olmalı.
Osmanlı bu gerçeği geç fark etti. Fark ettiği zaman çok geç kalmıştı.
Cumhuriyete uygun bir anayasaya gerek var. Bu zor durumdan nasıl çıkılabileceğini gösteren ne bir örnek var önümüzde, ne de bir deney.
Ama yılmamak, ucuz ve geçici çarelerle yetinmemek, halkı kurtarmak için sorunları çözmek, kalkınmak, ilerlemek, milli egemenliğe dayalı uygar ve özgür bir toplum oluşturmak, yüzyılımızın düzeyine yetişmek, kısacası çağdaşlaşmak ve bu büyük ideali tam olarak başarmak zorundayız.
Bu ana kadar bu ideali koruyarak geldik. Bundan sonra daha hızlı yürümek zorundayız. Bunun için gerekli yöntemi, yolu birlikte arayıp bulacağız.
Yoksul ve esir ülkelere örnek olacağız.
Kaderin bizim kuşağımıza yüklediği kutsal bir görev bu.
Bu büyük görevin ağırlığını ve onurunu seninle paylaşmak istedim.
Allah yardımcımız olsun!”

Onlar şimdi “iki ayyaş” öyle mi?

Nasıl mektubu dikkatle okudunuz mu?

İsterseniz dönün bir kez daha okuyun.

Bu mektup, devletimiz ve milletimiz için çok önemli bir belge.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Osmanlı’dan ne miras devraldığının önemli bir belgesi…

Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü, cumhuriyetimizi o şartlarda kurmuşlar ve bizlere emanet etmişler.

Ama biz o günleri unuttuk gitti.

Sanki bu ülke gökten zembille indi.

Şimdi o iki tarihi şahsiyeti bazı kesimler “iki ayyaş” diye kötülemeye çalışıyorlar.

Ellerinden gelse, güçleri yetse, milli günlerimizi 23 Nisan’ı, 19 Mayıs’ı, 30 Ağustos’u ve hatta 29 Ekim’i tarihe gömecekler.

Bir ara buna yeltendiler, tepkiler karşısında şimdilik ertelediler.

İki ileri, üç geri…

Böyle böyle ülkemizi geri götürmeye çalışıyorlar.

Türk milletini planlı bir şekilde geçmişinden ve değerlerinden koparma gayreti içindeler.

Öyle bir nesil geliyor ki; Türk nedir, Türklük nedir, Kurtuluş Savaşı nasıl kazanılmıştır, Zafer Bayramı nedir, Atatürk kimdir, ülkemizi nasıl kurtarmıştır, Cumhuriyet’i nasıl kurmuştur, bilmeyecek!

Böyle bir toplum, milli benliğini kaybetmiş bir toplum, ayakta kalabilir mi?

Mektupta okudunuz… Dedelerimiz, kıtlık ve yokluk dönemlerinde yedi düvele karşı zafer kazandı, emperyalistleri ülkemizden kovdu…

Biz, günümüzde, bu kadar geniş olanaklar içinde, emperyalistlerin işbirlikçisi içimizdeki hainlerle baş edemiyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ne yazık ki, kuruluşundan bunca yıl sonra “yeniden kurtarılmaya muhtaç” hale getirildi.

Şu yaşadığımız olaylara, konuştuğumuz konulara bakın!

İş başa düştü…

94 yıl sonra bir kez daha devletimizi iç ve dış hainlerden temizleme görevi ile karşı karşıyayız.

Allah yardımcımız olsun!

Başaracağız…

Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Başaracağız ve 100.yılı daha itibarlı, daha özgür, daha bağımsız, daha güçlü bir şekilde kutlayacağız.

Bayramımız kutlu olsun!
KOCAELİ GAZATESİ
M.Tanzer Ünal
ALINTIDIR

Hilmi
28-10-2017, 20:12
bsO8IFaw6qE

Cumhuriyetsiz bir toplum yarınsız bir gündür.

sensi
28-10-2017, 20:28
Ulusumuzun cumhiriyet bayramı kutlu olsun bu uğurda şehit olanları rahmet ve minnetle anıyoruz

mehmetkarahanl
28-10-2017, 23:32
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN..

cafi
28-10-2017, 23:34

kayserli
28-10-2017, 23:56
Cumhuriyetimizin 94. yılı kutlu olsun. Halkımız özgür mutlu kardeşlik içinde yaşanan nice seneler,Cumhuriyet bayramlarını kutlar inşallah. Bağımsızlık uğruna toprağa düşmüş tüm şehitlerimize ALLAH'tan rahmet dilerim.

idiye
29-10-2017, 09:24
Bu topraklar üzerinde yaşayan ,doğacak olan,ben Türküm diyen herkez her nefes alışında Allaha ,bu millete böyle bir önder nasip ettiği için hamdetmelidir.

rselturk
29-10-2017, 13:17
Günaydın sevgili forum dostları!..Bugün sadece bir bayram değil,bir ulusun yazgısının değiştiği günün de adıdır.Özgürlüğne tutsak Türk halkının 94. yılnı coşkuyla kutlarken koruma ve geliştirme sorumluluğumuzun aynı coşku ve içtenlikle sürmesini diliyorum..Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!..

harkan
29-10-2017, 15:32
Türk Ulusu'nun Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun; bizlere bu bayramı armağan eden başta yüce MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE silah arkadaşlarına çok teşekkürler

korfez41
28-10-2022, 19:26
Cumhuriyet, toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan yurttaş konumuna yükselten bir Aydınlanma Devrimi'dir. 29 Ekim, bir doğuşun, bir devrimin, kısacası bir mucizenin yıldönümüdür. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun…

harkan
28-10-2022, 20:49
Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun arkadaşlar

harkan
28-10-2022, 20:50
Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun arkadaşlar

cafi
28-10-2022, 21:51

Simba
29-10-2022, 00:46
29 ekim cumhuriyet bayramı kutlu olsun.Ataturkun kurdugu bu cumhuriyeti korumak bizlerin görevidir.Cumhuriyet düşmanları her kimse allah milletimizi ve ülkemizi bunlardan korusun

kerem41
29-10-2022, 01:00
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.
Kıymetini bilen nesiller temennilerimle ' Ne Mutlu Türküm diyene '

osmanke
29-10-2022, 01:25
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

merdanli
29-10-2022, 19:38
Öncelikle Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

kerem41
27-10-2023, 16:05
Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun
Gökyüzündeki güneşi görüyor ve sıcaklığını hissediyor iseniz, yüreğinizde her daim sıcacık sevdalar var olsun, huzur dolu yarınlarınlar dilerim. TÜRK yurdu ilelebet baki olsun.

Simba
27-10-2023, 19:56
100.Yuzyılımızda 29 ekim cumhuriyet bayramı kutlu olsun

Veezy
27-10-2023, 20:01
Bayramımız kutlu olsun, yaşasın Cumhuriyet

osmanke
28-10-2023, 01:54
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin taçlandığı gündür. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü kutlu olsun!

Bir avuç toprağı vatan yapanlara minnetle…

Only the registered members can see the link #SonsuzaDekCumhuriyet (Only the registered members can see the link[0]=AZV5g70OoK8SauTqwlk994BX7Yzv2NhVNvFqEsDdJEZSJ4Of7wa7Qv3Y2_wPdm2inazLN9ppU3qmk698kH8b6y18rFEIzMZJJ1t_m1PxMN2xpsg-9crglnhGS6p-HktbOOII8RrYDv4DhtL7IaA7p3UfRtSmHx4cs-4AjaolVj29s5Kl2pPFj8qGRf8jF2XAQBqV7mHaLGljst2VPYXU7-fSoIVgxVGfEBOiIp4JO-895jdQN1ibmNdPxxaHpesCG-xXmZwtEo0R1rCLSPd6uEYK4Pdrvmbo4MFxD0MYa3npfpJcq3CyJ9a9OQLPAY2R-I4&__tn__=*NK-R)

beyazxxx
28-10-2023, 07:20
EN BÜYÜK BAYRAM KUTLU OLSUN...🇹🇷

hüseyin
28-10-2023, 16:07
ikinci yüzyılına ayak bastığımız türkiye cumhuriyetinin hırsızı ugursuzu hortumcusu ve devletin sırtına yapışıp kan emen kenelerin olmadığı yeni yüzyılında başarılar dilerim..

harkan
28-10-2023, 22:23
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu olsun

Editor
29-10-2023, 14:43
29 ekim cumhuriyet bayramimiz tum turkiyeye kutlu olsun nice yuzyillara biz belki goremeyiz ama 200.cu yuzyillar.300.cu yuzyillarda kutlanir insAllah

korfez41
29-10-2023, 18:26
100 yıl boyunca Cumhuriyetimizi büyüten ve kalkındıran herkesi saygı ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!
Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Büyük Önder Atatürk’ün önderliğinde kurulan bu cumhuriyeti korumak ve sonsuza kadar yaşatmak için çalışacağız.

jmains
30-10-2023, 02:10
Benim nâçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.