PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 10 Kasım’da Atatürk’ü Anlamak

Hilmi
09-11-2017, 21:46
Only the registered members can see the link
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir kurtuluş destanının en büyük kahramanı olarak sadece tarih sayfalarının derinliklerinde değil yüce Türk milletinin kalbinin tam ortasında sevgi yumağına sarılı bir halde bulunmaktadır. Atatürk’e olan sevgi ve saygımız dünya var oldukça devam edecektir. O’nun vatanı adına yapmış olduğu hizmetleri gelecek nesillerimize en iyi şekilde anlatmalı ve öğretmeliyiz. Anlatmalıyız ki çok büyük zorluklar içerisinde kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın ve kurulan cumhuriyet’in değeri daha iyi anlaşılsın.

Atatürk’ü anlamak onun fikirlerini çok iyi bilerek tatbik etmekten geçer. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması bir devrin yeniden yazılmasıdır adeta .Yurdun dört bir yanı işgal altında inlerken, bağımsızlık ateşi hiçbir zaman sönmeyen Türk milletine önderlik yapan Atatürk, milletimizin esaret altında yaşamasını aklının ucundan bile geçirmeyerek tarih sayfalarındaki, inancın zafere dönüştüğü, en büyük bağımsızlık savaşının mimarı olmayı hak etmiştir.

Atatürk’ü anlamak onun ilke ve inkilaplarını çok iyi bilmek ve uygulamak demektir. Kurulan cumhuriyetin manasını çok iyi bilmeliyiz ki cumhuriyete daha çok sahip çıkalım ve koruyalım. Atatürk’ün halkını ülke yönetiminin tek sahibi yapması, ülkenin öz kaynaklarını da milletin hizmetine vermesi, O’nu son derece, diktatörlükten uzak, vatan ve millet sevdalısı bir lider olarak karşımıza çıkarmaktadır. Kendisini Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine adayan Atatürk, hiçbir zaman şahsi menfaatini düşünmemiş, sadece milletin menfaatleri doğrultusunda hareket etmeyi yegane yol olarak görmüştür.

1938 yılından beri, her 10 Kasım, Ata’mızı kaybetmenin verdiği büyük hüznün yanında, onu daha iyi anlamanın gereğinin ortaya konulması gereken bir gün olarak ta değerlendirilmelidir. O’nun hayatını, ilkelerini ve bizden yapmamızı istediği şeyleri, bilimsel olarak ortaya koymak ve uygulamak, bizlerin birinci vazifesi olmalıdır. Atatürk devrimleri bugün bir çok ülkede örnek olarak kabul görmüş bir vaziyette ele alınmaktadır. Bağımsızlığını tam olarak kazanamamış bir çok ülkeye Atatürk devrimleri, ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Bütün bunlar Atatürk’ün evrensel bir dünya görüşünün mimarı olduğunu da göstermektedir.

Bizler her 10 Kasım’ı, bıraktığı eserlerin izinde, ülkeyi daha da ileriye götürebilmek adına neler yapılabileceğinin ortaya konulması gereken bir gün olarak görmeliyiz. 10 Kasım’ı, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere emanet ettiği bir gün olarak düşünmek, sanırım doğru bir yaklaşım olarak kabul görecektir. 10 Kasım günü, Atatürk gençliğine yakışır, ülkemizi ileriye götürebilecek her türlü proje ve çalışmaların yapıldığı, ortaya konulduğu ve desteklendiği bir etkinliğin geleneksel hale getirilmesi tavsiyesinde de bulunmak istiyorum.

Atatürk’ü her 10 Kasım'da daha iyi anlamak ve anlatmak hepimizin görevi olsun ki! Bizden sonraki nesillerimiz onu daha iyi anlasın. Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu aziz vatanın nasıl ayakta kaldığını öğrensin ki, bayrağına ve vatan toprağına daha çok sahip çıksın. Her türlü iç ve dış düşmanlara karşı uyanık ve hazırlıklı olabilsin.

korfez41
09-11-2017, 22:43
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
Mustafa Kemal'ler Tükenmez
Tükenir elbet gökte yıldız, denizde kum tükenir
Bu vatan bu topraklar cömert
Kutsal bir ateşim ki ben sönmez
İnanın Mustafa Kemal'ler tükenmez
Ben de etten kemiktendim elbet
Ben de bir gün geçecektim elbet
İki Mustafa Kemal var iyi bilin
Ben işte o ikincisi sonsuzlukta
Ruh gibi bir şey görünmez
Hep kardeşliğe bolluğa giden yolda
Bilimin yapıcılığın aydınlığında
Güzel düşünceler soyut fikirlerde ben
Evrensel yepyeni buluşlarda
Geriliği kovmuşum ben dönmez
Başın mı dertte beni hatırla
Duy beni en sıkıldığın an
Baştan sona herşeyiyle bu vatan
Sakın ağlamasın Kasım'larda Fatih'ler Kanunî'ler ölmez
Halim Yağcıoğlu

Baldemir
09-11-2017, 22:57
Saygı, Sevgi, Özlem ve Rahmetle Anıyoruz ❤ ATAM

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

cafi
09-11-2017, 23:11

sensi
09-11-2017, 23:15
YÜCE ATATÜRK ÖLÜMÜNÜN 79 ,CU YILINDA SENİ SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ RUHUN ŞAD OLSUN BU ULUS SENİ ASLA UNUTMAYACAKTIR RAHAT UYU:praying:

seyfi505050
10-11-2017, 08:00
Ruhun Şad olsun Büyük lider Seni saygı ve Sevgi ile anıyoruz

idiye
10-11-2017, 10:25
Mustafa Kemal Atatürk ,Türk milletine Allahın bir lütfudur.Allahın adaleti ,sonsuz adildir.Beşerin bunu anlaması yine o Yüce yaradana bağlıdır.Kime lütfetmişse ona ne mutlu.
Milletlere bakınız,Yüce Allah onlara tarihleri boyunca bahşedilen önemli önderlerinin sayısı ne kadardır.
Türk milleti , size sadece bunu bilmeniz bile yeterlidir.Tarihimiz niceleriyle şereflendirilmiştir.İşte dünyanın nedeni , bu milleti yoketmek istemelerinin sebebi budur.Bunu hiçbir zaman başaramıyacaklardır.
Bilinmelidirki ; bu gerçekleştiğinde ;kıyamet kopmuştur.

kral41
10-11-2017, 10:47

harkan
10-11-2017, 15:17
Saygı ve özlemle anıyoruz ATAM SENİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

Only the registered members can see the link=BBENrJZ_1|2

mehmetkarahanl
10-11-2017, 15:23
Saygı, Sevgi, Özlem ve Rahmetle Anıyoruz

korfez41
09-11-2018, 21:03

Ulu önder Atatürk’ün vefatının gerçekleştiği 10 Kasım Ülkemiz ve milletimizin yaslarından biridir. 1938 yılından bu yana, her 10 Kasım, Ata’mızın aramızdan ayrılışının hüznünü yaşıyoruz.

Bizler her 10 Kasım’ı, atamızın bize vasiyetlerine uyup uymadığımızı değerlendirdiğimiz bir gün olmalıdır.

Atatürk’ü anlamak onun benimsediği düşünceleri uygulamakla olur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu yeni bir devre geçişin imzasıdır. Ülkenin her karışı yabancılar tarafından kuşatılmış iken özgürlüğüne düşkün Türk milletine liderlik yapan Atatürk, milletimizin tutsak yaşayamacağını bilerek öncülük yapıp ülkemizi mucize bir şekilde bağımsızlığına kavuşturmuştur.

Atatürk devrimleri günümüzde bir çok ülkede temsil sayılır. Bağımsızlığını kazanamamış bir çok ül***e Atatürk devrimleri, örnek teşkil etmiştir. Bu sayede görülüyor ki Atatürk uluslararası bir dünya görüşünün sahibidir.

Her Türk vatandaşının görevi Atatürk’ü her 10 Kasım’da anmak ve anlamaktır ve sonra nesillere anlatmaktır.
Her ulusun tarihinde kahramanlar yatar. Bizim tarihimizdeki kahramanların başında Mustafa Kemal Atatürk gelir. Yine onun aramızdan ayrılışının üzüntüsünü yaşadığımız bir gündeyiz. Bugün günlerden 10 Kasım saat dokuzu beş geçiyor. Ulu önder Atatürk yaşamı boyunca ulusu için çalışmış dünyada nadir liderlerden biridir. Ömrü yettiğince bize kazandırdığı devrimlerle ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarmıştır. Atatürk’ ü önce tanımalı ardından yurdumuz ve Türk ulusu için yaptıklarını anlamalı ve anlatmalıyız. Atatürk çok çalıştı ve yorularak aramızdan ayrıldı. Ancak bizler onun birer evlatları olarak izini sürdürmeliyiz. Cumhuriyeti sonsuza ayakta tutmak için çaba göstermeliyiz.

Atatürk, padişahın yanlışları nedeniyle yıkılan ve işgalci devletler tarafından bölünmeye hazırlanan yurdumuzun kurtarıcısıdır. Yüce Atatürk’ ün düşüncelerinden faydalanarak varlığımızı sürdürmeliyiz. Atatürk Cumhuriyet kurulmasından itibaren tüm alanlarda en iyiyi hedefledi. Örneğin; çiftçilik sektörüne katkı sağlamak amacıyla traktör kullandı, yazı tahtasının başına geçip başöğretmenlik yaptı. Bu özverili hizmet aşkı sonuna vücudunu iflas ettirdi.

Atatürk güçlü bir mantığı kişiliğe sahipti. Sert ve kaideli devlet adamlığının yanı sıra, sevgi dolu, yardımsever bir insandı. Yurdunu ve ulusunu gelecek tüm zararlardan korumaya çalışırdı. Yurt ve ulus en kutsal değerlerindendi. Yaşamı boyunca hiçbir zorluktan yılmamış hep başarma güdüsüyle çalışmıştır.

Ulu Önderimiz, Atamız; Bizde emek verdiğin bu yolda, hiç durmadan yürüyeceğiz. Daimi hedefimiz ilkelerini korumak, devrimlerini sonsuza dek yaşatmak olacaktır.

harkan
09-11-2018, 21:40
Her seneki siren sesi kalbimizin sesi. Rahat uyu atam sonsuza kadar aklımızdasın; bu Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır.

sensi
10-11-2018, 00:19

SENİ SAYGI SEVGİ MİNNETLE ANIYORUZ SEVGİLİ ATAM

TÜRKÜM DİYE HAYKIRANLARIN KALBİNDE EBEDİYEN YAŞAYACAKSIN

cafi
10-11-2018, 02:13

mehmetkarahanl
10-11-2018, 09:07
Atatürkümüzü özlemle saygıyla minletle anıyoruz nur içinde yat.

kral41
10-11-2018, 09:15

idiye
10-11-2018, 09:42
Mustafa Kemal AtaTürkün 80 inci aramizdan ayrilisini .saygiyla aniyor;biraktigi cumhuriyete istegi dogrultuda sahip cikiyor,rahmet diliyoruz.

Ne Mutlu Türküm diyene.

aliharbiye
10-11-2018, 10:06
Ruhun şad olsun. Mekanın cennet olsun. Seni çok seviyor, çok özlüyorum......senin izindeyim.ATATÜRK'üm.

Nötig. Bu arada vodafon iletişime 10 kasım CUMHURİYET bayramımı kutladığı için teşekkür ederim.

rselturk
10-11-2018, 10:29
Hüznüm de büyük,özlemimde...Seni saygıyla ve sevgiyle anıyorum..Hedeflediğin çağdaşlık uğraşında birey olarak üzerime düşen yükümlülüğü yerine getirebildiysem kendimi mutlu sayacağım..

"Senin bize emanet ettiğin değerleri koruma,yüceltme ve sonsuza değin sürdürme andımızı içtenlikle ve güçlü biçimde yineliyoruz!"Sen rahat uyu atam!..

tayfun 74
10-11-2018, 15:23
Son kasıma kadar kalbimizdesin.Sonsuz özlem ve sevgiyle

ferman
12-11-2018, 14:11
ALLAH Rahmet Eylesin Mekanı Cennet Olsun

korfez41
09-11-2021, 20:13
10 Kasım 1938’den bugüne seni her zamankinden daha çok özlüyor ve daha iyi anlıyoruz. Ruhun şad olsun.

Atatürk, dünyanın çok nadir yetiştirdiği dâhilerdendir. O, bütün bir tarihin seyrini değiştirmiştir. Ruhun şad olsun.”

osmanke
09-11-2021, 20:46
ATAM MEKANIN CENNET OLSUN ÖLÜMÜNÜN 83. YILINDA RAHMET ÖZLEM VE MİNNETLE ANIYORUZ

Simba
09-11-2021, 20:58
Saygı, Sevgi, Özlem ve Rahmetle Anıyoruz.Seni reel olarak canlı tanımayı cok isterdim :(

kerem41
09-11-2021, 21:02
Coğrafyamız üzerinde hakimiyet kurmaya çalışan emperyalist güçlere TÜRK Milleti'ni asla esaret altında alamayacaksınız diyen, Büyük Lider Atamızı Rahmet ve Minnetle anıyorum.
Unutmamak gerekir ki; yine aynı akbabaların hayalleri artarak devam etmektedir, o nedenlede
nesillerimizin tekrar kurtuluş mücadelesi vermemesi için Atatürk'ün Gençliğe Hitabını çok iyi idrak ederek beyinlerine kazıması gerektiğini düşünüyorum.

Yıldızlarınız her daim sizlere ışık saçsın.

harkan
09-11-2021, 22:02
Özlemle anıyoruz; daima kalbimizdesin ATAM

rselturk
09-11-2021, 23:07
​Sevgili Ata'm sadece adın değil dilimizde olan,ilkelerinizde yüreğimizde..Geçen 83 yıl sadece size olan özlemimizi pekiştirdi.Seni sonsuz saygı ve özlemle anıyoruz. Huzur içinde uyu Atam...

Atatütürk'e dair bir anı.
30 Ekim 1923 sabahı...Mustafa Kemal,İsmet İnönü'ye bir mektup yazdı.
Cumhuriyet'in ilk cumhurbaşkanı,Cumhuriyet'in ilk gününde,Cumhuriyet'in ilk başbakanına şöyle diyordu:
"Bize,geri,borçlu,hastalıklı bir vatan miras kaldı.
Yoksul ve esir ülkelere örnek olacağız.
Kaderin bizim kuşağımıza yüklediği bir görev bu.
Özgür bir toplum oluşturmak zorundayız.Çağdaşlaşmak,bu ideali gerçekleştirmek zorundayız.
Bu görevin ağırlığını ve onurunu seninle paylaşmak istedim.Allah yardımcımız olsun."

Not:Bu alıntı Yılmaz Özdil'in Mustafa Kemal kitabından alınmıştır.

Editor
10-11-2021, 08:38
Saygi ve ozlemle aniyoruz.Bu ulkeye onun gibi lider bir daha gelmedi ve gelmeyecek

Simge1
13-06-2022, 10:09
Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın.

Simba
09-11-2022, 21:35
Yarın 10 kasım ataturk düşmanları var bu ülkede ama onlara ragmen atamızı saygıyla anıyoruz :(

osmanke
09-11-2022, 23:20
Her fani gibi 83 yıl önce ebediyete intikal etmiş, ama manevi varlığı, düşünceleri ve kutlu vasiyeti tertemiz millet vicdanında bayrak gibi dalgalanmaktadır.

harkan
10-11-2022, 14:04
Saygı ve çok büyük özlemle anıyoruz

korfez41
10-11-2022, 19:39
Büyük Atatürk! Tarih seni bağımsızlığın baş mimarı olarak yazmakta, bütün uluslar senin manevi şahsiyetin önünde saygıyla eğilmektedir.

Editor
10-11-2023, 02:27
Ataturk dusmanlarına inat sonsuza kadar atam izinde olacağiz.

osmanke
10-11-2023, 03:13
10 Kasım, Atatürk'ü Anma Günü, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin simgesidir. Büyük önderi minnetle anıyor, onun izinde yürümeye devam ediyoruz.Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

kerem41
10-11-2023, 10:07
Bağımsızlığımızın baş mimarı M. K. Atatürk'ü vefatının 85. yılı vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.Bağımsızlığımızın baş mimarı M. K. Atatürk'ü vefatının 85. yılı vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

tayfun 74
10-11-2023, 11:20
Atatürk,yirminci asrin en büyük gercegini yaratan ADAMDIR

harkan
10-11-2023, 13:57
SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

34972

korfez41
10-11-2023, 19:51
Ulu önder Atatürk'ü saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Ata'nın vefatının 85. yıl dönümüzde vatan uğruna kan döken tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

rselturk
10-11-2023, 23:02
​Büyük Atam,seni bitmeyen sevgi ve özlemlerimizle anıyor ve de yaşadığımız sürece anmaya devam edeceğiz.Türk olmanın,özgür yurttaş olmanın onurunu,bu topraklar üzerinde yaşama olanağını sen verdin bizlere.Minnettarlığımız sonsuza dek sürecek..Huzur içinde uyu Atam...