PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüzyılın en uzun kanlı Ay tutulması için geri sayım!

Simba
26-07-2018, 17:51
27 Temmuz tarihinde yüzyılın en uzun tam Ay tutulması gerçekleşecek. Kanlı Ay tutulması olarak adlandırılan bu gök olayı ülkemizden de gözlenebilecek.

Kanlı Ay tutulması Türkiye’den de gözlemlenecek!

Tam 1 saat 43 dakika sürecek olan yüzyılın en uzun tam Ay tutulması ile uydumuz bakır kızıl renge dönüşecek. Tutulmanın Kanlı Ay olarak adlandırılmasının başlıca sebebi de zaten bu renk. Ay’ın Dünya’nın gölgesinde kalması ve Güneş’ten gelen ışınları alamaması sebebiyle oluşan tutulma olayı yine görsel bir şölen sunacak.

27 Temmuz gecesi gerçekleşecek olay olayda Dünya ve Mars da birbirine en yakın konumda olacak. Hatta Kızıl Gezegen oldukça parlak olarak görünebilecekken Jüpiter ve Satürn de gökyüzündeki yerini almış olacak.

Only the registered members can see the link

Trakya bölgesinde tutulma Ay doğarken başlayacak. Diğer bölgelerin çoğunda da yine tutulma süreci Ay doğduktan sonra gerçekleşecek. İstanbul ilimizde saat 20:15 saatlerinde doğacak olan ayın parçalı tutulması 21:24, tam tutulması ise 22:30 saatlerinde başlayacak. Tutulma ortası ise saat 23:21’de gerçekleşecekken tam tutulma 00:13’te olacak. Parçalı tutulma 01:19’da sona erecek.

Tam ve parçalı ay tutulmaların toplam süresinin ise 3 saat 55 dakika süreceği hesaplanıyor. Ay, Dünya gölgesinde kalırken bile kızıl renk ile görülmeye devam edilebilecek.

27 Temmuz gecesi en uzun zam Ay tutulmasını gözlemlemek için bir planınız var mı?

SDN sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız (Only the registered members can see the link)

ferman
27-07-2018, 09:39
Vampirlere Gün Doğdu :D

aliharbiye
27-07-2018, 10:36
Bu güzel paylaşımın için teşekkür ederim. o kadar güzel bir resimle ancak bu kadar güzel izah edilebilir. evet kanlı ay tutulması dünyanın gölgesinin ay'ı tamamen karanlıkta bırakması ile tam ay tutulmasının yaşandığı zaman gerçekleşir. ve bu sebeple ay kırmızı renk görünür. nolmalde ay, dünya etrafındaki turunu yaklaşık 27 günde tamamlar, ve 29.5 gün içindede döngüsünü gerçekleştirir. Kanlı ay sadece ay'ın dolunay evresinde ve ay tutulması sırasında gerçekleşebilir. acaba biz dünyadan ay'ı bu kadar kırmızı görebilecekmiyiz. doğa üstü bir an. çok heyecan verici. aslında güzel fiyakalı bir teleskop almak gerekir. son olarak umarım bazı bilim zdamlarının ay tutulamsı deprem tetikler diyorlar. umarım yanılırlar ve dünya bu doğa üstü olaydan etkilenmez. saygılarımla aliharbiye.

aliharbiye
28-07-2018, 08:49
Arkadaşlar ben dün baktım evet ay kırmızı oldu ama buradan çok net değildi. resim çekenler resimleri ekleyebilirlermi lütfen teşekkürler saygılarımla aliharbiye.

Simba
28-07-2018, 09:17
Bizim oradanda tam göremedim marsa benziyordu kızıldı ay :) o bile heyecan verdi sanki mardsı görür gibi oldum