PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mars çıplak gözle görülebilecek!

Simba
31-07-2018, 15:18
Güneş Sistemi içerisinde kendimizi en yakın hissettiğimiz gezegen olan Mars, bu akşam gerçekten de en yakın konuma geliyor. 2003’ten buna yana dünyaya en yakın konuma gelecek olan Mars çıplak gözle izlenebilecek. Hatta üzerindeki dev buz dağları bile görülebilir hale gelecek. Peki,*Mars nasıl izlenir?

Dünya’dan Mars gözlemi bu akşam hiç olmadığı kadar net olacak

Normalde Mars bizim için gökyüzündeki küçük bir noktadan ibaret. Teleskop olmadan çok zor izlenebilen Kızıl Gezegen, Dünya’nın yarı büyüklüğüne sahip. Gezegenimize ortalama 80 milyon kilometre uzaklıkta bulunan Mars’ın, bu akşam 2003 yılından bu yana en yakın mesafesi olan 57,6 milyon kilometreye gelcek olması, onu çıplak gözle rahatça görebileceğimiz anlamına geliyor.

Only the registered members can see the link

Mars nasıl izlenir?

NASA tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, Kızıl gezegen gün batımından hemen sonra, güneybatı yönünde yükselecek. Birkaç saat sonrasında ise kolaylıkla gökyüzünde görünebilecek. Eğer amatör bir teleskop kullanırsanız, Mars’ın yüzeyinde yer alan buz dağlarını bile görebileceksiniz.

Yine de hatırlatmakta fayda var; Mars’ın yakın konumuna rağmen yine gecenin en parlak gezegeni Venüs olacak.

SDN sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız (Only the registered members can see the link)

aliharbiye
31-07-2018, 16:41
çok heyecan verici bir durum. Ay belgeselini izledikten sonra evren ve gezegenler hakkında dahada meraklanmaya başladım. her an her şey oluverip sürpriz olabilir gözüyle bakıyorum artık. bu güzel paylaşımın için teşekkür ederim.

Editor
31-07-2018, 20:44
Gecen ay tutulmasinda marsi kizil.olarak ciplak gozle gordum tabi oysa

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Baldemir
31-07-2018, 20:58
Akşam oluyor birazdan bakalım cıplak gözle görebilecekmiyiz

Editor
31-07-2018, 22:22
Bu akşam hava bulutlu goremedik tarihi ani

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aliharbiye
01-08-2018, 08:53
malesef bende görmek için dikkatlice baktım. göremedim. acaba uzmanlarmı yanıldı.bizmi göremedik.

Editor
01-08-2018, 09:22
malesef bende görmek için dikkatlice baktım. göremedim. acaba uzmanlarmı yanıldı.bizmi göremedik.

Teleskop şart usta

aliharbiye
01-08-2018, 09:56
ah ahhh para olsada alsak....paranın gözü kör olsun. kesinlike teleskop olmadan olmaz.